Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 4. Руські князівства в період роздробленості

1. Поняття та причини роздробленості.

2. Велике Володимирське князівство.

3. Новгородська феодальна республіка.

Давньоруські князівства X-XIII ст. М.: Наука, 1975. 308 с.

Лимонов Ю. А. Літописання Володимиро-Суздальської Русі. Л.: Наука, 1967. 204 с.

Нариси історії СРСР. Період феодалізму / Б. Д. Греків, Л. В. Черепнін, В. Т. Пашуто (відп. ред.). Т. 2. Ч. 1: IX-XIII ст. М.: Изд-во АН СРСР, 1953. 984 с.

Рибаков Б. А. Київська Русь і руські князівства XII-XIII ст. М.: Наука, 1993. 2-е изд., дод. 592 с.

Тихомиров М. Н. Селянські і міські повстання на Русі XI-XIII ст. М.: Госполитиздат, 1955. 280 с.

Фроянов І. Я. Давня Русь. Досвід дослідження історії соціальної і політичної боротьби. М.-СПб., 1995.

Поняття та причини роздробленості

Період роздробленості тривав з 1132 р. до кінця XV ст. Риси - ослаблення військового потенціалу, міжусобиці, дроблення. Нова політична форма сприяла розвитку окремих земель. Раннефеодальная монархія була необхідна в умовах постійної зовнішньої небезпеки. З економічної точки зору об'єднання було неміцним. Роздробленість була закономірним історичним явищем. Сільське господарство та ремесло у XII - першій половині

XIII ст. розвивалося в колишніх традиціях. Орне землеробство глибше поширилося на північ. Дерев'яне рало, соха, борона, як і раніше, основні знаряддя праці, але найширше використовувався плуг із залізним лемешем (у заможних господарствах). Панувало натуральне господарство. Князівські та боярські вотчини, дрібні селянські господарства діяли на основі самозабезпечення, але все ж село не була повністю ізольована від ринків. З XII ст. поширилися водяні млини, відкритий спосіб двостороннього лиття по двом восковим моделям. У ливарному виробництві стали використовуватися кам'яні форми.

З початком роздробленості поряд з Києвом (Південна Русь) і Новгородом (Північний Захід) в міжнародній торгівлі активно брали участь Вітебськ, Володимир-Волинський, Галич (Південний Захід) і Ростов, Суздаль, Володимир-на-Клязьмі (Північний Схід). Таким чином, склалося чотири міжобласних ринку. Їх торги залучали вітчизняних і зарубіжних купців. Внутрішня торгівля більш тісно, ніж зовнішня, пов'язана з сільським господарством та ремеслом, стимулюючи їх розвиток. Торгівля сприяла налагодженню системи водних і сухопутних комунікацій, зміцнював зв'язки між віддаленими районами. Для багатих купців важливим джерелом отримання прибутку було лихварство. Найбільші капітали нагромаджувалися на міжнародних ринках.

У XI-XII ст. на Заході формувалися купецькі гільдії. У Південній Русі виділилася група гостей, які їздили регулярно у Візантію (гречники). Щоб убезпечити їх каравани, великі київські князі Мстислав Ізяславич і Ростислав Мстиславич споряджали військові експедиції в 1167, 1168, 1170 рр., охороняли Грецький (Дніпровський) шлях. Під 1168 роком в Іпатіївському літописі згадувалася прошарок купців - залозники, здійснював поїздки по Залозному шляху у Крим і на Північний Кавказ. Центром купецьких об'єднань зазвичай був патрональне храм. У 1156 р. в Новгороді побудована церква св. Параскеви П'ятниці - покровительки торгівлі. На Софійській стороні церква Трійці побудували новгородські купці, які торгували з містом Щеціним на узбережжі Балтики. Новгородські купці будували свої храми на балтійському острові Готланде, в Ревелі (Таллінні) - місце зберігання грошей та інших цінностей. Іноземні купці жили в руських землях - у Києві, Новгороді, Смоленську, Володимирі-Волинському. У Новгороді з XII ст. Готський і Німецький торгові двори. У соціальній структурі купці слідом за боярами, дружинниками і чиновниками князів. Їх життя по Правді Ярослава оцінювалася в 40 гривень срібла, а за договором Новгорода з німецькими містами 1191-1192 рр.-10 гривень.

Розрахунки ускладнені із-за відсутності на Русі в XII-XIII ст. карбування власної монети і припинення надходження іноземних монет. Для оплати великих покупок використовували срібні зливки-гривні новгородського, київського і чернігівського типів, їх фрагменти (полтиники та ін). У обіході були хутряні та шкіряні гроші у вигляді зв'язок шкурок хутрових звірів. Кожна з них за ціною відповідала одній срібній монеті. Їх зберігання та перевезення були незручні, тому товар на товар частіше. Феодальні князівства були сформованими державами. У більшості земель були протиріччя між боярами та князями, котрі прагнули спертися на свою дружину.

В середині XV ст. було 15 князівств, на початку XIII ст. - 50, у XIV ст. - 250. За образним висловом літописця, "і раздрася вся Руська земля". У той же час зростання міст і розквіт культури (1187-1188 рр .. в Києві написано Слово о полку Ігоревім). У "Слові" відзначені троянові віки (II-IV ст.), час Бусово (близько 375 р.), про усобиці - автор негативно відгукнувся про Олега Гориславиче (помер у 1115 р.), діда Ігоря; позитивно оцінив діяльність князів Всеслава Полоцького і Володимира Мономаха. Сам 3-денний бій у "Слові" не описаний.

"Слово Данила Заточувальника" - чолобитна, від заточеного на озеро Лаче новгородському князю Ярославу Володимировичу близько 1197 р. Викриває тиунов і рядовичей князя. Можливо, писав ремісник. В наслідування написано "Моління Данила Заточувальника" через 30 років (1229 р.): "Слово" і додавання. Адресовано "Моління" переславскому князя Ярослава, сина Всеволода Велике Гніздо. Автор - син рабині (або служилый осіб), прихильник князівської влади, боярство як розумне оточення влади, негативне ставлення до монахів. Кінець XII ст. - "Притча про людську душу" єпископа Кирила з Турова: про душу і людину, про влади і церкви. У 1236 р. побудований Георгіївський собор в Юр'єві-Польському (на наступний рік він був зруйнований Батиєм, в XV в. о. Д. Єрмолін зібрав з уламків).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Державність та державне управління в руських землях у період політичної роздробленості Русі і ординського нашестя (XII - середина XV ст.)
Руські князівства в період утворення єдиної держави
Руські князівства в період утворення єдиної держави
Київське князівство
Велике князівство Литовське і Руське в XIII-XV ст.
Причини політичної роздробленості
Державність та державне управління в руських землях у період політичної роздробленості Русі і ординського нашестя (XII - середина XV ст.)
Технічні причини
Феодальна роздробленість на білоруських землях
Характеристика поняття "стрес" і причини виникнення стресів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси