Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Мікроекономіка в питаннях і відповідях
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Закон спадної граничної корисності

Споживчі переваги свідчать про те, що для споживача деякі блага більш потрібні або кращі, ніж інші блага. На формування споживчих переваг в основному впливають ціни, доходу споживача і корисність товару або послуги.

Корисність (utility) - це здатність блага задовольняти потреби споживача у товарах і послугах. Наприклад, хліб задовольняє фізичну потребу людини, а книги - духовну.

Але в економічному аналізі важливе значення набуває не просто корисність, а гранична корисність продукту.

Гранична корисність (marginal utility) - додаткова корисність, яку отримує споживач з однієї додаткової одиниці товару чи послуги.

Практика показує, що корисність кожної наступної одиниці товару буде падати. І такий зв'язок носить постійний і стійкий характер.

Корисність, виражена в грошових одиницях, називається цінністю даного блага.

Цінності різних благ на відміну від корисності кількісно порівняти, бо виражаються в одних і тих же грошових одиницях. Гранична цінність дорівнює загальній цінності певної кількості блага. Вартість блага - це ринкова ціна однієї одиниці блага, помножена на кількість одиниць даного блага.

Цінність (вигода) більше вартості, так як споживач був би готовий заплатити за попередні одиниці блага більш високу ціну, ніж та, яку він дійсно платить під час покупки. Максимальне перевищення загальної цінності над сумарними витратами досягається в точці, де гранична цінність дорівнює ціні.

Більшість благ мають властивість спадної граничної корисності. Практика показує, що корисність кожної наступної одиниці товару буде падати. І такий зв'язок носить постійний і стійкий характер. Звідси економісти-маржиналисты вивели закон спадної граничної корисності, який свідчить: у міру того, як споживач збільшує споживання товару або послуги, гранична корисність кожної додаткової одиниці даного продукту скорочується. Згідно з цим законом виробники повинні знижувати ціну для того, щоб спонукати споживачів до збільшення покупок такого продукту. Це пояснює, чому крива попиту на такі блага має від'ємний нахил (рис. 5.1).

Спадна гранична корисність

Рис. 5.1. Спадна гранична корисність

Принцип (закон) спадної корисності нерідко називають першим законом Госсена - по імені німецького економіста П. Госсена (1810-1859), що сформулював його у 1854 р.

Цей закон включає в себе два положення:

o зменшення корисності наступних одиниць блага в одному безперервному акті споживання, так що в межі забезпечується повне насичення даним благом;

o зменшення корисності перших одиниць блага при повторних актах його споживання.

Закон спадної граничної корисності полягає в тому, що в міру споживання нових порцій одного і того ж блага його загальна корисність зростає уповільнено.

Слід зазначити, що даний закон не універсальний, оскільки в ряді випадків гранична корисність наступних одиниць блага спочатку зростає, досягає максимуму і тільки потім починає знижуватися. Подібна залежність існує для невеликих порцій подільних благ.

Другий закон Госсена полягає у твердженні, що корисність, одержувана з останньої грошової одиниці, витраченої на придбання якого-небудь блага, однакова незалежно від того, на яке саме благо вона витрачена.

Отже, рівновага споживача змінюється під впливом:

o зміни доходу покупця (рис. 5.2);

o цін на товари та послуги (рис. 5.3);

o зростання реального доходу, внаслідок чого трансформується структура потреб.

Крива

Рис. 5.2. Крива "дохід - споживання" (рівня життя)

Крива

Рис. 5.3. Крива "ціна - споживання"

Таким чином, гранична корисність виражає ступінь задоволеності від споживання додаткової одиниці продукту.

У зв'язку з цим економісти вивели правило максимізації корисності.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Загальна і гранична корисність. Закон спадної граничної корисності. Взаємозв'язок закону спадної граничної корисності і закону попиту. Кардиналістська і ординалістська функції корисності
Загальна і гранична корисність. Закон спадної граничної корисності. Взаємозв'язок закону спадної граничної корисності і закону попиту. Кардиналістська і ординалістська функції корисності
Закон спадної граничної продуктивності
Попередники теорії граничної корисності. Закони Госсена
Зміна обсягу і витрат виробництва в короткостроковому періоді. Закон спадної віддачі. Граничний і середній продукт. Гранична та середня продуктивність. Постійні, змінні та валові витрати. Середні витрати. Граничні витрати
Вимірювання граничної корисності
Гранична корисність, ціна товару та ринковий попит
Еволюція теорії граничної корисності: кардиналізма і ординалізму; поняття альтернативних витрат та поставлення
Ресурси підприємства. Використання ресурсів у короткостроковому періоді. Закон спадної віддачі
Закон зростаючих поставлений витрат та закон спадної віддачі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси