Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Надійність будівельних об'єктів та безпека життєдіяльності людини
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Вплив електромагнітних полів

Постійно зростаючим негативним фактором міського середовища є електромагнітні поля (ЕМП), що створюються різними пристроями, що генерують, передають і використовують електричну енергію. Електромагнітне забруднення середовища населених місць стало таким суттєвим, що ВООЗ включила цю проблему в число найбільш важливих для нормального існування людини.

В даний час є величезна кількість найрізноманітніших джерел електромагнітних полів, які знаходяться поза житлових і громадських будівель (лінії електропередачі, станції супутникового зв'язку, радіорелейні установки, телеперадающие центри, відкриті розподільні пристрої, електротранспорт тощо), так і всередині приміщень (комп'ютери, стільникові і бездротові телефони, пейджери, побутові мікрохвильові печі та ін).

Потужними джерелами високочастотних електромагнітних полів є телерадиопередающие ретранслятори, які розташовуються зазвичай в центрі великих міст, поруч з житловою забудовою. Передавальні центри, спроектовані багато років тому для трансляції двох телевізійних програм, зараз транслюють від 5 до 50 програм.

На території санітарно-захисної зони ліній електропередачі (ЛЕП) нерідко будуються приватні будинки та дачі.

Розглядаючи ЕМП як важливий фактор навколишнього середовища, необхідно відзначити, що в електромагнітному полі виділяють дві складові - електричну і магнітну.

Розповсюджується в просторі ЕМП умовно ділять на дві зони: зону індукції (знаходиться поблизу антенних пристроїв) і хвильову зону (дальню), що лежить за межами антенного поля. Тому в умовах населених місць люди найчастіше можуть піддаватися опроміненню в хвильовій зоні електромагнітного випромінювання.

Організм людини, що знаходиться в електромагнітному полі, що поглинає енергію, в тканинах виникають високочастотні струми з утворенням теплового ефекту. Біологічна дія електромагнітного випромінювання залежить від довжини хвилі, напруженості поля (або щільності потоку енергії), тривалості і режиму впливу (постійний, імпульсний). Чим вище потужність поля, коротше довжина хвилі і довший час опромінення, тим сильніший негативний вплив ЕМП на організм. При впливі на людину електромагнітного поля малої інтенсивності виникають порушення електрофізіологічних процесів у центральній нервовій і серцево-судинній системах, функцій щитовидної залози, системи "гіпофіз - кора наднирників", генеративної функції організму.

Для запобігання несприятливого впливу ЕМП на населення встановлені гранично допустимі рівні (ПДУ) напруженості електромагнітного поля, кВ/м:

o всередині житлових будинків - 0,5;

o на території зони житлової забудови - 1,0;

o у населеній місцевості, поза зоною житлової забудови - 10;

o у ненаселеній місцевості (часто відвідуваною людьми) - 15;

o у важкодоступній місцевості (недоступною для транспорту та сільськогосподарських машин) - 20.

Основним способом захисту від ЕМП в житловій зоні є захист відстанню, що забезпечується шляхом створення спеціальних санітарно-захисних зон (СЗЗ) навколо радіотехнічних об'єктів. До заходів, що знижують щільність потоку енергії, відносять раціональну забудову, застосування спеціальних будівельних конструкцій, озеленення. Забудова повинна звести до мінімуму площу поверхонь, через які радіохвилі проникають всередину приміщень.

Найбільш прийнятним матеріалом для будівель є залізобетон. В будівлях, розташованих в першому ряду забудови, рекомендується закладення мелкоячеистой сітки в облицювальна або штукатурний шар на стінах, звернених у бік радіотехнічних об'єктів. Стики сіток треба зварювати, сітки повинні бути заземлені. У наступних рядах будівель поверхню опромінюваних стін покривають складами, що поглинають радіохвилі. Найкращий захист зверху - дах з покрівельного або оцинкованого заліза. У бік антен слід орієнтувати мінімальну площу скління. Так як в основному радіохвилі проникають в приміщення через віконні прорізи, то в необхідних випадках можна екранувати віконні прорізи спеціальним склом з металізованим шаром.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Захист від електромагнітних полів та випромінювань. Забезпечення безпеки при використанні офісної техніки
Джерела електромагнітних полів
Способи захисту від шкідливого впливу електромагнітних полів і випромінювань оптичного діапазону довжин хвиль
ЗАХИСТ ВІД ЕЛЕКТРОМАГНІТНИХ ПОЛІВ ТА ВИПРОМІНЮВАНЬ
Характеристики електромагнітних полів
Методи і засоби захисту від електромагнітних полів
Захист людини від дії електричних і електромагнітних полів
Електромагнітні поля, класифікація, джерела впливу, нормування
Контроль електромагнітних полів і випромінювань
Хімічні аварійні впливу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси