Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Реклама і зв'язки з громадськістю
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Використання відомих образів у рекламі

Внесок Сальвадора Дали рекламу

Важко знайти людину, який ставився б до творчості Сальвадора Далі байдуже. Одні звеличують його, вважаючи новим словом у мистецтві, інші лають за штучність, аморалізм, руйнування основ традиційного мистецтва. Далі був напрочуд різноманітний: займаючись живописом, театром, кіно, рекламою, пишучи вірші і мемуари, теоретизуючи про мистецтво, він висвітлював всі ці сфери діяльності відблиском свого яскравого і суперечливого таланту. Далі вважав, що психічний автоматизм раннього сюрреалізму занадто пасивний, і запропонував власний метод -"параноико-критичний". У 1934 р. Андре Бретон у лекції "Що таке сюрреалізм?" (метод був придуманий за рік до цього) говорив, що Дали приніс в мистецтво інструмент найпершим важливості - "ірраціональне незнання", тотальне опис видінь. Метод "параної" - об'єктивізації божевілля - дав сюрреалізму можливість вторгнутися в світ бажань, надавши ірраціонального форму речовинного. Дали агресивно втручається в традиційні людські уявлення, знаходячи в підсвідомому еротику і кошмари. Він сміливо порушує ситуації нейтралітету сенсу, чарівні фантасмагорії є розвитком концепції Франсиско Гойї "Сон розуму породжує чудовиськ". Його світ свідомо перевернутий. У тексті "Моя боротьба" (сама назва викликає ряд асоціацій) записано, коли Дали "проти" і коли Дали "за". Ось кілька прикладів: проти простоти - за складність, проти колективізму через індивідуалізм, проти політики через метафізику, проти музики - за архітектуру, проти механіцизму - за мрію, проти опортунізму - за маккиавелиевский фанатизм, проти сонця - за місяць, проти медицини через магію, проти людини - за себе, проти Мікеланджело - за Рафаеля, проти Рембрандта - за Вермеєра, проти філософії - релігії, проти жінок - за Гала і т. п.

Твори Дали - певна концепція, і писалися вони досить довго, реалізуючи особливі уявлення художника. Характерно, що в 1938 р. він відвідав Зигмунда Фрейда в Лондоні, взявши па озброєння, як і багато сюрреалисты, теорію несвідомого, що проявляється через придушувані культурою стану, через сни, вроджені сексуальні фази, обмовки, спогади. Дали неодноразово говорив, що його картини - спогади, не локалізовані в просторі. Нарешті, він був проти певної дешифрування своїх творів. Він писав: "Як ви хочете зрозуміти мої картини, коли я сам, який їх створив, їх теж не розумію. Факт, що я в цей момент, коли пишу, не розумію моїх картин, не означає, що ці картини не мають ніякого сенсу, навпаки, їх зміст настільки глибока, складний, пов'язаний, непроізволен, що вислизає від простого логічного аналізу". Думка, втім, не нова. Символіст Р. Моро в кінці позаминулого століття підкреслював: "Я вірю в те, чого не бачу, а лише відчуваю. Мій мозок, мій розум здається мені недовговічним і двоїстим. Тільки моє внутрішнє відчуття важливо для мене".

Дали, засновуючи свій метод і прагнучи дати йому певне художнє вираження, вдавався до окремих прийомів, що стали суттю його стилю. Від поетів, починаючи з Артюра Рембо і графа де Лотреамона, він взяв принцип зіткнення віддалених реальностей. Мистецтво ставало з'єднанням образів, зіставити які б нікому не прийшло в голову. Характерні прийом накладання образів і вгадування в одному образі інших. Таким способом проявляється бунт речей і явищ природи, що не підвладні волі людини і намагаються зайняти власне місце в бутті, зі своїм таємничим призначенням, антиутилитарностью. Про останньому моменті нагадують багато знамениті образи картин Дали: підгоріли, годинник, телефон-апарат зі слуховою трубкою у вигляді лангуста, диван-губи, рояль, спадаючий, як драпіровка.

Реальність перебільшується і перетворюється в сверхреальность. Мультираскрашенные образи (вираз самого художника) стикаються між собою; з'являються і симультанні образи, де одне накладається на інше. Форми живуть як би за законами самозародження, розвитку, боротьби, любові і смерті. У них завжди присутня якась биологизированная інтрига. Це свого роду візуальні самоосвіти, натуралістичні та ірраціональні одночасно.

Робота над фільмами "Андалузький ніс" (1928) і "Золоте століття" (1930 р.) з ізоляцією об'єктів" - напливами, ракурсами, зміною планів - навчили багато чому, так само як і оперування предметної середовищем, чим саме і займався сам Дали. Інтерес Дали до кінематографу не пропадав. Він працював у Голлівуді, і доля звела його з Альфредом Хічкоком, з яким вони поставили низку фільмів. Особливу спорідненість Дали чувствован з Марселем Дюшаном - лідером дадаїзму. Себе ж художник вважав лідером сюрреалізму.

З часом США все більше привертали увагу Дали. І не тільки тому, що там "осел" Дюшан. Не варто забувати, що Бретон виключив його з групи сюрреалістів. У 1940 р., рятуючись від фашизму, при пануванні якого сто творчість, звичайно, було б оголошено дегенеративним, Дали виїхав з Гала в Нью-Йорк. Там він знайшов багатьох своїх колишніх соратників, хоча рідко підтримував контакти. Спільно з Хічкоком він робить фільми, працює над балетами ("Лабіринт", "Вакханалія"), створює численні ілюстрації. У США проводиться велика кількість виставок художників. Сварка з Бретоном набуває остаточний характер, Дали вважає, що лише він залишається істинним сюрреалістом. Бретон цього йому не прощає, називає художника "неофалангистом, жадібним до доларів" і навіть "Авидо-Доларі".

З серпня 1945 р. Дали говорить про те, яке велике враження на нього справили Хіросіма і сам кінець війни. Дали пішов від Фрейда до Гейзенбергу, про який став говорити: "Він - мій батько". Психоаналіз змінило захоплення фізикою. Таким чином, творчий шлях Дали при уявній хаотичності все ж за певним логічним, і ця логіка полягає вже в інтересі до реалій земного буття. В Америці Дали пише "Атомну Леду" (1947).

В останні роки життя він охоче звертається до фотографії, аж до того, що копіює се; само по собі це не рідкість для авангарду. У 1952 р. він створює новий метод - метод нуклеарного містицизму". Виставки Дали показуються в Лондоні, Глазго, Римі, Венеції, Мілані. У 1955 р., продовжуючи старі традиції, художник читає лекції в Сорбонні під назвою "Феноменологічні аспекти параноико-критичного методу", де особливу увагу приділяє окремим творам Вермсера.

Уолт Дісней пропонує Дали співпрацю у виробництві ряду фільмів, зокрема кінокартини "Дон Кіхот". Ця тема фільму знайшла відображення у багатьох віртуозних малюнках майстри. Однак його манить пильність фотоглаза, про що він писав ще у 1920-1930-ті рр. З 1972 р. він робить "стереоскопічні зображення" і захоплюється галографией, що дає "третій вимір". Конфлікт зі "старими сюрреалістами" не затихає, художник протестує проти того, щоб його твори були показані на ретроспективі сюрреалістичного мистецтва в I960 р.

Дали намагається поєднати неможливе - атом, релігію і інтерес до класичної спадщини. Дали багато уваги приділяв малюнку, досягнувши вершин вільної імпровізації. Викликають інтерес серії "Траян" та "Дої Кіхот". У 1974 р., вклавши всі свої кошти, художник відкриває Театр-музей в Фигурасе, з тим щоб це місце перетворилося на Мекку для любителів сучасного мистецтва, сам же називав його "останнім мавзолеєм старої Іспанії". Після смерті Гала художник все більше і більше замикався в собі; контакти із зовнішнім світом були майже припинені. Навіть пожежа у власному будинку не міг вивести його з рівноваги. У 1988 р. помер в повній самоті один з найоригінальніших інтерпретаторів самопочуття і самосвідомості людей двадцятого сторіччя.

Мабуть, найвідоміше і обговорюване творіння Дали - це "Сталість пам'яті", що стало класикою сюрреалізму. Тут використовуються ідеї з колишніх робіт. Зокрема, це автопортрет і мурахи, м'які годинник і берег Кадакеса - батьківщини Сальвадора. Група мурах, плазунів по годинах, символізує невблаганність ходу часу, що пожирає нашу життя. Дивна фігура, розташована в центрі картини, імовірно є автопортретом Дали. М'які годинник чимось нагадують формою людську мову. Це одне з тих химерних перетворень, які так обожнював Дали.

В силу впізнаваності образів даної картини ідеї і мотиви "Постійність пам'яті" не один раз використовувалися в рекламних принтах. У рекламі Lexus композиція залишилася такою ж, а ось всі

складові картини Дали замінені за відповідні деталі автомобіля. Теглайн: "Every piece is a masterpiece" - "Кожна деталь - шедевр".

Найвідомішою роботою Дали є "Спокуса Святого Антонія". Святий Антоній, який жив у IV ст., був самітником. Відомо, що аскет неодноразово бачив страшні образи, якими

випробовувалася віра святого (винесене в назву картини слово "спокуса" колись означало "випробування"). Цей сюжет був надзвичайно популярний у середньовічному та ренесансному мистецтві, потім про нього надовго забули. По Дали не був би Дали, якби класична історія не породила на його полотні дивний світ, наповнений загадковими символами.

Дивний, дещо містичний образ величезних слонів на тоненьких, сірникових ногах дуже часто з'являється на картинах Далі. Людина в своєму житті будує безліч планів, його марнославство деколи не знає кордонів, наше життя проходить під вантажем наших бажань і не завжди виправданих прагнень. Гори коштовностей, золоті храми, що несуть на собі слони на тоненьких ніжках, які ось-ось обломятся, - це символ того, що наші можливості обмежені. Не можна знайти все. "Іграшковий" храм з фрагментом оголеного жіночого тіла в прорізі інтерпретується як духовність, спотворена демонами світу цього. Перший слон несе на спині церковну чашу, з якої з'являється оголена жінка, стискає свої груди, - символ пристрасті. Кінь має в мистецтві різне символічне значення, проте тут її слід сприймати як символ розгнузданої чуттєвості. Зверніть увагу на пасти коні (і положення підков) - створиться враження, що ноги повернутий у зворотний бік.

Рекламне агентство Leo Burnett Sao Paulo (Бразилія) представило приголомшливо деталізований принт, створений за мотивами шедеври Сальвадора Далі "Спокуса Святого Антонія". Всю "процесію" веде Джордж Вашингтон (той самий, що зображено на однодоларовій купюрі), стилізований під богиню правосуддя Феміду, за ним по ланцюгу - одряхлілий дядечко Сем (Осама бен Ладен, наче комар, уп'явся в спину американської економіки, висмоктуючи з ніс останні "соки"), далі Китай та Арабські країни (верблюд з горбами - нафтовими вишками). Приголомшлива карикатура - алегорія на сучасну ситуацію у світі.

Теглайн: "don't be lost in the weird world of investments - "Не губіться в світі дивних, незрозумілих інвестицій".

Іспанського бренду Chupa Chups (Чупа-Чупс) в 2012 р. виповнилося 54 роки. Це перший в історії льодяник на паличці, назва бренду якого стало прозивним у всьому світі. Культовий логотип Chupa Chups нам знайомий багато років, але мало хто знає, що дизайн логотипу власнику компанії Енріке Бериату "по знайомству" намалював його знаменитий земляк Сальвадор Дали. Саме він у 1969 р. придумав форму квітки для логотипу "Чупа-Чупс", яка з незначними видозмінами благополучно дожила до сьогоднішнього дня.

Варто зазначити, що внесок у рекламу Сальвадора Дали полягає не тільки в створенні логотипу льодяників Chupa Chups, ве-

ликий художник встиг знятися в декількох рекламних роликах (реклама шоколаду Lanvin, знаменитого антипохмельного кошти Alea-Seltzer, вина Veterano).

Король епатажу, він у всіх сферах життя був надзвичайно яскравий, колоритний. Навощенные вуса, довге волосся, демонстрація своєї горностаєвій мантії, тростина з срібною ручкою, ходив по річному Парижу в хутряній досі, вигулюючи свого мурахоїда на золотому ланцюжку, а капелюх прикрашав тухлої оселедцем. Цей, безумовно, легко запам'ятовується образ великого митця використовувався і в рекламних принтах.

Мерилін Монро в рекламі

Корейські креативщики з Diamond Ogilvy використовували зображення Мерилін Монро на упаковці паперових хусточок. Поділ знаменитого сукні замінили на серветки, давши, таким чином, всім бажаючим можливість зазирнути під спідницю красуні.

Зовсім інший образ використовували креативщики рекламного агентства Norlop JWT Ecuador в друкованій рекламі Marilyn в 2007 р.

Живопис Леонардо да Вінчі в рекламі. Великий Леонардо да Вінчі - символ безмежних прагнень людського розуму і його геніальні роботи не перестають дивувати і надихати творчі уми рекламістів у всьому світі.

Живописець, інженер, механік, тесля, музикант, математик, патологоанатом, винахідник - ось далеко не повний перелік граней універсального генія. Його називали чародієм, слугою диявола, італійським Фаустом і божественним духом. Він випередив свій час на кілька століть вперед. Явивши собою ідеал ренесансного "універсальної людини", Леонардо осмысливался в подальшій традиції як особистість, найбільш яскраво очертившая діапазон творчих пошуків епохи.

"Вітрувіанська людина" Леонардо да Вінчі - це ілюстрація канонічних пропорцій людського тіла, яку креативщики використовували в соціальній рекламі проти ожиріння. В Греції 24 жовтня був введений Всесвітній День Ожиріння ( World Obesity Day), чому і присвячений цей рекламний принт.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Основні види реклами та рекламних засобів
Створення образу
Зовнішня реклама
Основні види реклами та рекламних засобів
Зовнішня реклама
Основні напрямки створення ефективної інтернет-реклами
Основні види реклами та рекламних засобів
Зовнішня реклама
Основні напрямки створення ефективної інтернет-реклами
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси