Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Адміністративна відповідальність
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 2. Законодавство про адміністративні правопорушення

В результаті вивчення даного розділу студент повинен:

o знати структуру законодавства про адміністративні правопорушення;

o вміти аналізувати федеральні, регіональні і муніципальні нормативні правові акти, що встановлюють процедури застосування законодавства про адміністративну відповідальність;

o володіти належними навиками для з'ясування правил кореляції законодавства про адміністративні правопорушення та підзаконних актів, що визначають процедури розгляду справ про такі правопорушення.

Структура законодавства про адміністративні правопорушення

Синергізм федерального і регіонального законодавства

Заходи адміністративного (без суду) примусу регламентуються не тільки Кпап, але й іншими федеральними законами стосовно до передбачених ним правопорушень. Такі федеральні закони встановлюють крім публічних санкцій (наприклад, у вигляді депортації) також і заходи адміністративного припинення, що застосовуються до порушників, так і до осіб, які підозрюються у вчиненні проступку. Заходи владного примусу (в тому числі і заходи фізичного впливу) встановлені митним, податковим і іншим публічним законодавством.

Курою після довгого навчального дня, нарешті, прийшов додому. В кімнаті було темно і тихо. Молодий чоловік увімкнув світло і, роззувшись, побрів до ноутбука. Поки система вантажилася, хлопець встиг переодягнутися. Як тільки ноут включився, і запустили кілька програм, відразу пролунав, знайомі звук прийшов повідомлення. Молодий чоловік пройшов від шафи до ноута, одягаючи футболку на ходу сів за стіл, поспішивши відкрити повідомлення.
Повідомлення прийшло годину назад, значить Хейккі вже вдома.
Подумавши хлопець почав читати повідомлення. Молоді люди вже рік переписувалися один з одним, обмінювалися фотографіями. Кожен вечір Курою поспішав додому, що б відповісти, хлопці могли переписуватися чесами. Зараз часу стало менше з цієї навчанням і комендантською годиною. Шиго перевівся в нову школу лише кілька днів тому і поки для нього єдиним другом був Хейккі, його товариш по листуванню.
Дочитавши повідомлення, хлопець тут же почав відповідати. "Привіт, я добре, ось тільки з навчання. Сьогодні півдня просидів у бібліотеці готував завдання, які нам поставили на завтра і з предметів, що були сьогодні. Залишилося зробити тільки дещо з заданого в клубі. Ти як? Як навчання? Як день пройшов? Вибач, що вчора не зв'язався з тобою, але сьогодні мені тільки включили інтернет. До речі я ж тобі не казав, що мій батько несподівано з'явився і сказав, що мене переводять в закриту школу, тут не погано, але стільки не знайомих людей. Тут багато іноземців. До речі непогано було б як-небудь поговорити в скайпі."
Молодий чоловік поставив смайлик і відправив повідомлення, в голові Курої крутилися думки про те що б зустрінеться з одним. Хлопця мучило питання, який Хейккі по спілкуванню в житті.
Цікаво, ми коли-небудь зустрінемося з ним? Який він у житті? Про що б мені поговорити якщо я коли-небудь його побачу?
В той момент Курою ще не знав, який чудовий сюрприз приготувала йому доля, він не знав, що їх з товаришем розділяє один поверх. Хлопець відкинувся на спинку стела і позіхнувши чекав відповіді.

Законодавство про адміністративні правопорушення включає в себе:

o кодифіковане федеральне законодавство - Кпап (в тому числі федеральні закони, що вносять до нього зміни);

o закони суб'єктів РФ, що встановлюють адміністративні покарання у вигляді попередження або адміністративного штрафу (ч. 1 ст. 2.1, ч. 1 ст. 2.10, ч. 3 ст. 3.2 КоАП);

o нормативні правові акти федеральних і регіональних органів виконавчої влади, а також інших публічних органів, що встановлюють порядок виконання процедур, визначених Кпап і законодавством суб'єктів РФ про адміністративні правопорушення.

В залежності від призначення відповідної правової норми законодавство про адміністративні правопорушення поділяється:

o на матеріальне законодавство, до якого належить Кпап і закони суб'єктів РФ, що встановлюють види адміністративних покарань та склади відповідних правопорушень;

o процесуальне законодавство, згідно з яким визначаються публічні процедури розгляду справи про адміністративне правопорушення та процедури виконавчого провадження.

Згідно ч. 1 ст. 1.1 Кпап єдиною складовою законодавства РФ про адміністративні правопорушення є нормативний правовий акт, під яким розуміється виданий у встановленому порядку акт уповноваженої на те органу державної влади, органу місцевого самоврядування або посадової особи, що встановлює правові норми (правила поведінки), обов'язкові для невизначеного кола осіб, розраховані на неодноразове застосування, діють незалежно від того, виникли чи припинилися конкретні правовідносини, передбачені актом.

Від нормативного правового акта слід відрізняти ненормативні правові акти (акти індивідуального застосування), приймаються органом адміністративної юрисдикції або його посадовою особою, зокрема постанови по справі про адміністративне правопорушення (див. ст. 29.10 КоАП). Індивідуальний правовий акт встановлює, змінює або припиняє обов'язки особи, якій він адресований, його прийняття тягне за собою встановлення публічного правомочності особи (наприклад, процесуальних обов'язків свідка, експерта) або зміна або припинення майнового права підозрюваного або порушника (у разі застосування запобіжних заходів або адміністративних покарань, що обтяжують майнові права особи).

Об'єднує атрибут нормативних правових актів та актів індивідуальної застосування - в особливості правореализации: такі акти обов'язкові для виконання.

У суб'єктах РФ кодифіковані акти про адміністративні правопорушення приймаються, як і в Москві, у формі кодексів (Томська, Калінінградська області); у більшості випадків такі нормативні правові акти приймаються у вигляді закону суб'єкта РФ, при цьому, в відповідності з обраними правилами законодавчої техніки, найменування "кодекс" не використовується, що, однак, не заперечує належність такого акта до кодифицированному законодавства (такі закони прийняті, зокрема, в Ростовській, Новосибірської, Курганської, Сахалінської, Московської, Магаданській, Мурманській, Іванівської областях).

Кпап очолює єдину систему законодавства про адміністративні правопорушення, до складу якої входять і закони суб'єктів РФ.

Кодифікація виходить з різних принципів юридичної регламентації в залежності від розмежування предметів ведення і повноважень між Російською Федерацією і суб'єктами РФ. Стосовно законодавства, віднесеному до виключного відання Російської Федерації, кодифікація базується на централізації нормативно-правових джерел або, навпаки, передбачає їх множинність. До кодифікованим актам першого типу відноситься КК, що передбачає включення в КК нових федеральних законів, що встановлюють кримінальну відповідальність.

На федеральному рівні для кодифікаційних відносин характерна плюралистичность джерел правової регламентації, відповідно до якої до кодифицированному законодавства відносяться також і федеральні закони, прийняті у випадках, спеціально передбачених кодексами (стосовно законодавства, віднесеному до виключного відання Російської Федерації). До кодифицированному законодавством такого роду відноситься ПК (див. п. 1 ст. 1 ПК). У рідкісних випадках кодифіковане законодавство, віднесене до виключного відання Російської Федерації, включає в себе поряд з федеральними законами також і закони суб'єктів РФ, або (у виняткових випадках) також і нормативні правові акти представницьких органів муніципальних утворень. До унікальним джерелам кодифікованого законодавства такого роду відноситься БК, що встановлює принцип плюралистичности бюджетного законодавства, що включає в себе не тільки акти, прийняті законодавчими органами РФ і суб'єктів РФ, але і нормативні правові акти недержавних (муніципальних) органів, які у всіх інших випадках ніколи не розглядаються як джерело законодавства.

До джерел правової регламентації стосовно до повноважень, віднесених до виключного відання Російської Федерації, належать також відомчі нормативні правові акти, що приймаються, як правило, у випадках, передбачених указами Президента РФ і постановами Уряду РФ, в рідкісних випадках межі відомчого правового регулювання встановлені безпосередньо кодифікованим актом.

Таким чином, кодифіковане законодавство завжди визначає ієрархію нормативного правового регулювання, відповідно до якої кодексом як актом домінуючою юридичної сили встановлюється правовий статус прийнятих згідно з ним актів законодавства, відомчих та інших публічних актів (наприклад, актів муніципальних органів, див. абз. 2 ст. 2 БК). Як правило, кодекси відносять до законодавства прийняті у відповідності з ними федеральні закони, однак у рідкісних випадках є приклади іншого роду, коли закони, чинні до прийняття кодексу, також відносяться до кодифицированному законодавством. У цьому відношенні характерна кореляція Закону РФ від 21 травня 1993 р. № 5003-1 "Про митний тариф" та митного законодавства: в даному випадку акт законодавства, прийнятий в умовах скасованої політико-правової системи до введення в дію чинної Конституції РФ, тим не менш, є складовою митного законодавства.

Про взаємозумовленості Кпап і Конституції РФ і спряженості їх правових приписів свідчить порядок розмежування предметів ведення Російської Федерації і суб'єктів РФ в області законодавства про адміністративні правопорушення, визначений ст. 1.3, 1.31 Кпап. Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1.3 Кпап адміністративна відповідальність за порушення правил і норм, передбачених федеральними законами та іншими нормативними правовими актами РФ, може бути встановлена тільки Кпап, оскільки правова регламентація в цій сфері згідно з вищевказаним розпорядженням Кпап віднесено до виключного відання Російської Федерації.

До правилам і нормам, встановленим федеральними законами та іншими нормативними правовими актами, відносяться, зокрема, ліцензійні вимоги (див. ч. 3, 4 ст. 14.1 КоАП), митні правила (див. гол. 16 Кпап), правил прикордонного режиму (див. ст. 18.2-18.6 Кпап), правил державної реєстрації прав на нерухоме майно та угод з ним (див. ст. 19.21 Кпап). Розмежування правового регулювання в цих випадках базується не тільки на приписах ч. 1 ст. 1.3 Кпап, останні, в свою чергу, відповідають принципам розмежування предметів ведення і повноважень між Російською Федерацією і суб'єктами РФ, встановленим ст. 71-73 Конституції РФ.

Адміністративна відповідальність за порушення правил і норм, встановлених законами та іншими нормативними правовими актами суб'єктів РФ, а також нормативними правовими актами муніципальних утворень установлюється законами про адміністративні правопорушення суб'єктів РФ (див. п. 1 ч. 1 ст. 1.31 Кпап). Кваліфікація таких проступків передбачена диспозицією відповідної статті Кпап або іншого кодифікованого акта суб'єкта РФ, яка, як правило, і визначає правила і норми, порушення яких тягне за собою застосування адміністративних покарань у вигляді попередження або адміністративного штрафу.

До федеральним джерел законодавства про адміністративні правопорушення, за змістом п. 3 ч. 1 ст. 1.3 Кпап, належать Укази Президента РФ, постанови Уряду РФ і відомчі нормативні акти, прийняті федеральними міністерствами, а також федеральними службами і федеральними агентствами, наділеними повноваженнями у сфері нормативно-правового регулювання. За загальним правилом, встановленим п. 2 Указу Президента РФ від 9 березня 2004 року № 314 "Про систему і структуру федеральних органів виконавчої влади" нормативно-правове регулювання на відомчому рівні було віднесено до відання міністерств РФ, однак сфера відомчої регламентації протягом останніх п'яти років постійно розширювалася, нині всі федеральні служби й федеральні агентства, безпосередньо підпорядковані Уряду РФ (див. розд. III Структури федеральних органів виконавчої влади, затвердженої Указом Президента РФ від 21 травня 2012 року № 636), а також деякі федеральні служби й федеральні агентства, підпорядковані Президенту РФ, здійснюють нормативно-правове регулювання.

Правила і норми, невиконання яких кваліфікується відповідно до Кпап, затверджуються переважно Урядом РФ і перебувають у його віданні органами виконавчої влади у сферах економіки, промисловості, соціального будівництва і культури. Рідше такі правила та норми затверджуються указами Президента РФ (стосовно нормативно-правового регулювання у сферах оборони, безпеки, внутрішньої і зовнішньої політики, надзвичайних ситуацій). У рідкісних випадках вищезазначені норми і правила затверджуються спеціальними державними органами, насамперед постановами ЦБ РФ, наділеного повноваженнями нормативно-правової регламентації у сферах валютного регулювання, валютного контролю і банківської діяльності (див. ст. 15.25, ч. 2 ст. 15.26 Кпап).

Таким чином, нормативним правовим актам в частині встановлення норм і правил, порушення яких кваліфікується як адміністративного проступку відповідно до Кпап, ставляться по перевазі акти органів виконавчої влади.

Особливу значимість для кореляції Кпап, законодавства суб'єктів РФ про адміністративні правопорушення і Конституції РФ мають приписи останньої про правове регулювання прав і свобод людини і громадянина (див. ч. 3 ст. 55, ч. 3 ст. 56, а також ч. 2 ст. 74 Конституції РФ).

Відповідно до ч. 3 ст. 55 Конституції РФ права і свободи людини і громадянина можуть бути обмежені федеральним законом з метою забезпечення загальнодержавних і приватноправових інтересів. Кпап встановлює різні обмеження, що застосовуються до осіб, вина яких у вчиненні адміністративного правопорушення встановлена набрав законної сили постановою про призначення адміністративного покарання, а також до осіб, які підозрюються у вчиненні проступку, у співвідношенні останніх застосовуються запобіжні заходи (див. ч. 1 ст. 27.1 КоАП).

До порушників норм і правил, невиконання яких кваліфікується відповідно до Кпап, застосовуються покарання, встановлюють майнові обтяження (адміністративний штраф і конфіскація (див. відповідно ст. 3.5 і 3.7 КоАП)), а також покарання, що обмежують немайнові права. Право на свободу та особисту недоторканність порушника (див. ч. 1 ст. 22 Конституції РФ) обмежується при призначенні адміністративного арешту. Застосування цього покарання тягне за собою і обмеження сполучених прав і свобод, реалізація яких несумісна з адміністративним арештом, серед них право на законне здійснення економічної діяльності (пор. ч. 1 ст. 34 з ч. 2 ст. 74 Конституції РФ), що підлягає обмеженню при призначенні адміністративних покарань у вигляді дискваліфікації та адміністративного призупинення діяльності. Обмеження немайнових прав обумовлено терміном адміністративного покарання, на відміну від покарань, що тягнуть за собою тимчасові обмеження, застосування адміністративних санкцій, що встановлюють майнові обтяження, не залежить від процесуальних строків, вони тягнуть за собою примусове вилучення майна порушника, вираженого в грошовій формі (при призначенні адміністративного штрафу) або у формі матеріалізованого майнового об'єкта (при призначенні конфіскації). Очевидно, що адміністративний штраф являє собою найбільш обтяжливий з усіх видів адміністративних покарань, що обмежують майнові права порушника, про це свідчать граничні розміри адміністративного штрафу, що стягується з громадян, посадових осіб та юридичних осіб, встановлені абз. 1 ч. 1 ст. 3.5 КоАП. Таким чином, адміністративний штраф повинен встановлюватися і застосовуватися тільки у відповідності з федеральним законом. Сказане відноситься і до всіх інших адміністративних покарань, оскільки всі вони, в тому числі попередження, обмежують особисті майнові чи немайнові права порушника, це випливає з призначення будь-якого покарання, метою якого завжди є публічна превенція - забезпечення громадської безпеки, припинення правопорушення та недопущення його рецидивів. Обмеження прав і свобод порушника являє собою неминучі наслідки застосування будь-якого покарання.

Всі федеральні закони, що встановлюють обмеження прав порушника, передбачають деталізацію їх приписів у підзаконних актах, а в деяких випадках - навіть у відомчих актах правоохоронних органів. Підзаконна нормотворчість, обумовлене делегуванням окремих повноважень органам виконавчої влади та іншим публічним органам у випадках і порядку, визначених актом делегації - федеральним законом, що встановлює обмеження прав, застосовується в практиці виконавчого провадження відповідно до ДВК, а також при виконанні деяких адміністративних покарань, передбачених Кпап, вельми показовим у цьому відношенні наказ МВС Росії від 6 червня 2000 р. № 605дсп "Про затвердження Правил внутрішнього розпорядку спеціальних приймальників для утримання осіб, заарештованих в адміністративному порядку" (зареєстрований в Мін'юсті Росії 20 липня 2000 р. № 2320).

Процесуальна частина Кпап (особливо гол. 23, 27, ч. 1,2 ст. 28.3) базується майже виключно на відомчому нормативно-правовому регулюванні. В даному випадку визначаються адміністративно-юрисдикційні повноваження посадових осіб федеральних служб, в рідкісних випадках також і федеральних агентств і міністерств РФ, уповноважених порушувати справу про адміністративне правопорушення, складати відповідний протокол (див. ч. 1 ст. 28.3 КоАП) і здійснювати інші процесуальні дії на стадії розгляду справи про адміністративне правопорушення. Відповідно до приписів Кпап переліки посадових осіб федеральних органів виконавчої влади затверджуються їхніми керівниками. Також у відомчих актах встановлюються переліки посадових осіб федеральних органів виконавчої влади, наділених повноваженнями щодо застосування заходів адміністративного припинення (див. ч. 1 ст. 27.2, ч. 1 ст. 27.3, ч. 2 ст. 27.7, ч. 1 ст. 27.8, ч. 2 ст. 27.9, ч. 1 ст. 27.10, ч. 2 ст. 27.12, ч. 3 ст. 27.13, ч. 2 ст. 27.131, ч. 2 ст. 27.14, ч. 1 ст. 27.141, ч. 2 ст. 27.15, ч. 2 ст. 27.16, ч. 4, 5 ст. 27.18, ч. 3 ст. 27.19 Кпап). Застосування цих заходів, в особливості доставляння та пов'язаних з ним заходів адміністративного припинення у вигляді адміністративного затримання та особистого огляду, часто пов'язане з моральним або фізичним примусом особи, підозрюваного у вчиненні правопорушення, тобто примусові владні дії здійснюються посадовою особою, визначеною відомчим актом, і здійснюються стосовно особам, вина яких у вчиненні проступку ще не встановлена набрав законної сили постановою про призначення адміністративного покарання. Застосування таких запобіжних заходів, як правило, віднесено до відання посадових осіб федерального органу виконавчої влади, наділеного повноваженнями правоохоронного органу. До них відносяться, наприклад, посадові особи внутрішніх військ МВС Росії, прикордонних органів, митних органів, органів кримінально-виконавчої системи, органів держнаркоконтролю. Здійснення примусової владної діяльності обумовлено повноваженнями правоохоронних органів у сферах забезпечення державної, громадської і економічної безпеки, відповідно такі органів (за винятком митних органів) знаходяться в безпосередньому підпорядкуванні Президента РФ. Однак у деяких випадках владна примусова діяльність віднесено до відання посадових осіб федеральних служб і федеральних агентств, підлеглих Уряду РФ, наприклад, підвідомче Мінприроди Росії Федеральне агентство лісового господарства (Рослесхоз) здійснює нагляд і контроль за додержанням лісового законодавства та у зв'язку з цим його посадові особи мають право застосовувати доставляння (тобто примусово супроводжувати фізична особа з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення) поряд з посадовими особами правоохоронних органів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Призначення адміністративного покарання при вчиненні кількох адміністративних правопорушень
Права і обов'язки осіб, щодо яких здійснюється провадження по справах про адміністративні правопорушення
Постулати законодавства Російської Федерації про адміністративні правопорушення
Призначення адміністративного покарання при вчиненні кількох адміністративних правопорушень
Права і обов'язки осіб, щодо яких здійснюється провадження по справах про адміністративні правопорушення
Федеральне екологічне законодавство
Федеральний і регіональний бюджети
Нормативні правові акти федерального і регіонального рівнів соціального обслуговування
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси