Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Теоретичні основи товарознавства і експертизи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Характеристика номенклатури споживчих властивостей і показників якості товарів

Властивості і показники призначення товарів

Призначення товару, тобто виконувана ним функція, є основним властивістю товару. Рівень виконання товаром своїх функцій виступає основою споживної вартості товару. Якщо функції товару виконуються на незадовільному для споживача рівні, товар стає йому непотрібним, і всі інші його властивості теж втрачають свою значимість.

Товар виконує основну функцію, може здійснювати допоміжні функції, а також бути умовно універсальним.

Виконання основної функції характеризується здатність товару задовольнити основну потребу при використанні за призначенням. Наприклад, для побутового пилососа це здатність очищення домашніх речей та підлоги від забруднень, для міксера - здатність при перемішуванні створювати однорідну масу і т. д.

Виконання допоміжних і додаткових функцій пов'язане з можливістю використання властивостей товару для цілей, відмінних від основної функції. Припустимо, фотозйомка за допомогою мобільного телефону, розпилення води для поливу рослин з допомогою побутового пилососа, перегляд відеофільмів та прослуховування аудіокниг з допомогою персонального комп'ютера.

Універсальність застосування визначає діапазон умов і способів експлуатації (споживання) товарів за призначенням. Так, універсальність побутового пилососа виявляється в можливості очищення забруднень гладких підлогових покриттів (паркет, полівінілхлоридного лінолеуму), килимових покриттів з різною висотою ворсу, меблів і одягу. Універсальність побутового водоочисника може проявлятися в його здатності очищати природне прісну і морську воду, водопровідну воду різної температури.

Представлена система раніше поширювалася тільки на непродовольчі товари, але останнім часом отримала застосування і для характеристики якості продуктів харчування.

Призначення продовольчих товарів - задоволення потреби людини в харчуванні, що залежить від їх хімічного складу та особливостей перетворень містяться в них речовин. Можливість використовувати продукти харчування обумовлена їх харчової, біологічної, енергетичної і фізіологічною цінністю.

Харчова цінність продукту - це сукупність його властивостей, завдяки яким задовольняються фізіологічні потреби людини в необхідних речовинах і енергії. Ця якість передбачає повноту корисних властивостей продукту, тобто доброякісність (нешкідливість), засвоюваність, вміст поживних речовин (білків, жирів, вуглеводів) і біологічно активних речовин (вітамінів, мінеральних речовин, незамінних амінокислот), і в цьому відношенні цінність продуктів харчування неоднакова. Найбільш високою харчовою цінністю володіють продукти, що містять в необхідному для організму людини співвідношенні білки, жири, вуглеводи і біологічно активні речовини: м'ясо, риба, яйця, ікра риб, молочні та інші продукти. Існують продукти, що мають понижену харчову цінність, так як в них немає повного набору необхідних речовин, а деякі майже цілком можуть складатися з одного якого-небудь з'єднання. Наприклад, в цукрі, крохмалі, мелясі містяться в основному вуглеводи; масло, сало, ковбаси мають великий вміст жирів; плоди, овочі та гриби містять велику кількість води.

Харчова цінність характеризується показниками біологічної, фізіологічної, енергетичної цінності.

Біологічна цінність визначається якістю харчового білка, що відображає ступінь відповідності його амінокислотного складу потребам організму людини, і оцінюється вмістом незамінних амінокислот (валін, ізолейцин, лейцин, лізин, метіонін, треонін, триптофан і фенілаланін; для дітей незамінними є також аргінін і гістидин).

Фізіологічна цінність продуктів харчування полягає у здатності чинити позитивний вплив на нервову, серцево-судинну, травну, імунну систему людини.

Так, чай і кава тонізують, прянощі збуджують апетит, харчові волокна (клітковина) покращують перистальтику кишечника, пористий хліб всмоктує їжу, сприяє просякання її травними соками і підвищенню засвоюваності.

Енергетична цінність продуктів харчування (кал або Дж) залежить від вмісту в них жирів, вуглеводів, білків, їх засвоюваності і оцінюється шляхом розрахунку теоретичної енергетичної цінності на основі інформації про енергетичну цінність 1 г білка, жиру, вуглеводів та їх засвоюваності.

Біологічна ефективність визначається вмістом поліненасичених жирних кислот (лінолевої, ліноленової, арахідонової) та інших біологічно активних речовин (вітамінів, мінеральних речовин та ін).

Для кількісної характеристики здатність товарів задовольняти потребу у відповідності з призначенням використовуються показники призначення.

Показники призначення характеризують корисний ефект від споживання або використання товарів за призначенням та область їх застосування. До них відносяться показники, що використовуються для класифікації за призначенням; характеризують конструкцію товару, склад, структуру, функціональні показники та показники технічної ефективності.

Класифікаційні показники використовуються при класифікації товарів за призначенням. Наприклад, для побутових електричних водогрійних приладів це номінальна місткість (л), побутових електричних холодильників - загальний об'єм морозильної камери (дм3).

Показники складу і структури служать для характеристики змісту в товарі хімічних елементів або структурних груп. Так, для парфумерних товарів - це сума масових часток запашних речовин, об'ємна частка етилового спирту; для сталі - відсотковий вміст легуючих добавок; для продуктів харчування - вміст цукру, солі інших речовин.

Показники хімічного складу найбільш важливі при оцінці якості товарів побутової хімії - лаків, фарб, мастил, пально-мастильних матеріалів, миючих засобів, вони є основним і для оцінки якості продуктів харчування.

До показників хімічного складу деяких матеріалів (наприклад, шкіри) відносять кількість жирових і неорганічних речовин (золи, речовин, розчинних у воді або органічних розчинниках). Скажімо, в текстильних матеріалах визначається процентний вміст натуральних, синтетичних і штучних волокон; в шкурах - наявність жиру і мінеральних дубильних речовин. Показники хімічного складу можуть стати показниками безпеки товару в разі, якщо мова йде про речовини надають в малих концентраціях негативну дію на організм людини.

Показники конструкції використовуються для характеристики проектно-конструкторських рішень, зручності монтажу та встановлення товару, можливості її агрегування і взаємозамінності. До них відносяться габаритні розміри, приєднувальні розміри, наявність додаткових пристроїв, коефіцієнт ефективності взаємозамінності, коефіцієнт збірності вироби. Для легкового автомобіля - це база (мм), габаритні розміри (мм), маса спорядженого автомобіля (кг), повна конструктивна маса (кг).

Функціональні (від лат. functio - діяльність) показники служать для характеристики відповідності товару як предмета споживання призначенням. Функціональні показники технічно складних товарів називаються експлуатаційними. Наприклад, для пральної машини - це відпирання білизни (%), ефективність віджимання (%), час сушіння (хв), продуктивність (м2/год); для тканини - межа міцності (кгс/см2); для електронагрівального приладу, питома енергоємність; для наметової тканини - водонепроникність; для джерела світла, світловий потік (лм) та світлова віддача (лм/Вт), для мотоблока і мотокультиватора - питома енергонасиченість (кВт/кг ваги), харчових продуктів - калорійність (ккал) і ін

Функціональні показники часто отримують шляхом розрахунку за результатами випробувань. Розглянемо особливості розрахунку функціональних показників електропобутових товарів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Загальна характеристика споживчих показників якості товарів
Встановлення номенклатури показників якості товару
Споживчі властивості товарів
Коротка характеристика хімічних методів визначення показників якості товарів
Коротка характеристика мікробіологічних методів визначення показників якості товарів
Асортимент товарів: види, властивості, показники, управління асортиментом
Роздільне зберігання товарів підвищеного і зниженого споживчого попиту
Основні властивості і призначення профілів
Споживчі властивості товарів
Функціональні показники непродовольчих товарів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси