Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші. Кредит. Банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Форми безготівкових розрахунків в Російській Федерації

У безготівкових розрахунках переважною формою є розрахунки платіжними дорученнями. Розрахунки платіжними дорученнями регламентуються ст. 863-866 Цивільного кодексу РФ.

Платіжним дорученням є розпорядження власника рахунки (платника) обслуговуючому його банку, оформлене розрахунковим документом, перевести певну грошову суму на рахунок одержувача коштів, відкритий у цьому або іншому банку. Платіжне доручення виконується банком у термін, передбачений законодавством, або в більш короткий термін, встановлений договором банківського рахунки або визначається застосовуваними у банківській практиці звичаями ділового обороту.

Платіжними дорученнями можуть проводитися перерахування коштів:

- за поставлені товари, виконані роботи, надані послуги;

- у бюджети всіх рівнів або в позабюджетні фонди;

- з метою повернення (розміщення) кредитів, позик (депозитів) та сплати відсотків за ним;

- в інших цілях, передбачених законодавством або договором.

Платіжні доручення дійсні протягом 10 днів з дня виписки. Клієнти банку можуть одержати підтвердження про перерахування коштів контрагенту. Для цього примірник платіжного доручення банк завіряє підписом відповідальної особи і відбитком печатки банку.

Клієнти подають в обслуговуючий їх банк доручення у чотирьох примірниках (при іногородніх розрахунках, - до п'яти), а при розрахунках між клієнтами, що обслуговуються одним банком, - в трьох. Документи, оплачувані у повноформатному електронному обміні, подаються в банк у двох примірниках.

У платіжних дорученнях при розрахунках за товари і послуги клієнти повинні окремим рядком виділити податок на додану вартість і номер рахунку-фактури.

Перший примірник залишається в банку як підстава проведеної за рахунком дебетової операції, два примірники передаються банку одержувача коштів, а четвертий екземпляр є додатком до виписки з клієнтського рахунку.

При розрахунках платіжними дорученнями останній примірник платіжного доручення повертається клієнту з оцінкою штампом "Прийнято "__"___200_ р.", підписом операційного працівника (штампом). Штамп з датою і підписом може бути комбінованим.

Один з надійшли в банк одержувача примірників платіжного доручення служить ордером з проведеної кредитової операції, а другий додається до виписки з рахунку клієнта - одержувача коштів.

Клієнт має право вимагати від банку інформацію про зарахування коштів на підставі виданого доручення або е місцезнаходження засобів, якщо вони не зараховані за призначенням.

Платіжні доручення можуть бути як звичайними (поштовими), так і строковими (телеграфними). Телеграфні доручення використовуються для переказу грошових коштів в різні регіони Росії. Крім суми, належної до перерахування, у них повинна бути вказана сума телеграфних витрат.

Телеграфні доручення дозволяють значно скоротити час проходження платежів по території Росії до 2-3 днів на відміну від поштових переказів, час проходження яких іноді доходить до 2-3 тижнів. Варіант прямих кореспондентських відносин між банками (рис. 1): 1 - виникнення відносин, які потребують перерахування грошових коштів; 2 - покупець подає до банку платіжне доручення для виконання; 3 - виконання платіжного доручення, р. е. списання грошових коштів з розрахункового рахунку платника; 4 - банк платника перераховує кошти банку одержувача; 5 - зарахування грошових коштів на розрахунковий рахунок одержувача; 6 - банки інформують своїх клієнтів про стан коштів на розрахункових рахунках.

Розрахунки платіжними дорученнями

Рис. 1. Розрахунки платіжними дорученнями

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Умови застосування форм безготівкових розрахунків в Російській Федерації
Форми безготівкових розрахунків у внутрішньому обороті
Форми безготівкових розрахунків
Платіжне доручення як форма безготівкових розрахунків
Принципи організації та форми безготівкових розрахунків
Інструменти платежів та форми безготівкових розрахунків організацій
Поняття розрахункових правовідносин. Форми розрахунків
Поняття та порядок здійснення безготівкових розрахунків
Компетенція Центрального банку РФ у сфері організації безготівкових розрахунків
РОСІЙСЬКА ФЕДЕРАЦІЯ НА РУБЕЖІ XX-XXI СТОЛІТЬ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси