Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Символічний капітал культури у віртуальній боротьбі за простір

У класичної геополітики ідея культурної вищості була маргінальною. Західна геополітична школа бачила головне завдання геополітики у виявленні залежності політичних рішень і їх наслідків від географічного положення країн і народів. Тільки після завершення холодної війни ідея культури проникає в західні геополітичні концепції і знаходить своє поширення насамперед у рамках цивілізаційного підходу ("зіткнення цивілізацій" С. Хантінгтона). Але і в цьому випадку "оксамитовий завісу культури" грає роль не стільки символу віри, скільки розділового кордону при зіткненні цивілізацій. І тільки з розвитком інформаційної революції ідея культурної переваги починає займати важливе місце в посткласичний геополітичних теоріях.

Так, в концепції американського глобального переваги, сформульованої політологом і державним діячем Збігневом Бжезинським (р. 1928) в одній зі своїх останніх великих робіт, серед чотирьох мають значення областей світової влади поряд з військовою сферою, економікою і технологіями називається також і культура . Але сам Бжезинський весь час обговорюється: культурна перевага є недооціненим аспектом американської глобальної могутності; і, що б не думали деякі про своїх естетичних цінностях, американська масова культура випромінює магнітне тяжіння, особливо для молоді всього світу.

Дійсно, у світових каналах комунікацій американські телевізійні програми та фільми займають майже три чверті світового ринку (хоча сам Бжезинський і говорить про їх "певної примітивності"). Американська популярна музика лідирує на хіт-парадах, мова Інтернету - англійська, нарешті, Америка перетворилася на Мекку для тих, хто прагне отримати сучасну освіту: випускників американських університетів можна знайти на всіх континентах, в кожному уряді. Стиль багатьох зарубіжних демократичних політиків все більше схожий на американський. В кінці 1990-х рр. прагнення копіювати популістське "почуття ліктя" і тактику відносин з громадськістю американських президентів стає хорошим тоном для дуже багатьох політичних лідерів. Усе це, робить висновок Бжезинський, і є умовою встановлення "непрямою і на вигляд консенсуальной американської гегемонії".

Так яка ж насправді роль культурної переваги в інформаційному суспільстві? І що таке "символічний капітал" у структурі сучасного геополітичного могутності? Політична історія свідчить, що утримати простір світових імперій однією тільки силою ніколи не вдавалося. Недарма політологи оперують поняттям легітимності влади, під якою розуміють ідею добровільного визнання більшістю громадян існуючої системи політичного панування.

У далекому минулому Римська імперія забезпечувала своє геополітичне могутність не тільки з допомогою більш досконалої, ніж у інших народів, військової системи, але і з допомогою культурної гегемонії. Висока привабливість римської культури, високі стандарти життя, високий статус римського громадянина в очах чужинців забезпечували особливу геополітичну місію імперії. Імперська влада Китаю була побудована в цілому на інших ідеях і принципах: тут вирішальне значення мали ефективний бюрократичний апарат, система єдиної етнічної приналежності і тільки потім - система військової організації. Але і Китайська імперія зміцнювала систему імперського панування за рахунок сильно розвиненою ідеї культурної переваги. У Новий час Британська імперія, що панувала "на морях" завдяки могутньому флоту і розвитку торгівлі з колоніальними країнами, спиралася в значній мірі на ідею культурного самоствердження англійської нації. Нарешті, в Новітнє час СРСР, який очолив світову систему соціалізму, в основу свого геополітичного контролю над простором поклав ідею панування "передовий" марксистської ідеології, вперше відмовившись від ідеї прямого культурної переваги. Можливо, це було однією з головних помилок радянських лідерів: вичерпати запас ідеологічних аргументів значно легше, ніж запас національного культурного творчості Ймовірно, тому попередні імперії існували століттями, а СРСР ледь досяг 70-річного рубежу.

Всі світові імперії зникали з геополітичної карти світу, вичерпавши свій символічний капітал, тобто втративши ідею культурного (ідеологічного) переваги. Культурна деградація, культурний гедонізм еліти, більше неспроможною підтримувати ідею духовної вищості, сильніше підточували стіни світових імперій, ніж полчища варварів або армії ворогів. СРСР упав без єдиного пострілу з боку НАТО, добровільно визнавши ідеологічне поразка в холодній війні.

Холодна війна стала першим боєм у світовій геополітичній історії, коли в боротьбі за простір домінували і визначили перемогу не військові, а культурно-інформаційні технології, мета яких була позбавити супротивника символічного капіталу його влади над простором. Виявилося, що оволодіти територією ворога легше всього саме таким шляхом. Досить духовно обеззброїти еліту, змусити її відмовитися від національної системи цінностей на користь помилкової політичної ідеології, і еліта перетвориться у п'яту колону в тилу власного народу: почне крушити національні святині, висміювати національних кумирів, захоплюючись всім іноземним і зарозуміло третируючи споконвічно почвенническую відсталість. І народ буде дезорієнтований, зламаний духовно, морально пригнічений і знищений, а отже, захищати простір рідної цивілізації стане нікому.

Отже, питання про символічному капіталі в геополітиці - це питання про високий престиж цінностей і принципів, на яких організовано простір влади, що змушує живе на цьому просторі народ і всі навколишні народи поважати сформовану систему геополітичних сил.

Політична історія знає два шляхи завоювання символічного капіталу в геополітиці: через оволодіння символізмом культури і через оволодіння символізмом ідеології - шляху, безсумнівно, багато в чому альтернативні. Глибше всіх цю проблему усвідомив великий російський письменник Ф. М. Достоєвський (1821 - 1881). Розмірковуючи над питаннями свободи вибору людини та народу в історії, він вперше розкрив два альтернативних шляхи до політичної влади, причому до політичної влади світового масштабу, - дві головні формули світового панування в геополітиці: шлях Блідого В'язня і шлях Великого Інквізитора.

"Страшний і розумний дух, дух самознищення і небуття", підказує Великого Інквізитора, що є єдині три сили на землі, можуть навіки перемогти і полонити людство: диво, таємниця і авторитет. Бо все, що шукає людина на землі, - це перед ким поклонитися, кому вручити совість і як влаштуватися всесвітньо. Так Достоєвський розкриває ідею символічного капіталу світової влади Великого Інквізитора: прапор хліба земного, символ Риму і меч Кесаря. Але головна таємниця цієї влади - таємниця набуття хліба земного з каменів, таємниця оволодіння Римом і мечем Кесаря - служіння силам зла під виглядом добра.

Першими реалізували проект Великого Інквізитора в світовій політиці комуністи. Вони перевели алегорії символічного капіталу світової влади Великого Інквізитора - диво, таємниця і авторитет в категорії цілком земний політичної ідеології. Комуністи добре розуміли, що ідеї стають матеріальною силою, коли вони оволодівають масами (в. І. Ленін), і в цьому - вічний "ідеалізм" геополітики, неможливою без символічного капіталу. На прапорі Комуністичного Інтернаціоналу були написані слова: "соціальна справедливість", "всесвітня революція" і "комуністичний ідеал". Прапор хліба земного перетворилося в ідеал зрівняльного розподілу - соціальну справедливість; авторитет був підкріплений "науково доведеною" теорією комуністичного суспільства, а таємниця ховалася під гаслом "Пролетарі всіх країн, єднайтеся!" гаслом "всесвітньої революції робочого класу", покликаної звільнити всіх грудящихся. Тільки насправді йшлося про завоювання всесвітньої влади, а ідеали гуманізму лише прикривали справжню мету, і в ім'я цих гуманних ідеалів дозволено було використовувати будь-які засоби: "морально те, що служить справі робітничого класу" (в. І. Ленін).

Цей символічний капітал марксистської теорії став тією страшною силою, яка дозволила "купці змовників" у Росії захопити імперія впала - хай живе імперія! Але тепер вже йшлося про створення світової системи соціалізму, і така система була створена, хоча й проіснувала недовго, кілька десятків років: з 1945 по 1991 р. Справа в тому, що більшовики виявилися поганими учнями Великого Інквізитора. Він заповідав їм насамперед берегти символічний капітал влади -диво, таємниця і авторитет, - а вони як раз про нього найменше дбали, захоплюючись спокусами влади земної: використовували апарат насильства, репресії, заснували спецрозподільники, а потім і зовсім стали на шлях відвертих привілеїв для номенклатури. Символічний капітал влади був зруйнований: таємниця розвіялася, авторитет похитнувся, диво не відбулося.

Але шлях Великого Інквізитора ще не був вичерпаний: лаври світової імперії не давали спокою не тільки комуністів, але і лібералам. Ліберальна ідеологія також була конвертована в проект завоювання всесвітньої влади ("кінець історії") з того ж універсального рецепту Великого Інквізитора: диво, таємниця і авторитет. Тільки тепер прапор хліба земного перетворилося в проект споживчого товариства (з емблемою "Кока-Коли": приголомшливий синтетичний смак і нуль калорій! - дійсно, вистачить на всіх), авторитетом стала концепція прав людини, а таємниця - таємниця була завуальована гаслом глобального світу. За цим фасадом ховалося відверте прагнення до світового панування, для завоювання якого знову були дозволені будь-які засоби (в ім'я гуманізму і торжества вдачу людини!), починаючи з "гуманітарних" бомбардувань.

Ліберали виявилися ще більш бездарними учнями Великого Інквізитора, ніж комуністи. Вони ще швидше витратили символічний капітал своєї влади в гонитві за спокусами земної могутності за допомогою сили. Не минуло і чверті століття, а як мачо залишилося тих, хто вірить в "кінець історії", - у всесвітню еру урочистості ліберальної демократії. Таємниця розкрилася, авторитет зник і диво знову не відбудеться. Все більше прихильників набирає рух антиглобалістів, але головне: на шляху ліберальної імперії постало багатомільйонний Китай, відкинув рецепти ліберальної модернізації.

Можливо, падіння ліберальної імперії символізує вичерпаність шляху Великого Інквізитора в світовій геополітиці, і людство, нарешті, зверне увагу на альтернативу, обрану Блідим В'язнем, - альтернативу не ідеологічного, але культурної творчості.

.Легенда про Великого Інквізитора закінчується вельми символічно: після страшних слів Інквізитора про те, що він збирається спалити Христа і впевнений - люди за першим помахом кинуться підгрібати гарячі вугілля до цього багаття, - той мовчки наближається до старця і цілує його в "безкровні дев'яносторічні уста". Ось і вся відповідь. Але як велика сила цієї відповіді! Поцілунок горить на серце Великого Інквізитора, і хоча він продовжує залишатися в колишній вірі, але добре розуміє, яка сила Блідого В'язня: яка сила цього смирення, цієї любові, цієї віри, яка здатна на подвиг!

Шлях Христа великий і трагічний: він вважав, що тільки за допомогою віри, любові і подвигу можна завоювати серця людей, обдурених Великим Інквізитором. Але саме цим шляхом з часів християнства розвивається культура, стверджуючи: не хлібом єдиним живе людина. Високий символізм культури служить тим прапором віри, з допомогою якого народ легітимізує або відкидає владу Кесаря. І несе це знамено віри духовна еліта суспільства, яка захищає і оберігає національні святині, зміцнює духовні бастіони цивілізації. У цьому сенсі простір влади у всіх культурах стоїть на трьох китах: його освячує Жрець, годує Орач і охороняє Воїн. Але якщо цю тріаду залишає Жрець, то в ім'я чого Орач стане годувати, а Воїн захищати?

Цікаво, що класики російської школи геополітики добре усвідомлювали важливість символічного капіталу культури в геополітичній боротьбі. Російська інтелігенція в дореволюційній Росії високо ставила ідею служіння своєму народу, і, поки вона несла прапор, простору Росії розширювалися і зміцнювалися. Як тільки прапор культури змінилося прапором марксистської ідеології, імперія впала і в російську історію прийшов Великий Інквізитор... Але пам'ять про шляхи Блідого В'язня - шляху великих перемог цивілізації - цю пам'ять продовжує зберігати російська школа геополітики, золотий фонд нашої культури.

Певною геополітичною тріаді "віра, грунт і кров" російська геополітична традиція робить акцент на символі віри. Саме цим вона принципово відрізняється від континентально-європейської і атлантичної (англо-американської) шкіл, які виділяють в цій тріаді або грунт (боротьба за простір), або кров (боротьба за національні інтереси). Російські культурні пріоритети з усією визначеністю позначив богослов, історик і філософ Р. В. Флоровський (1893-1979): "...є безперечна правда в живій пафосі рідній території-священна дорога і рідна земля, і не відірватися від неї в пам'яті і любові. Але не в крові і грунту справжнє і вічне спорідненість. І географічне видалення не порушує його, якщо сильні і міцні вищі духовні зв'язки".

Кров і ґрунт - це мрійливий і палкий пафос плоті, хвороблива квапливість "сісти на землю", наївне язичницьке очікування чудес від землі. Для російської людини таке "кров'яний почвенництво" - символ внутрішньої бездомності та безпідставність, відображення психології людей, пов'язаних зі своєю країною лише через територію. Для російської людини справжня зв'язок можливий тільки через віру, породілля любов і подвиг, без яких неможливо втримати російський простір.

Пафос російських геополітичних перемог народжується з народного духу. Російська символічний капітал в геополітиці - це віра у можливість останнього слова народу в боротьбі за простір, в реальність історичної удачі, супутньої битв за праве діло. Така віра включає в себе припущення, що в часі можливо повне зникнення протилежності належного (геополітичне завдання) та дійсного (перемога) через любов і подвиг. Тут відбувається принципове прирівнювання цінності (ідеалу) і факту. У цьому сенсі можна говорити про етичне натуралізмі російської геополітичної школи, і в цій натуралізації цінностей є своя правда. Етичний натуралізм виступає тут етикою геополітичної волі, а не етикою реєструючої оцінки. Йдеться про граничну дієвості добра як сили, про перетворення геополітичного імперативу (завдання) в історичне передбачення через вольове дію народу. І щоб це сталося, духовна еліта, інтелігенція повинна сказати своє слово: вдихнути в народ пафос віри, викувати волю до перемоги.

Корінь російських геополітичних перемог - у вольовому самопочуття народу. Геополітична карта світу відкривається російській людині щоразу в міру сто історичної зіркості і вольової зібраності: він бачить в ній на кожному етапі історії те, що сам в силах в неї внести. Російська тріада символічного капіталу в геополітиці тотожна шляху Блідого В'язня: віра, любов і подвиг. Розшифрувати цю символічну формулу можна так: народ здатний на подвиг тільки тоді, коли духовна еліта високо тримає прапор любові і віри - віри до рідної культури, до свого народу.

І нехай символічний капітал культури невловимий і невеществен, його сила корениться в містичних межиндивидуальных взаємодіях; його нитки йдуть в невідомі схованки народної душі. Ось чому духовне самогубство Росії рівносильно її геополітичного самогубства. У російській культурі "нація є початок духовне", тому формулою російського геополітичного відродження стали слова Р. В. Флоровського: "Або ми можемо культурно відродитися і повстати в дусі, або Росія вже загинула".

Під російським трибарвним прапором не можна перемогти, поки воно виступає лише символом державної або національної могутності. Воно незмінно має стати в очах народу символом віри, тому таке велике значення в Росії завжди мала національно-державна ідея, яку створювала інтелігенція. Геополітична боротьба за простір перестає бути усобицею в очах російської людини тільки тоді, коли ведеться за щось (віра, ідея), а не тільки проти геополітичного суперника. І якщо сама воля до культури затуляється злобою дня, внутрішнє зубожіння і духовна загибель нації стають неминучими. У цьому сенсі культурне відродження в Росії є більш насущне національну справу, ніж поточна політична і геополітична боротьба. В ті історичні епохи, коли завдання державного і економічного відновлення Росії витісняла з фокусу народної свідомості проблему російської культури, остаточне здичавіння ставало "лише питанням часу і термінів".

Ні економіки, ні державності, ні нації, ні світової геополітичної системи не можна створити тільки з раціонального плану, оскільки єдина реальність і нації, і міжнародного права, і світової геополітичної системи полягає в переживанні людей, що творять ці процеси (економічний, державний, правовий, геополітичного). Саме тому геополітика починається з культурного оновлення, а не з економічної або державної реставрації. Нагадаємо, що німці після поразки в Першій світовій війні посилено поширювали в армії і народі твори "романтика народного духу" В. Р. Фіхте. Вони розуміли: відродиться німецький дух - відродиться і німецька держава.

У Росії ж чим складніше політична кон'юнктура, тим сильніше хилить до догматичного сну і тим могутніше тяга до економічних програм і політичних реформ. Коли в російській геополітиці починає домінувати "його величність Проект", в стихійному преображающем пориві, прагненні лідерства і влади стрімко згасає воля до очищення і подвигу, вичерпується віра - і територія розпадається. Цілком знаменно, що внутрішнє безсилля Росії і її геополітичний розпад незмінно відбувалися в періоди найвищого розкриття її міжнародного впливу, напередодні, здавалося, реалізації її граничних великодержавних імперських мрій. Так було в 1917 р., так було і в 1985 р. Трагедія російських геополітичних поразок - це не трагедія зіткнення з могутньою силою, а трагедія свободи вибору російської інтелігенції. Крах російських геополітичних домагань відбувається не в результаті зіткнення з сильнішим противником, а в підсумку інтелігібельною помилки політичної еліти, фатальним чином "промахивающейся" у виборі: у 1917 р. - марксистсько-ленінський проект, в 1985 р. - проект ліберальний. Трагедія свободи - головна трагедія російського культурного, політичного і геополітичного розвитку.

І сьогодні, в який вже раз, російська людина стоїть біля вівтаря вічних цінностей рідної культури в повній розгубленості: чому ніхто не захоплюється цими святинями? Де Жрець, стільки років освящавший пантеон великих цінностей рідної цивілізації? Ще вчора весь світ говорив про російську культуру як найбільше завоювання людства, а сьогодні на російську людину дивляться як на варвара і відщепенця світової периферії. Ліберальні ідеологи спокушають його плодами споживчого товариства, на обгортці яких написаний символ "Макдоналдса" з усіма принадами бутербродной "розкоші для бідних". Сумніви долають російського Воїна і російської Орача: так високі істини Віри, Любові і Подвигу, якщо Жрець, стільки років співав осанну цим святиням, покинув національний пантеон і служить офіціантом в "Макдоналдсі"? Кого тепер захищати Воїну і кого годувати як той? Вичерпалася Віра, і розійшлися в різні боки Жрець, Воїн і Орач - розпалося російське простір...

Хто поверне віру і гідність російської людини? Сьогодні це головний геополітичний питання в Росії. Поки російських воїнів та орачів долають сумніви, російське простір продовжуватиме стискатися, як шагренева шкіра. У XXI столітті, в епоху інформаційної революції, перемогу в боротьбі за простір визначають не військові, а культурно-інформаційні технології.

Саме простір в інформаційному суспільстві - поняття насамперед інформаційне: той, хто контролює джерела інформації на даній території, той контролює і саму територію. І це - головний геополітичний закон нового століття, а тому символічний капітал в геополітиці набуває вирішального значення ноосферної зброї: той, хто володіє символічним капіталом культури, той володіє вирішальними перевагами в інформаційному просторі, а значить, і на геополітичній карті світу.

Символічний капітал російської культури наділений величезною притягальною силою - в цьому історичний і геополітичний шанс Росії в епоху інформаційної революції.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Дисциплінарно-символічні простору культури
Боротьба з тероризмом як геополітична стратегія контролю над простором
Геополітика як боротьба панидей в інформаційному просторі
Культура в соціальному просторі
РИНОК КАПІТАЛУ. ПРИБУТОК. СТАВКА ВІДСОТКА
етап. Ідентифікація небезпек джерел, діючих в досліджуваному життєвому просторі
Простір для капіталу
Боротьба з тероризмом
Помилкові і символічні конкурентні переваги
Символічна школа в культурології
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси