Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Теорія комунікації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 2. КОМУНІКАТИВНИЙ ПРОЦЕС: ВИРОБНИЦТВО, МУЛЬТИПЛІКАЦІЯ, РОЗПОВСЮДЖЕННЯ, ПРИЙОМ, РОЗПІЗНАВАННЯ, ВИКОРИСТАННЯ ІНФОРМАЦІЇ

Прочитавши цю главу, ви будете знати:

o цілі, функції, етапи комунікації;

o основні елементи комунікаційного процесу;

o хто такий комунікатор;

o характеристики аудиторії комунікації;

o моделі комунікації;

o бар'єри комунікації.

Комунікативний процес можна розділити на 5 етапів: 1) виробництво інформації (джерело); 2) мультиплікація (кодування); 3) поширення (канал); 4) прийом (декодування); 5) використання інформації (одержувач). Деякі фахівці виділяють зворотний зв'язок як окремий етап і необхідний атрибут комунікативного процесу. На кожному етапі передана інформація піддається різним змінам, крім того, значення самих етапів у процесі комунікації неравноценно та може змінюватися в залежності від тієї ситуації, в якій відбувається комунікація.

Поняття комунікації: цілі, функції, етапи

Комунікація як процес являє собою смисловий обмін інформацією між людьми, при якому

повідомлення або сигнал у вигляді скомпонованих певним чином знаків або символів передається цілеспрямовано, приймається вибірково у відповідності з певними правилами, незалежно від того, чи призводить цей процес до очікуваного результату. Основні елементи комунікативного процесу (відправник (джерело, комунікатор); повідомлення; канал; одержувач інформації) будуть розглянуті в розділі 2.2.

Вивчення і осмислення сучасної коммуникалогии розглядається вченими в декількох конкретно-наукових парадигмах, це різні підходи технократичного (механістичного) і интеракционного (діяльнісного) характеру.

У механістичної парадигми під "комунікацією" розуміється односпрямований процес передачі закодованої інформації від джерела повідомлення і приймання її одержувачем з подальшим декодуванням і використанням.

У діяльнісному підході комунікація розуміється як спільна діяльність учасників комунікації, в ході якої виробляється спільний (до певної межі) погляд на речі та дії з ними.

Для механістичного підходу характерний розгляд людини як певного роду механізму, дії якого можуть бути описані певними кінцевими правилами. Контекст зовнішнього середовища комунікації тут розглядається як шум, перешкода. У ряді випадків для окремих прикладних застосувань теорії комунікації та простоти засвоєння можливе використання механістичних метафор (обмін інформацією і т. д.), враховуючи при цьому деяку їх умовність.

Для діяльнісного підходу характерні процесуальність, континуальність, контекстуальность. В цілому цей підхід більш близький до реального життя і більш гуманистичен, спрямований на пояснення процесу взаємодії між людьми і вказівки значення і місця людини в соціумі.

Комунікація відбувається не тільки в людських соціальних системах. Вона характерна і для тварин (шлюбні танці птахів, токування глухаря, мова бджіл та ін), і для механізмів, тобто створених людиною предметів (трубопроводи, каналізація, транспорт, телеграфні і телефонні сигнали, взаємозв'язок комп'ютерів в інтернеті тощо; при цьому сюди не слід включати людську комунікацію з допомогою механізмів). Певного роду комунікації можна спостерігати навіть у тієї частини природи, яку ми звикли розглядати як "неживу", наприклад, між деякими рослинами. Так, африканська акація з допомогою викидання в навколишнє простір певних ферментних хімічних сполук здатна повідомляти іншим деревам - акація про нашестя жирафа, поїдає ніжні деревні пагони. Отримавши таку інформацію, дуже швидко листя навколишніх дерев набувають все якості, характерні з точки зору тваринного неїстівної для їжі.

Комунікація - це складний процес, що складається з взаємозалежних кроків, кожний з цих кроків потрібен для того, щоб зробити наші думки і дії попятными іншому учасникові цієї взаємодії.

Комунікативний процес - це обмін інформацією між двома людьми або між групами співрозмовників за допомогою різних вербальних і невербальних засобів по різним комунікативним каналам.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Структура процесу прийому інформації. Відчуття
Мовні прийоми, використовувані в процесі спотворення інформації
Мультиплікація (кодування) інформації
Створення, використання або поширення шкідливих комп'ютерних програм: поняття, склад, види, відмінність від порушення правил експлуатації засобів зберігання, обробки або передачі комп'ютерної інформації та інформаційно-телекомунікаційних мереж
Використання інформації в процесі комунікації
Витоки та основні етапи розвитку теорії комунікації
Рекламна комунікація
Функції групової комунікації (за М. А. Василик)
Основні функції і стратегії маркетингових комунікацій
Етапи комунікації
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси