Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 11. Основні напрями модернізму: XX Ст.

XX ст. в повній мірі підвів людство до усвідомлення кризи, назріваючого не одне десятиліття. Епоха квітучої буржуазної цивілізації підійшла до кінця, сили гуманізму вичерпалися. Він виявився безсилим перед злом, нездатним йому чинити опір. Це розуміння кризи спочатку приходить в філософію. Складається ціле філософське напрям, який можна охарактеризувати як філософію усвідомлення кризи, що розуміється як переломний момент, зміну моделі світу, втрату центру сенсу. Серед філософів цього напрямку - Бердяєв, Шпенглер, Ясперс, Хейзінга, Ортега-і-Гассет. Шпенглер пов'язує настання ери цивілізації зі смертю культури, Гейзінга - із змінами в духовній ситуації епохи, з розривом з основними поглядами минулого: "Хитається все те, що колись здавалося непорушним і священним: правда і людяність, право і розум". Ортега-і-Гассет застерігає суспільство від дегуманізації мистецтва, від перетворення культури в масову, про втрату орієнтації на вищі цінності. Ці вищі цінності виявилися заблокованими" в ході самої історії. За словами історика сучасного мистецтва А. К. Якимовича, "посилатися на правду, гуманізм, добро стало дозволено".

Все це не могло не знайти свого відображення в мистецтві. Мистецтво XX ст. є "кризовим в первісному, словниковому значенні цього слова, що виражає найвищу напруженість перелому". H. A. Бердяєв у статті "Криза мистецтва" пише: "Остаточно зник старий ідеал класично-прекрасного мистецтва. Зізнається безсилля людини творчого акту. Людина хоче створити ще ніколи не колишнє, але він не створює тих досконалих і прекрасних творінь, які створила людина минулих епох. В сучасному мистецтві дух ніби йде на спад, а тіло дематеріалізується. Це дуже глибоке потрясіння для пластичних мистецтв. Світ змінює свої покрови. Старі одягу буття гниють і спадають".

Так констатувалося внутрішнє безсилля мистецтва. Між тим початок століття дає свідчення зрослої реальної продуктивності людської думки:

- людина вперше піднявся в повітря - почалася ера авіації;

- відбувається інтенсивне завоювання простору: поширюються засоби електрозв'язку, будівництво впроваджуються залізобетонні конструкції;

- фізика робить найважливіші відкриття: відкриття явища радіоактивності (Кюрі) і спеціальна теорія відносності (Ейнштейн).

Таким чином, наука, знайшла вихід з кризи, стає прикладом для мистецтва. Наука проникала в прихований, невидимий. Цього ж прагнуло і мистецтво. Наука заглибилася в себе, чітко окресливши сферу своїх питань. І мистецтво теж віддав перевагу "замкнутися у своїй власній лабораторії" серед слів, звуків, фарб, вважаючи це більш дієвим, ніж відображення реальності" (B. C. Тур-чин). Звідси - тенденція до пошуку нової форми, яка привела до створення нового творчого методу. Так виникає в мистецтві напрямок, що включає сукупність стилів, назване модернізмом.

Хронологічна періодизація модернізму дуже складна. У мистецтвознавстві існують розбіжності думок навіть з питання про витоки модернізму: одні починають відлік з символізму, інші бачать його початок мало не в середині XIX ст. Справа ускладнюється ще й великою кількістю як стильових напрямів, так і "внестилевых" майстрів. При цьому кожен напрямок претендувало на абсолютну новизну образотворчих засобів. Незважаючи на це, модернізм як явище культури необхідно розглядати в цілісності, що дає змогу виявити його специфіку. Ще одна особливість, яка кидається в очі при вивченні модернізму, - його теоретичність і постійне звернення до філософських основ. Наприклад, сюрреалізм його ідеолог А. Бретон вважав не мистецтвом, а методом пізнання. Все це ускладнює визначення точних часових рамок модернізму. Умовно їх можна визначити з 1907 р. (виникнення кубізму) за кінець 1960-х рр.., коли модернізм плавно перейшов в постмодернізм. Центрами модернізму дослідники вважають Францію, Німеччину, Італію і Росію.

Як "жоден художник не впав з неба", за влучним зауваженням одного критика, так і ні один напрям в мистецтві не з'являлися на пустому місці. Предтечею модернізму став фовізм, перший "ізм" XX століття. У 1905 р. в Парижі відбулася виставка групи художників, яка стала подією в художньому світі. Основними учасниками виставки стали Анрі Матісс, Моріс Вламінк, Андре Дерен, Альбер Марці, Рауль Дюфі. Вони отримали назву фовисты (від фр. fauve - дикий, хижий) за зухвале використання у своїй живопису диссонирующего кольору. "Їх картини як би гарчали і вили". У "Новому словнику модерністської живопису", виданому в Парижі в 1963 р., художні принципи фовізму визначаються наступним чином: "Еквівалентність світла і конструювання простору засобами фарб, заповнення плоского простору без допомоги ілюзорного моделювання світлотіні, очищення та спрощення коштів, повну відповідність з виразністю, тобто емоційна сугестивність, і декоративність, тобто внутрішня організація засобами композиції". Фовисты рішуче відкинули мальовничі прийоми реалізму XIX ст., але вони не поривали з дійсністю. Навколишній світ служив для них приводом, фіксацією неусвідомлених емоцій, виражених чистим кольором, який зовсім не збігався з кольором реального світу. Пейзаж, зображений предмет в натюрморті, модель є насамперед носіями кольору, а не реального факту. "Ніхто не завадить нам уявити мир таким, яким нам хочеться", - ці слова Дерена можуть стати епіграфом до всього мистецтву модернізму. Фовізм як творче об'єднання проіснував недовго (1908), але мальовнича революція кольору тривала півстоліття у творчості геніального майстра Анрі Матісса.

Анрі Матісс (1869-1954) прожив довге життя, будучи, мабуть, єдиним художником, який у апокаліптичному світі XX ст. втілив у своїй творчості радість і красу життя. "Я хочу врівноваженого, чистого мистецтва, яке не турбує, не бентежить: я хочу, щоб втомлений, надірваний, виснажений чоловік перед моєю живописом скуштував відпочинок і спокій", - так визначить свою творчу позицію майстер. Матісс був послідовний у своїх художніх пошуках. Від захоплення імпресіонізмом в ранній період, Сезанном він приходить у своїй живопису до торжества чистого кольору. "Матісс як художник відкрив такі якості кольору, про яких до нього не підозрювало безліч поколінь європейських художників. Чистий колір Матісса - це і матерія, і простір, і світло, і моральна атмосфера картини". У 1910 р. Матісс написав два панно для С. Щукіна "Танець" і "Музика", в яких втілив головні мети своїх пошуків - "чистий живопис". Трьома фарбами написані картини: синій - небо, зеленій - земля, червоною - тіла. Первісна нестримність оголених жіночих фігур в "Танці" змінюється спокоєм згорнувшихся у грудочку фігурок людей, які слухають музику; диониссийское початок "Танцю" змінюється аполлоническим в "Музиці". Мотиви панно були обрані під враженням російських сезонів С. Дягілєва в Парижі і танців Айседори Дункан.

Надалі, живучи на півдні Франції, Матісс писав прості мотиви: квіти у вазах, інтер'єр майстерні, жіночу модель - стоїть, сидить, лежить. Він відродив у своїй живопису красу і значення лінії як важливого засобу виразності. Останнім заключним акордом його шістдесятирічної творчого життя стало створення "Капели чоток" в невеликому містечку Вансе (1948-1951). Чисте біле простір, світло, що ллється з вітражних вікон, створюють враження радості і заспокоєння. Три великих керамічних панно на східній і північній сторонах із зображенням св. Домініка, Мадонни з немовлям і сцени несення хреста виконані в стилі монументального графіки. Визначаючи головну мету свого твору, Матісс писав: "Я хочу, щоб кожен входить в мою капелу відчув себе очищеним і звільненим від своїх поневірянь".

При всій новизні живописних і пластичних прийомів фовізм і творчість Матісса не можуть бути зараховані до мистецтва модернізму. Тут немає того прихованого неспокою, того відчуття втрати колишніх уявлень про світ, життєвої гармонії, яке з'явиться дуже скоро в кубизме.

Кубізм умовно можна вважати першим напрямком модернізму. Вважається, що він почав своє існування з твори Пікассо "Авіньйонські дівчата" (1907). Але це не означає, що Пікассо цією роботою прагнув створити новий напрямок. Навпаки, воно виникло як осмислення вже зробленого. Початок кубізму знаменно творчістю двох майстрів - Пабло Пікассо (1881 -1973) та Жоржа Брака (1882-1963). В якості відгуку на "Авіньонських дівиць" Шлюб пише свою "Оголену".

Кубізм був чисто живописних, пластичним експериментом, тому в ньому не варто шукати філософського підтексту. Набагато яскравіше в ньому простежується зв'язок з науковими досягненнями того часу. Художня практика кубізму цікава і різноманітна. Кубізм змінювався і з кожною сходинкою свого розвитку повертався якоюсь новою гранню. Сам Пікассо при цьому підкреслював певну традиційність кубізму. Він говорив: "Кубізм нічим не відрізняється від інших шкіл живопису. Малюнок, композицію, колір кубізм розуміє в тому ж сенсі і приблизно тим же чином. Але не так". Продовжуючи думку Пікассо, можна сказати, що кубізм ще не прагне піти від реальності, як можна далі, він просто шукає нові способи її розуміння.

У своєму розвитку кубізм пройшов три етапи. Перший етап (1907-1909) отримав назву сезанновский, за ним слід аналітичний (1911 -1912), для якого характерно дроблення великих мас в картині, використання "віялоподібних" структур. Завдяки ритмічній узгодженості частин картини форма "починає жити самостійним життям". Прикладом може служити "Портрет А. Воллара" П. Пікассо. Наступний етап - синтетичний (1913 - 1914) - відрізняється чергуванням і нашаруванням об'єктів на площині, коли за одним об'єктом проглядається іншого. Ще одна особливість - введення в живопис чужорідних матеріалів. Вперше в живопис вводиться текст, надрукований на папері. Новаторство належить Ж. Шлюбу, який створив знаменитий кубистический колаж. Цього нововведення є пояснення - на початку століття світ став більш "балакучий": з'являються телефон, телеграф, газети. Тому у кубістичні творах з'являється багато цифр, окремих слів, "плаваючих" в просторі. На полотнах можна побачити пісок, вугілля, залізо, скло, тирса - при такому прийомі картина набуває якусь тривимірність, рельєф. Кубізм все більше стає інтелектуальною грою форм. З'явився так званий декоративний кубізм, який відрізнявся вільної комбінацією пластичних і барвистих елементів.

Кубізм багато дав для розвитку модернізму, його окремі прийоми використовувалися митцями аж до 40-50-х роках XX ст.

Народження футуризму відносять до 1909 р. Його центром була Італія. Футуризм відрізнявся своєю войовничістю, навіть деякою агресивністю. Він мав свої гасла, програми, маніфести і почався саме з них, а не з художніх експериментів, як кубізм.

У формуванні футуризму певну роль відіграла філософія Ф. Ніцше, який бачив цінність світу в можливості інтерпретації; так з'являється поняття багатовимірності при його осмисленні: "Світ не є щось фактичне, він тече, він - щось стає". Футуризму притаманний культ руху, тому художники всіма засобами намагаються зобразити цю динамічність, прискорення темпу життя, дисгармонію світу, що виникла разом з вторгненням машин в життя людини. Художники-футуристи - Умберто Боччоні, Джино Северини, Карло Kappa, Луїджі Руссоло - вважали своїм ідейним вождем літератор Філіппо Марінетті. Будучи художнім напрямом, футуризм був і активним громадсько-політичним рухом. Відставання Італії від Німеччини, Франції в економічному розвитку викликало потребу в політичному та ідеологічному самовизначенні. Маніфести Марінетті предпосылаются художній практиці, художникам ж залишається лише слідувати цим розпорядженням. А приписи пропонували повстати проти тиранії слів, гармонії, гарного смаку, знищити театри, музеї. У "Маніфесті футуристичної живопису" пропонується вимести все вже використані сюжети, "щоб висловити нашу вихрову життя стали, гордості, лихоманки і швидкості". Рух вперше передається як динамічне відчуття, це робиться за допомогою ритмічного повторення фігур або їх частин. Збільшується кількість ніг, рук у людини, що біжить, або зображується миготіння певних фрагментів ("Автобус" Северини). Для футуристичної живопису характерні урбаністичні мотиви, порушення колірного єдності, поєднання тьмяних і кричущих тонів. Футуризм виявився иежизнестойким, в чистому вигляді він дуже швидко застаріває і до 1920-м рр. стає стійкою класикою. Кінець цього напряму зумовило зближення Марінетті з Муссоліні.

Експресіонізм як напрям виник на початку XX ст. в німецькому мистецтві і виріс в одне з найскладніших художніх явищ першої половини XX ст., що залишило глибокий слід у всьому подальшому розвитку мистецтва XX століття. Центрами експресіонізму стали Мюнхен, Дрезден.

Основоположними ідеями для експресіонізму стали розуміння дійсності як лише однієї частини світу (неокантианство, Р. Риккерт), розуміння світу як продукту розвитку людської суб'єктивності (феноменологія, Е. Гуссерль).

У 1905 році в Дрездені склалася група художників "Міст". До неї увійшли Е. Кірхнер (ініціатор), К. Ротлуф, О. Мюллер, М. Пехштейн і інші художники, дуже різні за темпераментом, але об'єднані спільними ідеями пошуку нових художніх прийомів. У своїх пошуках вони часто зверталися і до народних образів, і до мистецтва інших народів, і до творчості Ван Гога, Гогена, і до естетики примітивізму. Предметом мистецтва була не навколишня дійсність. Вони виступили проти імпресіонізму, з одного боку, і проти офіційного мистецтва Німеччині - з іншого. Простота і невигадливість сюжету картини компенсувалися граничної експресивністю виразних засобів - дисгармонією кольору і світла, різкими контрастами, зігнутістю ліній, різкість контурів або, навпаки, їх відсутністю. Важливий момент - майстерня передача руху, ритму. Експресіоністи з великою майстерністю передавали бурю, вітер, мерехтіння і блиск води. Інше відоме об'єднання "Синій вершник", продовжив лінію "Мосту". Його основоположником став В. Кандинський. У 1912 р. в Мюнхені виставили свої роботи Ст. Кандинський, Ф. Марк, Л. Фейнінґер. На цій виставці вперше було вжито термін "експресіонізм", хоча в творчості Кандинського вже ясно бачилися риси абстракціонізму.

Групи "Міст" і "Синій вершник" розпалися до початку Першої світової війни. Після війни експресіоністи не об'єднувалися в групи. Найбільш відомі художники напряму - Отто Дике і Георг Гросс. Їх роботи пронизані духом антивоєнного протесту. Та й взагалі все мистецтво цього періоду виражає відчуття безсилля людини перед нищівними машинами. Людина втратила головну потребу - потребу в безпеці. Самі назви робіт експресіоністів наводять жах: "Морг", "Христос у газовій масці".

Абстракціонізм виник у 1910 р. Словника абстрактної живопису, виданий у Парижі 1953 р., свідчить, що "живопис повинна називатися абстрактною, коли ми нічого не можемо дізнатися в ній від об'єктивної реальності". Відтворення, доведене до такої міри, коли ніщо в творі не дозволяє виявити вихідний природний об'єкт, відтворення, яке при погляді на нього нічим не нагадує відтворюване, буде мати право називатися абстракцією. Абстракціонізм можна вважати кульмінаційним моментом модернізму в сенсі відходу від предметності, руйнування форми предметів. Основоположником цього напрямку по праву вважається Ст. Кандинський, а першим абстрактним твором - його акварель, написана в 1910 р., в якій, за словами французького критика Ш. Брю, "перший раз в історії живопису неможливо було щось помітити або дізнатися на картині". Теоретичні положення цього напрямку Кандинський висловив у книзі "Про духовне в мистецтві" (1910)1.

1. "Дух, що веде в царство завтрашнього дня, може бути пізнаний лише почуттям. Шлях туди прокладає талант художника".

2. Головне завдання мистецтва - "психічною силою" фарби викликати " душевні вібрації. Реалістичне мистецтво непридатне для цієї мети. Йому невідомо піднесене і воно шукає матеріал в "грубо матеріальному".

3. Мета мистецтва - самовираження художника, а не зображення дійсності.

4. Основна увага художника має бути зосереджена на "психічному" вплив кольору на глядача. "Колір - це клавіш, око - молоток, душа - багатострунний рояль". Художник подібний руці, яка приводить в рух людську душу.

5. Малюнок повинен бути гранично простим. Не варто переносити форми вираження, притаманних іншим видам мистецтва, в область живопису. Абстрактні форми походять не від природи, а зсередини людської свідомості.

У 1912 р. Піт Мондріан (1872-1944), голландський художник, починає експериментувати з геометричними формами. Цей експеримент він трохи пізніше назве "неопластицизмом". Вся його живопис була зведена до поєднання вертикальних і горизонтальних ліній, з'єднаних під прямим кутом. Основні кольори - червоний, жовтий, синій. Лінії зазвичай чорні або сірі. Чорний і сірий Мондріан називав "нецветами". Головним своїм завданням він вважав усунення з живопису емоційного початку, вважаючи, що "божественне живе тільки при температурі нижче нуля".

У 1913 р. в рамках абстрактного мистецтва виникає напрям, названий супрематизмом (від франц. "панування", "перевага"). Його ініціатором став художник Казимир Малевич (1878/79-1935). Філософською основою напрямки послужило вчення Анрі Бергсона про інтуїції. 1913 р. - рік створення знаменитого "Чорного квадрата на білому тлі". Спроби коментувати це твір незліченні. Сам Малевич у книзі "Про нові системах мистецтва" (1919) писав: "У цьому чорному кінчається видовище наше, туди увійшов світової актор, приховавши многоличье своє, тому що немає у нього справжнього ліка". Чорний колір означає сліпоту розуму. У поєднанні з ідеальною фігурою квадрата чорний колір - це "смыслообраз безпредметного світу об'єктів, постижимого у своєї феноменальності, а не матеріальності. Образ Ніщо". (Тут можна згадати "ейдоси" Платона, "феномени" і "ноумены" В. Канта.) "Предмети щезли, як дим, - пише Малевич і, розвиваючи думку, продовжує: - Білий колір - це справжнє реальне уявлення нескінченного, все прийшло до єдиного і єдиного білому. Досягається стан, в якому свідомість людини у всіх його рухах приходить до білизни. Тим самим воно виходить до чистого пізнання сутностей".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Модернізм. Прискорення історії та посилення її тиску на людину
Японське мистецтво періоду модернізму
Основні напрямки аналізу фінансової звітності
Коротка характеристика діяльності організації, основні напрямки її діяльності
Модернізм XX століття, його риси та особливості
Основні напрямки зарубіжної педагогічної психології
Основні напрямки Нового курсу"
Основні напрямки маркетингових досліджень
Основні напрямки образотворчого мистецтва XX століття
Основні напрямки соціальної політики
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси