Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правоохоронні органи Російської Федерації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Участь арбітражних і присяжних у здійсненні правосуддя

Оскільки арбітражні та присяжні засідателі при здійсненні ними правосуддя володіють повноваженнями суддів, порядок їх участі у судовій діяльності детально регламентований законом.

У відповідності з Федеральним законом "Про арбітражних заседателях арбітражних судів суб'єктів Російської Федерації" такими засідателями є громадяни Російської Федерації, наділені повноваженнями щодо здійснення правосуддя при розгляді судами суб'єктів РФ у першій інстанції підвідомчих їм справ, що виникають з цивільних правовідносин.

Арбітражні засідателі залучаються до розгляду справ за клопотанням сторони, вирішуються в порядку, встановленому АПК РФ. Таке клопотання може бути заявлено до початку розгляду справи по суті.

Арбітражні засідателі беруть участь у розгляді справи та вирішенні всіх питань нарівні з присяжними засідателями, у тому числі обговорюють і приймають шляхом голосування підсумкове рішення.

Арбітражними засідателями можуть бути громадяни Російської Федерації, які досягли 25 років, але не старше 70 років, з бездоганною репутацією, які мають вищу професійну освіту і стаж роботи у сфері економічної, фінансової, юридичної, управлінської або підприємницької діяльності не менше п'яти років.

В якості арбітражних засідателів не можуть виступати наступні категорії громадян: особи, які мають не зняту і не погашену в установленому законом порядку судимість; особи, які вчинили вчинок, умаляющий авторитет судової влади; особи, визнані недієздатними або обмежено дієздатними набрав законної сили рішенням суду; особи, що займають державні посади Російської Федерації, державні посади суб'єктів РФ, посади державної цивільної служби РФ, а також особи, що заміщають муніципальні посади і посади муніципальної служби; судді, прокурори, військовослужбовці, слідчі, адвокати, нотаріуси, особи, які належать до керівного і оперативного складу ОВС РФ, Державної протипожежної служби МНС Росії, органів ФСБ Росії, органів

ФСКН Росії, митних органів, органів, що виконують покарання, а також особи, які здійснюють приватну детективну діяльність на основі ліцензії; особи, які перебувають на обліку в наркологічних або психоневрологічних диспансерах.

Списки арбітражних засідателів формують арбітражні суди суб'єктів РФ на основі пропозицій про кандидатури присяжних засідателів, спрямованих на зазначені суди торгово-промисловими палатами, асоціаціями і об'єднаннями підприємців, іншими громадськими та професійними об'єднаннями. Списки арбітражних засідателів представляються арбітражними судами суб'єктів РФ у Вищий Арбітражний Суд РФ і затверджуються Пленумом Вищого Арбітражного Суду РФ. Затверджені списки публікуються у Віснику Вищого Арбітражного Суду РФ. Також вони можуть бути опубліковані в інших ЗМІ.

Згідно з Федеральним законом "Про присяжних заседателях федеральних судів загальної юрисдикції в Російській Федерації" розгляд кримінальних справ з участю присяжних засідателів проводиться в судах суб'єктів РФ, а також в окружних (флотських) військових судах. Суд у складі професійного судді і 12 присяжних засідателів діє у випадках, коли кримінальні справи підсудні даним складом відповідно до КПК РФ.

Присяжними засідателями можуть бути громадяни, включені в списки кандидатів у присяжні засідателі і покликані до участі в розгляді судом кримінальної справи.

Присяжними засідателями і кандидатами в присяжні засідателі не можуть бути особи: які не досягли на момент складання списків кандидатів у присяжні засідателі віку 25 років; мають непогашену або незняту судимість; визнані судом недієздатними чи обмежені судом в дієздатності; перебувають на обліку в наркологічному або психоневрологічному диспансері у зв'язку з лікуванням від алкоголізму, наркоманії, токсикоманії, хронічних і затяжних психічних розладів. До участі у розгляді конкретної кримінальної справи в якості присяжних засідателів також не допускаються особи: підозрювані або обвинувачені у скоєнні злочинів; не володіють мовою, на якій ведеться судочинство; мають фізичні або психічні недоліки, що перешкоджають повноцінному участі в процесі.

З осіб, які відповідають вимогам, що пред'являються до присяжним засідателям, формуються списки кандидатів у присяжні засідателі, а потім шляхом випадкової вибірки формується колегія присяжних для здійснення правосуддя по конкретній кримінальній справі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ВИРОБНИЦТВО У СУДІ З УЧАСТЮ ПРИСЯЖНИХ ЗАСІДАТЕЛІВ
Судовий розгляд у суді з участю присяжних засідателів
Провадження у кримінальних справах, що розглядаються судом з участю присяжних засідателів
Народні засідателі і присяжні.
Розпуск колегії присяжних засідателів зважаючи тенденційності її складу
Проведення попереднього слухання у суді з участю присяжних засідателів
Винесення і проголошення вердикту присяжних засідателів
Прийняття присяжними засідателями присяги
Зміст питань присяжним засідателям
Складання попереднього списку присяжних засідателів.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси