Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Конституційне право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 20. ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА РЕСПУБЛІКИ ПОЛЬЩА

Конституція Республіки Польща: загальна характеристика

Після більш ніж вікового перерви незалежна Польща з'явилася в листопаді 1918 р. в результаті визвольної боротьби поляків та розпаду Російської, Німецької і Австро-Угорської імперій. У 1944-1945 рр. Польща була звільнена Радянською Армією від німецько-фашистських окупантів і приступила до соціалістичних перетворень. Аж до 1989 р. провідною і найбільш могутньою політичною силою були комуністи - члени та активісти Польської об'єднаної робочої партії, причому назва партії неодноразово змінювалося. У той же час існувала формальна і обмежена багатопартійність.

Типовою соціалістичної конституцією був польський Основний Закон 1952 р., прийнятий Законодавчим сеймом. В її первісний текст вносилися численні зміни і доповнення. Радикального реформування Конституція зазнала у 1989 р., коли почався форсований процес зміни суспільного ладу, торкнулася вузлові питання економіки, політики, культури. Тоді ж було встановлено нову офіційну назву держави - Республіка Польща - замість Польської Народної Республіки (ПНР).

З 1989 р. велася робота з підготовки нового Основного Закону, яка завершилася через вісім років. Діюча Конституція була прийнята парламентом - Національними зборами Польщі 2 квітня 1997 р. і схвалена на всенародному референдумі 25 травня 1997 р. (за її прийняття висловилося 56,8% поляків). Конституція набрала чинності 17 жовтня 1997 р. Всього у польській політичній історії було прийнято, починаючи з 1791 р., дев'ять конституційних актів.

Конституція Республіки Польща складається з преамбули та 243 статей, об'єднаних у 13 розділів, включаючи останній - "Перехідні та прикінцеві приписи".

Вона поділяє громадян на тих, хто вірить в Бога як джерело правди, справедливості, добра і краси, і тих, хто не поділяє цієї віри, але поважає подібні універсальні цінності виникають з інших джерел (преамбула до Конституції).

Нова Конституція закріплює:

- характер польської державності як демократичної і правової, яка здійснює принципи соціальної справедливості;

- форму держави у вигляді парламентсько-президентської республіки;

- принцип поділу влади;

- політичний, ідеологічний плюралізм;

- широке коло особистих, політичних, економічних, соціальних і культурних прав і свобод;

- статус двопалатного Національного зібрання, що складається з сейму та сенату;

- унітарну природу держави (в країні 12 воєводств, 307 повітів і велика кількість низових адміністративно-територіальних одиниць - волостей).

Конституція проголошується верховним правом Республіки Польща, її приписи застосовуються безпосередньо (ст. 8).

В ній підкреслено, що джерелом прав і свобод людини і громадянина є природне і невідчужуване гідність людини. Воно непорушне, а сто повагу та охорона є обов'язком публічних влад (ст. 30 Конституції Польщі).

Основні норми гарантують широке коло особистих, політичних, економічних, соціальних і культурних прав і свобод. Однак на перше місце законодавець ставить особисті права і свободи. Серед них: правова охорона життя (ст. 38), право на особисту недоторканність та особисту свободу (ч. 1 ст. 41), право на справедливий і відкритий розгляд справи без необґрунтованої затримки компетентним, незалежним і неупередженим судом (ч. 1 ст. 45), право на правову охорону приватного, сімейного життя, честі і доброго імені, а також на прийняття рішень про своє особисте життя (ст. 47), право на свободу та охорону таємниці комунікацій (ст. 49), право на недоторканність житла (ст. 50), право на свободу пересування, вибір місця проживання та перебування (ст. 52).

Судова влада належить судам і трибуналам. Правосуддя здійснюють Верховний суд, загальні, адміністративні, військові суди. Вищою судовою інстанцією є Верховний суд Польщі, якому підсудні всі справи, за винятком справ, розглянутих Державним трибуналом. Останній являє собою спеціальний державний судовий орган для суду над вищими посадовими особами, включаючи президента Республіки. Органом, що здійснює конституційний контроль (нагляд), є Конституційний трибунал, який, однак, не розглядається як орган, що здійснює правосуддя (ст. 188-197 Основного Закону Польщі).

Поправки приймаються Національним зборами - парламентом, для чого необхідно отримати 2/3 голосів в сеймі і абсолютну більшість у сенаті. Можливе проведення конституційного референдуму. У зв'язку з участю Польщі в процесах європейської інтеграції в 2006 р. була прийнята поправка до Конституції, яка дозволила екстрадувати польських громадян за європейським ордером на арешт.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА ІТАЛІЙСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА КИТАЙСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА ФЕДЕРАТИВНОЇ РЕСПУБЛІКИ НІМЕЧЧИНА
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА ФРАНЦУЗЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ
Основи конституційного права
Конституція Китайської Народної Республіки: загальна характеристика
Статус президента та Ради міністрів Республіки Польща
Конституція Італії: загальна характеристика
Конституції союзних і автономних республік
Перша Конституція Союзу і нові конституції республік
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси