Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Целюлозно-паперова промисловість

Виробництво целюлози, паперу, картону дуже матеріалі-, енерго - і водоемкое, орієнтується як на сировину, так і на джерела енергопостачання та води.

Основні центри целюлозно-паперової промисловості: Архангельськ, Котлас (Архангельська область), Сиктивкар (республіка Комі), Кондопога, Сегежа (Карелія); Краснокамск, Соликамск, Красновишерск (Пермська область); Нова Ляля (Свердловська область); Балахна (Нижегородська область), Волжск (Марій Ел) та ін. В зазначених регіонах Росії виробляється майже 2/3 всієї папери.

Найбільш перспективними внаслідок техніко-економічних особливостей галузі для розвитку целюлозно-паперової промисловості є многолесные регіони Сибіру і Далекого Сходу. В цих районах вже створені великі підприємства: Братський, Байкальський, Усть-Ілімський целюлозно-паперові комбінати в Іркутській області, Селенгинский ЦКК в Бурятії, Красноярський і Амурський ЦПК. Розвинена целюлозно-паперова промисловість на Сахаліні (Вуглегірськ, Долинськ, Макаров). У східних районах виробляється більше половини російської целюлози, проте через відсутність потужностей не випускаються високоякісний папір та паперова продукція.

Лісохімічна промисловість

Лісохімія - це в першу чергу гідролізний виробництво; орієнтується переважно на сировину (відходи лісозаготівель, лісопиляння і деревообробки).

Основна продукція гідролізного виробництва - етиловий спирт застосовується в харчовій промисловості, сільському господарстві, виробництві будівельних матеріалів, медицині. Основні центри гідролізного виробництва: Архангельськ, Санкт-Петербург, Саратов, Волгоград, Соликамск, Сокіл, Тавда, Красноярськ, Зима, Тулун, Братськ, Бірюса, Канськ, в Хабаровському краї селище Хорский. Розвинене гідролізний виробництво в Татарстані і Башкортостані.

Основні напрямки розвитку лісового комплексу

Нераціональне розміщення галузей лісової промисловості призводить до того, що при наявності величезних лісових ресурсів в окремих районах Росії виникає гострий дефіцит сировини, в результаті якого з'являється необхідність скорочення виробництва і збільшення експорту лісової сировини та продукції з інших країн, зокрема з Фінляндії і Швеції. Цей дефіцит відноситься передусім до європейських районів Росії, де є значні переруби і недостатньо ведуться роботи по лісовідновленню. У той же час у багатьох лісових районах Сибіру пропадає цінна деревина, збільшується кількість стиглих і перестійних дерев. Ліс втрачає свої промислові якості. Але розширення лісозаготівель в Азіатській частині країни вимагає значних капітальних вкладень і планується тільки в майбутньому.

Підвищення продуктивності лісів - найважливіша задача галузей лісового комплексу. В її рішенні лежить подальше вдосконалення способів відтворення лісових ресурсів і породного складу культур з урахуванням лісорослинних зон, типів лісів і інтенсивності лісогосподарського виробництва. Особливо необхідні догляд за лісом, його охорона та захист.

Головним напрямком розвитку галузей лісового комплексу є випереджаюче зростання виробництва прогресивних видів продукції, скорочення експорту круглого лісу і пиломатеріалів і збільшення виробництва і експорту продукції глибокої переробки деревини (насамперед целюлози та паперу). Найважливішим завданням є більш повне використання лісових ресурсів без шкоди для навколишнього середовища, створення комплексних підприємств за лесовыращиванию, заготівлі та переробці деревини.

Важливою проблемою, особливо в Європейській частині Росії, є також використання м'яколистяних порід, що змінюють хвойні після вирубок. Прихильність технологій переробки деревини до хвойним сортам накладає обмеження на рівномірність лісокористування. Пов'язаний з цим вогнищевий характер лісокористування веде або до переэксплуатации лісів, або до банкрутства лісокористування в ряді регіонів. Тому планується широке залучення в експлуатацію деревини листяних порід шляхом використання її у будівництві тимчасових споруд, житла, целюлозно-паперовому виробництві.

Перспективним напрямком розвитку лісової промисловості є створення в лесоизбыточных районах лісопромислових комплексів (ЛПК) - територіальних поєднань лісозаготівель і багатьох виробництв з механічної і хімічної переробки деревини, що дозволяють найбільш повно використовувати деревне сировину. В даний час функціонують вертикально інтегровані структури з повним технологічним циклом - від лісозаготівлі до випуску готової продукції на базі Kotlasskogo ЦПК, Архангельського ЦПК, "Соликамскбумпрома", Сиктивкарського і Невського ЛТК. В цих комплексах вдалося на 20-25% скоротити витрати виробництва і тим самим підвищити конкурентоспроможність виробленої продукції.

Попит на лісопаперову продукцію в Європі зростає. Географічна близькість до європейських країн і наявність морських шляхів дають російському лесопромышленному комплексу певні переваги в конкурентній боротьбі з світовими лідерами експорту лісової продукції. Важливо зуміти скористатися цими перевагами.

Удосконалення структури вітчизняного лісового експорту надає реальну можливість покращення його ефективності не за рахунок розширення обсягів поставок за кордон, а шляхом поліпшення якості продукції та збільшення частки продукції глибокої переробки.

В даний час Уряд Росії здійснює політику, спрямовану на скорочення експорту необробленої деревини. В результаті зріс експорт пиломатеріалів з РФ.

Інший пріоритетний напрямок розвитку лісопромислового комплексу - підвищення комплексності переробки деревини.

В даний час до 40% лісу залишається на вирубках у вигляді некондиційної деревини, а з того, що вивозиться, 50-60% йде у відхід. Основна проблема російського лісового бізнесу - низькоефективна переробка. В рамках реалізації федерального проекту "Російський ліс" ведуться розробки в області біоенергетики, яка дозволить здійснити повну утилізацію відходів заготівлі та переробки лісу.

Лісовий кодекс закріпив децентралізовану систему управління лісами, за якої значна частина повноважень з управління лісовим господарством передана регіонам. Стале управління лісами на основі підготовки та прийняття в суб'єктах Федерації власних лісових планів, лісогосподарських регламентів повинна стати складовою частиною стратегії сталого розвитку країни.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Типи грошей: товарні, металеві, паперові, банківські
Лісозаготівельна промисловість
Адміністративне управління та адміністративно-правове регулювання в галузі промисловості і торгівлі
Лісозаготівельна промисловість
Адміністративне управління та адміністративно-правове регулювання в галузі промисловості і торгівлі
Текстильна промисловість
Лісовий комплекс
Основні тенденції та напрямки розвитку провідних країн світу після другої світової війни
Основні напрямки економічного розвитку
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси