Меню
Головна
 
Головна arrow Філософія arrow Історія, філософія і методологія техніки та інформатики
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Інтернет з позицій соціології

Цього разу нас цікавлять мережеві спільноти. Як відомо, найбільш розвинене знання про різних спільнотах накопичено в області соціології, тому нам доведеться мати на увазі її концептуальні горизонти.

Т. Хилд вважає, що співтовариство "включає загальні переконання, цінності і способи оцінки, а також зобов'язання, діяльність і ритуали, які вважаються хорошими тими, хто бере в них участь". Однак це положення концептуально не акцентовано. Загальні переконання, як правило, являють собою цінності. Оцінки також відносяться до розряду цінностей, оскільки виступають їх кількісним значенням. Зобов'язання - теж цінності. Сенс діяльності і ритуалів знову-таки складають цінності, в тому числі прагматичні, епістемологічні або будь-які інші. Таким чином, соціальним клеєм, що зв'язує людей у деяке співтовариство, є цінності. Зрозуміло, вони повинні певним чином проявляти свою дієвість. Це відбувається за допомогою комунікації.

Що стосується оцінки актуальності мережевих спільнот, то тут існує великий розкид думок.

Вільям Галстон вважає, що мережеві групи легко утворюються, але настільки ж легко розпадаються. У них ослаблений контроль над членами спільноти: "групи можуть задовольняти важливі емоційні та утилітарні потреби, але вони не здатні вирішити нинішні цивільні проблеми, не кажучи вже про те, щоб стати повноцінними моделями кращого майбутнього". Пітер Левін значно оптимістичніше оцінює вплив Інтернету на життя людей: комп'ютери можуть і повинні служити дійсно важливих суспільних справах. "Інтернет, - пише він, - не можна звинуватити в безнадійній слабкості громадянського суспільства через нашу неготовність діяти нам треба звинувачувати насамперед себе".

Нам близька позиція П. Левіна. Не злічити прикладів відходу від репресивної політики за рахунок можливостей Мережі. Часто винятково прогресивну роль відіграють онлайнові, в тому числі наукові, журнали. Мережеві спільноти зовсім не обов'язково схильні до синдрому балканізації. Часом вони демонструють виняткову стійкість. Зрозуміло, в Інтернеті багато плюралізму. Тенденцій глобалізму він протистоїть значно успішніше, ніж будь-яка інша різновид соціальної реальності.

Інтернет з позицій психології

Контакти людей в Інтернеті припускають спілкування, найчастіше у формі письмового дискурсу, яке підтримується у разі настання взаєморозуміння. Згідно Х. Р. Гадамеру, розуміння між людьми має місце лише при наявності у них спільної справи. Невірно вважати, що розуміння передбачає постійне згоду. Цілком можливі і розбіжності, які так високо цінуються постструктуралистами. В концептуальному відношенні спільна справа реалізується у формі деякої практики. Її сенс задають проекти оптимізації бажаних корисностей, а вони завжди служать ціннісними орієнтирами.

Досить банальна істина полягає в тому, що будь-яка людина є ансамблем цінностей різних типів. Інакше кажучи, в ціннісному відношенні людина виступає як постійно перестраивающаяся ієрархічна система типів цінностей. Людина змушена їх певним чином соподчинять один одному. І в Інтернеті, і за його межами він пробує себе в різних ролях, що передбачає вибір деяких цінностей. Інтернет надає для цього нові можливості.

Багато чого з того, що в звичного життя неможливо приховати, наприклад вік, стать, суспільне становище, в Інтернеті легко залишається за межами дискурсу. Логін та пароль можуть зберігати анонімність людини. У Мережі індивід розшаровує і препарирует себе в ціннісному відношенні. Сенс цієї акції полягає не в абстрагуванні від непотрібного, а в актуалізації того, що та або інша особа вважає стосовно себе самим актуальним. Часто кажуть, що всі інтернет-спільноти утворюються за інтересами. Це вірно, особливо якщо мати на увазі розшифровку М. Хайдегтера: inter + esse означає бути всередині існування.

Вступаючи в спілкування, людина повинна вирішити, наскільки він бажає бути відкритим. Відкритість - умова розвитку. Але тоді поряд з "Я" у гру вступає "Інший". Відношення "Я - Інший" завжди, в тому числі в Інтернеті, реалізуються вкрай складно. Однак в Мережі їх простіше регулювати: небажані контакти легко припиняються. Таким чином, Інтернет надає особистості широкі можливості для розвитку в ефективно організованому дискурсі. Але замінити собою всі соціальні види реальності Інтернет, зрозуміло, не в змозі. Це обставина не повинно ставитися йому в провину. Важливо усвідомлювати, що придбані в Інтернеті ціннісні уподобання можуть бути продуктивно використані за його межами.

Слід відмітати, що дії учасників інтернет-спільнот, зокрема авторів особистих щоденників, часом викликають подив. Можна так відверто довіряти мільйонам людей подробиці свого життя? Чи Не має тут місце всепоглинаюче бажання виставити напоказ навіть найпотаємніше? Чи Не відбувається втрата недоторканності приватного життя? Допустимі відкритість, щирість і чесність перед обличчям людей, які дотримуються принципово інших моральних цінностей? На всі ці питання немає остаточних відповідей. Ясно, що Інтернет надає нові можливості для розвитку особистості. Яким чином вони будуть використані - це питання практики. Зрозуміло, актуально вивчити їх межі. Прихильників двох протилежних точок зору: "в Інтернеті дозволено все" і "в Інтернеті нічого не дозволено" - є про що посперечатися.

Вчені, особливо психологи, все більш пильну увагу приділяють інтернет-залежності (інтернет-адикції). Чим рішучіше віддається перевага віртуальної реальності, тим більше залежність. Настала дисгармонія часто супроводжується станом соціальної та психічної фрустрації. Вихід з цієї ситуації забезпечує самоконтроль особистості, але іноді виявляється корисним і своєчасним звернення до психотерапевта.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Інтернет з позицій менеджменту
Інтернет і Всесвітня павутина
ФУНКЦІОНАЛЬНЕ ПРИЗНАЧЕННЯ ТА РЕСУРСИ ІНТЕРНЕТУ
Основні напрямки створення ефективної інтернет-реклами
КЛАСИКИ РОСІЙСЬКОЇ СОЦІОЛОГІЇ
Інтернет з позицій менеджменту
Інтернет і Всесвітня павутина
ФУНКЦІОНАЛЬНЕ ПРИЗНАЧЕННЯ ТА РЕСУРСИ ІНТЕРНЕТУ
Психологія: розуміння, система психологічного знання
Основні напрямки створення ефективної інтернет-реклами
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси