Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Готичне мистецтво

Термін "готика" виник в епоху італійського Відродження як вираз зневаги до мистецтва тих варварських племен, які ще в V-VII ст. заселили Західну Римську імперію і з якими асоціювався у італійців останній період мистецтва Середньовіччя. "Реабілітували" його тільки романтики на початку XIX ст.

Саме на XIII-XV ст. припадає найвищий розквіт середньовічної культури: світської літератури і поезії, театрального мистецтва, в якому містерії сусідять зі світськими фарсами; музики, де на зміну унисону прийшло багатоголосся церковних хорових гімнів. Головною духовною силою залишається церква, але життя міст викликає зростання антифеодальною і антицерковної опозиції. Для придушення різних єресей, для боротьби з ворогами церкви були створені два ордени "жебракуючих": домініканський і францисканський. Але інтерес до дослідного пізнання дійсності нестримно зростає в цю епоху схоластики, і поряд з "Сумою богослов'я" Фоми Аквінського з'являються філософські праці Роджера Бекона. У Болоньї, Пармі, Салерно, Монпельє, Оксфорді протягом XII-XIII ст. виникають перші європейські університети.

Готичне мистецтво переважно пов'язане з містом. Міське життя породжує нові типи будівлі, насамперед цивільного призначення: біржа, митниця, суд, лікарні, склади, ринки і т. д. Складається обличчя міського муніципалітету - ратуші. Зазвичай це двох - або триповерхова споруда з галереєю в нижньому поверсі і з годинниковою вежею. На другому поверсі ратуші розташовувалися парадні зали, де засідали міська рада і суд, верхній поверх використовувався як підсобні приміщення. Особлива увага приділяється сторожовій вежі ратуші (беффруа), що була символом незалежності республіки, подібно до того, як міський собор був символом добробуту громадян комуни. На площі перед собором відбувалися диспути, лекції, розігрувалися містерії.

Як вірно помічено дослідниками, готика - це кульмінація, і заперечення романського мистецтва. Вона з'явилася як би підсумком тривалої еволюції мистецтва Середньовіччя, що особливо помітно в культовій архітектурі. Готичний храм, зберігши ту саму базилікальну форму, що й у романський період, має нову конструкцію склепіння, основою якого є каркасна система з нервюрами (франц. nervure, від лат. нерви - жила). Нервюрних звід дає можливість перекривати не тільки квадратні, а й прямокутні і ще більш складні в плані прольоти. Це стає можливим тому, що нервюри сходяться в пучки на опорних стовпах, на які тепер концентрується все навантаження перекриттів, на відміну від романського храму, де вся тяжкість перекриття лягала на стіни (звідси їх товщина і малий розмір вікон). Цьому ж сприяли аркбутаны, контрфорси і стрілчасті арки. Аркбутан - зовнішня кам'яна полуарка, передає розпір зводу головного нефа готичного храму опорних стовпів - контрфорсам, розташованим за межами основного об'єму будівлі. Стрілчаста арка також зменшує навантаження на стіни: чим вона вище і гостріше, тим менше розпір.

Новий звід привів до неминучого перетворення інтер'єру. Переважаючими в ньому стали грандіозна висота, порівняно невелика товщина стовпів, по суті, витіснення стіни величезними просторами вікон, що призвело в результаті до появи вітража. В екстер'єрі стали панувати вертикальні тяги, гладка поверхня стін сховалася під "кам'яним мереживом, бо скульптура почала вкривати весь храм. Це особливо стосується Франції, показала блискучі приклади синтезу скульптури з архітектурою. Скульптурний декор заповнює тепер увесь екстер'єр, являючи собою рід проповіді: це сцени зі Священного Писання, житія святих, літературні повчальні сюжети і сцени народного життя, іноді сповнені гумору. Зростання інтересу до реального світу, звернення до прикмет часу, рисами побуту (костюм, зброя), індивідуалізація осіб - свідоцтво наближення до культури Відродження.

Зміни в архітектурі спричинили зміни в монументального живопису. Місце фресок зайняв вітраж - живопис із шматочків скла (а пізніше просто живопис по склу) у свинцевій обведення.

Готичний храм - створення багатьох рук, цілої будівельної артілі на чолі з майстром, вірніше, навіть не однієї артілі, а декількох, і на протязі довгого часу. Вживалися спеціальні альбоми зразків (як "прориси" у давньоруських іконописців або мініатюристів), певний набір архітектурних і скульптурних деталей. Але через всі зразки, канони все одно проступала творча індивідуальність майстрів.

Художній образ готичного храму виражає насамперед устремління до Бога, трансцендентну ідею злиття з ним. Неймовірно важкі кам'яні склепіння мистецтвом архітекторів візуально перетворені в легке мереживо. Денне світло, проникаючи через кольорові вітражі, стає таємничим, містичним. Нагадаємо, що готика була поліхромним: стіни розфарбовували, як і скульптуру. До цього многоцветью додавався блиск золота, церковного начиння, сяйво свічок. Зовні у всьому була підкреслена роль вертикалі, спрямованість увись: гострі трикутні вимперги над порталами, башточки-фіали, завершальні контрфорси. Всі ірраціонально, атектонично (що, як побачимо нижче, ріднить готику з бароко).

Крім монументальних форм живопису в період готики настає розквіт книги, книжкового мистецтва. Період XIII-XV ст. - час створення великих скрипториев, вже не монастирських, міських а, значного числа світських книг (романи, повчальні християнські історії, байки тощо). З богослужбових книг найпоширенішими стають часословы і псалтиря, призначені головним чином для мирян. Однак і в церковну книгу проникає обмирщення, сказавшееся насамперед на мініатюрі. Орнамент книжкової мініатюри змінює свій характер. Мотиви його тс ж - рослинні і геометричні, але він вычерчен циркулем і лінійкою, звідси знамениті готичні розетки, трилисники і квадрифолии.

Мистецтво "малих форм" завжди відображає зміни в "великому мистецтві". Але знаменно, що готична меблі і начиння, як світська, так і церковна, іноді прямо повторює архітектурні форми у всіх декоративних деталях.

Франція. З кінця XII ст. Франція стає центром європейської освіченості. Паризький університет скоро зайняв одне з провідних місць наукового життя Європи. В області архітектури і образотворчих мистецтв Франції також належить головна роль. У XIII ст. В Парижі налічується 300 цехів. Головний замовник творів мистецтва тепер не церква, а міста, гільдії купців, цехові корпорації і король. Відповідно основним типом споруд стає не монастирська церква, а міський собор.

Собор Паризької Богоматері. Франція

Франція, особливо її центр Іль де Франс, але праву вважається колискою готики. Ще в XII ст. (1137-1151) при перебудові церкви Сен Дені тут був вперше застосований нервюрних звід (обхід і капели). Найбільшим храмом періоду ранньої готики був Собор Паризької Богоматері - пятинефный храм, вміщав до дев'яти тисяч осіб.

Будівництво храму розпочато у 1163 р., завершений у 1208 р. У середині XIII ст. були прибудовані бічні капели і збільшений поперечний неф - трансепт (архітектори Жан де Шелль і П'єр де Монтро), наприкінці XIII - на початку XIV ст. були прибудовані капели хору (архітектор П'єр де Шелль). Західний фасад у своїй конструкції послужив прикладом для багатьох наступних соборів: над трьома перспективними порталами послідовно височіє так звана галерея королів", великі вікна з "розою" посередині, дві вежі (див. вітраж вікна-"троянди" Собору Паризької Богоматері на кольоровий вставлення).

У конструкції Собору Паризької Богоматері чітко простежуються основні принципи готики: нервюрних стрілчасті склепіння центрального нефа висотою 35 м, стрілчасті вікна, аркбутаны. Від великовагової романської архітектури залишилися масивна гладінь стін, приземкуваті стовпи центрального нефа, переважання горизонтальних членувань, важкі вежі, стриманий скульптурний декор.

Раннеготичний собор в Лані (1174-1226), тринефний з трьохнефним ж трансептом, також має романські риси: напівциркульні арки, невисокі вікна, скупість декору, суворість стін, масивність опор. Особливістю Ланського собору є прикраса верху веж фігурами 16 биків; існує легенда про те, що при будівництві собору, коли сили будівельників вичерпувалися, з'явився прекрасний білий бик, який і допоміг завершити храм.

Шартрський собор (1134-1260) являє собою приклад переходу до зрілої готики і з'єднання різночасових фасадів. Так, "королівський портал" західного фасаду належить першій половині XII ст., на початку XIII ст. завершена південна башта, XIV ст. - північна. Інтер'єр собору чисто готичний.

Блискучий приклад зрілої французької готики - собор у Реймсі (1212-1311). Відомі його творці в різний час: Жан-Орбэ, Жан ле Луп, Гоше де Реймс, Бернар де Суассон, Робер де Кусі. В образі Реймського собору видно тяга до вертикалізму всіх ліній, що посилює буквально цілий "ліс" пінаклів і вимпергов (навіть "троянда" на фасаді має стрілчасте завершення). Весь західний фасад суцільно декорований скульптурою, камінь придбав ажурність, воістину він нагадує мереживо. Зауважимо, однак, що на відміну від пізньої готики це "мереживо" не приховує конструкцію будівлі.

Собор у Шартрі. Франція

Собор у Реймсі. Франція

Самий великий і високий готичний собор Франції - Ам'єнський - має в довжину 145 м, висота склепіння центрального нефа - 42,5 м. Ам'єнський собор будували 40 років: з 1218 по 1258 р. (Робер де Люзарш, Тома де Кормон і Рено де Кормон). Ам'єнський собор часто називають готичним Парфеноном".

До середини XIII ст. розмах будівництва у Франції слабшає. Останнім чудове творіння готики в цей період - капела Людовика IX (в серці Парижа, на острові Сіте), так звана "свята каплиця Сен-Шапель (1243-1248, будівельник - П'єр де Монтро). Однонавна капела має два яруси: в нижньому поверсі - капела Богоматері, у верхньому - релікварій (вмістище для зберігання християнських реліквій) з терновим вінцем Христа.

Собор в Ам'єні. Франція

Сен-Шапель. Інтер'єр. Франція

З XIV ст. починається період пізньої готики, у Франції він триває два століття (XIV-XV ст.). У готичної архітектури XV століття називають також "полум'яніючої готикою". Готичні споруди перевантажені декором, складною декоративною різьбою і хитромудрим візерунком нервюров (собор в Руані, XIV-XV ст.).

З готичних монастирів особливо відоме абатство Мон Сен Мішель біля кордону Нормандії і Бретані, розташоване на високій скелі, як неприступна фортеця.

У кінці XIII ст. феодальні замки будували вже тільки з дозволу короля, у XIV ст. це взагалі стає привілеєм короля і його наближених. У замкових комплексах з'являються розкішно вбрані палаци, а самі замки поступово перетворюються в розважальні резиденції, мисливські шато. У той же час міське будівництво (ратуші, цехові будівлі, житлові будинки) не зменшується. Зберігся приватний будинок (XV ст.) - особняк банкіра короля Карла VII Жака Кера в місті Бурж.

Готика - це період розквіту монументальної скульптури, в якій зростає значення статуарной пластики, хоча фігури і не вільні від фону стіни. Все частіше з'являється постановка фігури за так званою готичної кривої (S-подібна поза): середньовічне мистецтво дає свій парафраз грецькому хиазму. У рельєфі спостерігається потяг до високого рельєфу - горельєфу. Виробляється канон композиції, певні сюжети призначені для певних місць будинку. Так, у вівтарній частині зображуються сцени з життя Христа, на південному фасаді трансепта - сцени Нового Завіту, на північному фасаді - сцени Старого Завіту, на західному фасаді завжди розміщується зображення "Страшного суду" і "кінця світу". Прикладом ранньої готики може служити скульптура західного фасаду Собору Паризької Богоматері (1210-1225): історія Марії, "Страсті Христові", "Страшний суд". Фасади трансепту прикрашені вже в період високої готики.

Мон Сен-Мішель. Франція

У Шартрском соборі можна простежити еволюцію від ранньоготичної скульптури на період зрілої готики. Так, західний фасад прикрашають столпообразные, витягнуті по вертикалі статичні фігури, що стоять в строго фронтальних позах. Поступово скульптура відокремлюється від стіни, набуває округлого об'єму. Але і при скутості поз, при лаконізмі форм вражає виразність пластики, стримана велич образів, іноді навіть з'являється індивідуалізація вигляду (святі Ієронім, Георгій Мартін порталу південного фасаду трансепту). У Шартрі протягом багатьох десятиліть працювали не тільки різні артілі, але різні покоління майстрів.

Зустріч Марії та Єлизавети. Собор у Реймсі

З другої половини XIII ст. пластику скульптури соборів стає більш динамічною, фігури - рухоміші, складки одягу передаються у складній грі світлотіні. Зображення іноді виконані з справжнім досконалістю, з захопленням перед красою людини. Не випадково, наприклад, благословляючого Христа на західному фасаді Амьенского собору назвали Прекрасним Богом". В таких сценах, як пори року і знаки зодіаку, все частіше дають про себе знати реальні життєві спостереження (Ам'єнський собор).

Вищою точкою розквіту готичної скульптури є декор Реймського собору. Йосип з сцени "Принесення у храм" і янгол з "Благовіщення" нагадують світських людей, повних земних радощів. В образах Марії та Єлизавети ("Зустріч Марії з Єлизаветою", 1225-1240) виразні відгомони античного мистецтва. Для позднеготической скульптури, як і для архітектури цього часу, характерна измельченность, дрібність форм (наприклад, так звана "золочена Мадонна" Амьенского собору, ок. 1270), але в ній відчувається безсумнівний інтерес до портретним зображенням, загалом не властивий французькому середньовічному мистецтву.

Готика - це і розквіт французької монументального живопису, вітражу. Особливо славилася на всю Францію шартрський майстерня. У Шартрском соборі в XIII ст. вітражі займали площу в 2600 кв. м. найстарішим вважався вітраж хору церкви Сен Дені, загиблої в революцію в кінці XVIII ст. Сюжети вітражного живопису ті ж, що і скульптурного декору. Головні особливості старого вітража - інтенсивна кольорова гама основних кольорів (червоного, синього, жовтого), шматки скла невеликого розміру; свинцева обвідка виконує роль контурного рисунка. Період XIII ст. у Франції справедливо вважався "золотим століттям" вітражу (див. вітраж собору в Шартрі "Цар Давид" на кольоровий вставлення).

Французький вітраж - і фигуративный, і орнаментальний (візерунок фону і бордюру, а іноді і центральне поле суцільно заповнені орнаментом) завжди був умовним, площинним, графічним по стилю (наприклад, вітражі в соборах Парижа, Лана, Буржа, Руана). З середини XIII ст. змінюється колорит вітража: поєднання різних стекол створює складний дубльований колір (червоний і синій, наприклад, дає ліловий), саме цей ефект використаний у вітражах капели Сен-Шапель. XIV століття - час згасання мистецтва вітража, перетворення його в живопис по склу. Стають помітними навіть рухи кисті, зникає чарівна поліхромія цієї живопису.

У XIII-XIV ст. продовжує розвиватися книжкова мініатюра. Серед різних шкіл особливо знаменита паризька. Разом з тим в цей період можна розрізнити не тільки окремі школи, але й різні творчі індивідуальності. Елементи готичної мініатюри нагадують готичну архітектуру і вітраж ("Псалтир Людовика Святого", Паризька національна бібліотека). Книжкова мініатюра - прекрасний історичний документ: по ній ми дізнаємося костюм, зачіску, одяг воїнів, вона доносить до нас далекий, але живий голос доби при всій умовності стилю зображення (прикладом можуть служити Великі французькі хроніки кінця XIV - початку XV ст. - справжня енциклопедія французької життя в пізніше Середньовіччя). Саме в ній швидше за все проступають риси нової пори Відродження. З XV ст. з'являється гравюра, що зробило величезний вплив на подальші шляхи розвитку книжкової мініатюри. Прикладне мистецтво (меблі, одяг і ін) розвивається в загальному руслі французького готичного мистецтва.

Німеччина. Готичне мистецтво Німеччини не так одно, як французьке. На це є цілий ряд причин, і насамперед слабкість імперської влади, постійна боротьба феодалів з городянами.

Не доводиться доводити вплив французької архітектури на німецьку: багато німецькі майстри навчалися у Франції, працювали у французьких будівельних артілях.

Однак це не перешкодило німецьким архітекторам зберегти своє національне обличчя. Німецька готична архітектура склалася пізніше за французьку. Кінець XIII - початок XIV ст. - рубіж ранньої і високої готики, кінець XV - початок XVI ст. - час високої та пізньої готики.

Німецькі собори простіші в плані, вінець капел, як правило, відсутня, аркбутаны дуже рідкісні, склепіння вище, будинок сильніше витягнуте по вертикалі, шпилі веж дуже високі. Особливістю німецької готики є новий тип однобаштового храму, в якому, по суті, весь західний фасад є величезною вежею, увінчаною високим шпилем (собор у Фрайбурзі, XIII-XIV ст., собор в Ульмі, 1377 - XVI ст., вежа добудовувалася в XIX ст., її висота 161 м). На півночі Німеччини замість каменю будівельним матеріалом є цегла (церква Марії в Любеку, кінець XIII - початок XIV ст.). Так звана "цегляна готика" взагалі характерна для Північної Європи, особливо в цивільній архітектурі.

У Німеччині через запізнювання розвитку готики порівняно з французької готичні риси в архітектурі сильніше сплавилися з романськими. Зовнішній декор багато стриманіше, скупіше. Приклад ранньої готики - церкву Святої Єлизавети в Марбурзі (друга половина XIII ст.).

Кельнський собор (початий у 1248, будувався до XVI ст., вежі зведені в XIX ст.) подібний у плані з Амьенским, є навіть вінець капел і аркбутаны, але склепіння вище (висота центрального нефа - 46 м, висота веж - 160 м, співвідношення середнього нефа до бічних 5:2), "троянду" замінило стрілчасте вікно.

Собор у Кельні. Німеччина

Скульптурний декор, як й у романський період, в німецьких храмах застосовується більше в інтер'єрі, ніж зовні, він різноманітніше по матеріалу: не тільки камінь, але і дерево, бронза, стукіт. Найхарактернішими рисами німецької монументальної скульптури є індивідуалізація образів і драматизм розповіді. Французьке вплив не заступило своєрідності німецької пластики, поєднала риси справжнього реалізму з експресивністю і навіть екзальтацією. Самій знаменитої ще в романський період була скульптурна майстерня Бамберга.

Голова молодого вершника. Собор в Бамберзі. Німеччина

На порталі західного фасаду Бамбергского собору зображені засновник храму імператор Генріх II і його дружина Кунігунда (ок. 1240). Статуї Марії та Єлизавети всередині собору виконані в традиціях реймському школи з явною антикизацией образів. Бамбергским майстрам належить також одна з перших кінних зображень - статуя імператора Оттона I на коні, виконана для площі Магдебурга (зараз вона в міському музеї). Мабуть, це перший цивільний кінний монумент Середньовіччя, бо за ціле тисячоліття, з часів Марка Аврелія, не відомо жодного подібного пам'ятника. На центральному порталі Магдебурзького собору є (за часом більш раннє, ніж скульптура в Бамберзі) зображення п'яти сміються і п'яти плачуть дів ("Мудрі і нерозумні діви в очікуванні приходу божественного нареченого"), передає складні відтінки людських почуттів.

Собор в Наумбурзі. Німеччина

Самим знаменитим циклом німецької скульптури періоду готики, без сумніву, по справедливості вважається декор собору в Наумбурзі. Рельєфи "Страстей Христових", зображені на огорожі західного хору ("Таємна вечеря",

"Зрадництво Іуди", "Взяття під варту"), сповнені надзвичайного драматизму, реальності подій, пронизливої достовірності.

Маркграф Еккехард і маркграфиня Ута. Скульптура собору в Наумбурзі

У самому приміщенні хору наумбругские майстри поставили дванадцять статуй засновників храму, його донаторів. Це ціла скульптурна галерея людських характерів, представлених у протиставленні: мужній, повний гідності Еккехард і елегійно-задумлива, ніжна Ута, меланхолійний, споглядальний Герман і життєрадісна Реглинда і т. д. Це живі людські особистості, кожна зі своєю неповторною індивідуальністю, і одночасно типи людських характерів тієї епохи.

У позднеготической німецькій скульптурі, так само як і у французькій, посилюється дрібність форм, втрачається монументальність, акцентується патетика, з'являються претензійність, манірність, надмірна витонченість, натуралістичність деталей, чого майже зовсім не знала французька готика навіть самого пізнього періоду (скульптура хору Кельнського собору, фігури так званого "Прекрасного колодязя" в Нюрнберзі). Поєднання релігійної екзальтації з жорсткою натуралістичністю особливо помітно в німецькій дерев'яної скульптури "Розп'яття" і "Оплакування". Знаменно, що паростки нового мистецтва - мистецтва Відродження - з'являються швидше за все в німецькій живопису, в той час як архітектура і скульптура в XV ст. розвиваються ще в руслі Середньовіччя.

Англія. Готика Англії виникла дуже рано, в кінці XII ст. і проіснувала до XVI ст. Вона має одну важливу відмінність від континентальної готики: слабкий розвиток міст призвів до того, що готичний собор і взагалі все будівництво періоду готики виявилося пов'язаним не з містом, а раніше, з монастирями. Як вірно зазначено, англійська собор виникав не в гущі міської забудови, а у вільному просторі лугів і полів.

У конструкції собору повністю виявлені специфічні риси англійської готичної архітектури: відсутність обходу і вінця капел, деяка "распластанность" будівлі по горизонталі, розтягнутість у ширину, чому сприяє безліч прибудов, малий розрив у висоті центрального і бічних нефів, взагалі не дуже велика висота склепінь, широкі, сильно виступаючі трансепты, іноді навіть два замість загальноприйнятого одного. Як специфічно англійську рису можна назвати величезну вежу на середохрестя - домінанту собору. Фасади англійських готичних храмів рясно оздоблені декором. Інтер'єри значно більш диференційовані, дробни, ніж французькі. Найбільш чистий зразок ранньої англійської готики - собор у Солсбері (1220-1270), оспіваний згодом у пейзажах Констебла. Цей собор тринефний довжиною 140 м, з великим хором, двома трансептами і прямокутною апсидою. Вежа средокрестья, найвища в Англії - 135 м, завершується шатровим покриттям.

Ще в романський період було розпочато будівництво собору в Лінкольні. У готичну епоху його фасад прикрасили сім горизонтальних поясів ніш, контрастують з двома високими вежами средокрестья. Собор в Лінкольні (довжина 155 м) в цьому сенсі побудований на характерному для англійської готики контрасті вертикалей і горизонталей. Його колончатая аркатура "обплітає" фасад, як мереживна мережу.

По формам декору в англійській готиці розрізняють наступні стилі: ранній "ланцетоподібний", потім "прикрашений" і "перпендикулярний". Кентерберійський собор (XII - XV ст.) - головний готичний собор Англії, резиденція архієпископа Кентерберійського, національна святиня - демонструє розвиток англійської готики від ранньої (східна частина храму, велична у своїй простоті) до пізньої (західна частина, значно більш вигадлива). Над усіма разновременными об'єктами височить величезна вежа средокрестья.

Собор Вестмінстерського абатства в Лондоні-місце коронації і поховання англійських королів з часів Вільгельма Завойовника, згодом усипальниця великих людей Англії-близький до французької готики. З французькими храмами його ріднить наявність обходу і вінця капел, аркбутанів та контрфорсів, більша, ніж це прийнято в англійських церквах, висота центрального нефа по відношенню до бічних. Вестмінстерський собор був початий ще в ранню готику, і його східна частина давнє західної.

Собор в Лінкольні. Англія

Починаючи зі Столітньої війни будівництво в Англії скорочується. Добудовуються старі храми або до них прилаштовуються капели (наприклад, у Віндзорському замку, Королівська капела в Кембриджі, капела Генріха VII у Вестмінстерському абатстві тощо). Всі ці пізні споруди несуть на собі сліди останнього стилю в декоруванні - "перпендикулярного" (остання чверть XIV - середина XVI ст.), що характеризується легкістю стін, мереживним візерунком зірчастих і сітчастих склепінь з що розходяться віялом нервюр (собор в Уельсі). З цивільної архітектури цього періоду найбільш знаменитий Вестмінстерський королівський палац (XVI ст.) з його Вестмінстер-холом площею півтори тисячі квадратних метрів.

Готична скульптура Англії має чисто декоративний характер і цілком підпорядкована архітектурі. У період "прикрашеного" і "перпендикулярного" стилю соборі так багато скульптурного декору, що, за справедливим зауваженням дослідників, складається враження вібрації архітектурних форм". Статуї поставлені тісно одна до іншої і заповнюють фасад, як в соборі в Уельсі (західний фасад). Розвивається також меморіальна пластика.

Капела Королівського коледжу в Кембриджі. Інтер'єр. Англія

Монументальна готична живопис Англії розвинена дуже слабо. З живопису найбільш цікава не монументальна, а, за давньою англійської традиції, книжкова мініатюра, особливо кентерберийской і винчестерской шкіл. Як і у французькій, англійській мініатюрі багато елементів справжньої реальному житті (наприклад, світські хроніки і богослужбові книги східно-англійської школи XIV ст., з яких найвідоміша - "Псалтир королеви Марії", 1320).

Іспанія. У XIII-XIV ст. готика поширюється по всій Європі. В Іспанії XIII століття - час найбільш найзапеклішої боротьби з арабами, а також посилення внутрішньої боротьби іспанців-феодалів і городян, які домоглися від короля участі в кортесах. У готичну епоху найбільш активно формуються іспанська культура, мова, складається іспанський епос; своєрідними шляхами, несхожими на загальноєвропейські, йде розвиток архітектури та образотворчого мистецтва. Збагачена елементами мавританського стилю, готика Іспанії набула особливої пишності і розмаїття орнаментики (собори у Леоні, 1205-1303 - XIV ст.; в Бургосі, 1221-1238, добудований у XIV-XV ст.; в Толедо, 1227-1493, закінчений у XVI ст.). Іноді собори Іспанії перебудовувалися з мечетей, а, наприклад, дзвіниця Севільського собору перебудована з мінарету.

Особливе місце в іспанській архітектурі посідає стиль "мудехар" (тобто мусульманський). Це, як правило, собори, збудовані архітекторами-арабами, з цегли, зі склепінчастим мавританським перекриттям, що утворюють в плані восьми конечну зірку, з дерев'яним набірним стелею, з аркою підковоподібної форми, іноді має стрілчасте завершення. Головним елементом в декорі є кольорові поливні кахлі і орнаментальна ліпнина. Головним композиційним центром такої споруди завжди є внутрішній двір, такий звичайний для всіх південних будівель.

Зріла готика залишила прекрасні зразки цивільної архітектури, особливо в Східній Іспанії, в Каталонії і Валенсії (ратуша в Барселоні, так звана Шовкова біржа в Валенсії). Синтез скульптури та живопису готичної пори знайшов втілення в іспанських вівтарях - ретабло, прикрашені живописними панно і різьблений фарбованою дерев'яною скульптурою. Розквіт цього мистецтва припадає в основному на XV ст.

Італія. Особливе місце в європейській художній культурі XIII-XIV ст. займає Італія. Вже наприкінці XIII ст. в Італії в результаті слабкості феодальних сил і, навпаки, раннього розквіту міст створилися умови для виникнення культури Ренесансу на її першому етапі - культури так званого Проторенесансу. В Італії отримали втілення лише окремі елементи готики: стрілчасті арки, "рози". Основа залишалася чисто романської. Це широкі приземкуваті храми, гладка площина стін яких часто інкрустована кольоровим мармуром, що створює смугасту, дуже ошатний поверхню фасаду (собор у Сієні, 1229-1372; у Орвієто, 1295-1310). Приклад пізньої італійської готики - величезний, що вміщає в себе до сорока тисяч осіб, Міланський собор, найбільший храм Європи (1378 - XV ст., добудовувався в XIX ст.; архітектори А. Ф. і дельї Органи, Дж. А. Амадео, К. Соларі та ін). Його будували не тільки італійські, але і німецькі, французькі зодчі. Весь собор вкритий скульптурної різьбленням.

В Італії збереглося багато цивільних споруд періоду готики. Досі окрасою Венеції є її мармурові палаци з аркадами, отражающимися у воді каналів або лагун (Палац дожів, 1310 - XVI ст.). Поєднання легких ажурних аркад і глухої стіни - риса, характерна для східної архітектури.

Готичне мистецтво представлено також пам'ятками архітектури Нідерландів (ратуші в Брюгге, 1376-1421, Брюсселі, 1402-1450, Лувен, 1448-1563); Чехії (собор Святого Віта і Карлов міст у Празі); Австрії (собор Святого Стефана у Відні, 1304 - середина XV ст.); Угорщині (церква Матьяша, середина XIII - друга половина XIV ст., перебудована у кінці XIX ст.); Польщі (Вавельський собор під Краковом, XIV-XV ст., Маріацький костьол у Кракові XIV - XV ст. з вітражами XIV ст. і різьбленим вівтарем Віта Стоша, 1477-1489); Скандинавії (собор у Турку, XIII-XIV ст.).

Палац дожів. Венеція, Італія

Мистецтво Середньовіччя, проіснувавши тисячоліття, висунула нове коло ідей та образів, нові естетичні ідеали, нові художні прийоми і новий зміст. Харчуючись ідеями християнства, це мистецтво глибоко проникло у внутрішній світ людини. Величезний інтерес мистецтва цієї епохи до морального вигляду людини, до того, що визначається більш загально словом "духовність".

Середньовічне мистецтво створило грандіозні художні ансамблі; воно вирішило велетенські архітектурні завдання, створило нові форми монументальної пластики і живопису, а головне, явила собою синтез цих монументальних мистецтв, в яких прагнув передати повну картину світу. І в цьому величезний внесок мистецтва Середньовіччя у світову культуру. Але умовність як основний закон зображення, аскетизм, не дозволяє у всій повноті зобразити красу земного, нарешті, безсумнівний догматизм в мисленні гальмували подальший розвиток мистецтва. В ньому самому зароджувалися інші риси, що свідчать про нову епоху в європейській культурі - Відродження.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Мистецтво готичного періоду
Прикладне мистецтво
Мистецтво Римської імперії
Мистецтво Стародавньої Греції
МИСТЕЦТВО АНТИЧНОСТІ
Саморазрушающееся мистецтво. Безлика особистість у світі "ніщо"
Теорія та історія видовищних мистецтв
Морфологія і семіотика мистецтва
Мистецтво етрусків і стародавнього Риму
Історія російського образотворчого мистецтва
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси