Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Ділові комунікації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Національні особливості ділового спілкування (етики)

До сьогоднішнього дня зберігаються відмінності в нормах і правилах ділового поведінки і спілкування у різних країнах. Національні особливості, історія, релігія, клімат, історично сформовані моральні норми та ін. впливають на те, як бізнесмени одягаються, ведуть себе, що вважають пристойним і гідним, і що є знаком ненадійності або неповаги до ділового партнера. І це багато в чому визначає успіх ділової взаємодії на міжнародному рівні. Особливо сильно це явище проявляється в так званих "країнах третього світу", або Сходу.

Основні характеристики етики ділового спілкування у країнах Сходу

На Сході існують своя культура і звичаї. Східний етикет значно більше церемонен, ніж європейський, глибше йде корінням в минуле, у власні традиції та історію. Більшість країн Близького, Середнього та Далекого Сходу сформувалися на засадах стародавньої цивілізації і філософії світових релігій Сходу. У загальних словах, основою доктрини давньосхідної культури ділової взаємодії та комунікації є те, що окремо взята особистість (або більшість людей, не зазначених згори "печаткою" обраності) не може впливати на хід світобудови, вона являє собою піщинку у світовому океані. Тому найважливішим є "загальне" (країна, сім'я, родичі, суспільство тощо), а не "приватне" (людина, особистість, особисті інтереси, особиста свобода тощо). При цьому для "східного" учасника переговорів зовсім не обов'язково неврахування або забуття власних інтересів на догоду "західному", або, як мінімум, з урахуванням оних. Адже він "обраний". Тому, якщо переговори будуть складатися вдало, то, незважаючи на всю свою доброзичливість і роботи ввічливість, "східний" парламентер з легким серцем "облапошит" свого західного контрагента. Він же не може підвести свою сім'ю, країну, родичів і т. д. Тому про "обман" мови не йде, це лише комерційна спритність або щось близько того. Але якщо чесність по відношенню до ділового партнера вигідна самому "східному" переговірнику, він буде "кристален" і виключно щирий. Західну ж традицію відкритого, довірчого і "взаимоугодного" ділового процесу східні партнери часто сприймають як невміння вести справи, а деколи просто як дурість.

Звичайно, світ не стоїть на місці. Традиції ділового спілкування еволюціонують, враховуючи реалії сучасного процесу розвитку суспільства, науки, мистецтва і технічного прогресу. Але, як говориться, "з пісні слів не викинеш", незважаючи на всю свою "просунутість" і сучасність, бізнес-партнери, що представляють собою "східний уклад", в переговорному процесі все одно є вихідцями зі своєї філософської середовища, якщо можна так сказати.

Розглянемо кілька основних прикладів.

Китай

Діловий етикет Китаю дуже своєрідний. Він заснований на демонстрації поваги і недоторканності особистого простору як у прямому, так і в переносному сенсі. Наприклад, тактильні контакти (фізичні обійми, поцілунки і навіть торкання) при спілкуванні вважаються можливими лише між дуже близькими людьми, що знаходяться в умовах дуже особистих і навіть інтимних відносинах. У всіх інших випадках вони неприпустимі.

Особливу увагу на ділових зустрічах, як правило, приділяється двом моментам:

1) збір максимально повної інформації про предмет обговорення і партнерів по переговорах;

2) формуванню "духу дружби" по відношенню до представників іншої сторони.

Дух дружби на переговорах має для китайців дуже велике значення, причому вони його ототожнюють з звичайними особистими відносинами партнерів. Демонстрована доброзичливість не повинна вводити вас в оману, вам вона не має ніякого відношення. Вона відноситься до даного питання і його важливості. Вона зовсім не означає, що переговори завершаться для вас позитивним чином. Для успіху ви повинні бути готові до ретельної і скрупульозного опрацювання всього питання, всебічного його розгляду та врахування впливу різноманітних зовнішніх сил, оточуючих переговорний процес і можуть вплинути па нього. Знайте, що раптово змінилася зовнішня ситуація на будь-якій стадії переговорів (навіть вже майже або зовсім завершених) може корінним чином вплинути па результаті ділової взаємодії.

Японія

Японська культура історично зв'язана з китайської. Спільність простежується у суворій ієрархії відносин старших і молодших, використання посередників у складних та спірних питаннях, даруванні подарунків в знак подяки за послугу і допомогу. Останнє навіть може дещо шокувати європейця.

Основні риси японського національного характеру: працьовитість, дисциплінованість, відданість традиціям, відданість авторитету, почуття обов'язку, самовладання, акуратність, глибоке розуміння краси, ввічливість, допитливість. Згідно японської моралі основа взаємин людей - взаємна залежність. Тому приналежність до тій чи іншій групі - основа світовідчуття японця.

Звідси випливає ще одна знаменита риса японця - вірність групі, фірмі, державі, нації і супутні цьому патріотизм і самовідданість у відстоюванні їх інтересів, а також висока організованість. Японці судять про людину, насамперед, з його приналежності до тієї чи іншої групи.

Індія

Перебуваючи в Індії, потрібно намагатися дотримуватися звичаї тих людей, з якими доведеться вступати в ділові відносини. Справа в тому, що це багатонаціональна країна, з безліччю різноманітних культурних, релігійних, соціальних та інших специфічних традицій. Вони не погані і не хороші. Вони інші, і про це не слід забувати, спілкуючись з ними. В рамках країни можна зіткнутися як з людьми, відверто пропагують агресивне войовниче поведінку з витікаючими звідси наслідками, так і з представниками, повністю заперечують насильство у всіх його проявах.

Практично всі індійці говорять по-англійськи. Це наслідок тривалої колоніальної залежності від Великобританії. При вітанні чоловіки обмінюються рукостисканнями. Можна вживати і місцеве привітання, особливо зустрічаючись з жінкою - складені разом долоні перед грудьми і легкий уклін.

Слід постійно мати на увазі, що в Індії існує сувора система каст. Обов'язково потрібно знати, до якої касти належать люди, з якими ви набрали ділові зв'язки, а також враховувати відповідні обмеження (наприклад, заборона на контакт з представниками нижчих каст) з тим, щоб не змушувати індійських партнерів робити те, що суперечить принципам.

Додатковими моментами, які слід враховувати при діловому спілкуванні, є: високий ступінь поваги до старших; пунктуальність; слід передавати або приймати все їстівне тільки правою рукою; в розмові не варто торкатися особистих тим, проблеми бідності, військових витрат і великих обсягів закордонної допомоги; чоловіки не можуть розмовляти в громадських місцях з жінкою, якщо вона йде одна, і торкатися до неї.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Роль етики в діловому спілкуванні
Основні поняття етики та етикету ділового спілкування
Психологія ділового спілкування
Характеристика основних підходів до ролі етики в спілкуванні
Основні поняття етики та етикету ділового спілкування
Основні правила ділової етики
Індія
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси