Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Художнє твір

У модерні краса й образність твору важливіше його функціональної доцільності. Ці принципи організації твору модерну особливо важливі для прикладного та декоративного мистецтва. Конструктивна логіка не визначає побудову твору. Воно виявляється носієм символу, виразником цілої гами почуттів і носієм особистісного світобачення.

Будівля Вітебського вокзалу (1904 р., архітектори А. С. Бржозовскій, СІ. Мінаш, Н.С. Островський) побудовано в дусі послідовного модерну. Композиція цього вокзалу динамічна. Його інтер'єри включають твори декоративного мистецтва і являють собою приклад синтезу мистецтв.

Взаємовідносини з попередниками, сучасниками та послідовниками

У Франції на виникнення модерну вплинули твори Поля Гогена не стільки таїті, скільки більш раннього, бретонського періоду творчості маестро. Учні Гогена - набіди практично вже створюють на французькому ґрунті твори в дусі модерну, особливо Моріс Дені.

В Англії модерн складався під впливом прерафаелітів, а також Блейка.

Мистецтвознавець Е. Кириченко зазначає художні взаємодії модерну і символізму:

Спорідненість архітектури модерну і поезії символістів глибше лежить на поверхні очевидної подібності мотивів. Їх пов'язує типологічна спільність, виявляєтся в першу чергу у властивій обом семантичної двозначності. Предмет, мотив є те, що він є, і одночасно знак іншого змісту, загального і вічного. Зовнішнє і внутрішнє, видима і невидима нерозривні... Що ж стосується спільності мотивів і проблематики, то вона народжується із спільності філософської та соціальної платформи.

Філософсько-естетичні засади модерну.

Теоретичні ідеї Естетика модерну ґрунтувалася на "філософії життя" Ф. Ніцше.

Для діячів модерну краса - піднесеність над буденністю, царство мрії, в яку повинен прагнути художник, тікаючи від вульгарної реальності. Створена художником краса повинна бути піднята над буденністю і занурена в побут.

Ф. О. Шехтель. Особняк С. П. Рябушинського. Парадні сходи. 1900-1902.

Ф. О. Шехтель. Особняк С. П. Рябушинського. Парадні сходи. 1900-1902.

Ст. Орта. Інтер'єр будинку Сольва. 1895. Брюссель

Ст. Орта. Інтер'єр будинку Сольва. 1895. Брюссель

А. Энделл. Фасад ательє

А. Энделл. Фасад ательє "Ельвіра". 1897. Мюнхен

А. Муха. Плакат 1896

А. Муха. Плакат 1896

О. Бердслі. Ілюстрація до

О. Бердслі. Ілюстрація до "Соломії" О. Уайльда. 1894

Соціальні завдання модерну

Модерн стверджував естетизм і прагнув стати універсальним стилем життя суспільства, а також створити навколо людини естетично насичену просторове та предметне середовище. Модерн прагнув декорувати буденність, прикрасити її.

Види мистецтва та їх синтез

Модерн охоплює архітектура, прикладне мистецтво (меблі, вишивка), а також живопис і графіку, творчість у сфері декоративного мистецтва (створення мозаїки, розписного скла, інкрустацій).

Історичною заслугою модерну стала тенденція до синтезу мистецтв. Прийшов кінець домінуванню станкового живопису в системі мистецтв, що склалася після епохи класицизму. У художньому розвитку значну роль починають грати декоративні та монументально-декоративні мистецтва, здатних естетизувати людське буття і середовище людського існування.

Архітектура

В дусі модерну будувалися житлові будинки, ділові і промислові споруди, торгові будівлі, вокзали, театри, мости. Модерн орієнтований на синтез мистецтв. Діячі модерну нерідко поєднували творчу роботу в галузі архітектури з роботою декоратора, скульптора, графіка, дизайнера.

У декорі перевага віддавалася хвилястим лініях. Такі звивисті лінії бельгійський архітектор Віктор Орта назвав "ударом бича" і не без підстав вважав їх основою модерну. Орта вперше застосував такі лінії в декорі. Запропоноване цим архітектором назва стало терміном-чином. На основі принципу звивистій лінії модерн створював несподівані форми і фантастичні арабески. Так, зодчий Ектор Гимар створив в дусі модерну, на основі принципу звивистій лінії архітектурно-декоративне оформлення входу у вестибюль першого Паризького метро, побудованого в 1900 р.

Іспанський архітектор Антоніо Гауді створив в дусі модерну знаменитий храм в Барселоні.

У Москві в дусі модерну Ф. Шехтель будує особняк Рябушинського, в якому волнообразны сходи, решітки, балюстради, вишукані прикраси. Зразки модерну в російській архітектурі - особняк М. Ф. Кшесінской (арх. А. В. Гоген, 1906), готель "Асторія" (арх. Ф. В. Лідваль, 1912).

Архітекторами, що творили в Петербурзі в дусі модерну, були Ф. В. Лідваль, А. В. Гоген, Н.В. Васильєв, Д. Ю. Сюзор, Р. В. Барановський, Е. Ф. Вірр, Л. Н. Бенуа.

Архітектура модерну тяжіє до синтезу з іншими мистецтвами. Пройняті духом модерну врубелівські панно прикрашають фасад готелю "Метрополь", його ж розписи у храмах Києва.

Будівлі модерну будувалися "зсередини назовні" (внутрішній простір визначає вигляд будівель). Фасади таких будинків несиметричні, текучі, часто мають криволінійні контурні обриси.

В архітектурі модерн використовував нові можливості будівельної техніки. Він відійшов від традиційних форм фасаду будівель і надав їм вибагливу конфігурацію, прикрашав витонченим декором.

Архітектори модерну часто одночасно були скульпторами, графіками, дизайнерами, декораторами, створювали мозаїку, розписне скло, інкрустацію.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Місце у мистецькому процесі
Місце у мистецькому процесі
Взаємовідношення з попередниками
Попередники математичного напряму
Сприйняття сучасниками та художньою критикою
Філософсько-естетичні засади
Філософсько-естетичні засади
Філософсько-естетичні та історичні основи
Модерн. Світ в променях заходу
Течії модерну
Мистецтво модерну
Синтез мистецтв
Внесок Дж. Р. Хікса та П. Самуельсона у розвиток теорії загальної економічної рівноваги. Нова теорія добробуту. "Неокласичний синтез"
Закон єдності аналізу і синтезу
Архітектура
Архітектура
Класицизм в архітектурі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси