Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економіки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 5. Генезис капіталізму в західній Європі у ХVI-ХVIII ст.

Великі географічні відкриття та їх соціально-економічні наслідки

Великі географічні відкриття XV - середини XVII ст. відіграли важливу роль у генезисі капіталістичних відносин. Основним стимулом пошуку нових земель, а значить і нового багатства, були соціально-економічні проблеми європейських країн в період розкладу і занепаду феодальних відносин.

Зростання міст і розвиток торгівлі призвели до зростання потреби у грошах, зростання попиту на золото, срібло і нові товари. Першими із західноєвропейських країн розпочали пошуки нових морських шляхів і нових земель Іспанія і Португалія. Три основні соціальні сили цього періоду - корона, церква і народжувана буржуазія, в першу чергу в особі торговців, були зацікавлені в пошуку нових земель і нових можливостей для розвитку та збагачення. Купці охоче давали гроші в борг, сподіваючись отримати нові товари і використовувати в подальшому нові торгові шляхи; церква освячувала справи конкістадорів у надії розповсюдити свою віру на нові території, збільшити кількість віруючих, свої земельні володіння і доходи; корона також прагнула до територіальних захоплень і збагачення.

Можливість для здійснення тривалих експедицій давав прогрес в мореплавство і кораблебудування, створення нових типів швидкохідних і легких парусників - каравел - і навігаційних приладів.

Великі географічні відкриття зіграли велику роль в розвитку капіталістичних відносин привели до найважливіших соціально-економічних наслідків:

- формування світового ринку. Були встановлені прямі стабільні господарські зв'язки між Європою та іншими частинами світу. У відносно короткий термін в економіку провідних на той час європейських держав були включені значні ресурси Америки, Африки, Азії. Морські торговельні шляхи зв'язали Європу, Африку, Америку та Австралію. Значно виріс обсяг світової торгівлі. Розширилася не лише територіальна сфера обігу, а й торговельний асортимент. Стали формуватися монопольні торгові об'єднання. Найбільш відомими були англійська та голландська Ост-Індські компанії;

- зміни техніки торгівлі. Внаслідок збільшення обсягу товарної маси торговельні угоди почали укладатися на основі огляду лише зразків товарів, а не всієї товарної маси, і в XVI ст. ґрунтується Антверпенская торгова біржа;

- центр економічного життя перемістився з Середземного моря в Атлантичний океан. В торгівлі В початковий період лідерство належало Іспанії та Португалії, але основна товарна продукція вироблялася в Англії, Нідерландах і Франції. За рахунок зростання обсягів продажу товарів буржуазія цих країн забезпечила собі значний приплив золота і срібла. Прийшли до занепаду італійські міста-республіки, виникли нові центри світової торгівлі - Лісабон, Севілья й особливо Антверпен;

- формування колоніальної системи. Експлуатація колоніальних територій і нееквівалентний обмін призводили до накопичення значних грошових коштів і стимулювали розвиток капіталістичних відносин. Першими були створені португальські та іспанські колоніальні імперії. Португальська система в основному була побудована методом "крапкової" колонізації на основі створення на узбережжі військово-торговельних факторій. Іспанія в своїх колоніях намагалася відтворити феодальний тип господарства. Збільшені доходи від експлуатації колоній різні країни використовували по-різному. Якщо Іспанія і Португалія використовували ці кошти переважно для споживання, то Англія, Франція та Нідерланди - для розвитку промисловості і торгівлі. У результаті позиції цих країн зміцнилися, а розвиток капіталістичних відносин відбувалося більш швидкими темпами;

- "революція цін" стала потужним поштовхом для розвитку первісного нагромадження капіталу. За XVI ст. загальна кількість монет, що зверталися в західноєвропейських країнах, зросла більш ніж у 4 рази. Значний приплив дешевого золота і срібла призвів до різкого падіння їх вартості та зростання цін на сільськогосподарську і ремісничу продукцію. Починаючи з 30-х рр. і до кінця XVI ст. вони зросли в Іспанії в 4 рази, у Франції - в середньому в 2,3 рази, в Англії - в 2,5 рази, у Німеччині - в 2 рази, а в середньому по Західній Європі - в 2-2,5 рази.

"Революція цін" сприяла зміцненню положення міської буржуазії. Збільшення цін на вироблювану продукцію та зниження заробітної плати приводили до зростання доходів буржуазії на основі підвищення цін на споживчі товари. Одночасно відбувалося розорення великих земельних власників. Падало значення земельної ренти як джерела доходу внаслідок фіксованості її величини. Зростання цін на сільськогосподарську продукцію приводив до збільшення орендної плати, що робило більш вигідним здачу землі в оренду. Заможна частина селянства зміцнила своє становище, що призвело до кількісного зростання сільської буржуазії.

Великі географічні відкриття привели до поступового формування світового ринку, розвиткові торгівлі і створили умови для первісного нагромадження капіталу і формування капіталістичної системи господарства.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Генезис і розвиток феодальної економіки Західної Європи
Особливості розвитку капіталістичних відносин в країнах західної Європи
Генезис європейського капіталізму і колоніалізм
МИСТЕЦТВО ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ В XIX СТОЛІТТІ
Країни Східної Європи: від соціалізму до капіталізму
Економічне значення Великих географічних відкриттів (ВГО)
Великі географічні відкриття (ВГО)
Причини та соціально-економічні наслідки інфляції
Соціально-економічні наслідки безробіття та методи боротьби з нею. Інфляція та безробіття
Соціально-економічні наслідки інфляції.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси