Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Прийняття християнства

У перші роки свого правління Володимир був ревним язичником і поклонявся давнім слов'янським богам. Він споруджував капища - святилища язичницьких ідолів. Але в ім'я зміцнення князівської влади Володимир вибрав для себе і своїх підданих іншу релігію - християнство, яке було перенесено на Русь з Візантії. Перевагу було віддано остаточно оформилася після 1054 р. греко-православної гілки християнської релігії.

Володимир і його оточення чудово усвідомлювали необхідність відмови від язичництва на користь християнства, так як це було одним із способів, що дозволяють ліквідувати ізоляцію Русі від загальноєвропейського християнського світу. Проголошення монотеїзму зміцнювало позиції голови держави і сакрализировало станову ієрархію, що складалася в давньоруському суспільстві. Християнство формувало іншу мораль, яка стала основою для розвитку нових принципів взаємовідносин між людьми. Крім того, на Русь були привнесені й ті величезні здобутки християнської культури, які накопичилися за всю багатовікову історію і акумулювали найважливіші цінності духовного виховання найдавніших цивілізацій.

Формально хрещення Володимира відбулося у зв'язку з його одруженням на візантійській царівні Ганні (сестри імператорів-василевсов Василя і Костянтина). У зв'язку з цією подією 988 р. вважається роком прийняття Руссю християнства як державної релігії. В Києві була заснована руська митрополія, а в найважливіших російських містах стали створюватися єпископства. Але між хрещенням князя Володимира та хрещення всієї Руської землі минуло чимало часу. Лише в 990 р. великий князь зробив перші кроки по введенню християнства на всій підвладній йому території. Спочатку хрещення прийняло все населення Києва. Колишні язичницькі ідоли були повалені, а жителі міста за наказом Володимира увійшли у води Дніпра і візантійські священики зробили над ними обряд хрещення. Однак не завжди звернення в нову віру проходило мирно. Наприклад, у Великому Новгороді дядько Володимира Святославича Добриня хрестив язичницьке населення силою, долаючи збройний опір. З таким же працею християнство запроваджувалося і в Ростові.

Розквіт Стародавньої Русі

Тісний союз державної та церковної влади тривалий час служив на Русі зміцнення єдності російських земель, ліквідації автономії колишніх союзів племінних князівств. Вже в правління Володимира Святого київський князь особисто направляв своїх намісників в інші міста. Найчастіше такими ставали його сини. Разом з тим знищення влади місцевих князів так і не змогло остаточно усунути сепаратизму і міжкнязівських чвар. В ході усобиці, що виникла після смерті Володимира (1015), за наказом старшого сина князя Святополка I Окаянного (ок. 979-1019) були вбиті його зведені брати Борис і Гліб стали першими руськими святими великомучениками Російської православної церкви. Однак взяли гору все-таки об'єднавчі тенденції, які дозволили зберегти общерусскую державність. Вигнавши з престолу Святополка Окаянного новгородський князь Ярослав Володимирович Мудрий у 1019 р. став княжити в Києві.

Великий князь Ярослав Володимирович Мудрий (1019 - 1054) у роки свого правління в Києві зумів підпорядкувати майже всю Русь, за винятком лише Полоцького князівства. В історію Ярослав Мудрий увійшов як видатний державний діяч, який вивів Російську державу на міжнародну арену, зумів здобути значні перемоги над внутрішніми і зовнішніми противниками і на довгі роки зберіг єдність держави.

Будучи високоосвіченою для свого часу людиною, великий князь сприяв розвитку грамотності. При ньому відкривалися школи, з'явилися перші бібліотеки, перекладалися древні богословські та історичні праці на слов'янську мову. При правлінні Ярослава активно розвивалися містобудування і архітектура, зводилися нові міста на Волзі, берегах Балтики, на південних кордонах Русі, будувалися церкви, що вражали сучасників своєю пишністю. Видатним внеском Ярослава Мудрого у зміцнення єдності Русі стало встановлення порядку передачі великокнязівської влади та старшинством, що закріпило систему престолонаслідування в роздутий роді Рюриковичів.

Вся епоха правління князя Ярослава ознаменований розвитком давньоруської державності. Вже в середині XI ст. вперше склалася концепція закономірною зв'язку Давньоруської держави зі світовою історією, з найбільшими державами світу. Як особливо підкреслював перший київський митрополит з російської, а не константинопольського духовенства Іларіон у "Слові про Закон і Благодать", Русь в цю епоху вже розглядалася як спадкоємиця Римської імперії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Прийняття християнства
Прийняття християнства
Прийняття християнства та його значення для становлення і розвитку давньоруської державності: проблема візантійського впливу
Прийняття і поширення християнства на білоруських землях
Від схоластики до Реформації: поняття про "справедливу ціну" і ставлення до позичкового відсотку в західному християнстві
Розквіт Київської Русі
Законодавство Стародавньої Русі
Мистецтво етрусків і стародавнього Риму
Особливості відносин соціальної допомоги в стародавніх державах
Література розквіту Середньовіччя (XII-XV ст.)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси