Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Філіппіни

Після втрати американських володінь Філіппіни залишилися майже єдиною колонією Іспанії, колись величезної колоніальної держави. У середині XIX ст. ця колонія під натиском складних обставин була відкрита для міжнародного ринку і іноземного приватного капіталу. Приплив іноземного капіталу створив передумови для більш активного промислового розвитку країни. В процесі вестернізації виникали перші підприємства з переробки сільськогосподарської продукції, будувалися залізниці, обладналися порти. З'являлися у великій кількості школи, коледжі та університети, причому значна частина їх залишалася в веденні католицької церкви. Зростала кількість освічених людей, формувалася філіппінська інтелігенція, виникала література тагальською мовою. Природним результатом всього процесу був розвиток національної самосвідомості філіппінців, що супроводжувалося посиленням антиіспанських настроїв в країні. Ситуація ускладнювалася тим, що в філіппінської селі зберігалася величезна влада іспанських землевласників, включаючи і церква.

Революційні події в Іспанії в 1868 р., які привели до усунення королеви Ізабелли, послужили поштовхом для розвитку національно-визвольного руху на Філіппінах. З одного боку, цьому сприяли реформи нового генерал-губернатора К. М. де ла Торре, здійснив ряд важливих реформ, включаючи скасування цензури, обмеження всесилля церкви, свободу політичних акцій і зборів, скасування церковного контролю над школами. З іншого - відгук де ла Торре і заміна його клерикалом і реакціонером Р. Іскьердо, що викликало обурення філіппінців і спровокувало антииспанские і антицерковные виступу (повстання в Кавите в 1872 р.). Незабаром на чолі руху за національне звільнення став емігрував до Іспанії Хосе Рисаль (1861-1896), чий швидко став знаменитим і таємно поширювався на Філіппінах роман "Не торкайся до мене!", викривав сваволю колонізаторів і мракобісся католицьких ченців, зіграв чималу роль у підготовці філіппінців до їхніх виступів за свою незалежність.

З кінця 1880-х рр. одна за іншою почали виникати національно-патріотичні організації. Це були Іспано-філіппінська асоціація (1888), Філіппінська ліга (1892) і союз Катипунан (1892), що став незабаром одним з найбільш авторитетних і масових організацій на Філіппінах. Саме Катипунан (Союз синів батьківщини) проголосив гасло збройної боротьби за незалежність і почав готувати країну до повстання. Воно почалося в серпні 1896 р. в умовах гонінь і переслідувань активістів Катипунана владою. Хосе Рисаль, якому були чужі методи насильства, відмовився стати на чолі повстання. Незважаючи на це, він був схоплений і розстріляний колоніальними властями в кінці того ж року. До повстання незабаром приєдналися представники різних верств населення, а на чолі його став виходець з метисів дрібний землевласник Еміліо Агинальдо (1869-1964). Повстання мало успіх, і в березні 1897 р. на Філіппінах була проголошена республіка, президентом якої став Агинальдо. Однак іспанська колоніальна адміністрація, яка пообіцяла реформи, зуміла схилити керівника республіки до переговорів, результатом яких була капітуляція Агинальдо, погодився емігрувати.

Невідомо, як обернулися б події далі, якби не втручання США, які у квітні 1898 р. почали війну з Іспанією, зажадавши від неї виведення військ з Куби і визнання незалежності острова. На самому початку испаноамериканской війни американці знищили іспанську ескадру в Манілі і допомогли Агинальдо і його прихильникам, образовавшим тим часом в Гонконзі патріотичну хунту, повернутися на батьківщину. Незабаром іспанська колоніальна адміністрація на Філіппінах була змушена капітулювати, а Агинальдо був проголошений верховним вождем нації. Однак Маніла опинилася в руках американців, і хоча країна у тому ж 1898 р. була проголошена незалежною республікою, США оголосили про свій суверенітет над нею. Протести Агинальдо не допомогли. В ході американо-філіппінської війни 1899-1901 рр. США розгромили війська республіки і змусили її капітулювати. Схвалений американським конгресом у 1902 р. закон про Філіппінах закріпив залежний статус цієї країни, але офіційно надав їй всі демократичні права і свободи, включаючи виборність органів самоврядування, створення Законодавчої асамблей з контролювала її діяльність Філіппінської комісією з американців і філіппінців на чолі з американським генерал-губернатором.

Демократичний, хоча і дещо обмежений статус Філіппін під патронажем США, безумовно, був краще іспанської. В країні з початку XX ст. швидко набирала силу діяльність різних партій, профспілок, чому сприяли як ввезення в країну іноземного, переважно американського капіталу, так і досить швидке зростання промислового виробництва. На виборах 1907 р. більшість місць в Асамблеї, філіппінському парламенті, завоювала Національна партія, що виступила з вимогою незалежності. Однак боротьба за незалежність зайняла ряд десятиліть. З 1913 р. філіппінці збільшили частку своїх представників в адміністративних органах, але тільки в 1934 р. США офіційно обіцяли надати незалежність Філіппінам. Однак це повинно було відбутися через 10 років, поки що країні було надано автономію з власним урядом. Коли в 1941 р. Філіппіни були окупована японськими військами, створена в 1930 р. компартія виявилася однією з небагатьох жорстко організованих партійних структур, які зуміли утворити рух опору, Хукбалахап (Народна антияпонская армія). Не дивно, що після розгрому Японії компартія Філіппін (хуки) стала впливовою силою в країні, що отримала в 1946 р. політичну незалежність. Послідували незабаром за цим спроби роззброїти військові формування Хукбалахапа, як і прагнення філіппінського уряду звільнитися від тиску комуністів викликали збройне повстання та стали причиною досить затяжної громадянської війни, що призвела до перемоги демократичних сил незалежної республіки і до поразки комуністів з переходом їх на нелегальне становище.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Таїланд, Малайзія, Індонезія, Філіппіни
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси