Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Народи російського Далекого Сходу в 1-му тисячолітті н. е.

У першій половині 1-го тисячоліття н. е. на території південної частини Далекого Сходу жили різні, в основному тунгусо-маньчжурські, племена, серед яких найбільш значними були илоу і мохе. Археологічні дослідження показали, що поселення мохе будували на схилах гір, по берегах річок і озер. Вони займали обширні землі від р. Шилка до Тихого океану, мешкали в напівземлянках. Поширення заліза у мохе зробило можливим рільництво на великих площах, розчищання під ріллю лісових просторів. Вже літописі V ст. характеризують їх як хороших землеробів, які орють землю парою коней, сіють просо, пшеницю, рис.

У IV-VIII ст. на Далекому Сході складається єдина на всій території мохэская культура. В даний час археологами відкриті десятки поселень цього часу в паді Степаниха (на Амурі біля Благовєщенська), у Осикового озера і Михайлівське городище, розташоване на високому мису і обнесене валом і ровом. На його території відкрито понад 300 жител прямокутної форми площею близько 25 кв. м з підлогою, обмазаною глиною. В центрі такого приміщення розташовувалося вогнище. У деяких з них збереглися залишки кутових стовпів і стін.

Великі мохэские могильники досліджені у сел. Найдфельд Єврейської автономної області, на р. Кочковатка і в інших місцях. Унікальним пам'ятником є величезний могильник у с. Троїцьке в Амурській області, де були виявлені поховання в прямокутних або закруглених ямах, обкладених і покритих зверху дерев'яними плахами. Поруч з небіжчиком у більшості випадків клали вироблені спеціально для цього речі. Основний археологічний матеріал мохэской культури - кераміка. Судини виготовлялися вручну. Вони різноманітні

але формі: вазообразные з високим туловом, чітко вираженою високою шийкою і відігнутим назовні вінчиком, горшковидные з круто відігнутим вінчиком і маленькі керамічні чашечки, схожі на троянди.

Із знарядь праці застосовувалися залізні кельти, кістяні мотики, кам'яні тесла, черешкові залізні ножі. У похованнях часто зустрічається зброя: слабко вигнуті залізні шаблі, що з'явилися в VII-VIII ст., узколезвийные мечі, втульчатиє залізні наконечники списів декількох типів. Найбільш поширеним видом зброї був лук зі стрілами. Лук був складним, наконечники стріл виготовлялися переважно з заліза, рідше з кістки. Відомі залізні трилопатеві і плоскі наконечники стріл декількох різновидів. Воїн був захищений в бою пластинчато-набірним панциром з металевих і кістяних пластинок.

Мохе підтримували тісні зв'язки з тюрками Південної Сибіру та іншими племенами. Вони стали предками цілої групи етнічно споріднених народів тунгусо-маньчжурської групи. Як закономірний підсумок історичного розвитку стародавніх тунгусо-маньчжурських племен в кінці VII ст. виникло держава Бохай, спочатку займало невелику площу.

Уявлення про характер бохайских міських поселень дають пам'ятки, знайдені в долині р. Раздольной, де збереглися руїни міст, фортець і храмів, залишки упорядкованих доріг і пишні могильники знаті, поблизу яких розташовувалися монументальні статуї людей і тварин. Добре вивчені залишки двох буддійських храмів за течією р. Чапигоу, Краснинское городище біля оз. Хасан і городище в сел. Теттоха. Величний вигляд мав Абрикосівська храм. Його оточував невеликий дворик, обнесений кам'яною чотирикутної огорожею. Храм височів на квадратній платформі. Стіни його спочивали на кам'яній основі, але мали дерев'яну основу, до якої прикріплювалися снопи очерету, обмазывавшиеся товстим шаром глини. Поверх глиняної обмазки наносився шар штукатурки. Зовні стіни покривала кольоровий розпис. Храм вінчала черепична двоярусна дах.

Просте населення жило в напівземлянках, обогревавшихся каміном. Археологічні предмети свідчать про розвиток землеробства і ремесел. Ремісники виготовляли керамічний посуд і черепицю. Плоскою черепицею покривали дах, напівкруглою та круглої обробляли карнизи. Тут зустрічаються судини двох типів: глазуровані і неглазуровані, які мають дуже тонкі і тверді стінки і пофарбовані в чорний колір. За формою це горщики являють собою глечики, чаші і високі кубки. Всі вони виготовлені на гончарному крузі.

Держава Бохай було знищено в XI ст. чжурчженями. До часу панування чжурчженей в Примор'ї і Приамур'ї відносяться пам'ятники у вигляді сільських поселень, укріплених фортець, могильників, доріг і великих міст. Поховання X-XI ст. вивчені за матеріалами розкопок Білопільського, Надеждинського і Молчанихинского могильників в басейні Амура. Існувало кілька способів поховання в грунтових могилах: трупоположение, трупоспалення і вторинне поховання останків в могильну яму, після того як вони були поховані десь на поверхні. Житла чжурчженей являють собою дерев'яні полуподземные та наземні споруди. Холодний клімат змушував дбати про утеплення приміщень, тому всередині влаштовувалася складна, але зручна система опалення з центральної глинобитної печі і лежанок - канов.

Па правому березі р. Роздольна, на Красноярської сопці відкрито найбільше на Далекому Сході городище. Високі вали тягнулись на 10 км, оперізуючи його суцільним кільцем. Близько валів знайдено скупчення кам'яних ядер для метальних машин. В особливій частині городища знаходилися житла у вигляді напівземлянок, в яких жили пересічні жителі або розміщувався військовий гарнізон.

На схід від фортеці знаходилися два кургану. На вершині одного з них стояла кам'яна статуя черепахи зі стелою на спині. Очевидно, над курганом височів храм з черепичним дахом. Всередині храму знаходилася кам'яна гробниця з останками похованого вождя. Від кургану з черепахою на південь тяглася алея кам'яних скульптур. Вона починалася багатогранними колонами, за якими слідували статуї чиновників, воїнів з мечами, кам'яних баранів і львів. Весь цей величний поховальний комплекс був оточений неглибоким ровом.

Виникнення укріплених городищ в Примор'ї було пов'язано з боротьбою, яку вели чжурчжени з Корі (Кореєю) і Китаєм. Вторгнення монголів призвело до падіння чжурчженьского держави.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Далекий Схід і Південно-Східна Азія
Природно-ресурсний потенціал Далекого Сходу
Східнослов'янські племена в часи Великого переселення народів
Східнослов'янські племена в часи Великого переселення народів
Культура населення лісової Сибіру і Далекого Сходу
Росія в пошуках союзників у Європі і на Далекому Сході
Країни Південно-Східної Азії і Далекого Сходу: шлях капіталістичного розвитку
Міністерство Російської Федерації з розвитку Далекого Сходу (Минвостокразвития Росії)
ДАЛЕКИЙ СХІД
Країни Південно-Східної Азії і Далекого Сходу: соціалістичні експерименти
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси