Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економічних вчень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Доктрина торгового балансу: проекти і практика. Меркантилізм та камералистика

Типи економічних доктринеров

Історії діячів, які відносяться до меркантилізму, подібні пригодницьким романам. Доктринеров активного торгового балансу можна розділити на два головних типи. Перший - це практики управління державою або крупної торгової компанією. Другий - представники висунутих Науковою революцією прожектеров, винахідників-набувачів (далеко не завжди успішних). Це шукачі різних нововведень, здатних збагатити державу, будь то механічні конструкції, алхімічний "філософський камінь", відкриття корисних копалин, впровадження нових сільськогосподарських культур або організаційне вдосконалення. Прикладом першого типу може служити знаменитий кардинал Рішельє (1585-1642), фактичний правитель Франції (з 1624), що призначив сам себе (1627) на посаду генерального суперінтенданта торгівлі та навігації". Прикладом другого типу є нормандський дворянин Антуан де Монкретьен де Ватвиль (1575-1621), автор "Трактату політичної економії" (1615).

Французький меркантилізм

Монкретьен, рано осиротіла і здобув освіту в коледжі єзуїтів у місті Кані, починав як драматург, поет і... дуелянт. За вбивство суперника був змушений емігрувати, завдяки чому побачив успіхи торгівлі і промисловості в Англії і Голландії, а після повернення заснував металообробне підприємство з закордонним зразкам. Свій твір Монкретьен написав спеціально до скликання Генеральних Штатів і адресував юному королю Людовіку XIII. Структура трактату задана пріоритетами економічної політики, метою якої має стати протидія напливу до Франції імпортних товарів за рахунок внутрішнього виробництва, а сам трактат розбитий на 4 частини: 1) "Про механічних мистецтвах"; 2) "Про торгівлю"; 3) "Про навігації"; 4) "Про приклад і головних турботи Принца". Вірнопідданський посил був оцінений призначенням Монкретьена губернатором провінції Шатільон. Туди Монкретьен переніс своє підприємство, розширив його, обзавівся торговим кораблем, але марно чекав від слабохарактерного короля, найбільше цікавився дресируванням птахів, сприяння своїм великим рекомендацій. Монкретьен вплутався в заколот гугенотів і безславно загинув.

У кардинала Рішельє було набагато більше можливостей для втілення своїх ідей. Він покладав особливі надії на перепродаж хутра з відкритою французами Канади, підтримав Компанію ста" для її освоєння і заселення, а також "Компанію островів Америки", що захопила при його житті Гваделупи і Мартініку в Карибському морі. У своєму "Політичному заповіті" (1639) Рішельє окреслював горизонти зовнішньої торгівлі Франції, щоб домогтися активного торгового балансу перевищення експорту над імпортом.

Кольбертизм

Як синонім практичного меркантилізму з кінця XVIII ст. використовується термін кольбертизм, на прізвище знаменитого державного діяча Франції Жана-Батіста Кольбера (1619 1683). Па посаді генерального контролера фінансів (1665-1683) він впровадив систему розгорнутого протекціонізму (захисту національної промисловості) для заміщення імпорту внутрішнім виробництвом (особливо предметів розкоші) та підвищення конкурентоспроможності французьких товарів на зовнішніх ринках. Система Кольбера включала: високі мита на вивіз продовольства і сировини та ввезення готової продукції; насадження великих "королівських майстерень" (мануфактур); запрошення кращих іноземних майстрів для налагодження внутрішнього промислового виробництва; жорсткість технологічних інструкцій та контролю якості виробів. Зарплата найманих працівників була встановлена на рівні прожиткового мінімуму, а заради збереження їх купівельної спроможності уряд встановив максимум цін на зерно і заборонив його вивезення. Кольбер пишався тим, що завдяки його політиці французи протягом одного покоління перевершили колишніх лідерів - венеціанців, фламандців і голландців - у виробництві дзеркал та скла, різноманітних шовкових і тонкосуконних матерій. Однак зворотним боком цих досягнень стало пригнічений стан сільського господарства Франції.