Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільний процес
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Принцип устности судочинства

Закон передбачає усну форму судового розгляду (ст. 269 ЦПК).

У відповідності з принципом устности судочинства суд веде засідання усно. Учасники процесу усно заявляють відводи і клопотання, дають пояснення по справі. В усну форму наділяється думку прокурора, показання свідків і т. д. В порядку ст. 95 ЦПК свідок може користуватися письмовими нотатками, якщо його показання пов'язані з будь-якими цифровими або іншими даними, які важко утримати в пам'яті. Ці нотатки пред'являються суду і можуть бути приєднані до справи.

Письмові докази, а також протоколи огляду речових доказів повинні бути оголошені в судовому засіданні. Також підлягають оголошенню письмові пояснення і показання учасників процесу, отримані в порядку виконання судового доручення або забезпечення доказів.

Експерт усно в судовому засіданні викладає зміст свого письмового експертного висновку.

Усно проводяться судові засідання у касаційній та наглядовій інстанціях.

Закон містить вичерпний перелік випадків, коли те чи інше процесуальне дія має бути вчинена у письмовій формі. Наприклад, згідно ст. 242 ЦПК, позовна заява про порушення справи повинно подаватися до суду в письмовій формі.

Всі істотні моменти судового розгляду (клопотання, відводи, мирова угода тощо) фіксуються в протоколі судового засідання, який ведеться в письмовій формі. Цей документ не применшує значення принципу устности судочинства. Він свідчить про те, що процесуальні дії у справі вчинені в усній формі.

Устность - це найбільш доступна форма спілкування суду з учасниками цивільного судочинства. Устность полегшує громадянам та юридичним особам захист своїх прав у суді, робить судовий процес більш економічним і оптимальним.

Принцип безпосередності регулює питання роботи суду з доказами поділу

В силу даного принципу суд першої інстанції при розгляді справи зобов'язаний безпосередньо досліджувати всі зібрані по справі докази: заслухати пояснення сторін та інших юридично заінтересованих у результаті справи осіб, показання свідків, пояснення фахівців і висновки експертів, ознайомитися з письмовими доказами, оглянути речові докази та ін. (ч. II ст. 269 ЦПК). При цьому суд повинен забезпечити рівні можливості учасникам процесу для їх безпосередньої участі в дослідженні доказів.

Судове рішення може ґрунтуватися лише на тих доказах, які були особисто сприйняті судом, що дозволяє справу з суті.

Принцип безпосередності зобов'язує суд отримувати відомості про факти, які мають істотне значення для правильного вирішення справи, з першоджерела. У відповідності з цим правилом справа має вирішуватися судом на підставі показань свідків - очевидців, справжніх письмових, речових доказів і т. д.

Безпосереднє сприйняття доказового матеріалу дозволяє суду правильно оцінити зібрані по справі докази і винести законне та обґрунтоване рішення.

В окремих випадках безпосереднє сприйняття судом доказів є досить важко (наприклад, докази знаходяться далеко від місця розташування суду). Тому законом передбачено деякі винятки з принципу безпосередності. Так, у разі, якщо свідок проживає в іншому місті або районі, він може бути в порядку судового доручення (ст. 238 ЦПК) допитаний судом за місцем свого проживання. В даному випадку в суді, що дозволяє справу з суті, буде оголошено лише протокол допиту свідка. Встановлюючи подібного роду винятки з принципу безпосередності, закон разом з тим передбачає певні гарантії надходження в суд доброякісних доказів по справі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ПРИНЦИПИ КРИМІНАЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА
Принцип державної мови судочинства
Принцип поваги до гідності учасників цивільного судочинства
Принципи кримінального судочинства та їх система
Поняття принципів кримінального судочинства та їх значення для забезпечення прав і свобод особи
Докази по справі про адміністративне правопорушення
Спірні питання допустимості деяких видів доказів
Докази та їх допустимість
Належність доказів і допустимість засобів доказування
Относимость і допустимість доказів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси