Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Міжнародний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція ІІ. Основні напрями міжнародного менеджменту в Росії

Лекція 4. Зовнішньоекономічна діяльність

Розвиток міжнародного менеджменту в Росії

Російські компанії вступили в міжнародну конкуренцію на світових ринках відносно недавно. У радянський період планової економіки в країні була державна монополія на зовнішню торгівлю. При цьому продавцями і покупцями на світовому ринку від імені держави виступали спеціалізовані зовнішньоекономічні об'єднання, організовані за галузевою ознакою. У кожній галузі народного господарства існували такі спеціалізовані організації, які займалися закупівлями імпортної продукції для потреб вітчизняних підприємств і населення, а також здійснювали експорт продукції, виробленої на вітчизняних підприємствах. Позитивним було єдність зовнішньоекономічної політики держави. Вітчизняні підприємства не конкурували на світовому ринку між собою. Їх головним завданням було досягнення планових показників виробництва експортованої продукції. Підприємства не мали власної зацікавленості в роботі на міжнародних ринках, так як не мали доступу до валютних коштів, одержуваних від експортних операцій, оскільки валютні розрахунки також були монополією держави. У цілому зовнішньоекономічна діяльність Радянського Союзу в масштабах держави була достатньо ефективною і професійною. Разом з розпадом Радянського Союзу почалося входження в міжнародний ринок окремих російських компаній. Закон про лібералізацію ЗЕД, дозволив підприємствам самостійно виходити на зовнішній ринок для продажу і купівлі товарів та послуг, був одним з перших законів нової держави - Російської Федерації. Підприємства одержали таку можливість, але у них не було досвіду роботи на ринку, причому не тільки на міжнародному, а й на внутрішньому. Це свідомо поставило їх в невигідні умови порівняно з іноземними конкурентами, що мають величезний досвід ринкової роботи і солідну ділову репутацію. У російських компаній не було власної репутації. Була репутація держави, яке перестало існувати, але власну репутацію треба ще заробити, а на це потрібен час.

Будь-яка національна компанія може розраховувати на успіх на міжнародному ринку тільки в тому випадку, якщо довела свою ефективність і досягла успіху на своєму внутрішньому ринку. Багато російські компанії вчилися працювати і на внутрішньому, і на зовнішньому ринку одночасно. Це, перш за все, компанії-виробники сировинних товарів традиційного російського експорту.

Учасники міжнародного ринку з досвіду і показниками роботи поставили російські компанії на один щабель з компаніями країн, що розвиваються. Вони також базуються в своїй країні і на ринку виступають в основному як експортери. Головною проблемою для таких компаній стає перехід від забезпечення відносної переваги до конкурентної переваги і далі до ключових понять. Більшість компаній, що базуються в країнах, що розвиваються, а також російські компанії виходять на міжнародний рівень через експорт ресурсів, трудомістких товарів і товарів неекологічні виробництв. Експорт йде в основному на промислово розвинені країни, які відчувають дефіцит сировинних ресурсів. Розширення своєї діяльності на міжнародних ринках такі компанії зазвичай здійснюють через поставки в сусідні країни зі схожими умовами за факторами виробництва.

Перехід до більш високого рівня інтернаціоналізації російських компаній вимагає створення особливих стратегій. Якщо їх товари або послуги, методи і способи виробництва та управління не матимуть суттєвих відмінних характеристик і не будуть створювати унікальної споживчої цінності, то вийти на більшість іноземних ринків їм буде практично дуже важко, а іноді і неможливо. У той же час російським компаніям слід розширювати свої ланцюжка цінності і включати в них міжнародне розподіл товарів і послуг, тобто створювати глобальні канали збуту; маркетинг; отримувати доступ до глобальних ресурсів, створювати і зміцнювати глобальну товарну марку. Значну конкурентну перевагу отримають лише компанії, які створять товарні марки, що викликають незмінну прихильність споживачів і бажання випробувати їх нові продукти, а також забезпечать собі доступ до найважливіших каналів збуту по всьому світі і навчаться швидко поширювати через них свої продукти. З часом така компанія повинна буде стати інноваційної, створює унікальні споживчі цінності, а не просто нові товари і послуги. І це дозволить їй вийти на найбільш сучасні ринки і зайняти там лідируючі позиції. У цьому головні завдання міжнародного менеджменту російських компаній, якщо вони хочуть ефективно діяти па світовому ринку. Для вирішення таких завдань потрібні нові знання, технології та моделі бізнесу.

Але реальність сьогодення полягає в тому, що російські компанії в міжнародному менеджменті поки не просунулися далі зовнішньоекономічної діяльності. Насамперед, слід пам'ятати, що російським компаніям потрібно шукати прибутковість у своїй стабільної унікальності, а міркування географічного охоплення повинні розглядатися у світлі цього основного обов'язкової умови. Інтернаціоналізація компанії тільки тому, що "компанія зобов'язана мати світовий статус", коли реальна структура не дає підстав до цього, лише призводить до проблем, часто серйозним, таким як постійна реструктуризація, хронічна відсутність прибутки від міжнародних операцій. Треба враховувати, що компанія може перебувати в ситуації, коли краще не интернационализироваться і зберігати прибуток, ніж зростати за кордон, руйнуючись. Перед тим як виходити на міжнародний рівень, компанія повинна скласти ясне бачення, узгоджується з її стратегією і реальним становищем.

Компанії, оцінили свої сили і прийняли рішення здійснювати ЗЕД, повинні також знати, що найкращі можливості для своїх міжнародних стратегій промислово розвинені країни відкривали на ємних чи швидко зростаючих ринках. Хоча експорт у промислово розвинені країни дає відносно стабільне перевагу, для створення ефективних каналів збуту необхідно обов'язково отримати доступ на ємні і швидко зростаючі ринки країн, що розвиваються.

Подальше зовнішньоекономічний розвиток компанії і перехід се до роботи на глобальному ринку можлива при створенні компаній наступних ключових компетенцій:

- створення унікальної споживчої цінності;

- глобальне випередження - дуже швидкий вихід на глобальний ринок;

- вихід па перспективні (ємні й динамічні) ринки і завоювання там лояльності споживачів;

- доброзичливе відношення споживачів через створення глобальної товарної марки і подальшого її розширення;

- доступ до найважливіших каналів збуту в глобальному масштабі.

Це дуже непростий шлях, що вимагає значних витрат всіх видів ресурсів, високопрофесійного менеджменту та орієнтації компанії на інноваційний розвиток. На жаль, в даний час на міжнародному ринку працюють в основному російські сировинні компанії (близько 70% російського експорту носить сировинний характер). Сировинні компанії менше за інших зацікавлені в інноваційному розвитку, оскільки сировину в усьому світі стає все більш дефіцитним, і попит на нього буде тільки рости. А от запаси його, навпаки, будуть скорочуватися і виснажуватися, що становить основну загрозу діяльності сировинних компаній, а також економіки країни, залежить від сировинного експорту.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Основи міжнародного менеджменту
Основні напрямки міжнародно-правового регулювання валютних відносин
Основні напрямки зовнішньої політики Росії у другій половині XIX ст.
Зовнішньоекономічна діяльність
Міжнародний менеджмент
Перспективи і напрями розвитку менеджменту
Основи міжнародного менеджменту
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси