Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Вражаючі фактори вибухів

Вибух - це швидко протікаючий процес хімічного або фізичного перетворення речовини, що супроводжується звільненням значної кількості енергії в обмеженому об'ємі, в результаті якого утворюється і розповсюджується ударна хвиля, здатна створити загрозу життю та здоров'ю людей, завдати шкоди економіці та навколишньому середовищу, а також стати джерелом надзвичайних ситуацій (НС).

Класифікація вибухів представлена на рис. 12.2.

Рис. 12.2. Класифікація вибухів

Більшість вибухів має хімічний характер, що представляє собою, по суті, процес горіння, що протікає з величезною швидкістю (сотні м/с). Енергоносіями таких вибухів можуть бути тверді, рідкі та газоподібні речовини, а також аерозолі і аэровзвеси горючих речовин (пил, туман) у повітрі. Деякі тверді і рідкі вибухові речовини (ВР) мають окислювач в своєму складі і тому можуть вибухати в умовах відсутності кисню, а отже і повітря.

До вибухів, обумовлених фізичними процесами, що відносяться вибухи стислих газів і перегрітої пари. Зазвичай вибухи такого роду зустрічаються досить рідко, в основному при аваріях. До фізичних вибухів відноситься також явище фізичної детонації - вибух при змішуванні гарячої і холодної рідини, коли температура однією істотно перевершує іншу.

Специфічну різновид вибуху являє собою об'ємний вибух газоповітряних сумішей і аэровзвесей, якому завжди передує утворення об'ємного хмари, де горючий компонент присутній у суміші з окислювачем (киснем повітря) в певній концентрації. Як вже згадувалося раніше, оксид вуглецю утворює вибухову суміш з повітрям у співвідношенні 1 : 2. Вибух оксиду вуглецю часто буває при пожежі, коли в результаті відкриванні дверей (вікон) в палаюче приміщення, де утворилася велика кількість оксиду вуглецю, створюється різкий приплив кисню.

Енергія згоряння багатьох парогазових сумішей при об'ємному вибух у багато разів перевершує енергію згоряння твердих речовин, а швидкість поширення ударної хвилі у межах хмари ВВ може досягати 1-3 км/с, що обумовлює величезну руйнівну силу об'ємних вибухів. Крім того, проникаючи в приміщення через вікна та отвори, хмара ВВ може уражати людей і виробляти руйнування всередині приміщень і за перешкодами.

Причинами вибухів можуть бути різкі дії (удар, стиснення), зміна температури (іскра), хімічна реакція, ударна хвиля іншого вибуху і т. п.

Одиниці вимірювання надлишкового тиску - Па і кг/см2:

1 Па = 1 Н/м2 = 0,102 кг/см2 або 1 кг/см2 = 100 кПа.

Тиск швидкісного напору у фронті ударної хвилі - динамічне навантаження, що створюється потоком мас повітря, наступних за фронтом ударної хвилі. Воно знаходиться в прямій залежності від щільності і швидкості повітря за фронтом ударної хвилі.

Ураження людей при вибуху може бути результатом як прямого, так і непрямого впливу ударної хвилі. Характер і ступінь ураження людей залежать від ступеня їх захищеності. На людину, що знаходиться за укриттям, впливає в основному надлишковий тиск ударної хвилі. Травми і контузії при вибуху можуть носити характер вкрай тяжких, тяжких, середньої тяжкості та легких поразок (табл. 12.3).

Таблиця 12.3

Характер і ступінь ураження людей ударною хвилею

Характер уражень

Надлишковий тиск, кПа

Вплив на організм

Вкрай важкі

Більше 100

Вкрай важкі травми і контузії, можливий смертельний результат

Важкі

60-100

Сильна контузія всього організму, важкі переломи, внутрішні крововиливи

Середньої тяжкості

40-60

Травми голови з втратою свідомості, переломи і вивихи кінцівок, втрата слуху

Легкі

20-40

Легка контузія, вивихи та забої

Осколкові поля. Надлишковий тиск, що не перевищує 10 кПа, вважається безпечним для укритих людей, однак люди, які розташовані на відкритій місцевості, можуть отримувати ураження за рахунок летять каміння і уламків скла навіть при надлишковому тиску 2 кПа і більше; а при надлишковому тиску 10 кПа травми за рахунок метальних дій ударної хвилі можуть носити характер важких і смертельних.

Шкода, заподіяна ударною хвилею будівлям і спорудам, може носити характер повних, сильних, середніх і слабких руйнувань (табл. 12.4).

Таблиця 12.4

Характер руйнувань у залежності від надлишкового тиску ударної хвилі

Вид руйнувань

Надлишковий тиск, кПа

Характер руйнувань

Повні

Понад 50

Руйнування всіх елементів будівлі, включаючи несучі конструкції всіх поверхів

Сильні

30-50

Руйнування несучих конструкцій верхніх і деформація конструкцій всіх поверхів

Середні

20-30

Руйнування другорядних елементів будівлі, деформація або часткове руйнування основних елементів будівлі

Слабкі

10-20

Руйнування покрівлі, внутрішніх перегородок, вікон, дверей

При повних і сильних руйнувань відновлення і використання будівель неможливо. При середніх і слабких - можливо після капітального, середнього та поточного ремонту.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Вражаючі фактори пожеж
Вплив вражаючих факторів на продовольство і харчова сировина
Вражаючу дію вибухового пристрою
Уражаюча дія ударної хвилі
Аварійні вибухи
Вибух конденсованих ВВ
Фундаменталізм як вибух відчаю
Фактори, що визначають вибір стратегії відновлення
Вибух парогазовоздушного хмари в необмеженому просторі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси