Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Мікроекономіка в питаннях і відповідях
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Витрати виробництва у довгостроковому періоді

Витрати виробництва в довгостроковому періоді мають ту ж характеристику, що і витрати в короткочасному періоді, але у них є специфіка: вони тісно пов'язані з масштабами виробництва.

Головною особливістю витрат у довгостроковому періоді є той факт, що всі вони носять змінний характер - фірма може збільшити чи скоротити потужності, а також у неї достатньо часу, щоб прийняти рішення покинути цей ринок або вступити на нього, перейшовши з іншої галузі. Тому в довгостроковому періоді не виділяють середніх постійних і середніх змінних витрат, а аналізують довгострокові середні загальні витрати (long-run average total cost, LATC), які по суті своїй є одночасно і середніми змінними витратами.

Крива LATC являє собою криву, що огинає нескінченну кількість кривих короткострокових середніх витрат виробництва, які стикаються з нею в точках їх мінімуму (рис. 7.5). Вона показує найменші витрати виробництва одиниці продукції, з якими може бути забезпечений будь-який обсяг випуску за умови, що фірма має час для зміни всіх факторів виробництва.

У довгостроковому періоді також існують і граничні витрати.

Довгострокові граничні витрати (long-run marginal cost, LMC) показують трансформацію загальної суми витрат підприємства у зв'язку із зміною обсягу випуску готової продукції на одну одиницю в тому випадку, коли фірма вільна змінювати всі види витрат.

Середні витрати фірми в довгостроковому періоді

Рис. 7.5. Середні витрати фірми в довгостроковому періоді

Криві довгострокових середніх і граничних витрат СПІВВІДНОСЯТЬСЯ один з одним так само, як і криві короткострокових витрат: якщо ЬМС лежить нижче ЬАТС, то 1ЛТС падають, а якщо ЬМС лежить вище ЬАТС, то ЬА ТЗ зростають. Зростаюча частина кривої ЬМС перетинає криву ЬАТС в точці мінімуму (рис. 7.6).

Співвідношення кривих довгострокових середніх і граничних витрат

Рис. 7.6. Співвідношення кривих довгострокових середніх і граничних витрат

Дугоподібний характер кривої ЬАТС (наявність убутного і зростаючого ділянок) можна пояснити за допомогою закономірностей, званих позитивним і негативним ефектами зростання масштабу виробництва, або просто ефектами масштабу.

Ефект масштабу

Позитивний ефект масштабу виробництва (ефект масового виробництва, економія, зумовлена зростанням масштабу виробництва, зростаюча віддача від масштабу виробництва) пов'язаний зі зниженням витрат на одиницю продукції в міру нарощування обсягів продукції. Зростаюча віддача від масштабу виробництва має місце в ситуації, коли обсяг виробництва (Ох) зростає швидше, ніж витрати, і, отже, LATC підприємства падають.

Існування позитивного ефекту масштабу виробництва пояснює спадний характер графіка LATC на першому відрізку. Це відбувається за рахунок розширення масштабів діяльності, яке тягне за собою:

o зростання спеціалізації праці;

o зростання спеціалізації управлінської праці;

o ефективне використання капіталу (засобів виробництва);

o економію від використання вторинних ресурсів. Позитивний ефект масштабу виробництва у довгостроковому періоді не є безмежним. З часом розширення підприємства може призвести до негативних економічних наслідків, викликати негативний ефект масштабу виробництва, коли збільшення обсягів діяльності фірми пов'язане із зростанням витрат виробництва на одиницю продукції.

Негативний ефект масштабу має місце, коли витрати виробництва зростають швидше його об'єму і, отже, LATC зростають по мірі збільшення випуску продукції. В результаті ефективність функціонування компанії знижується, а середні витрати виробництва зростають, тому фірмі при плануванні своєї виробничої діяльності необхідно визначати межі розширення масштабів виробництва.

Постійна віддача від масштабу має місце тоді, коли витрати і обсяг виробництва зростають однаковими темпами і, отже, LATC залишаються постійними при всіх обсягах виробництва.

Зовнішній вид кривої довгострокових витрат дозволяє зробити деякі висновки з приводу оптимального розміру підприємства для різних галузей економіки.

Мінімальний ефективний масштаб (розмір) підприємства - рівень випуску продукції, починаючи з якого припиняється дія ефекту економії, зумовленої зростанням масштабів виробництва. Іншими словами, мова йде про таких значеннях Qx, при яких фірма досягає найменших витрат на одиницю продукції. Обумовлений дією ефекту масштабу рівень довгострокових середніх витрат впливає на формування ефективного розміру підприємства, що в свою чергу чинить вплив на структуру галузі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Витрати виробництва в короткостроковому періоді
Витрати виробництва в короткостроковому періоді
Витрати виробництва в короткостроковому періоді
Витрати виробництва у довгостроковому періоді
Витрати виробництва у довгостроковому періоді
Зміна витрат виробництва у довгостроковому періоді. Позитивний і негативний ефекти зростання масштабів виробництва
Економія за рахунок масштабу
Витрати фірми в довгостроковому періоді. Позитивний і негативний ефект масштабу
Хрематистика рабовласницького господарства: ефект масштабу і спеціалізація
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси