Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Міська економіка

Серед різноманітних причин виникнення західноєвропейських міст необхідно виділити такі фактори, як відновлення торгівлі з Сходом, зацікавленість феодалів в додаткових джерелах доходу. Але головною була землеробська революція, прогрес аграрного виробництва, який призвів до демографічному зростанню. У результаті, як писав Ф. Бродель, почалася "міська революція, яку ніс на собі демографічний підйом. Ніколи міста ще не росли так густо один біля воріт іншого".

Найбільш урбанізованими регіонами Західної Європи ставали місцевості, де спостерігався стійкий прогрес сільського господарства, де завершувалися або перетиналися великі торговельні шляхи. Підйом аграрної економіки, дозволив виробляти різноманітні харчові і сировинні продукти, забезпечив можливість регулярного обміну їх на ремісничу продукцію і відокремлення ремісничої діяльності.

Сільські ремісники прагнули піти з-під влади феодалів і оселитися в тих місцях, де існували сприятливі умови для налагодження виробництва і збуту продукції. Вони селилися, як правило, в місцях, які в період раннього середньовіччя відігравали роль адміністративних, військових, релігійних центрів. Багато з них були укріплені, що забезпечувало необхідну безпеку. Зосередження в містах феодалів (світських і духовних) з численними слугами і свитою, представників королівської та місцевої адміністрації створювало сприятливі умови для збуту продукції. Поряд з цим ремісників залучали місцевості, розташовані поблизу великих феодальних володінь, монастирів, куди приходило багато парода на прощу, пункти, які перебували на перетині важливих доріг, річкових переправ, мостів, в гирлах річок, на берегах, зручних для стоянки кораблів, і т. п.

Спочатку міста являли собою великі села, мешканці яких поряд з ремеслом займалися і сільським господарством. Городяни мали свої ріллі, вигони і пасовища, ліси і води, але поступово заняття ремеслом все більш заповнювало час городян. Вони все частіше вступали в обмін з оточуючими місто селами, щоб отримати необхідне для життя продовольство і сировину для ремісничої діяльності.

Поселення ремісників ставали центрами зосередження людей, зайнятих виробництвом виробів на продаж, центрами товарного виробництва й обміну. Ремісник, подібно селянинові, був дрібним виробником, який володів знаряддями виробництва, самостійно вів своє господарство, засноване переважно на особистій праці. Одна частина ремісників, раніше совмещавших в одній особі виробника і продавця, зосереджувалася на тороговле, інша - на виробництві. Відділення купецької діяльності від ремісничої являла новий крок у суспільному поділі праці. Купці перетворювалися на найбільш активну і впливову групу міського населення. Поряд з ремісниками у створенні міст брали участь люди, порвавшие з селянською громадою, що вирвалися з тісного світу маєтку, позбавлені забобонів, безпринципні, підприємливі та користолюбні. Міграція з сільської місцевості в міста була одним з найважливіших чинників розвитку західноєвропейського суспільства у середньовіччі.

У містах формувалося нове суспільство особисто вільних людей, добробут яких покоїлося на власній праці і заповзятливості. Це обставина протиставляв міське співтовариство феодальному суспільству, заснованому на несвободу, станових засадах, експлуатації чужої праці.

На перших порах міста перебували в залежності від феодалів, на землях яких вони будувалися. Міські жителі обкладалися постійно зростаючими податками, а товари - митами. Але городяни прагнули до свободи і вели тривалу, наполегливу боротьбу проти свавілля феодалів.

У XII-XIII ст. у Західній Європі прокотилася хвиля міських повстань, які отримали назву комунальні революції. Городяни боролися за звільнення від феодального гніту, скорочення поборів сеньйора, торгові привілеї, набуття міського самоврядування і прав. Королівська влада їх активно підтримувала.

Комунальне рух послаблювало феодалів економічно, сприяло формуванню союзників центральної влади, а також було джерелом його збагачення. В Англії король Річард Левине Серце, відомий своїми військовими авантюрами, "заробляв" гроші, продаючи визвольні хартії міст.

В результаті комунального руху у Франції та Фландрії були створені міста-комуни, в Італії - міста-республіки, Німеччині - імперські міста. У Франції вільні міста отримали назву "буржуазних" - від слова "бург", що означає укріплене місто. Такий місто мав право зводити укріплення, що було ознакою свободи. Всі вони звільнялися від більшої частини феодальних поборів, залишалися лише щорічна порівняно невисока грошова рента і допомогу у вигляді невеликого військового загону в разі війни. Міста були самоврядними утвореннями. В них функціонували виборні органи управління, самостійне судочинство, охороняло приватну власність, регулировавшее торгівлю, діяльність ремісничих корпорацій, порядок оподаткування. Вони мали власні фінанси і військо.

Піднесення міст і формування міського самоврядування вимагали правової регламентації як внутрішньоміський життя, так і відносин з феодальними сеньйорами. На основі договорів з синьорами, місцевих звичаїв і римського права формувалося міське право, відбите в міських хартіях і статутах.

Права і вольності, отримані городянами, багато в чому були схожі з иммунитетными привілеями. В результаті боротьби міст їх мешканці звільнялися від особистої залежності. У міських хартіях вказувалося, що "якщо кріпак проживе рік і один день у стінах міста і якщо за цей час пан не пред'явить на нього права, то він отримує назавжди повну свободу". В період середньовіччя в Європі була популярна приказка: "Повітря міста робить людину вільною".

Середньовічні європейські міста за сучасними мірками були невеликими. Найбільшим містом була Венеція, в якій проживало 100 тис. осіб. Великими вважалися містами Париж, Лондон, Кельн і пр. В них проживало від 20 до 80 тис. городян.

Міста Західної Європи X-XV ст. виконували насамперед економічні функції. Поступово феодальне помістя поступалася їм роль організаційної основи економіки прилеглих територій. Міста нав'язували сільській окрузі високі піни на вироби міських ремісників, на рідкісні, дефіцитні, найчастіше імпортні товари, такі як сіль, перець, прянощі, і встановлювали низькі ціни на сільськогосподарську сировину і продукти харчування. Місто ставав рушійною силою розвитку економіки, розриваючи замкнутість натурального господарства, стимулюючи формування відкритої економіки, втягуючи виробників аграрного сектора в товарно-грошові відносини.

Економічні функції міста поступово розширювалися. На перший план стало висуватися його роль як промислового центру. Місто ставав майстерні, де активно розвивалося поділ праці, що виражалося насамперед у кількісному зростанні різних ремесел. Наприклад, в Парижі в XIV ст. було зареєстровано 350 видів ремесел. Ця цифра свідчить про досить широкої галузевої структурі ремісничого виробництва, що виражалося у вузькій спеціалізації виробників. Тільки в железообрабатывающих ремеслах існувало 22 виду збройних виробництв, а також виготовлення підков, цвяхів, металевого посуду, ножів і т. п.

Для будь-якого середньовічного міста був характерний традиційний набір ремесел з виробництва товарів повсякденного попиту, які задовольняли потреби сільських і міських жителів (продукти харчування, тканини, одяг, шкіра, взуття, посуд, меблі, прикраси, зброя, знаряддя праці). Навіть у самих дрібних із них існувало не менше п'ятнадцяти ремісничих спеціальностей.

Поряд з традиційними виникали нові види виробництв, що було викликано зростанням попиту на ремісничу продукцію з боку середніх і вищих міських верств. Саме городяни винайшли таке поняття, як комфорт. Вони хотіли мати вишукану їжу, розкішний одяг, взуття, ювелірні вироби, дорогу зброю, комфортне житло і т. п. Схильність вищих станів дворянства, духовенства і багатих городян до розкоші і франтівства сприяла прогресу ремісничого виробництва.

Виробництво дорогих тканин (топкого сукна, шовку, оксамиту) досягло майже індустріальних масштабів в містах північно-західної частини Європи, особливо у Фландрії, і в Північній Італії і стимулювало розвиток суміжних виробництв, наприклад виготовлення рослинних барвників (марени, вайди, пурпура). Велика частина текстильної продукції експортувалася.

Суконное і фарбувальна виробництва в Англії почали розвиватися тільки з XIV ст. завдяки переселилися нідерландським ремісникам. У містах Франції текстильне ремесло було представлено виробництвом бавовняних і лляних тканин, темних і яскраво червоних сукон, що експортувалися на Схід. Виробництво шовку стало помітно прогресувати тільки після виписки Людовіком XI ткачів з Греції та Італії наприкінці XV ст. З розвитком національної промисловості ці види продукції ставали доступними для небагатих верств населення, а споживання іноземної продукції скоротилося.

Найважливішими видами міського ремесла у всіх країнах були металургія та металообробка. Проте значного обсягу металообробка досягла тільки в німецьких містах. Велика частина металу призначалася для виробництва озброєння, решта використовувалася в "цивільних галузях" для виготовлення серпів, кіс, лопат, сошників, цвяхів, посуду і іншої продукції.

Посилення воєн вимагало нових видів зброї та військової амуніції. Поширення з XIV ст. артилерії і вживання цільних металевих обладунків зумовили підвищений попит на метал, що викликало підйом металургії. З'явилися плавильні печі з міхами, які приводилися в дію енергією води.

Феноменом економічного розвитку Західної Європи в Середні століття був грандіозний розмах будівництва кам'яних споруд - церков, замків, міських стін, будинків, мостів. У зв'язку з цим з'явилися нові і розширювалися традиційні ремесла, виробляли інструменти, необхідні для будівництва, та допоміжні матеріали (цвяхи, замки, скло). Мистецтво будувати перетворювалась в науку. Архітекторів, зводили знамениті кафедральні собори, протиставляли мулярам та величали "метрами". Вони ж вважали себе гідними вченого звання - "магістр кам'яного будови".

У середньовічних портових містах значний розвиток отримало суднобудування. На півночі Західної Європи споруджувалися кораблі, призначені для перевезення об'ємних вантажів - зерна, лісу. У XII-XIII ст. з'явилися суду підвищеної вантажопідйомності - ганзейські коки. У Венеції будували галеасы - торгові кораблі більш великих розмірів. Їх максимальне водотоннажність становило 200 т.

Вищим досягненням технічного прогресу в період середньовіччя стало застосування в багатьох видах виробництв (сукноделии, дубленні шкір, пивоварінні, виплавки металів, борошномельному справі і т. д.) водяних млинів.

Формою організації міських ремісників був цех, який представляв собою об'єднання ремісників однієї спеціальності. У більшості міст належність до цеху була обов'язковою умовою для заняття ремеслом. Безпека міському жителю забезпечувало членство в станових, професійних або виниклих об'єднаннях за інтересами. В містах існували корпорації купців, викладачів університетів, перукарів, жебраків, повій, лікарів і т. д. В італійських містах, наприклад, знатні молоді люди об'єднувалися для влаштування концертів, театральних вистав, маскарадів. Перші цехові організації з'явилися одночасно з самими містами в Італії, Франції, Англії, Німеччини. Вони отримували спеціальні грамоти від королів та інших сеньйорів. Цеховий устрій міського ремесла було викликано необхідністю захищатися від конкуренції "чужинців": неорганізованих та прибувають з інших міст ремісників, вихідців з сіл, які прагнуть у міста. Така конкуренція була небезпечна в умовах вузькості тодішнього ринку, незначного попиту.

На чолі цеху перебував виборний магістр (або війт). Власник майстерні (майстер) був повноправним членом цехової організації, з ним працювали один або два підмайстри, а також кілька учнів. Як правило, ремесло передавалося у спадок.

Цех функціонував на основі статуту, виконання якого контролював магістр. Статут жорстко регламентував весь цикл виробництва і реалізації продукції. Сировину закуповували централізовано і по-зрівнялівському розподілялося між виробниками. Строго дотримувалося однаковість виробничого процесу: тривалість робочого дня, набір інструментів, знарядь виробництва, число підмайстрів, учнів. Обмежувалися обсяги продукції, контролювалося її якість, регулювалися ціни. Навіть умови збуту повинні були бути уніфіковані: однакова довжина і ширина прилавків, заборона реклами. Жорстка регламентація виробництва і продажу ремісничої продукції була спрямована на усунення конкуренції між виробниками однорідної продукції. В умовах вузькості і нерозвиненості ринку тільки таким шляхом можна було забезпечити захист дрібного товарного виробництва. Тому головною функцією цехів було утвердження монополії на даний вид ремесла. У Німеччині, наприклад, вона називалася цеховим примусом.

Цех охоплював всі сторони життя середньовічного ремісника. Члени цеху, як правило, селилися на одній вулиці, ходили в одну церкву (і навіть в одну баню), мали спеціальні власні будівлі, де проводилися асамблеї (зборів). Цех організовував взаємну допомогу ремісників. У разі хвороби або смерті члена цеху його сім'ї виявлялася матеріальна допомога.

Цех виконував громадські функції, наприклад поліцейські або військові. Кожен член цеху повинен був мати зброю для захисту міста. Саме в містах стала складатися регулярна армія, що складалася з найманців. Ними ставали молодші сини селян, які виявилися "зайвими" при розділі майна, розорені ремісники та ін

Цехова організація міського ремесла зберігала феодальну корпоративну природу. До певного часу вона створювала сприятливі умови для розвитку товарного виробництва сприяла підвищенню якості продукції, її стандартизації; стабілізації цін; виховувала відповідальність за кінцевий результат, готуючи висококваліфікованих працівників; привчала до організованості і дисципліни. Оскільки поділ праці в майстерні було відсутнє (кожен працівник весь виробничий цикл здійснював самостійно), вимоги до його професійної майстерності були високі. Наприклад, при вступі в ковальський цех у Німеччині необхідно було виготовити підкову для коня, не маючи мірок. Для виконання подібної роботи була потрібна тривала підготовка. В рамках цехового ладу підвищувався самосвідомість і самоповагу міських майстрів.

Але з часом жорстка цехова регламентація, спрямована на збереження дрібного товарного виробництва, перетворилася в серйозне гальмо науково-технічного прогресу, підприємницької активності, організації великих виробництв. Наприклад, цехами заборонялося застосування технічних нововведень (самопрялок, сукновальных млинів тощо), введення більш раціональних методів виробництва (пооперационное поділ праці), укрупнення майстерень і т. п. Винахідники суворо переслідувалися, аж до винесення смертних вироків. З часом ускладнилися умови вступу в цех: збільшувався грошовий внесок, подовжувався термін учнівства, непомірно підвищувалися вимоги до професійної майстерності. Все це впливало на розвиток промислового виробництва.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ОСНОВНІ ЕКОНОМІКИ СВІТУ
Зміст судової та міської реформи.
Управління ризиком і безпекою міського середовища
Міські повстання. Уложення 1649 р.
Міські повстання. Уложення 1649 р.
Дослідження екологічного стану об'єктів міського середовища (інженерно-екологічна експертиза)
Сучасна наука, економіка, держава
Земська реформа 1864 р.: досягнення і протиріччя земського самоврядування. Зміст і особливості судової та міської реформ
Перетворення місцевого управління і створення органів міського самоврядування. Підсумки і наслідки петровських реформ
Органи дворянського станового самоврядування в правління Катерини II. Жалувана грамота містам: розвиток міського станового самоврядування
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси