Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Правління царя Федора Івановича (1584-1598)

На початку нового царювання був створений регентський рада. Найвидатнішим його учасником став шурин безпорадного московського монарха боярин Борис Годунов, який зробив у роки опричнини блискучу придворну кар'єру. Вміло використовуючи протиріччя між членами ради, Годунов незабаром зумів фактично стати главою держави. Для зміцнення економічного становища країни уряд Годунова на церковному Соборі в 1584 р. домоглося скасування податних пільг, що існували для церкви і монастирів. У цей же час проводиться перепис земель для обліку всього земельного фонду, в зв'язку з чим забороняються селянські переходи в Юріїв день, а в 1597 р. видається указ про п'ятирічний термін розшуку збіглих селян. Це було важливим етапом у встановленні кріпосного права в Росії. Але слід зазначити, що селянин прикріплявся ще не до особистості поміщика, а до землі. Крім того, прикріплення стосувалося тільки господаря двору, але не його дітей і племінників.

Прагнучи обмежити економічну могутність церкви, уряд Годунова разом з тим піклувалася про зростання її авторитету, що знайшло вираження в установі в 1589 р. патріаршества в Росії. На церковному Соборі першим московським патріархом був проголошений прихильник Бориса Годунова митрополит Іов. Установа патріаршества робило Російську православну церкву юридично незалежною від константинопольського патріархату.

15 травня 1591 р. в Угличі під час нападу "падучої хвороби" при таємничих обставинах загинув царевич Дмитро, і чутка оголосила винуватцем його смерті Бориса Годунова. Джерела (слідство у справі про загибель царевича і спалахнув в Угличі повстання городян вів майбутній російський "боярський" самодержець князь Василь Шуйський) не дають однозначної відповіді на питання про причини смерті Дмитра, але цілком очевидно, що його раптова трагічна кончина розчищала Годунову шлях до престолу.

У 1598 р. зі смертю бездітного Федора Івановича правляча династія Рюриковичів припинила своє існування. Черговий Земський собор після тривалих умовлянь обрав новим царем Бориса Федоровича Годунова (1598-1605).

Соціальні руху

Формування найважливіших державно-політичних інституцій Московської держави відбувалося в обстановці посилення соціальних рухів. Значну роль у цьому відіграло становлення помісної системи умовних земельних держаний, що надаються служилим людям (поміщиків). Відомий публіцист і богослов Максим Грек (Триволис), відзначаючи важке становище селян, писав: "...у злиднях і бідності завжди перебувають, нижче житнього хліба чисто едущу, багато разів ж і без солі від остання убогості". Поступово погіршувався і особисто-правове становище селян. З другої половини XV ст. послідовно обмежувалося право переходу селян від одного землевласника до іншого. У зв'язку з різко посилюється експлуатацією боротьба селян проти вотчинного і помісного гніту набувала все більш різноманітні форми. Найпоширенішими з них були пагони, відмови від виконання повинностей, вбивства селянами й холопами своїх власників.

Намагаючись протистояти захоплення феодалами общинних земель, селяни зверталися до суду зі скаргами, але частіше робили спроби явочним шляхом повернути захоплену землю. Чимало конфліктів було пов'язано зі створенням на общинних землях і пустках нових монастирів. Замаху селян на майно і життя землевласників носили стихійний характер, але число цих виступів у першій половині XVI ст. безперервно зростала.

Соціальні рухи охопили і міське населення. Виступ посадських людей проти боярства і великого купецтва було використано ще Іваном III при включенні Новгорода в єдине Російське держава (1478). В 1483 р. було відзначено загострення соціальних суперечностей в Пскові, в літописі сказано: "Посекоша псковичи двори у посадників". Заворушення в Пскові не вщухали і в першій половині XVI ст. Під 1537 і 1542 рр. в літописних джерелах згадуються і хвилювання в Москві.

Різке загострення соціальних суперечностей сталося в середині XVI ст. Приводом для виступу посадських людей в Москві в червні 1547 р. послужив пожежа майже повністю знищила столицю. Серед городян поширилися чутки, що причиною нещастя стала бабця юного царя Ганна Глинська, в результаті чаклунства якої згоріла Москва. Посадські люди вимагали її розшуку. Чутки підхопила ворожа Глинським боярська угруповання, намагаючись спрямувати гнів повсталих проти своїх політичних супротивників. Один з Глинських було вбито, інші втекли; їх двори були розграбовані, слуги перебиті. Повсталі "чорні люди", озброєні чим попало, вирушили в царську резиденцію в Воробйова вимагати від царя видачі решти Глинських. Захоплений зненацька юний государ Іван IV, страшенно переляканий хвилюванням черні, обіцяв зробити справжній розшук і покарати винуватців пожежі, погорільцям пообіцяв допомогу у відновленні їх будинків. Повіривши йому, москвичі повернулися в місто. Незабаром московське повстання вщухло. Міські низи, основна й найбільш масова сила повстання в Москві 1547 р., своїм виступом прискорили падіння уряду: на зміну Глинським до влади прийшли представники старомосковского боярства Захарьины-Кошачі. Обурення підштовхнуло Івана IV до розробці і здійсненні політики реформ, що проводяться урядом Обраної ради, і оформлення самодержавства як політичної системи.

Відгуками на московське повстання стали заворушення влітку 1547 р. у львівському передмісті Опочке, а в 1550 р. і в самому Пскові. У Опочку для упокорення городян довелося направити військо. У другій половині ХVІ ст. посилився соціальний рух і в селі. Селяни відмовлялися виконувати повинності, заорювали землі феодалів, труїли покоси, рубали ліси.

Лівонська війна і опричнина обернулися для соціальних низів збільшенням податків і посиленням закріпачення. Особливо тяжке становище склалося в Москві, яка була розділена на дві частини - земську і опричную. Безпосередньою причиною чергового соціального виступи москвичів став масовий терор влітку 1568 р., який був викликаний боротьбою з опозицією старомосковского боярства. У липні 1568 р. верхи посада під впливом митрополита Філіпа подали царю чолобитну з проханням скасувати опричнину. Потім почалося повстання посадських людей. Іван IV сховався в Александрової слободі. Зібравши там опричне військо, він продиктував свої умови. У вересні був страчений один з найвизначніших діячів боярської опозиції В. П. Федоров, а митрополит Філіп позбавлений сану і засланий в тверській монастир, де в листопаді був задушений Малютою Скуратовим. Проте під натиском московського посада цар змушений був припинити масовий терор в столиці. Він обрав своєю постійною резиденцією Александрову слободу, лише ненадовго виїжджаючи звідти в Москву. Повстання 1568 р. супроводжувалося заворушеннями в ряді північних посадів і волостей, які були придушені за допомогою опричних військ.

Свавілля опричників і підбурювання боярської опозиції посилювали соціальне бродіння. У Росії в 1570-1580-х рр. вибухнув господарський криза: країна була розорена, села, села і міста спорожніли, лютували голод і епідемії. На цьому фойє найпоширенішими формами соціального протесту стали масові втечі, вбивства поміщиків, особливо опричників, несплата податків, невиконання повинностей, підпали і пограбування панських дворів.

Після смерті Івана Грозного в березні 1584 р. у Москві під впливом боротьби боярських кланів знову повстали посадські люди. Городяни, до яких приєдналися знаходилися в столиці рязанські служиві люди, розбили арсенали на Червоній площі і приготувалися до штурму Кремля. На цей раз гнів повсталих виявився спрямований проти улюбленця покійного монарха боярина Б. Я. Бєльського, ревного опричника. Незадоволений тим, що його не включили в число регентів при царі Федорі, він привів в Кремль своїх збройних холопів. Москвичі расцепили ці дії як намір відродити опричних порядки. Це московське повстання зіграло свою роль у боротьбі бояр за владу і вплив. Біля керма влади встали дядько царя Федора Н. Р. Захар'їн і царський шурин Б. Ф. Годунов, які задовольнили частину вимог повсталих і одночасно звели рахунки з висуванцями опричнини.

У квітні-травні 1586 р. у Москві знову загострилася соціально-політична обстановка: спалахували повстання городян, йшла боротьба боярських угруповань за владу. Приводом для заворушень стала відсутність у царя Федора спадкоємців. У травні 1586 р. уряду довелося відсиджуватися від "заворовавшихся торгових мужиків" за кремлівськими стінами, а царя з царицею покинути Москву. Гості московські зажадали, щоб цар розлучився з дружиною. Але Б. Ф. Годунову вдалося внести розкол в ряди своїх супротивників. Сімох учасників повстання з числа посадських людей страчували. Князі Шуйские і церковні ієрархи за спробу усунути Годунова від влади були відправлені на заслання.

Московське повстання 1586 р. відгукнулося в Сіль-Вычегодске вбивством власника соляних варниц С. А. Строганова, належав до знаменитої сім'ї торгових людей. У 1588 р. відбулося "сум'яття грацких людей" в Ливнах, а в травні 1591 р. спалахнуло повстання в Угличі у зв'язку з трагічною загибеллю царевича Дмитра.

Поступове оформлення кріпосного права в загальнодержавному масштабі збільшувало загострення соціальних конфліктів. Руху селянства і посадского населення набирали силу. Так, у 1594-1595 рр. у вотчинах одного з найбільших в Росії Иосифо-Волоколамського монастиря відбувалися виступи селян проти переведення з оброку на панщину і примусового позичкового закабалення. Наприкінці XVI ст. рухи соціальних низів широко поширилися і в південних регіонах, які були зоною припливу селян з основних областей Росії. Однак і там представники царських властей нав'язували втікачам статус "служивих людей по приладу" і несення "государевої десятинній ріллі". В результаті спалахнули масові заворушення, селяни йшли на вільний Дон. В 1590-х рр. урядові репресії призвели до серйозних виступів на південних рубежах Росії.

Особливою формою соціальних заворушень були єресі. В умовах, коли із-за зростання соціальних суперечностей авторитет офіційної Російської православної церкви виявився значно підірваний, релігійна свідомість, настільки властиве людям середньовіччя, знаходило в єретичних поглядах шляхи вирішення соціальних проблем. Осередками вольнодумия стали найбільш великі російські міста. Кінець XV ст. ознаменувався новим піднесенням єретичного руху і був пов'язаний з діяльністю єврея Скарія, звідки і з'явилася назва "єресі жидовствуючих". Ця єресь отримала широке поширення серед дрібного духовенства і посадських людей. "Єресі жидовствуючих" не визнавала догмата про троїчності Бога, вважаючи, що це суперечить визнання єдинобожжя. Єретики заперечували священність ікон. На їхню думку, зроблені за допомогою звичайних матеріалів (фарби, дошки, кисті) предмети, навіть якщо це твори мистецтва, не можуть розглядатися як священні. Але головним було виступ "жидовствуючих" проти церковної організації і основних догматів православ'я, невизнання чернецтва, а тим самим і монастирського землеволодіння. Єретики проголосили самої людини "храмом Божим". Перебравшись до Москви, новгородські священики стали поширювати єресь і в столиці, але панівна церква негайно повстала проти інакомислення.

Наполегливою гонителем єретиків став видний церковний діяч ігумен Иосифо-Волоколамського монастиря Йосип Волоцький (у миру Іван Санін), його прихильники називалися йосифлянами. В 1490 р. на церковному Соборі єретики були засуджені і прокляті. Але в середовищі православного духовенства не було єдності поглядів щодо єресі. Опонентами иосифлян виступили так звані нестяжателі на чолі зі старцем Кирило-Білозерського монастиря Нілом Сорским. Вони вважали, що з єретиками варто полемізувати, а не розправлятися, і бачили справжнє служіння церкви в аскетичному способі життя. Тривалий час терпимо ставився до єретиків і сам московський великий государ. Вже після Собору 1490 р. гурток єретиків виникла при дворі, в який увійшли наближені Івана III, очолювані дяком Федором Курицыным. Вони виступали за посилення великокнязівської влади й обмеження церковного землеволодіння, наполягали на тому, що для спілкування з Богом людині не потрібно посередництво церкви.

Проте інтереси посилення світської влади зажадали її союзу з войовничими йосифлянами, тим більше що єресь, розхитуючи непорушність церковних догм, загрожувала і авторитету світських правителів. І хоча заперечення єретиками церковного землеволодіння відповідало інтересам великого князя, він вирішив змінити свою позицію. Церковний собор 1504 р. засудив єретиків до смертної кари.

Вже у другій половині XVI ст. стало очевидним, що після введення опричного терору, поглинання помісним землеволодінням черносошных земель, заміни місцевого самоврядування дворянській адміністрацією подальший розвиток станово-представницьких установ в Московській державі було паралізовано. Наступала епоха грандіозних соціально-політичних катаклізмів, що поставили на межу розпаду саму Російську державу. Наступав "бунтатнный" XVII ст.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Правління Анни Іванівни (1730-1740)
Форма правління
ФЕДІР СОЛОГУБ (1863-1927)
Правління Івана ІІІ
Правління Павла I (1796-1801)
Соціальні рухи в Стародавній Русі
Соціальні руху
СОЦІАЛЬНІ РУХУ
СОЦІАЛЬНІ РУХУ
Соціально-політичні рухи в епоху Петра Великого
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси