Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Культурологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основні типи знакових систем культури

Кожній людині більш менш зрозуміла семіотика його рідної культури. Набагато гірше обстоїть справа з чужими культурами. Щоб навчитися вловлювати значення і сенс їх знаків і текстів, потрібно докласти багато зусиль, і все ж рідко кому вдається досягти тут такого ж рівня, на якому знаходиться розуміння рідної, знайомої з пелюшок культури. Мова будь-якої культури своєрідний і унікальний. Але у всіх культурах використовуються одні і ті ж типи знаків і знакових систем.

Все різноманіття знакових засобів, які використовуються в культурі, складає її семиотическое полі. У складі цього поля можна виділити наступні основні типи знаків і знакових систем:

- природні;

- функціональні;

- конвенціональні (умовні);

- іконічні;

- вербальні (природні мови);

- знакові системи запису.

Нижче дається коротка характеристика цих типів і описуються способи, за допомогою яких у них кодується і декодується інформація.

Природні знаки

Під природними знаками розуміються речі і явища природи. Звичайно, не всі з них виступають як знаки. Предмет не може бути знаком самого себе, він стає знаком, коли вказує на якісь інші предмети і розглядається в якості носія інформації про них. Найчастіше природний знак є приналежністю, властивістю, частиною якогось цілого і тому дає інформацію про це цілому. Природні знаки - це знаки-ознаки. Найпростіший приклад: дим як знак вогню.

Щоб розуміти природні знаки, треба знати, ознаками чого вони є, і вміти отримувати інформацію, яка в них. Прикмети погоди, сліди звірів, розташування небесних світил - все це знаки, які багато що можуть сказати тому, хто здатний "розшифровувати" їх (вміння розуміти знаки-ознаки блискуче демонструють герої деяких літературних творів - Дерсу Узала у Арсеньєва, Чингачгук у Ф. Купера, Робінзон у Дефо, Задиг у Вольтера). Але якщо людина не здатний це робити, то він, швидше за все, просто не сприйме їх як знаки.

Уміння розуміти і використовувати природні знаки для орієнтування в природному середовищі було суттєвим компонентом первісної культури. На жаль, це вміння з розвитком цивілізації поступово втрачається. Сільська культура зараз в якійсь мірі ще зберігає його, а в міській воно стає все більш рідкісним явищем. Природних знаків безліч, але в буденному досвіді вони зазвичай не піддаються систематизації. Побудова систем природних знаків є, як правило, результатом тривалого розвитку практики і науки. Прикладом може служити знакова система медичної діагностики. Базуючись на відомостях, накопичених у багатовіковому лікувальному досвіді, вона фіксує і систематизує різноманітні ознаки і симптоми хвороб.

Функціональні знаки

Який-небудь предмет стає функціональним знаком, якщо зв'язок між ним і тим, на що він вказує, виникає в процесі людської діяльності і ґрунтується на способі його вживання людиною. Наприклад, знайдений археологом в кургані зброю - функціональний знак, який свідчить про те, що в ньому похований воїн. Обстановка квартири - комплекс функціональних знаків (текст), що несе інформацію про ступінь заможності господарів, а підбір книг на книжковій полиці говорить про їх смаки і інтереси. Окуляри - знак слабкості зору; лопата на плечі вказує, що чоловік займався або збирається зайнятися земляними роботами.

Функціональні знаки - це теж знаки-ознаки. Але на відміну від природних знаків зв'язок функціональних знаків з тим, на що вони вказують, обумовлена не їх об'єктивними властивостями і не законами природи, а тими функціями, які вони виконують в діяльності людей. Адже ці знаки є предметами, що мають якесь прагматичне призначення. Вони створюються людиною для практичного використання, а не з метою наділити їх знаковою функцією, і можуть виступати в якості знаків тільки тому, що включені в людську діяльність і внаслідок цього несуть в собі якусь інформацію про неї. Зрозуміло, для того щоб витягти з них цю інформацію, потрібно мати якісь попередні знання про умови їх застосування в людській діяльності. Наочні і ефектні приклади, що показують, як багато відомостей можуть дати функціональні знаки проникливому спостерігача, можна відшукати в оповіданнях А. Конан Дойла про Шерлока Холмса, Честертона про втрати Брауна, А. Крісті про Пуаро. У повсякденному житті функціональні знаки "розшифровуються", може бути, не настільки хитромудро, але зате повсякденно і постійно.

В якості функціональних знаків можуть виступати не тільки предмети, але і дії людей. Кожен школяр знає: коли вчитель починає водити пальцем по класному журналу - це знак того, що він зараз викличе когось відповідати. Здійснюючи мимовільні і несвідомі рухи, людина, як правило, навіть не підозрює, що він подає цим знаки, що сигналізують про його почуття, емоції, наміри, думки.

Функціональні знаки поряд з первинними значеннями, пов'язаними з їх прагматичними функціями, що можуть приймати і вторинні значення, які приписуються їм більш або менш довільно (найчастіше - на основі якихось аналогій). Такі вторинні значення вони набувають, наприклад, у багатьох забобони прикмети (підкова, прибита у двері; порожні відра йде назустріч жінки; що впала зі столу ложка або ніж - прийде жінка або чоловік тощо). До популярних у минулому "Сонники" - збірниках тлумачень снів - можна знайти масу вторинних значень, які надаються найрізноманітніших речей, побаченим у сні.

Оскільки предмети і вчинки, які виступають в якості функціональних знаків, що являють собою засоби, результати, способи людської діяльності, остільки вони самою цією діяльністю упорядковуються і систематизуються. Великою і складною системою функціональних знаків є, наприклад, виробнича техніка.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Знакові системи запису
Вербальні знакові системи
Основні поняття культурології
Свідоцтво на товарний знак
Реєстри в сфері державного регулювання природних монополій і захисту конкуренції
Іконічні знаки
Свідоцтво на товарний знак
Іконічні знаки
Знаки індивідуалізації учасників цивільного обороту і виробленої ними продукції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси