Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Державна громадянська служба
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Козаки і козацька демократія

В літературі дуже жваво дискутується питання про те, кого можна і потрібно приймати в козаки і козачки? Тут окреслилися дві позиції - ортодоксальна і ліберальна. При ортодоксальному розумінні право на вступ в козацьке товариство (коло, об'єднання, земляцтво) має будь-православний козак по батькові або матері, а головне - усвідомлює себе козаком і живе за принципами козацтва, службовець всією душею і всім помышлением своєму народові". Вже говорилося, що в минулому дійсно козаки були в основному православними, але були серед них, і в достатній кількості, мусульмани і люди первісних вірувань. А тому відкидати людей інших релігій і невіруючих від прийому до козацтва, мабуть, не дуже доцільно.

При ліберальному розумінні вважається, що козак "не може вважати себе козаком, якщо не знає і дотримується традиції і звичаї козаків. За роки лихоліття і знищення козацтва неабияк вивітрювалися і спотворили під чужим впливом ці поняття. Навіть наші люди похилого віку, які народилися вже в радянський час, не завжди правильно трактують неписані козацькі закони". Дана обставина вимагає, щоб при відродженні козацтва необхідно звернути увагу не тільки на розроблення відповідної законодавчої бази, але й на вироблення нової козацької моралі, в яку увійдуть і нові традиції, звичаї та обряди, за якими повинні жити сучасні російські козаки.

Цілком очевидно, що після царського і радянського "розкозачення", коли багато чоловіків і жінки, юнаки і дівчата навіть не знають своїх історичних козацьких коренів, але за духом і переконанням хочуть бути козаками і козачками, не слід перешкоджати їм у цьому. Таких людей слід приймати в козацьке співтовариство. Іншими словами, у козаки і козачки може бути прийнятий будь-яка людина, якщо згоден з мораллю і державними законами, що регулюють діяльність цього співтовариства.

Тому, якщо козацьке походження людини не очевидно, то, мабуть, прийом повинен буде відбуватися на основі рекомендацій. Скільки їх повинно бути? Соціальна практика показує, що таких рекомендацій цілком достатньо двох - від людей, які добре знають претендента протягом не менше трьох років: одного козака і однієї козачки або двох козаків (козачок). Причому, ці люди будуть нести відповідальність за рекомендованого протягом наступних трьох років. Даний час вони повинні використовувати для залучення прозеліта (грец. - прибульця) до основ козацької життя, моралі і побуту козаків. Звичайно, всі ці питання повинні вирішуватися спочатку на військових козацьких колах, а вже потім на загальноукраїнському козачому колі.

Які відносини козачого товариства з неказаками, тобто з населенням цього села (селища) або міста? У минулому козацьке товариство збігалося з жителями конкретної козачої станиці і очолювалось козацьким отаманом. В даний час такий збіг зустрічається не часто. Як практично вирішується у таких випадках питання про владу? Якщо козаків у селищі більшість, вони ставлять свого представника (отамана), якщо меншість - функціонують окремою структурою в рамках даного поселення. Однак це не завжди позитивно позначається па громадських справах, оскільки у селі (місті) виявляються дві влади, які нерідко, якщо і не ворогують, то, відносяться між собою з неприхованою підозрою і досить недружелюбно. Саме це і накладає на нинішніх козаків не властивий їм негативний характер взаємин як один з одним, так і іншим світом.

Слід сказати, що козацьке самоврядування якось обходить окружні (отдельские) і районні (юртові) козацькі товариства і зосереджується лише на військових, влада в яких захопили іноді антидемократичними методами особистості здебільшого маловідомі рядовий масі козацтва. Чому так відбувається? Та тому, що військовими отаманами ігноруються хутірські, станичні, міські, районні (юртові) та окружні (отдельские) козацькі товариства.

Щоб подолати таку негідну практику, необхідно більш послідовно на хуторі, станичном або міському козацькому колі обирати не тільки місцевого отамана, необхідних йому помічників, та делегатів на районний (юртовый) коло, а на ньому - делегатів на окружній (отдельский) коло. Дані делегати повинні обрати окружного (отдельского) отамана та необхідних для нього керівників апарату, а також делегатів на військовий козачий коло. Саме окружні (або отдельские) делегати зможуть дійсно демократично обрати військового отамана і відповідних керівників військового апарату. Без такої демократичної процедури не слід визнавати жодного військового і навіть окружного отамана.

Звичайно, тут дуже потрібен козачий контроль за здійсненням усіх організаційних та інформаційних процедур. Ймовірно, на військовому козацькому колі слід створити таку контрольну структуру. Вона може бути названа військової контрольною комісією. Можливо, аналогічні комісії слід створити і на окружному (отдельском) рівні.

Потрібно сказати, що Російська Федерація, як демократична держава, має масу переваг для відродження козацтва. Проведене в останні роки структурування місцевого самоврядування являє козакам безліч можливостей для самоорганізації. Щодо формування козацької національної республіки, то нормативи, втілені в нашій Конституції, цілком дозволяють це зробити. Російський федералізм, як відомо, має асиметричні форми. Козаки, після "розкозачення", розчинилися, в основному, серед російського населення. Тому для козацтва як особливої нації, надзвичайно важливо виділитися в самостійну республіку.

Природно, щоб це сталося, козацтво має самоорганізуватися і, зокрема, створити свою козацьку партію. Саме вона дозволить представляти інтереси козаків па всіх рівнях управління. Вже говорилося, що козаки живуть практично у всіх суб'єктах Федерації. Тому цілком доречно її називати "Партією козаків Росії" ("Російської козачої партією"). Очевидно, що назва визначить загальноросійський козачий з'їзд, чисельність якого повинна становити не менше 400-500 осіб від всіх козачих військ. Делегатів па цей з'їзд слід вибрати на військових козацьких колах. Саме козача партія зможе почати боротьбу за більш дієве відродження козацтва та створення самостійної козацької республіки. Зрозуміло, що козача партія повинна буде дотримуватися всі положення закону про політичні партії.

Звичайно, козаки зараз дуже розсіяні по Росії. Тим не менш, Краснодарський і Ставропольський краї, а також Ростовська і Волгоградська області мають досить значні переваги перед іншими суб'єктами Федерації за численностям козачого населення. Цілком можливо, що саме в одному з них і слід створити Козацьку Республіку, яка буде опорою і надією для всього російського козацтва. Якщо підходити історично, то це буде Ростовська область, де розташовується Всевелике військо Донське, що налічує понад 106 тис. реєстрових козаків. Їх центром (столицею), ймовірно, стане місто Новочеркаськ, спеціально побудований в 1805-1806 рр. за вказівкою імператора Олександра I для російського козацтва. Саме республіканська форма правління дозволить, нарешті, козакам здобути свободу національного вирази, знову стати нацією як такої. Що стосується козацьких військ в інших суб'єктах Федерації, то на їх основі можуть бути створені національно-культурні автономії, які увійдуть у відповідні адміністративні території.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Козаки
Демократія і администрократия в цивільній службі
Парламентарна демократія і реалії африканських країн
Інші інститути безпосередньої демократії на місцевому рівні
Кінець буржуазної демократії і встановлення фашистського режиму
Ревізіонізм в соціал-демократії та етико-соціальний напрямок. С. Булгаков
Суд і процес в країнах буржуазної демократії
Розкол соціал-демократії
Вплив концепції фінансового капіталу на російську соціал-демократію
Росія між лютневою і жовтневою революціями 1917 р. Інститути влади і управління буржуазної демократії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси