Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Міжнародні переговори в бізнесі і політиці
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Девід Кемерон: "раціональний гравець"

Лідер партії консерваторів Девід Кемерон вступив на посаду прем'єр-міністра Великобританії в 2010 р. у віці 43 років, ставши наймолодшим главою кабінету з 1812 р. Кемерон - амбітний і сучасний лідер, що прагне до модернізації британської політики. Його політичним кредо стали цінності свободи, справедливості та відповідальності. Кемерон неодноразово підкреслював, що величезну роль у формуванні його політичних і суспільних поглядів зіграла сім'я і він дотримується цінностей та ідеалів, закладених в юності, тому для більш глибокого розуміння особистісних особливостей Д. Кемерона, що визначили в тому числі і його переговорний стиль, необхідно проаналізувати біографію британського прем'єр-міністра.

Девід Вільям Дональд Кемерон (David William Donald Cameron) народився 9 жовтня 1966 р. в Лондоні в багатій аристократичній родині. Його батько, Ян Дональд Кемерон, був біржовим маклером і прямим нащадком короля Великобританії Вільгельма IV (1765-1837). Мати Девіда - Мері Флер Маунт - дочка баронета, кілька її дідів і прадідів були парламентарями від партії Торі.

Девід Кемерон - випускник кращих навчальних закладів Великобританії: Ітонського коледжу (за традицією його закінчують члени королівської сім'ї) і Оксфордського університету (Brasenose College), де вивчав політику, філософію і економіку. В Ітоні Кемерон не вважався дуже старанним учнем і особливого інтересу до політики не виявляв. Кажуть, що саме помітне згадка про Девіді в шкільному журналі Ітона відноситься до інциденту, коли він потягнув щиколотку, запально танцюючи під звуки волинки під час поїздки з однокласниками в Рим.

В цілому, за свідченням однокурсників, Кемерон був доброзичливим, веселим і товариським, легко сходився з людьми. За схильність до лідерства йому дали кличку "Прем'єр-міністр". Однак Девід ніколи не прагнув підкреслити, що закінчив Ітон - ні особливим итонским акцентом, ні одягом; хіба що бездоганні манери відразу можуть видати випускника цього престижного навчального закладу.

Під час навчання в Оксфорді Кемерон уникав політичної діяльності, якою займаються багато студентів, оскільки, як кажуть його університетські друзі, він хотів насолоджуватися життям. Втім, існує виправдана точка зору, що навчання в Оксфорді та Кембриджі - цих "фабриках джентльменів" - спрямована насамперед на те, щоб сформувати тип людини, призначеного керувати країною. Саме це, а не науки і навчання, є головним. Тим не менш професор Вернон Богданор, курирував Кемерона в Оксфорді, називає його одним з найздібніших студентів за всі роки роботи і зазначає, що його політичні погляди були "помірно і розумно консервативними".

Можна припустити, що саме в Оксфорді, відомому своїми студентськими дискусійними клубами, Девід опанував ораторською майстерністю, настільки необхідне політику і переговірнику. Дискусійні клуби навчають майбутніх представників еліти мистецтва полеміки, вміння логічно і переконливо викладати свої аргументи, парирувати доводи супротивника, швидко знаходити відповіді на незручні запитання. Пізніше, з розвитком політичної кар'єри, Кемерон став відомий як хороший оратор, вміє ясно і дохідливо викласти свою позицію, що володіє почуттям гумору, в тому числі здатний посміятися і над собою.

У політичну історію Британії аристократ Кемерон увійшов в демократичному образі щирого і відкритого "свого хлопця", який катається на велосипеді і любить інді-рок. Політичну кар'єру Кемерон почав 26 вересня 1988 року, влаштувавшись на роботу в дослідницький відділ Консервативної партії Великобританії, який займався розробкою стратегії партії і підготовкою брифінгів для парламентських дебатів. У 1991 р. Кемерон очолив політичне відділення дослідницького відділу. У червні 1993 р. він отримав посаду спеціального радника в міністерстві внутрішніх справ Великобританії, де відповідав за брифінги міністра Майкла Говарда, майбутнього лідера Консервативної партії. У липні 1994 р. пішов з посади спеціального радника і зайняв пост директора по корпоративним зв'язкам телекомпанії Carlton Communications. У лютому 2001 р. покинув фірму для участі в парламентських виборах.

Після трьох невдалих спроб обратися в Палату громад (1994, 1997 і 2000) Кемерон здобув перемогу на довиборах від виборчого округу Уїтні в графстві Оксфордшир в 2001 р. З цього моменту він став швидко підніматися по кар'єрних сходах. Після свого обрання в Палату громад очолив спеціальний комітет з питань внутрішніх справ (великий піст, особливо для молодого парламентарія), активно брав участь у дебатах і став відомий як хороший оратор. У листопаді 2003 р. став віце-головою партії за нового лідера консерваторів Майкла Говарда. Після відставки Говарда в 2005 р. Кемерон переміг на загальнопартійних виборах лідера Консервативної партії, набравши 66% голосів. Таким чином, Девід Кемерон пройшов шлях від рядового парламентарія до лідера партії за чотири з половиною роки (Маргарет Тетчер для цього знадобилося 16 років, Тоні Блеру - 11, а Гордону Брауну - 24 роки).

Отже, 12 травня 2010 р., після відставки прем'єр-міністра Гордона Брауна з посад голови уряду і лідера Лейбористської партії, Девід Кемерон сформував коаліційний уряд і став прем'єр-міністром Великобританії. Соціологічні дослідження сучасного політичного лідерства у Великобританії показали, що ключовими характеристиками Кемерона як політичного лідера респонденти вважають "рішучість, компетентність, твердість і самовпевненість". При цьому частина опитаних назвала його сучасним Черчиллем, що є кращим компліментом для будь-якого британського політика. Цікаво, що у більшості опитаних британців Кемерон асоціюється з тигром, левом або бульдогом - потужними, агресивними, хижими тваринами (згідно з результатами опитування, лідер лейбористів Ед Мілібенд асоціюється з цуценям, пуделем або котом).

Основними рисами Кемерона-політика є впевненість в собі і рішучість: "Він ні на що особливо не вірить, він вірить тільки в себе" - сказав про Кэмероне один з його колег по партії Ф. Оппенхейм (практично дослівно повторивши фразу Д. Голсуорсі про англійському національному характері). Відомо також, що Кемерон товариський, відкритий для телекамер (цією межею можуть похвалитися деякі британські політики). Друзі відзначають його гострий розум і схильність жартувати над собою, говорять, що він любить компанії, вечірки по вихідних в своєму будинку в графстві Оксфордшир і терпіти не може порожньої балаканини. В жартівливо алегоричній формі Кемерон говорить про себе так: "Я думаю, я скоріше собака, ніж кішка. Я люблю компанію, я люблю людей, а це швидше собача риса, ніж котяча".

Цінності, в першу чергу сімейні, і етика відіграють важливу роль у світогляді Кемерона: "Родина означає для мене більше, ніж що б то не було" - каже він. Девід Кемерон одружений, має трьох дітей. За його словами, сім'я завжди була для нього на першому місці в порівнянні з амбіціями стати прем'єр-міністром. Крім того, Кемерон визнає важливість релігійних переконань як послідовник англіканської церкви, він має цілком певні моральні переконання і завжди знає, що "добре", а що - "погано".

Аналіз особистісних особливостей і комунікативних якостей Девіда Кемерона дозволяє зробити висновок, що в його характері домінує екстраверсія (він товариський), логіка, раціональність (послідовно домагається своїх цілей), сенсорність (прагне точно висловлювати свої думки, природжений практик). З точки зору Міжнародного стандарту психологічних типів Кемерона можна віднести до психотипу "Адміністратор", який відрізняється відповідально-виконавчим особистісним стилем ведення переговорів.

Сам Девід Кемерон вважає себе раціональним і прагматичним політиком. В інтерв'ю газеті The Telegraph він зазначив, що не вірить людям з "великим баченням", додавши, що сам він - "практичний чоловік, прагматичний". Якби він міг визначити свій підхід до політики одним словом, сказав Кемерон, це було б слово "відповідальність".

Таким чином, в політиці Кемерон виходить не з загальних ідей і концепцій, а прагне до практичних рішень. Зокрема, він націлений на перегляд та оновлення традиційних цінностей консервативної ідеології, за що його називали "вовком в ліберал-демократичної овечій шкурі", "ліберал-демократичної вівцею на чолі зграї вовків-торі" і навіть "Головою Мао" або "Пол Потом, намір знищити саму пам'ять про тетчеризм". Проте дослідники вважають, що Кемерон як неоліберал в економіці і євроскептик в політиці є певною мірою послідовником тетчеризму, хоча його соціальна політика, ставлення до роботи громадських служб, вирішення проблем навколишнього середовища і бідності говорять про сильний вплив на нього "нового лейборизму". Очевидно, ідеологія тетчеризму в британській політиці поступилася місцем прагматизму.

Приклад

Одним із свідчень прагматичної політики Кемерона є його візит до Москви у вересні 2011 р. Як відомо, відносини між Лондоном і Москвою знаходяться на самому напруженому рівні з моменту закінчення холодної війни. Причини складних взаємин відомі: для Британії це вбивство Литвиненка, для Росії - проблема юридичної взаємодопомоги та екстрадиції. Візит британського прем'єра був покликаний показати, що, незважаючи на розбіжності, країни співробітничають в різних галузях, переважно в сфері торгівлі, культурних зв'язків, організації Олімпійських ігор та ін. Кемерон привіз до Москви делегацію британських бізнесменів, включаючи виконавчих директорів нафтових гігантів ВР і Royal Dutch Shell. "Я хочу створити умови для нового підходу, заснованого на співпраці", - сказав Кемерон, виступаючи перед студентами МДУ. Він підкреслив, що Росія і Британія сильніше, коли вони разом. У свою чергу, президент Росії Дмитро Медведєв назвав головним підсумком переговорів те, що був зроблений важливий крок, щоб наші двосторонні відносини були на високому рівні, на рівні конструктивну і плідну, щоб вони відображали сучасний стан наших держав, наших суспільств".

Між тим візит Кемерона до Москви показав, що про "перезавантаження" російсько-британських відносин говорити поки рано. Досягнуті угоди носили здебільшого формальний характер. Зокрема, були підписані Декларація про партнерство у сфері модернізації, заяву про співробітництво в галузі культури, а також кілька меморандумів про взаєморозуміння (в тому числі між Росатомом і Роллс-Ройсом). Фонд "Сколково" підписав угоди про співробітництво з науковими центрами Великобританії. При цьому сторони визнали, що розбіжності з приводу вбивства Литвиненка і співробітництва спецслужб двох країн залишаються. У цілому основним підсумком візиту Кемерона до Москви можна назвати те, що британський та російський лідери знову почали розмовляти один з одним. Таким чином, візит Кемерона носив прагматичний характер: він прагнув налагодити відносини для того, щоб створити більш сприятливі перспективи для британського бізнесу в Росії.

Переговори в Москві показали, що за чарівністю, ввічливістю і прекрасними манерами дотепного співрозмовника ховається вельми жорсткий переговірник, який діє за моделлю "бути м'яким зовні і жорстким всередині". Чарівність, емпатія до співрозмовника, легка іронія допомагають прем'єр-міністру Великобританії гідно виступати в різних переговорних ситуаціях.

Приклад

Яскравим прикладом тому є переговори на саміті ЄС у грудні 2011 р., які докорінно змінили відносини Лондона і Брюсселя і призвели до ізоляції Великобританії в Європі. Головною темою саміту в Брюсселі стало подолання боргової кризи в єврозоні. Лідери Франції і Німеччини закликали до укладення нового всеосяжного договору про європейських фінансах, обов'язкового для всіх 27 країн - членів ЄС. Пакт передбачає автоматичні санкції для країн, які порушать правила про бюджетний дефіцит.

Девід Кемерон заперечував проти нових механізмів фінансового регулювання, які вплинули б на роботі лондонського

Сіті. Він зажадав для своєї країни винятків у сфері фінансового контролю. За його словами, бюджетно-податкова реформа, яка отримала підтримку інших членів ЄС і схвалення інших країн, заподіє шкоду ключовим для Великобританії ринку фінансових послуг. "Я їхав до Брюсселю з єдиною метою - захистити національні інтереси Великобританії. Саме це я і зробив", - заявив прем'єр. - Я ясно дав зрозуміти, що якщо країни єврозони хочуть укласти угоду між всіма 27 членами Євросоюзу, ми будемо наполягати на заходи захисту наших національних інтересів. Задовільних гарантій нам не запропонували, і тому я відмовився підписати угоду".

На думку Кемерона, нові правила змусять Великобританію передати частину своїх суверенних повноважень владі ЄС, що ставить під загрозу національний ринок фінансових послуг. Він також зазначив, що колеги відмовилися надати йому необхідні гарантії, які дозволили б цього уникнути. До нового договору Євросоюзу Лондон вимагав додати протокол, який би звільняв британський фінансовий ринок від ряду загальноєвропейських норм і правил. Президент Франції охарактеризував такі вимоги як "неприйнятні". Кемерон, навпаки, назвав свою відмову від нового союзного договору "важким, але правильним рішенням". За словами Кемерона, нові правила суперечать інтересам Великобританії. Після того як члени саміту відмовилися надати Британії можливість не брати участь в окремих положеннях нового договору, британський прем'єр-міністр відкинув його повністю.

Парламентська опозиція зустріла рішення Девіда Кемерона вогнем критики. Лідер британської опозиції лейборист Ед Мілібенд звинуватив прем'єр-міністра в тому, що той прирікає країну на ізоляцію, віддаливши її від партнерів по ЄС і позбавивши можливості брати участь в подальших переговорах з економічних питань. "Він позбавив нас права голосу. Він не захистив британський бізнес, а поставив її під загрозу. Він залишив Британію в програші", - підкреслив Мілібенд, відмовившись, однак, відповісти на запитання, що зробив він сам на місці прем'єра.

Таким чином, Кемерону доводиться відстоювати свою позицію в складній обстановці не тільки за кордоном, але й у себе вдома. При цьому він не тільки успішно стримує натиск критиків, але і придбав ряд прихильників своєї позиції як серед британських "євроскептиків", так і серед лідерів країн єврозони, незадоволених умовами нового Європейського договору.

Переговори в Брюсселі показали, що ключовими характеристиками особистісного стилю ведення переговорів британського прем'єр-міністра є здатність відстоювати свою позицію, впевненість у собі і цілеспрямованість. Кемерон не боїться брати на себе відповідальність у складній ситуації, він готовий приймати жорсткі і непопулярні рішення, якщо це необхідно для досягнення поставлених цілей, тому на переговорах здатний ефективно вирішувати питання в умовах конфліктів і розбіжностей. У процесі складних переговорів Кемерон як професійний піарник може ефективно використовувати маніпулятивні переговорні прийоми, уникати прямої відповіді на незручні запитання. При всій зовнішній відкритості та комунікабельності він не схильний до розмов по душах (чи то з журналістами або партнерами по переговорам), не відкриваючи ні на йоту більше того, що планував сказати спочатку в рамках інтерв'ю.

Поведінка прем'єр-міністра Великобританії в процесі складних переговорів у Брюсселі відображає не тільки особливості особистісного стилю самого Девіда Кемерона, але і суттєві риси англійського національного характеру. В першу чергу це бездоганна ввічливість і незворушність, самоконтроль і вміння володіти собою, здатність тримати удар у складних обставинах. В англійській мові для позначення подібних якостей існує вираз "жорстка верхня губа" (to keep a stiff upper lip). Іншими словами, англійці вміють програвати і філософськи ставляться як до перемог, так і поразок (цього їх вчить спорт). Згідно вислову Вінстона Черчілля, "успіх - це ще не все, поразка - не фатально, єдине, що має значення, - це мужність продовжувати боротьбу".

Приклад

Цікаво в цьому плані порівняння поведінки Девіда Кемерона і колишнього французького президента Ніколя Саркозі на саміті

ЄС у Брюсселі. Колючі зауваження і неприємні висловлювання на адресу "британських друзів", а також недипломатичну поведінку Саркозі (світові ЗМІ тиражували відео, де французький президент проігнорував привітання прем'єр-міністра Великобританії) різко контрастували з виключно коректною поведінкою Кемерона. Британський прем'єр в ситуації жорсткого тиску прагнув спокійно і логічно аргументувати свою позицію, з гідністю, без найменшого збентеження реагував на складні питання.

Говорячи про недоліки особистісного стилю Кемерона, можна сказати, що вони є продовженням його достоїнств. Зворотними сторонами цілеспрямованості та впевненості в собі є твердість, бажання досягти мети будь-якою ціною. Розум у поєднанні з високим ступенем самовпевненості може породити снобізм, упертість, нетерпимість до чужої думки, відсутність гнучкості і здатності до змін.

Переговорний стиль Девіда Кемерона складається з його особистісних і професійних якостей, зразків поведінки та особливостей комунікації, що визначають форми взаємодії з партнерами по переговорам. Британський прем'єр-міністр є досить жорстким і принциповим парламентером, що поєднує в собі розум, чарівність і манери аристократа з компетентністю і прагматичністю державного діяча. До достоїнств переговорного стилю Д. Кемерона можна віднести комунікабельність, впевненість у собі, відповідальність, цілеспрямованість, стресостійкість. В особистісному стилі Кемерона також знаходять відображення типові риси англійського національного характеру: практичність, раціональність, незалежність мислення, здатність тримати удар і володіти собою в складних обставинах. Подібні якості дозволяють Камерону ефективно виступати на переговорах, особливо в ситуації конфлікту, успішно відстоювати національні інтереси і послідовно домагатися поставлених цілей.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Постулат економічно раціональної поведінки
Передумова раціональних очікувань, модифікація "кривої Філіпса" та проблема емпіричної достовірності гіпотез монетаристських
Основні геополітичні гравці: боротьба без правил
Кар'єра гравця
Імідж-теорія Девіда Огілві
РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ НА ШЛЯХАХ НАЦІОНАЛЬНОЇ МОДЕРНІЗАЦІЇ. ПЕРЕХІД ВІД ТРАДИЦІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ ДО РАЦІОНАЛЬНОЇ У XVIII ст.
Алеаторика. Людина - гравець у світі випадкових ситуацій
Планування заходів по охороні навколишнього середовища і раціональному використанню природних ресурсів
Раціональна модель
Економічне мислення. Труднощі раціонального економічного мислення
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси