Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Неолітичне мистецтво

Різноманітне і високорозвинене, неолітичне мистецтво являє собою значну культурно-історичне явище. Воно представлено орнаментом на керамічних посудинах, дрібною пластикою (фігурки тварин, птахів і людей) і наскельними зображеннями.

На звернених на південь скелястих берегах річок і озер в неоліті створювалися цілі галереї наскельних зображень. Найбільш ранні з них відносяться до самого початку голоцену. Зараз наскальні зображення широко відомі на всіх континентах, де мешкав чоловік. В Європі скупчення наскельних зображень відкриті в Швеції і Норвегії (Богуслен, Таннум), в Північній Італії (Велкамоника), в Португалії та Іспанії, Північній Африці (Тассили) і на півдні - в ПАР, на Аравійському півострові. Наскельних зображень багато в Індії та Пакистані, вони є в Китаї, Кореї та Японії. На Американському континенті пам'ятники наскального мистецтва відомі в Канаді, США, Аргентині, Чилі і Бразилії, вони виявлені і в Австралії. Багато з них відкриті за останні десятиліття. Всі знайдені пам'ятники свідчать про те, що наскальне мистецтво є найважливішим загальнолюдським явищем історії та культури.

Наскельні зображення, або петрогліфи, виявлені в різних регіонах Росії та країн СНД - майже скрізь, де мешкали неолітичні мисливці та рибалки і де був камінь: на Кавказі, в Середній Азії, Сибіру, на Уралі, Крайній Півночі і на Далекому Сході. У них відбилися особливості історичного розвитку великих територіальних спільнот Північно-Східної Європи, сучасної України, Кавказу, Середньої Азії, Казахстану, Уралу, лісової смуги Сибіру, Алтаю, верхів'їв Єнісею, Східної Сибіру, Приамур'я і Північно-Східної Азії.

У кожному з цих регіонів петрогліфи мають свої особливості. Так, відокремлену групу зображень представляють амурські та уссурійські петрогліфи, де головним сюжетом є зображення жахливих личин з вухами, змій і сонячних дисків. Найбільш характерні для неоліту Далекого Сходу малюнки знайдені у с. Сакачи-Алян на березі Амура. В них відображено своєрідність місцевої культури предків сучасних тунгусо-маньчжурських племен. На північно-східній частині Азіатського материка розташовані писаницы стародавніх мисливців на морського звіра.

Рис. 24. Неолітичне мистецтво: скульптури тварин з кістки і каменю

Своєрідні неолітичні наскальні малюнки тайговій і лісостепової зон Сибіру. До них відносяться знамениті зображення у д. Шишкіно і писаницы на річках Лена, Ангара, наскельні зображення у д. Усть-Писана на р. Томь. Неолітичні мисливці сибірської тайги зображували переважно тварин і насамперед господаря сибірської тайги - лося, який був основним об'єктом полювання. Слід зазначити, що образ тварини передавався ними з незвичайною точністю: ретельно промалювалися масивна передня частина тулуба з типовим горбом, м'які пишні губи, тонкі витончені ноги. До петрогліфів тайговій Сибіру за сюжетами і техніці близькі наскальні малюнки півночі європейської частини Росії. Вони зустрічаються в районі Онезького озера і на узбережжі Білого моря.

На Онезькім узбережжі на скелях Бесова Носа зображені олені, антропоморфні фігурки із звірячими головами, йдуть на лижах люди, водоплавні птахи, серед яких виділяються лебеді з довгими, граціозно вигнутими шиями, велетенська риба (швидше за все, сом), символи Сонця і Місяця і величезна людиноподібна постать, що уособлює духа-покровителя вдалого полювання чи, можливо, міфічного предка.

Рис. 25. Наскельні зображення пізнього неоліту лісової території:

1 - фрагмент Томської писаницы, 2-4 - міфологічні сцени

Пам'ятники наскального мистецтва виявлені на Білому морі, в пониззі р. Виг. Більше 300 малюнків виявлено у Бесовых Следков: ланцюжки слідів босої ступні, стадо лосів, погоняемое мисливцем на лижах, лебеді, тюлені. У Залаврузі вибиті зображення оленів, човнів, груп лижників, сцени полювання на морського звіра.

У Середній Азії і Казахстані відомі комплекси зображень в горах Тамгали в Казахстані і Саймалы-Таш в Киргизії. До них дуже близькі за сюжетами наскальні зображення Монголії і Гірського Алтаю - Калбак-Таш, Елангаш і ін. Велика кількість наскельних зображень відкрито на території монгольського Алтаю. Основним об'єктом творчості у жили тут неолітичних племен були озброєні луком та стрілами мисливці, гірські козли і барани.

Великий інтерес представляють петрогліфи Кавказу. Мабуть, найбільш цінними серед них є наскальні зображення в Кобыстане на Апшеронському півострові. Малюнків тут дуже багато, вони різні за часом створення (від ранніх мезолітичних, до середньовічних, подряпаних ножем зображень вершників і караванів верблюдів). Найбільш ранні з них були виконані в неоліті і представляли собою ціле панно з танцюючих чоловічків, контурні зображення биків, стада коней і лучників. Наскельне мистецтво, в якому представлені великі групи тварин і солярних знаків, знайдені в ущелинах Дагестану.

Наскельне мистецтво, виникнувши в неоліті, розвивалося і в наступні археологічні періоди, багато нових петроглифических пам'яток було створено в епоху бронзи. До наступним епохам відносяться зображення на пам'ятках, що виникли в неоліті і особливо в епоху бронзи, а в деяких гірських місцевостях вона доживає до сучасності. Разом з тим треба відзначити принципову відмінність наскального мистецтва від палеолітичної печерного живопису, найдавнішого мистецтва. Насамперед це мистецтво іншої епохи, не тільки історичної, а й природного: палеолітична живопис - мистецтво плейстоцену, льодовикової епохи, а наскальне мистецтво голоцену, нашої природної епохи. Різниця і в тому, що мистецтво відкритих площ розраховане на видовищність, емоційність сприйняття і масову інформативність. Це важливий матеріалізований елемент духовної культури, що становить єдине ціле з природним середовищем, міфологією та епосом, що зароджувався в неоліті. У неоліті склалися основні прийоми нанесення малюнків і характерні основи художнього стилю, виникло уявлення про культовому тварину.

Існувало кілька прийомів виконання зображень - червоною вохрою, шляхом вибивання контурів на поверхні каменю і прочерчивания. Намальованих зображень менше. Малюнки вибивали твердим каменем. За допомогою вибивання досягалася певна рельєфність зображення: наприклад, залишали опуклими очі у лося, ніздрі, розріз рота. Іноді шляхом вибивання показували скелет і нутрощі звіра. В техніці нанесення малюнка існували певні прийоми. Особливостями художнього стилю є площинне профільне зображення тварин, відсутність переднього і заднього плану. Людські фігури найчастіше зображували в фас, з поверненою в профіль головою. У малюнках не дотримувалися пропорції: поруч з маленьким лосем могли зобразити непропорційно великої людини.

Всі ці прийоми важливі як факт, який характеризує художні особливості цього виду мистецтва, як його закономірності, з якими ми зустрічаємося всюди: на півночі і півдні Європи, в Сибіру і Центральної Азії.

Приблизно до цього ж часу відносяться давньоєгипетські зображення на папірусах, де можна було б зобразити передній та задній план картини, які, однак, містять всі ті ж площинні в більшості своїй, профільні малюнки. Отже, ця особливість була викликана чимось іншим, очевидно, особливостями сприйняття та художньої передачі образу, характерною для людини того часу, де б він не жив - у Сибіру, Європі або на берегах Нілу.

Особливістю наскального мистецтва є поєднання умовності, навіть схематизма, з реалізмом в манері зображення. Наскельне мистецтво за своєю суттю відрізняється від мистецтва нового часу. Сенс його дуже глибока, а образи наділені значним вмістом: в них відображені легенди, перекази та міфи про походження роду, про предків, про будову Всесвіту, дійовими особами яких були міфологічні персонажі. Нерідко малюнки мають розповідний характер - це сцени розмноження тварин, картини полювання або просто окремі зображення птахів, звірів, риб. В цілому петрогліфи відображають не тільки духовну, але і матеріальну життя людей.

В окремих малюнках і сюжетних групах простежуються теми, які хвилювали неолітичних мисливців і були пов'язані з їх повсякденним життям. Вони як би застигли на тисячоліття в писаницах, надавши їм глибокий внутрішній зміст. Присутні два мотиви - сцени розмноження тварин і полювання. Перший відображений на пам'ятках в зображеннях спаровування тварин. У заплідненні звірячої самки іноді бере участь антропоморфне чоловіче істота з головою звіра. Другий мотив - вдалого полювання - також відображено на багатьох пам'яток. Сцени полювання відомі в Залаврузі, на Уралі, на Томі, Ангарі і Олені. На писаницах показані всі прийоми полювання: з гарпуном, луком і стрілами, петлею, загінне полювання і поко. Він був широко поширений у давнину під час сезонних перекочевок копитних тварин. У місцях переправи через річки мисливці влаштовували засідки і вбивали виходять на берег тварин.

Виникли в неоліті та наступної епохи бронзи пам'ятники наскального мистецтва свідчать про багато що. Ймовірно, вони є образами священних тварин, характерних для тієї чи іншої місцевості: олень, лось, гірський баран, чи цап, - бик. Священним був і сам камінь, на який наносилися зображення. З часом ці священні місця ставали природно-історичними святилищами.

На неолітичних поселеннях зустрічаються невеликі скульптурні зображення лосів або лосиных голів, ведмедів, антропоморфних фігурок. Вони були виконані з каменю, дерева, кістки, рогу і передають образ тварини і служили оберегами, амулетами.

У неоліті спостерігається розквіт орнаментального мистецтва. Прикрашені Орнаментом всі керамічні судини неоліту. Ймовірно, він прикрашав і одяг, можливо, житло та побутові предмети, поєднуючи в собі художність, ритмічність і інформативність. В основі орнаменту завжди лежить знак, а ритмічно повторюються одні й ті ж знаки (фігури) складають орнаментальне поле. Технічно орнамент на кераміку наносився трьома прийомами: відбитком або штампом, прочерчиванием і фарбою (розписний орнамент). Орнамент багато прикрашає неолітичну кераміку, є важливим показником її приналежності до тієї чи іншої культурної спільності. Неолітичний орнамент на кераміці різноманітний за сюжетами і прийомів. Використовувалося ритмічне розміщення візерунка, чергування орнаментальних зон, симетрія в накресленні рівносторонніх трикутників і ромбів. Поряд з геометричними фігурами на судинах схематично зображені символи дерева, води, дощу, тварини або їх атрибути (ріг, копито), водоплавні птахи. Чергуючи елементи орнаменту, неолітична людина отримувала складний, гармонійний і ошатний інформативний візерунок, що свідчить водночас про його високому художньому смаку.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Неолітична революція. Культури виробляє господарства
Основні особливості та досягнення неолітичної епохи
Прикладне мистецтво
Мистецтво Стародавньої Греції
Мистецтво Римської імперії
МИСТЕЦТВО АНТИЧНОСТІ
Саморазрушающееся мистецтво. Безлика особистість у світі "ніщо"
Теорія та історія видовищних мистецтв
Історія російського образотворчого мистецтва
Морфологія і семіотика мистецтва
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси