Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Інформаційний консалтинг
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Етичні проблеми консультування

Етичні проблеми консультування можна розділити на три великі групи:

1) етичні проблеми взаємодії консультантів між собою;

2) етичні проблеми поведінки консультантів по відношенню до клієнтів;

3) етичні проблеми поведінки клієнтів по відношенню до консультантів.

Перша група проблем цілком і повністю визначає зміст другої. Людина - істота системне і цілісне, отже, те, як він поводиться зі своїми побратимами по ремеслу, неминуче стає його способом поведінки з клієнтами.

Будь-яке порушення етичних норм веде до негативним і руйнівним наслідкам. Так, клієнт не отримує потрібної допомоги від консультанта. По всіх лініях взаємодії виникають деструктивні конфлікти. Падає авторитет професійної діяльності консультантів. В клієнтських організаціях настає "інтелектуальне голодування", часто призводить до летального для організації наслідків. Порушується хитка стійкість становлення ринкового менталітету та ринкової економіки в країні в цілому. Можливі й багато інші негативні наслідки.

Етичні проблеми першої групи - норми та принципи, які найчастіше порушують консультанти у взаємодії один з одним.

1. Очорнюють колег перед потенційними клієнтами з метою одержання замовлення або просто "по доброті душевній". Наприклад, деякі обговорюють негативну інформацію про інших людей.

2. Крадуть методи і інші інструменти, що представляють ноу-хау колег. Існує три типи плагіаторів в науці. Перші просто беруть чужі напрацювання та їх привласнюють "з ясними очима". І ревно говорять скрізь про своїх геніальних досягнення. Другі дещо видозмінюють вкрадене і присвоєне. І тоді вони вважають це своїм, треті - це іноді "сумлінно помиляються".

3. Приписують собі заслуги інших. Найчастіше можна зустрітися в рекламних матеріалах. Наприклад, значна фігура в сфері консультування оголошує, що вона створила щось "вперше в Росії". А виявляється, що п'ять-сім років тому хтось інший вже створив це у ще більш розвиненій формі, що дає серйозний практичний ефект.

4. Рекомендують Один одному "поганих" клієнтів (які або не платять, або не етичні, або скандальні і т. д.) з різних мотивів: заздрості, злості, бажання зіпсувати чужу репутацію і т. д.

5. Ходять по семінарам колег, збираючи різного роду інформацію, не вкладаючи нічого в зміст обговорюваних питань. Це, як правило, "вічні учні", які сподіваються за браком своїх знань, думок, досягнень поживитися за рахунок інших. Але навіть коли вони вже "накопали" у колег досить багато, вони ніколи не діляться цим з іншими. Тільки за гроші, тобто це типове паразитування на спільноті.

Етичні проблеми другої групи - норми та принципи, які найчастіше порушують консультанти при взаємодії з клієнтами.

1. Обіцяють те, що зробити не можуть, або що зробити взагалі неможливо. Справа в тому, що є речі, які при певних підходах зробити неможливо. Наприклад, неможливо нічого змінити в організації, якщо не працювати в рамках підходу, орієнтованого на людину. Технократически і натуралістично мислячі консультанти прочитали або почули про те, що будь-яку організацію можна зробити надприбутковою. І намагаються робити це через вдосконалення бухобліку або підвищення юридичної грамотності персоналу, або вдосконалення фінансових схем і т. п. Завдання подібного класу в жодному разі не можна вирішувати таким чином. Можна вважати ці спроби тим же сумлінним помилкою. Однак подібні вторгнення в живу тканину організації експертів, які через непорозуміння називають себе консультантами, в більшості випадків приносять більше шкоди, ніж користі (зміна якийсь підсистеми веде до розбалансування усталених зв'язків і взаємодій), що дискредитує професійних консультантів в очах керівників і власників.

2. Обманюють клієнта, користуючись трафаретного звітною документацією, в яку підставляють цифри, отримані в даній організації. Деякі великі консультаційні фірми, спираючись на, безумовно, вірний теза про те, що бізнес в умовах ринку - явище масове і технологізоване, виготовляють якісь "типові документи (звіти, проекти, довідки тощо), в яких курсивом виділені шматки тексту, які повинні бути замінені "фактурою", отриманої в ході попереднього обстеження або діагностики організації. В таких документах і рекомендації теж типові. Біда не в тому, що повторюються в різних організаціях явища і проблеми, а в тому, що типові уявлення про їх вирішенні виходять не з органіки, особливостей або історії цієї організації, а з чужого досвіду, що перетворився в умоглядну схему. Такі рішення не можуть бути використані в конкретній організації, а коли використовуються, то не тільки не йдуть старі проблеми, але можуть з'явитися і нові. Грамотні консультанти розуміють це так само, як науково мисляча людина розуміє, що не можна створити вічний двигун.

3. Використовують роботу в цій організації для отримання інформації в інтересах іншої, можливо, конкурентної. Цей випадок - фактично кримінальний. Оскільки є поняття комерційної таємниці, то є і закон, що захищає цю таємницю.

Але в середовищі консультантів відомі випадки, коли близькі стосунки з одним клієнтом призводять до того, що консультант, який працює на іншого клієнта, передає першому інформацію про другому, щоб підтвердити свою лояльність до першого, а можливо, і заробити грошей. Непоганий спосіб попередження витоку інформації і покарання за неї - вимагати, щоб вся команда консультантів підписала "Угоду про конфіденційність", в якому штраф за порушення конфіденційності складав значну суму.

4. Використовують маніпулятивні технології, що дозволяють в обхід свідомості клієнта примусити його діяти певним чином. Маніпулювання за визначенням і є примус людини діяти так, як потрібно маніпулятору, в обхід свідомості того, ким маніпулюють. Майстри цієї справи - багато політконсультанти. Здатність маніпулювати свідомістю електорату - показник рівня професіоналізму консультантів у цій сфері.

У сфері бізнес-консультування з питань управління маніпулятивні методи використовуються рідше. Може бути, тому, що бізнесмени більш уважні і витончений в роботі з людьми. Не виключено також, що консультанти по управлінню менш зіпсовані, ніж консультанти з питань політики. Наприклад, консультанту треба отримати замовлення. Він робить попередню діагностику і, грунтуючись на її результатах, малює майбутнього замовнику моторошну картину, що чекає того, якщо він не вдасться негайно до допомоги цього консультанта. У хід йдуть замріяні фрази типу: "Може бути вже пізно...", "Вас чекає такий гострий криза, якого ви ще ніколи не переживали..." і т. д. І тут же живописуется оптимістична картина, яка "стане реальністю, якщо...". Це найпростіші прийоми. Є і більш витончені. Наприклад, "заякорити" деякий стан клієнта, коли мова заходить про грошові питання. Або "віддзеркалювати" жести і поведінкові реакції клієнта для виникнення у того відчуття близькості з консультантом.

5. Завищують (щоб отримати більше грошей) або занижують (щоб отримати хоч щось) вартість робіт. "Проси більше - дадуть хоч половину", - досить розхожа логіка, відповідно до якої діють багато консультанти. Не точний прорахунок всіх параметрів майбутньої роботи, оцінка, використання критеріїв і т. д., а розрахунок на те, що це підвищить імідж, додасть солідності.

6. Порушують домовленості з клієнтом за строками, обсягом, якістю і результативністю робіт. Наприклад, деякі консультанти організують свою роботу таким чином, щоб клієнт через деякий час знову звернувся до них.

Етичні проблеми третьої групи - норми та принципи, які порушують клієнти по відношенню до консультанта.

1. Відмовляються платити, дискредитуючи для цього результати роботи консультанта, - це страшенно неприємна ситуація для консультанта. Бувають і випадки, коли робота зроблена, і добре, але її значимість для клієнта з різних причин знижується. І за ним, щоб він заплатив, "доводиться бігати" іноді по півроку. Саме тому консультанти завжди прагнуть працювати з 100-відсотковою передоплатою.

2. Вимагають від консультанта більшого обсягу роботи за ті ж гроші, а то і взагалі без оплати. Норм інтелектуальної, а особливо творчої, роботи в сфері консультаційного забезпечення управління і бізнесу практично не існує. Просто люди домовляються, спираючись на загальноприйняті, але досить розпливчасті поняття про проект, проблеми, діагностиці, рішеннях і т. д. І справді, що таке, наприклад, "провести діагностику"? По-перше, "чого" діагностику: бізнесу, системи управління, проблем, людського потенціалу? По-друге, це може бути або багатомісячне дослідження, або двогодинна зустріч з колективом, або просто розмова з першою особою. Існують, звичайно, цілі арсенали спеціальних методів діагностики. Але глибина розуміння ситуації найчастіше більше залежить не від них, а від інтуїції та досвіду консультанта. Наприклад, за одну годину наради у першого обличчя консультант, який має більш ніж 20-річний досвід консультування, отримає стільки ж інформації, скільки початківець консультант за півроку досліджень, а може бути, і більше. Значить, досвідченого консультанта за годину, враховуючи його досвід і глибину розуміння ситуації, треба заплатити стільки ж, скільки починаючому за півроку роботи. Однак клієнт, особливо коли він вільний від етичних норм, завжди може сказати, що консультант для цього зробив недостатньо.

3. Критично оцінюють методи і форми роботи консультанта, "збиваючи" його при цьому психологічно. Як більшість людей, вони вважають себе знавцями, здатними вирішувати всі проблеми, в тому числі і в області консультування.

4. Борються з консультантами проти пропонованих ними зміну, заради яких їх і запрошували. Іноді клієнти припиняють роботу на півдорозі, порушуючи при цьому технологію змін в організації і наносячи цим непоправної шкоди. Одна з можливих причин - проблеми, що виникають в ході перебудови бізнесу або системи управління. В останні роки багато говорять про "управління змінами", оскільки головні труднощі зосереджені тут. Консультанта, наприклад, запрошують для того, щоб він допоміг приборкати розгул бюрократію, але ця ж бюрократія починає війну із змінами і їх головним агентом - консультантом, і часто її виграє. Адже саме бюрократія - та сила, яку не можуть перемогти десятиліттями, оскільки вона озброєна професійними методами боротьби і самозахисту: доносами, формуванням негативного думки про людину або який-небудь затії, інтригами, натру вшиванием людей один на одного, розпалюванням ворожнечі та конфліктів між групами і т. д. А оскільки в будь-якій організації є елементи бюрократії, що починаються завдяки консультаційного проекту зміни викликають її злий дух, і вона починає боротися проти того, для чого запросили консультанта. І рішення навіть самих дрібних питань затягується.

5. Очорнюють консультантів перед їх можливими майбутніми клієнтами з метою психологічної компенсації власних недоробок.

6. Влаштовують тендери нібито для вибору консультантів, використовуючи знання та досвід претендентів безкоштовно.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Соціально-етичні проблеми інформатики
Етичні проблеми сучасної науки. Криза ідеалу ціннісно-нейтрального наукового дослідження
Проблеми клієнта, що викликають потреби в консультуванні
Особливості консультування дорослих з проблем подружніх відносин
Особливості консультування батьків при вирішенні проблем дитячого розвитку
ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ПСИХОЛОГІЧНОГО КОНСУЛЬТУВАННЯ ТА ПСИХОЛОГІЧНОЇ КОРЕКЦІЇ
Експертне, процесне, проектне, навчальне консультування та їх особливості
Консультування в соціальній роботі
Етичні аспекти маркетингових досліджень
ПРЕДМЕТ, ПОНЯТІЙНИЙ АПАРАТ, ВИДИ ТА ЕВОЛЮЦІЯ УПРАВЛІНСЬКОГО КОНСУЛЬТУВАННЯ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси