Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Структура і розміщення галузей господарського комплексу

Основу економіки округу складають міжгалузеві комплекси, серед яких виділяються агропромисловий, машинобудівний та курортно-рекреаційний. Саме вони визначають обличчя району в територіальному поділі праці, причому поглиблення спеціалізації за даними напрямками в ринковій економіці є неминучим. Помітну роль у господарстві округу відіграють також хімічний, паливно-енергетичний, металургійний комплекси, виробництво будівельних матеріалів-комплекс галузей з виробництва непродовольчих товарів народного споживання.

Галузі спеціалізації. Однією з галузей спеціалізації федерального округу є машинобудування, що включає виробництво електротехнічного обладнання, верстатів та приладів, автокранів і автопричепів в Ставрополі, завод "Кавказкабель" в Нальчику, завод "Дагдизель" в Махачкалі.

Хімічна промисловість представлена комбінатом "Орг-синтез" в Будьонівську. Пластмаси випускає Прикумский завод (Ставропольський край). На виробничому об'єднанні "Азот" (Невиномиск) виробляються азотні добрива, Черкесске - лаки і фарби.

Металургійний комплекс представлений заводами "Electrozinc" і "Переможе" (Владикавказ), що спеціалізується на виробництві важких і твердих сплавів, Тырныаузским гірським металургійним комбінатом (вольфрамові і молібденові руди), який, однак, з початку 2000-х років не працює.

Видобуток і переробка нафти ведеться в Ставропіллі, Чечні та Інгушетії.

В електроенергетиці округу переважають теплові електростанції, але велика роль і гідроелектроенергетики. Найбільш великі з теплових - Невинномысская і Ставрополь ГРЕС. З гідравлічних електростанцій особливо слід виділити ГЕС на гірських річках - Ирганайская, Миатлинская, Чиркейская на річці Сулак, Егорлыкская та ін.

Провідне місце серед галузей з виробництва непродовольчих товарів народного споживання займають галузі, орієнтовані на переробку тваринницької сировини: кожевеннообувная промисловість (великі підприємства в Нальчику, Владикавказі), виробництво митої вовни і вовняних тканин, килимарство (Махачкала. Невинномиськ, Буденновск). Виробництво меблів (Ставрополь), виробництво будівельних матеріалів. У Дагестані та Північної Осетії, а також у Мінеральних Водах працюють великі скляні заводи.

Агропромисловий комплекс. АПК Північного Кавказу дає більше половини всього сукупного продукту. Центральною ланкою його є сільське господарство, для розвитку якого тут є винятково сприятливі умови. Досить сказати, що в розрахунку на душу населення в регіоні виробляється сільськогосподарської продукції вдвічі більше, ніж у середньому по Росії.

Північний Кавказ - великий постачальник зерна. Головна зернова культура - пшениця, широко поширені також посіви кукурудзи.

Велике значення регіону у виробництві важливих технічних культур - тютюну, соняшнику, цукрових буряків, гірчиці. Північний Кавказ - важливий район садівництва і виноградарства, вирощування овочів і баштанних культур.

Тваринництво відрізняється високою товарністю. Тут розводять велику рогату худобу, свиней, птицю. Важливе значення має вівчарство, особливо тонкорунне. У регіоні заготовлюється велика частина топкою вовни Російської Федерації.

Особливість розвитку харчової промисловості Північно-Кавказького округу - важливої складової частини АПК - полягає не тільки в її масштабах, але і в найбагатшому асортименті вироблених продуктів харчування, значна частина яких надходить в усі райони країни. Тут функціонує велика кількість підприємств різних галузей харчової промисловості - м'ясної, рибної, плодоовочеконсервною, цукрова, борошномельно-круп'яної, маслобойно-жировий, виноробної, чайної, тютюнової та ін.

Курортно-рекреаційний комплекс Північно-Кавказького федерального округу має виняткове значення для Росії. У Ставропольському краї розташована знаменита група курортів Кавказьких Мінеральних Вод (П'ятигорськ, Кисловодськ, Єсентуки, Залізноводська). Заслуженою популярністю у туристів, альпіністів, гірськолижників користуються Домбай і Теберда (Карачаєво-Черкессия), Баксанської ущелині (Кабардино-Балкарія) та інші місця з унікальними природними ландшафтами. Треба зазначити, однак, що рекреаційні ресурси узбережжя Каспійського моря використовуються дуже слабо. Це ж можна сказати і про ресурси гірської зони національних республік, але в даному випадку справа не тільки в недостатньому розвитку матеріальної бази. Нестабільність політичної обстановки, міжнаціональні конфлікти, терористичні акти відлякують потенційних туристів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Структура і розміщення галузей господарського комплексу
Структура і розміщення провідних галузей господарського комплексу
Структура господарського комплексу
Структура і розміщення провідних галузей господарства
Структура і розміщення провідних галузей господарства
Структура і розміщення провідних галузей господарства
Структура і розміщення провідних галузей господарства
Структура і розміщення провідних галузей господарства
Машинобудівний комплекс
Отграничение господарського права від суміжних галузей права
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси