Меню
Головна
 
Головна arrow Етика і естетика arrow Психологія і етика ділового спілкування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Комунікативна сторона спілкування

Характеристика комунікацій

Мова є найбільш універсальним засобом комунікації, оскільки вона сприяє найбільшому збереження сенсу повідомлення.

За допомогою мови здійснюється кодування і декодування інформації: комунікатор у процесі говоріння кодує, а реципієнт у процесі слухання декодує цю інформацію.

Американським дослідником Р. Лассуэллом була запропонована проста модель мовного комунікативного процесу для вивчення переконуючого впливу засобів масової інформації, що включає п'ять елементів.

1. Хто? (передає повідомлення) - Комунікатор.

2. Що? (передається) - Повідомлення (текст).

3. Як? (здійснюється передача) - Канал.

4. Кому? (спрямоване повідомлення) - Аудиторія.

5. З яким ефектом? - Ефективність.

Існують характеристики комунікатора, що сприяють підвищенню ефективності його мови, зокрема виявлено типи його позиції під час комунікативного процесу. Таких позицій може бути три: відкрита - комунікатор відкрито оголошує себе прихильником викладається точки зору; відсторонена - комунікатор тримається підкреслено нейтрально; закрита - комунікатор замовчує про свою точку зору, навіть вдається іноді до спеціальним заходам, щоб приховати її.

Зміст конкретної комунікації може бути різним: обговорення новин, повідомлення про погоду або суперечка про політику, рішення ділових питань з партнерами і т. п. Що б це не було - це завжди комунікація, і уявити собі спілкування без ніс неможливо.

Слід виділити найважливіші характеристики комунікації.

1. У комунікативному процесі відбувається не просто рух інформації, а активний обмін нею, при якому особливу роль відіграє значущість повідомлення. Це можливо тоді, коли інформація не просто прийнята, але і зрозуміла, осмислена.

2. Обмін інформацією обов'язково припускає психологічний вплив на партнера з метою зміни його поведінки. Ефективність комунікації визначається саме тим, наскільки вдалося це вплив.

3. Комунікативний вплив можливий за умови, що обидва учасники спілкування "повинні говорити на одній мові". Але, навіть знаючи значення тих самих слів, люди не завжди розуміють їх однаково. Причинами цього є відмінності в соціальних, політичних, вікових, професійних особливості спілкуються.

4. У процесі комунікації виникають так звані комунікативні бар'єри, які носять соціальний і психологічний характер. Причинами їх появи є відмінності у світогляді, світовідчутті і світосприйнятті що спілкуються, їх психологічні особливості (наприклад, надмірна сором'язливість одних, скритність інших, непримиренність третє і т. д.).

Управління увагою

Між тим, ефективність спілкування - справа загальна: говорить, і слухає здатні внести свій внесок у поліпшення якості спілкування. Для цього можна використовувати прийоми залучення уваги партнера по спілкуванню.

Одним з них є прийом "нейтральної фрази". Суть його зводиться до того, що на початку розмови вимовляється фраза, прямо не пов'язана з основною темою, але зате з якихось причин має значення, сенс для всіх присутніх і тому "збирає їх увагу".

Ще один прийом - "заманювання": мовець спочатку вимовляє якусь фразу дуже тихо, незрозуміло, занадто монотонно або нерозбірливо, таким чином провокуючи слухаючого самого застосувати способи концентрації уваги.

Встановлення зорового контакту - прийом, широко використовуваний у будь-якому спілкуванні. Пильно дивлячись на людину, ми залучаємо його увагу, а постійно "йдучи" від чийогось погляду, ми показуємо, що не бажаємо спілкуватися.

Проте зоровий контакт використовується не тільки при залученні уваги, але і для його підтримки вже в самому процесі спілкування.

Друга задача але управління увагою - це його підтримку. Перша група прийомів підтримки уваги зводиться до того, щоб по можливості виключити всі сторонні впливи. Саме тому цю групу можна назвати прийомами "ізоляції".

Коли ми хочемо спокійно поговорити з ким-то, ми відводимо його в бік, уединяемся. Перед початком лекції зазвичай закривають вікна і двері, щоб прибрати сторонній шум, і якщо це не вдається, то вплив стає менш ефективним. Всім відомо, як важко та малоефективно спілкування "під телевізор" або серед загального розмови. Саме тому всі конкретні способи ізоляції в цілому підвищують ефективність спілкування.

Якщо, з точки зору мовця, максимум, що він може зробити - це ізолювати спілкування від зовнішніх факторів, то для слухаючого актуально уміння ізолюватися від внутрішніх факторів. Найчастіше перешкоди полягають в наступному: замість того, щоб уважно слухати співрозмовника, співрозмовник зайнятий підготовкою власної репліки, обмірковуванням аргументів або просто очікуванням закінчення його промови, щоб вступити в розмову самому.

Ще одна група прийомів підтримки уваги - це прийоми "нав'язування ритму". Увага людини постійно коливається, як би мерехтить, і якщо спеціально не докладати зусиль до того, щоб весь час його відновлювати, то воно неминуче буде вислизати, переключатися на щось інше. Коли наш співрозмовник говорить монотонно, без виразу, навіть зацікавлений слухач насилу утримує увагу, і чим більше він намагається утримати його, тим сильніше його хилить на сон. Саме тут і застосовуються прийоми нав'язування ритму.

Наступна група прийомів - так звані "прийоми акцентування". Вони застосовуються в тих випадках, коли треба особливо звернути увагу партнера на певні, важливі з точки зору мовця, моменти в повідомленні, ситуації і т. д.

Керувати увагою в спілкуванні - важливе завдання не тільки для нього, але і для слухаючого. Якщо він хоче побачити і почути саме те, що говорить і робить партнер, то він повинен уміти керувати своєю увагою. Цьому вчать різноманітні прийоми активного слухання, про які ми будемо говорити окремо.

У підсумку для правильного розуміння свого спілкування з іншими людьми необхідно представляти собі, як ми дізнаємося, що робить партнер у спілкуванні, чого він прагне, які цілі переслідує, (саме ці моменти якраз і укладені в інтерактивної сторони спілкування).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Комунікативна сторона спілкування
Комунікативна функція спілкування
Інтерактивна сторона спілкування
Аудиторія комунікації: об'єктивні і суб'єктивні характеристики
Професійні комунікації
РІВНІ КОМУНІКАЦІЇ
Увага
Увага і пам'ять
Увага
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси