Меню
Головна
 
Головна arrow Етика і естетика arrow Психологія і етика ділового спілкування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Паралингвистические особливості спілкування

Емоційна виразність мовлення

Мовою володіють всі, але зробити її виразною, чарівною слухачів дано, на жаль, не кожному. Намагаючись з допомогою слів передати інформацію іншим людям, ми в набагато більшою мірою стурбовані тим, що сказати, ніж тим, як це зробити, в яку форму наділити свої думки, щоб донести до співрозмовників. А даремно! Загальне враження від мови залежить не в останню чергу від її паралингвистических особливостей, від уміння мовця грамотно розпорядитися характеристиками свого голосу.

Було б помилково припускати, що красномовство зводиться тільки до багатства лексики і різноманіттям художніх прийомів. У багатьох випадках воно пояснюється індивідуальністю особистості. Іноді можна спостерігати, що людина говорить не барвисто, а слухати його можна нескінченно. Його мова відзначається милозвучністю, тобто відповідає вимогам приємного для слуху звучання, підбором слів з урахуванням їх звукової сторони. А. П. Чехів писав: "Взагалі слід уникати негарних, неблагозвучных слів. Я не люблю слів з великою кількістю шиплячих і свистячих звуків, уникаю їх".

У російській історії відомий архієпископ Новгорода і Великих Лук, письменник і державний діяч Феофан Прокопович (1681-1736). Він був яскравим вченим-богословом і природним оратором. В його промовах, духовних і світських, за свідченням Н. М. Карамзіна, розсіяно було безліч квітів красномовства, хоча склад їх був нечистий і, можна сказати, неприємний. Але він завжди говорив щиро, з гарячим почуттям і натхненням справжнього генія. Слухачі не помічали шорсткості мови, і сльози радості на їхніх обличчях нерідко супроводжували цим речам.

Можна навести безліч інших історичних прикладів.

Так, Ф. М. Достоєвський за суворими мірками не був оратором, часто виступав по написаному тексту. Однак він говорив так, що після його промови визнані оратори іноді не наважувалися виступати перед аудиторією.

Чому так буває? Неординарні, духовно багаті особистості володіють магією словесного спілкування. Її виділяють їх спосіб, манера поведінки, інтонаційне забарвлення голосу, флюидное світіння очей. Якісь струми, що виходять від таких особистостей в той час, коли вони вимовляють мова, проникають в душі людей. Подібні оратори управляють емоціями слухачів, порушуючи роботу якогось дивного механізму людського сприйняття. У мовному спілкуванні максимального успіху досягає той, хто володіє цим тонким інструментарієм збудження емоцій і почуттів і вміло ним користується.

Отмстим, що всілякі "риторичні прийоми" -це теж не що інше, як емоційні збудники. З їх допомогою і приводяться в дію наші аналізатори відчуттів. Чим вони більш сприйнятливими до інформації, тим голосніше в нас "заговорюють" емоції, утворюючи різні стани переживань. Без них ми буквально глухі до зверненого до нас речі. Однак, щоб домогтися такого результату, слід прийняти до уваги багато чинників: психологію людей, їх життєві ситуації, ефект свого іміджу і багато іншого.

Саме тому так важлива в діловому спілкуванні і є практично безпрограшним "енергетика мови": її експресія і тональна варіативність.

Б. Шоу говорив: можна сказати 50 разів "так" і 500 разів "ні", і всі вони будуть нести різний смисл.

Слухати імпонує, коли виступаючий емоційно "чеканить" фрази, не приховуючи при цьому своїх переконань і всім своїм виглядом підкреслюючи впевненість у правоті використовуваних аргументів. Така єдність манери поведінки і виголошення промови, як правило" надає максимальне враження на слухачів і розташовує їх до промовця. На цій психологічній основі найчастіше і складається довіру до виступаючого.

Наприклад, Ст. Е. Мейєрхольд володів дивовижною здатністю і технікою інтонування.

А В. Іллінський писав: "Інтонації людського голосу бувають особливо яскраві, різноманітні, глибокі і проникливі, коли вони вимовляються природним, а не які форсують голосом, і коли вони вимовляються так, то вони особливо глибоко проникають в душу слухача, несучи потрібну думку".

Відштовхуючись від слів видатного майстра художнього читання, можна стверджувати, що інтонація - це ключ, з допомогою якого задіюється мислення і розкривається душа.

"Звільніть" голос В. С. Висоцького від властивих йому інтонацій, і це вже буде не його голос. Своєю хрипотою і надзвичайним напруженням емоцій він перетворював прості за змістом слова в душевні надриви, змушуючи людей на багато що в житті подивитися іншими очима і волаючи до роздумів, як і в ім'я чого жити.

Паралингвистические особливості мови дають нам можливість робити висновки про особистісні особливості людини, його характер і темперамент. Досить багато подібних прикладів ми бачимо в літературних творах, спостерігаємо в реальних життєвих ситуаціях і в діловому спілкуванні.

Розглянемо, наприклад, як доповнює психологічний портрет героя роману "Біси" II. Верховенский Достоєвський: "Говорить він скоро, швидко, але в той же час самовпевнено, і не лізе за словом в кишеню. <...> Догану у нього напрочуд ясний, слова його сиплються, як рівні, міцні зернушки, завжди готові до Ваших послуг. Спочатку це Вам сподобається, але потім стане огидно, і саме від цього надто вже ясного догани, від цього бісеру вічно готових слів".

Соціальна приналежність людини також позначається не тільки на його словниковому запасі, але і на його догану. Недарма у п'єсі Б. Шоу "Пігмаліон" професор Хіггінс докладав стільки зусиль, працюючи над вимовою Елізи Дуліттл, щоб зробити з вуличної квіткарки "герцогиню".

А Сократ кожне своє спілкування з новою людиною починав з фрази: "Ну, скажи, що-небудь, незнайомець!". По темпу мови, модуляції, інтонацій, лексичного запасу, грамотності Сократ визначав професію людини, середовище проживання, рівень освіченості і поклоніння богам.

Характеристики -"вдалого" і "невдалого" голоси

На думку К. С. Станіславського, мова - це та ж музика, то ж спів. Він наполегливо застерігав: голос повинен звучати по-скрипкового, а не стукати словом, як горох об дошку. Відштовхуючись від цих міркувань Станіславського, зазначимо, що люди, що володіють музичним слухом, особливо почуттям ритму, надають своїй промові внутрішню мелодійність. Такі люди володіють оригінальним музичним ключем побудови промови, що робить її емоційно виразною, часом гіпнотично впливає на слухачів.

"Вдалий" голос, як правило, описують такими словами: приємний на слух, добре модульований, низького тембру, довірчий, теплий, смачний, впевнений, дружній, інтонаційно-пофарбований, природний, багатий, наповнений, доброзичливий і т. д.

"Невдалий" голос описується в інших поняттях: гугнявий, різкий, скрипучий, хрипкий, тремтячий, пронизливий (високого тембру), плаксивий, боязкий, занадто гучний, тихий (ледь чутний), безбарвний, химерний, монотонний і т. д.

Ознаки недоліків мовлення

Аналізуючи паралингвистические особливості мови, фахівці називають конкретні ознаки недоліків мовлення оратора, на які йому слід звертати увагу:

- у вас втомлюється горло після 10-хвилинної розмови;

- ви відчуваєте, що втрачаєте контроль над голосом в кінці довгого пропозиції;

- у слухачів через деякий час починає блукати погляд (можливо, від монотонності вашої промови);

- не тільки ви самі, але й інші відчувають вашу боязнь публічних виступів;

- голос дисонує з вашою зовнішністю (наприклад, солідна зовнішність, а голос звучить занадто молодо);

- слухачі часто просять повторити тільки що сказані слова;

- ви часто використовуєте слова-паразити ("ну", "от", "отже", "значить", "як би" тощо);

- у вас помітний акцент або регіональні звороти мови;

- у мікрофоні окремі звуки вашої промови звучать глухо, неприємно або штучно;

- ви маєте звичку важко зітхати, голосно "всмоктувати" повітря, клацати язиком або вчиняти інші відволікаючі дії під час виступу і т. д.

Таким чином, невербальні особливості мови дуже важливі для ефективного і продуктивного спілкування, культура мовленнєвого спілкування не зводиться тільки до них.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Психологія ділового спілкування
Особливості взаємодії людей в спілкуванні
Кинесические особливості спілкування
Способи і прийоми емоційної саморегуляції
Порушення емоційної сфери
Емоційно-імпровізаційний стиль (ЕІС)
Важкі випадки індивідуальної відповідальності: моральна удача і брудні руки
Арабська Африка: успіхи і невдачі
Чинники невдач у лідерстві
Ознаки письма та ознаки почерку
Переваги і недоліки ринку
Відповідальність продавця за недоліки проданої речі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси