Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 12. Німеччина в 1871-1918 рр.

Державний лад

Підйом промисловості.

Возз'єднання Німеччини повідомило могутній імпульс всім вже здавна діяли силам розвитку: процеси, протекавшие раніше мляво і повільно, тепер стали розвиватися з гарячковою енергією, протиріччя, раніше малопомітні і неактивні, стали тепер очевидною для всіх рухової силою. Після австро-прусської війни 1865 р., коли увага спостерігачів було спрямовано виключно на утворення Північно-Німецького союзу, Енгельс з незрівнянною проникливістю зазначив обставина, набагато більш важливе для Німеччини, ніж цей "драматичний державний акт", а саме: "піднесення промисловості і торгівлі, розвиток залізниць, телеграфу і океанського пароплавства". Це розвиток, що почалося після 1848 р. придбало значні розміри вже напередодні франко-прусської війни та утворення імперії. І "як не поступаються ці успіхи успіхам, досягнутим у той же час Англією і навіть Францією, для Німеччини вони колосальні і дали за 20 років набагато більше, ніж раніше давало ціле століття. Тільки тепер Німеччина втягнута рішуче і безповоротно в світову торгівлю".

Франко-прусська війна відіграла в цьому процесі ще більш велику роль. Військова контрибуція і воєнна здобич, захоплення Ельзас-Лотарингії з настільки недостававшей німцям залізною рудою, політичне об'єднання Німеччини під гегемонією Пруссії, - все це повідомляло новий розмах і нову швидкість історичного руху. Дійсно, Німеччина вийшла на світовий ринок, окрилена французькими мільярдами: концентрація капіталу стало яскраво позначається в усіх галузях промислового життя. Кредитні та промислові товариства виростали десятками, підприємці всіх родів жадібно накинулися на експлуатацію рудних покладів, вугілля, на будівництво залізничних ліній. Підприємницька лихоманка охопила все суспільство. Швидкий ріст виявився майже у всіх галузях і особливо передових (електротехніка, хімія), необхідних для завоювання світового ринку. В Рейнсько-Вестфальської області, у Верхній Сілезії та Саксонії, у Берліні та у приморських містах фабрично-заводська промисловість стрімко зростала, і якщо, наприклад, на початку 60-х років Німеччина була з виробництва заліза і сталі на четвертому місці серед європейських держав, то на початку 70-х вона опинилася вже на третьому.

Розстановка класових сил.

Однак цей промисловий розквіт не супроводжувався громадським і політичним, як би слід було очікувати, піднесенням німецької буржуазії: для цього вона народилася занадто пізно. Розглядаючи розстановку класових сил в Німеччині безпосередньо до і після 1871 р., Енгельс відзначав три основних класу в німецькому суспільстві того часу: великі землевласники, буржуазія, пролетаріат. Центром великого землеволодіння були старопрусские провінції на схід від Ельби, ця колиска прусського юнкерства, яка загрожувала стати його могилою, бо великі поміщики хилилися до явного занепаду: "все юнкерство постійно знаходиться на краю прірви; всяке лихо, будь то війна, неврожай або торговий криза, йому загрожує крахом, і не дивно, що за останні сто з гаком років його врятувала від загибелі тільки державна допомога в різних видах і що в дійсності воно продовжує існувати лише завдяки державній допомозі".

Політичне становище буржуазії.

Поряд з цим вироджуються дворянством буржуазія була економічно незрівнянно сильніше, але від дійсної політичної влади вона була дуже далека. Справа в тому, що на другий же день після утворення Німецької імперії особливо чутливо позначилося фатальне історичне властивість німецької буржуазії: "вона, за улюбленою німецької звичкою, завжди запізнюється". Засоби її капіталістичного могутності прийшли до неї в таку пору, коли кожен новий крок економічного розвитку відтворював, перевооружал і посилював непримиренного ворога буржуазії - пролетаріат. Згадаймо жваву громадську діяльність, яку вже давно вели німецькі робітники в своїх спілки професійного, кооперативного та політичного характеру. Згадаймо, що в 1863 р. Загальний німецький робочий союз, тільки що заснований, налічував всього тисячу членів, а вже через рік, до моменту смерті Лассаля, - понад 4,5 тисячі членів. Німецькі робітники організовано виступають на виборах в ландтаги окремих держав і в рейхстаг Північно-Німецького союзу та проводять сюди власних представників: на виборах 1876 р. в установчий рейхстаг Загальний німецький робочий союз зібрав 40 тисяч голосів, а у 1871 р. число голосів, отриманих соціалістами на виборах рейхстагу, перевищила 100 тисяч і дало їм два мандати. Це не могло не налякати боягузливою німецької буржуазії. Але для наступу на робочий клас вона потребувала сильних союзників. Таких союзників буржуазія знайшла у своєму найближчому полуфеодальном минулому, дбайливо збережений для неї історією: "Це - королівська влада зі своєю армією і своєю бюрократією, це - велика феодальна знати, це - дрібне юнкерство, це, нарешті, - попи".

Реакційний характер Конституції.

Таким чином, матеріал, з якого повинен був бути зроблений новий державний лад, устрій Німецької імперії, був заздалегідь заготовлений найближчим історичним минулим Німеччини і цементирован всім комплексом класових взаємовідносин того моменту. Пруссія, яка перемогла Францію на чолі Північно-Німецького союзу, вже порівняно легко долала партикуляристское опір південно-німецьких держав, точніше - рештки цього опору. Ще в епоху австро-прусської війни жителі півдня охоче повторювали, що "краще бути французами, ніж пруссаками". Минуло лише кілька років, і після Седана такий погляд ніким вже не брався серйозно. Восени 1870 р. Баварія, Вюртемберг, Баден і Гессен приєдналися, вірніше, були Пруссією приєднані до Союзу. Самий Союз отримав назву Німецької імперії, а її Президент - титул імператора. Зважаючи такого автоматизму цих перетворень, - як би болісно вони здійснювалися і скільки б спритності ні довелося при цьому вжити Бісмарку, - потрібно було вигадувати нову імперську Конституцію? Звичайно, залишалося лише злегка перелицювати Конституцію Північно-Німецького союзу, причому прийняти до певної міри до уваги договори з південно-р ер травневими державами. Так було зумовлено основне - політичний зміст Конституції. Це не могла бути "конституція народного суверенітету", де народному представництву приділяється звичайна в таких випадках повнота влади, де уряд ставиться в безпосередню залежність від парламенту, де конституційні гарантії урочисто закріплюють невід'ємність політичних прав громадян.

Бісмарк, який попрацював в міру своїх сил і здібностей над возз'єднанням Німеччини, не зумів знайти найкоротший і найкращий шлях до повного скасування партикуляризму німецьких держав і до створення дійсно єдиного, в національному сенсі, німецького народу. Залишаючись весь в полоні феодальних політичних уявлень, він не посмів визнати за народом в особі рейхстагу те значення, яке йому по праву належало і яке, будучи визнано, виявилося б благодійним для всього подальшого розвитку Німеччини. В збитому конгломераті держав, націй та династій, що отримав ім'я Німецької імперії, "рейхстаг був єдиною корпорацією, дійсно представляла нове "єдність". Чим більшої ваги набував голос рейхстагу, чим вільніше була імперська конституція стосовно до місцевих конституціями, тим тісніше повинна була згуртуватися нова Німецька імперія, тим повніше баварець, саксонець, пруссак повинен був розчинитися в німці".

Але творці імперії хотіли висунути на перший план не нижню палату - рейхстаг і з нею разом національну єдність, а верхню палату - бундесрат, в якому як раз відбивалася стара роздроблена Німеччина. Вони не хотіли і не збирались спиратися на німецький народ в рейхстазі, а обрали шлях компромісів і угод з урядами і династіями в бундесраті, тобто з верхівкою пануючих класів окремих членів Союзу.

Німецька федерація - "союз нерівних".

Це рішуче зумовило самий характер німецької федерації. Будучи за Конституцією та насправді об'єднанням декількох держав, що зберегли не тільки власні уряди, але й династії, будучи союзним державою, федерацією, Німеччина не мала майже ні однієї риси, зазвичай властивої федеральному державі, тип якого виробився вже до того часу у федераціях Європи і Америки. Тут майже зовсім не було того розподілу державної влади між федеральним урядом і урядами членів федерації, при якому останнім відводиться нехай вузька, але в цих межах формально суверенна законодавча і виконавча влада. Навпаки, імперський уряд присвоїв собі майже всю законодавчу владу, що виявилося згодом дуже реальним засобом спрямування всієї внутрішньої і зовнішньої політики імперії, і надав членам Союзу майже всю виконавчу владу, що було б реально, якби ці члени не виявилися так слабкі, і що в дійсності лише додатково посилило імперський уряд.

За господствовавшему в юридичній літературі думку члени цієї федерації були безумовно позбавлені суверенітету. І не було в федеральної Конституції рівно нічого, що гарантувало б їм навіть і таке існування - не суверенних, але автономних, у всякому разі, держав: федеральна влада могла за власним розсудом настільки розширити свою компетенцію, що автономія держав зникла безслідно, ці держави перестали б существовать1, і федерація, отже, перетворилася б на унітарну державу. Нарешті, тут і в помині не було тієї типової риси федерації, яка, при всій своїй іноді практичної незначності, вважалася принципово істотним елементом федерації; правового формальної рівності федерирующих частин. У цьому "союзі нерівних" Пруссія - найбільша, найбільш населене і найсильніша держава (понад половини загальної території імперії і понад 60% населення) - мала зафіксований в Конституції і практично ще посилений безумовний перевагу над кожним з інших держав 21 і над усіма разом.

Так під виглядом федерації було створено пруссько-германського централізовану державу, в якій все було пристосоване до того, щоб 25 тисяч прусських поміщиків могли керувати країною через голову німецького народу.

Розподіл повноважень між Союзом і членами.

Конституція, побудована на цій базі і згодом доповнена деякими поправками, встановлювала, що контролю імперії та її законодавства підлягають не тільки зовнішні зносини, збройні сили, пошта і телеграф, залізниці, але і митне і торгове право, все цивільне і кримінальне право, монетна система, паперова емісія, сухопутні і водні шляхи сполучення, питання друку, питання спілок та деякі інші менш важливі предмети, у всякому разі, відносяться в федераціях до компетенції держав-членів. Останнім дісталися тільки питання народної освіти, місцевих податків, місцевого самоврядування, поліція (крім санітарної), в'язниці та ін Дещо ширші права, що збереглися за Баварією, не змінювали загальної картини.

Переважаюча роль бундесрату.

Законодавча влада імперії вверялась Конституцією бундесрату і рейхстагу, згода яких необхідно було для видання закону. Бундесрат складався з членів за призначенням уряду держав і трьох вільних міст). Місця були розподілені таким чином, що з 58 місць 17 належали Пруссії, інші ж держави мали від шести до одного. Знову приєднана Ельзас-Лотарингія, звичайно, не ставала членом європейського союзу, але була допущена в бундесрат без права голосу. Вона була оголошена "імперської землею" і хоча отримала подобу місцевого самоврядування у вигляді "окружних комісій", з делегатів яких складалася "обласна комісія", але насправді керував обер-президентом, а потім (з 1879 р.) - намісником (штатгальтером), який за законом, що діяв до самого 1902 р., користувався під безпосереднім наглядом імперського канцлера цілком диктаторськими правами. Таким чином, за відносним кількістю місць в бундесраті Пруссії забезпечено було міцне переважання. Вона, до того ж, скоро домоглася збільшення числа своїх місць до 22-х за рахунок Вальдека за договором і Брауншвейга, де вона зайняла місце усунутого нею герцога. Делегати були пов'язані інструкціями своїх урядів, і Конституція спеціально обумовлювала цю обов'язковість інструкцій (ст. 7). Права бундесрату були дуже значні. Конституція забезпечила його звичайним правом верхніх палат - право участі в законодавстві імперії. Подальша практика, однак, зробила так, що законодавча ініціатива набагато частіше і з великим успіхом використовувалася ним, ніж рейхстагом, і останній у якості законодавчої інстанції був відтіснений на підлегле становище. Але Конституція надала бундесрату і значну долю виконавчої влади, постановивши, що він виносить рішення щодо адміністративних приписів і заходів, необхідних для приведення в дію імперських законів, а також усуває недоліки, выясняющиеся при здійсненні імперських законів" (ст. 7). У своєму аналізі імперської Конституції Енгельс з повним правом підкреслює значення останнього вказівки, яким бундесрату, по суті справи, надано було право законодательствовать крім рейхстага1. І він широко користувався своїми повноваженнями, видаючи укази з силою закону.

Роль бундесрату в управлінні імперією практично посилювалася завдяки його постійним комісіям (із закордонних справ, військових справ та ін), які складали його робочий апарат. Податкова комісія брала участь у призначенні імперських фінансових чиновників, а торгівля - призначення консулів. Лічильна комісія отримувала фінансові звіти членів Союзу і встановлювала розміри їх платежів в імперську касу. Залізнична комісія активно втручалася в тарифну політику. Брав участь бундесрат і призначення членів імперського суду, як і членів рахункової палати. Його вплив на держави Союзу підкріплювалося його роллю арбітра у конфліктах між ними (ст. 76), Його згода необхідно було в тому, жодного разу, втім, не представився, у разі, коли передбачалася озброєна екзекуція для примусу членів Союзу до здійснення своїх конституційних обов'язків по відношенню до Союзу. Його згода потрібно при оголошенні війни, що сталося тільки один раз; його згоду вимагалося при розпуск рейхстагу, що відбувалося кілька разів. І розпуск рейхстагу не означав неодмінно перерви в роботі бундесрату, так як останній міг засідати і за відсутності рейхстагу, тоді як рейхстаг не міг засідати в відсутність бундесрату. Бундесрат перетворився в дійсності до установи, працювала постійно, притому, що мало неабияке практичне зручність, не публічно, а в закритих засіданнях.

Підпорядковане значення рейхстагу.

Поряд з бундесратом рейхстаг виразно відступала на задній план.

Законом 1887 р. термін легіслатури його був установлений в 5 років замість початкових 3. За законом 1869 р. обирати і бути обраним до рейхстагу міг кожен імперський громадянин, який досяг 25 років (за винятком військових, банкрутів тощо). Таким чином, жінки і молодь усувалися від виборчих урн. Хоча, далі, виборче право вважалося рівним, виборчі округи були побудовані вкрай нерівномірно: у 1912 р. наприклад, шарлоттенбургский виборчий округ нараховував 338 794 виборця, а округ Шаумбург-Ліппе - 10 709 виборців. І той і інший, однак, обрали по одному депутату. У 1910 р. Берлін мав уже близько 2 мільйонів жителів і посилав у рейхстаг 6 депутатів, тоді як провінція Познань на таке ж населення мала 15 депутатів. Зростання населення міст і промислових областей з часу 1870 р. (коли були встановлені виборчі округи) неухильно призводив до того, що аграрні глушини отримували на виборах величезні переваги перед економічно провідними і політично передовими місцевостями. Закон 1906 р. дещо перебудував виборчі округи, нічого істотно не змінивши в цьому положенні. Лише в серпні 1918 р., тобто вже напередодні революції, число депутатів було збільшено з 397 до 441 і для ряду великих виборчих округів введено було пропорційне представництво. Виборчі кампанії проходили в більшості округів, особливо сільських, під сильним і безпосереднім тиском поміщиків і влади. Закон 1903 р. вперше ввів ізольовані кімнати, але таємниця голосування, як і раніше в більшості випадків нічим не була забезпечена. Вибори дуже завбачливо призначалися на робочий день, що, звичайно, утримувало від голосування багатьох промислових, а особливо сільськогосподарських робітників. Депутати до самого 1906 р. не отримували ніякої винагороди і майже ніякого відшкодування витрат, пов'язаних з виконанням депутатських обов'язків. Між тим, члени бундесрату отримували дуже навіть порядну мзду. Такий рейхстаг не міг представляти собою повноцінне народне представництво в буржуазному сенсі, тобто пов'язане з прогресивними верствами суспільства настільки тісно і підтримувана ними настільки твердо, щоб повести плідну боротьбу з реакційним урядом і виступити самостійним і позитивним фактором у житті країни. Він рішуче не зумів освоїти ті дуже істотні права, які відвела йому Конституція. Вся його енергія пішла в опозицію уряду, і вся його боротьба звелася до відмов в санкції урядовим законопроектам, - його функції, отже, стали суто негативними. Законодавчої ж ініціативою він майже перестав користуватися, а парламентського контролю над адміністрацією і взагалі не мав. Та й законодавчу опозицію рейхстагу уряд вміло в більшості випадків або обходити, або ламати. Так він кілька разів піддавався розпуску, а новий склад завжди виявлявся набагато поступливішими. Це сталося чотири рази: коли керівні партії рейхстагу відхилили закон проти соціалістів, давав уряду можливість боротьби і з ліберальною опозицією (1878 р.), коли рейхстаг відмовився вотировать військові контингенти на 7 років вперед (1887) і на 5 років вперед (1893), нарешті, внаслідок відмови рейхстагу додаткових кредитів на колоніальну війну в Південно-Західній Африці (1907 р.). У всіх цих випадках уряд переміг: і закон проти соціалістів, і "септеннат", і "квік-веннат" були послідовно проведені і військові кредити надані.

Верховенство Пруссії в Німецькому союзі.

Таким чином, бундесрат мав безумовний перевагу над рейхстагом. Дійсний же сенс існування і діяльності бундесрату полягав у панівну роль Пруссії. Значення бундесрату як верхньої палати федерального держави, де нібито врівноважуються інтереси членів федерації і створюється загальна воля Союзу, було суто теоретичним. Але через його посередництво Пруссія - найсильніший член Союзу - здійснювала своє верховенство в Союзі, і в цьому полягала його величезна практична роль.

Ми вже бачили при розгляді політичного ладу Німеччині до возз'єднання, який реакційний характер мала Прусська конституція 1850 р., як гнітюче панувала феодальна реакція у всіх областях політичного життя Пруссії. Мало величезне значення, що в бундесраті і через бундесрат мертвящее дихання пруссачества обдавало всю Німеччину. Тут поміщицька олігархія Пруссії противополагала себе трудящим масам Німеччини і панувала над ними лише при дуже слабкому, пасивному опорі буржуазії, а найчастіше при її сприянні. Це досягалось, перш за все, чисельною перевагою делегатів Прусії в бундесраті; маючи за собою, по суті, більше третини мандатів, вона легко руйнувала в зародку всякі спроби ворожих коаліцій серед розрізнених представників інших держав. Конституція підкреслювала і зміцнювала її переважання; досить було 14 голосів членів бундесрату, щоб відхилити будь-які зміни Конституції, всяке, отже, порушує конституційних переваг Пруссії (ст. 78), і жодне законодавство, військове або фінансове, неможливо було проти волі голови бундесрату, якщо він висловлювався за збереження діючих постанов (ст. 5), яким, як побачимо далі, завжди був один з прусських делегатів.

Організація виконавчої влади.

Забезпечити головування Прусії покликана була і організація всієї виконавчої влади Союзу. Президентом Союзу із титулом німецького імператора визнаний був прусський король. Це поєднання в одній особі функцій німецького імператора і функцій прусського короля виявилося дуже плідним прийомом для забезпечення гегемонії Пруссії. Як імператор, прусський король був верховним вождем збройних сил імперії, призначав усіх імперських чиновників. Він призначав з числа прусських делегатів бундесрату імперського канцлера - голови бундесрату, який "вів справи бундесрату" (ст. 15) і був в той же час головою прусського ради міністрів. Як прусський король, він призначав делегатів Прусії в бундесрат і саме через них, як і через канцлера, здійснював усі повноваження бундесрату в області внутрішньої і зовнішньої політики.

Канцлер був главою імперського адміністративного апарату. Федеральних міністрів, крім канцлера, не було, були лише начальники імперських відомств, - підлеглі канцлера, що носили здебільшого звання державних секретарів (державні секретарі з внутрішніми, іноземних, колоніальним, морських справ, юстиції, казначейства, пошт і імперських залізниць) і всі разом складали, особливо при Бісмарку, не більше як "управління імперського канцлера" (Ке1сП8капг1егагш:). З 1873 р. з'явилися заступники канцлера, але вони самостійного значення не отримали. Все це були чисто центральні відомства: імперські закони та постанови приводилися в дію виключно посадовими особами окремих держав - членів Союзу, а на канцлера і державних секретарів лежало спостереження за виконанням закону. І вони мали тисячу засобів змусити слабкі і цілком залежать від Пруссії уряди держав неухильно триматися лінії, що диктується з центру. Притому, як ми вже знаємо, канцлер в якості голови бундесрату, а ще більше як голова прусської делегації в бундесраті, ставив тут тон і практично спрямовував діяльність бундесрату. У той же час, як єдиний імперський міністр, він виступав у рейхстазі від імені бундесрату і всього імперського уряду. Він, однак, і теоретично не вважався пов'язаним, і на ділі не був пов'язаний необхідністю мати довіру рейхстагу, будучи відповідальний тільки перед імператором.

Як бачимо, всі були вжиті заходи до того, щоб зробити канцлера "єдиним міцним стрижнем усієї імперської конституції". І дійсність склалася в подальшому так, що спочатку Бісмарк керував державою від імені імператора, а потім Вільгельм II робив те ж саме через імперського канцлера. Маючи на увазі характерні риси державного ладу імперії і згадавши розстановку класових сил, що склалася до моменту утворення імперії і лише дуже повільно вагався в наступні роки, ми без праці розібратися в складних, на перший погляд суперечливих відносинах партій до першої світової війни.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Сполучені Штати Америки в 1871-1918 рр.
Італія в 1871-1918 рр.
Англія і Британська імперія 1871-1918 рр.
Держава і право Франції в 1871-1918 рр.
Германия в 1917-1947 рр ..
Державний лад
Державний лад
Еволюція державного ладу
Державний устрій Великобританії
Державний лад Британської імперії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси