Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 17. РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ В 1725-1762 рр ..

Палацові перевороти

З дня смерті Петра I і до воцаріння Катерини II на троні змінилося шість государів і государынь. Це були особи різних вікових груп, несхожих характерів і смаків, тим не менш вони мали багато спільного. Перш за все ніхто з них не відзначався високим інтелектом, більшість опинилася на троні з волі випадку. І ще одне поєднувало їх - в роки їх правління абсолютна влада монарха була використана не на благо нації і держави, а для задоволення особистих примх.

Петро вважав себе слугою держави. Мета служіння - досягнення спільного блага. Вся його життя і кипуча діяльність була підпорядкована цій меті. Наступники Петра хоча зрідка і говорили про загальне благо, але робили це за інерцією або в силу зовнішнього наслідування. Особисту участь в управлінні державою не сягала далі того, що відносилося до вбрання та розваг, життя двору і удовлетворениям примх і смаків фаворитів. Ніхто з них, подібно Петру Великому, не законодательствовал, не вів дипломатичних переговорів, не водив війська на полі бою, не складав регламентів, особистим прикладом не надихав підданих на подвиги в праці і ратній справі, не думав про майбутнє країни.

На перший погляд ці оцінки діяльності наступниць і наступників Петра I не укладаються такі заходи, як обмеження строку служби дворян, скасування внутрішніх митних зборів, заснування Московського університету, секуляризація церковного майна і т. д. Але яке відношення до всіх цих акцій мали Анна Іванівна, Єлизавета Петрівна або Петро III? У всі 37 років, про які йдеться нижче, що фактично країною правили не ті, хто займав стежок, а ті, хто знаходився біля його підніжжя - вельможі і фаворити. Роль государиня і государів зводилася до того, що вони у відповідності зі своїми смаками, симпатіями і антипатіями комплектували "штат" фаворитів і вельмож.

Такий фаворит Петра II, як Іван Долгорукий, не здатний був піклуватися про інтереси держави, в його владі було заохотити імператора до полювання та розваг, не властивим віком отрока. Батько Івана Олексій Долгорукий зосередив всі свої турботи на те, щоб стати тестем імператора.

Улюбленець грубої і жорстокої Анни Іоанівни Бірон, такий же мстивий і неосвічений, як його повелителька, завжди готова виконувати будь-яку примху фаворита, правив країною разом з німецької камарильєю на чолі з Андрієм Івановичем Остерманом. Цей ділок і кар'єрист, людина з безмежним честолюбством був хороший в якості виконавця чужої волі. Він відрізнявся німецькою педантичністю і винятковою працездатністю. Інтриги звели чиновника на вершину урядової піраміди, де йому належало нести непосильну ношу генератора ідей і розробника планів їх реалізації. Остерман постає не державним мужем, а чиновником. Це, однак, не заважало йому очолювати уряд 14 років - з часу опали Меншикова у 1727 р. до свого падіння в 1741 р., тобто протягом трьох царювання.

Іншого плану вельможі оточували трон Єлизавети Петрівни. Фаворит з колишніх пастухів і співочих українець Розум, подарований імператрицею графським титулом (став Розумовським), був, як і повелителька, людиною незлобным, доброзичливим і настільки ледачий, що не втручався в справи управління. Він піклувався тільки про своєї численної рідні, наділяючи її вотчинами, чинами і званнями. Змінив Розумовського фаворит імператриці Іван Іванович Шувалов відзначався багатьма рідкісними в ті часи якостями: безкорисливістю, освіченістю, м'яким характером.

Ні в яке порівняння з Остерманом не йшли і вельможі, на долю яких випала роль перших осіб в управлінні державою: А. П. Бестужев-Рюмін і особливо родич фаворита Петро Іванович Шувалов, людина хоча далеко і не безкорисливий, але плідний прожектер, в якому проглядаються риси великомасштабного державного діяча.

Єлизавету Петрівну змінив її племінник Петро III. За піврічне царювання він не встиг обзавестися вельможею, що здолав усіх своїх суперників і подібним Остерману і Шувалову, який безроздільне вплив на монарха. Його фаворитка Єлизавета Романівна Воронцова - сіра особистість, не могла похвалитися ні розумом, ні красою, тим не менш, так зачарувала імператора, що той мав намір відправити свою дружину в монастирську келію, щоб одружитися на ній. Воронцова не претендувала на роль Помпадурши та її впливу на внутрішню і зовнішню політику не простежується.

Звичайно, ті, хто займав трон, їхні фаворити і вельможі надавали певний колорит царствованиям, але при всьому тому їх вплив на хід подій було обмеженим - треба пам'ятати, що життя текло своєю чергою незалежно від того, хто царював, Петро Великий або його бездарний онук Петро III: селянин обробляв ріллю, купець торгував, в канцеляріях скрипіли пера, чиновники їздили на службу і вимагали хабарі, солдати проводили час у казармах чи на полі брані.

Перейдемо до розгляду подій на троні. Петро I після тривалої хвороби помер 28 січня 1725 р., не скориставшись виданим їм Статутом про спадкування престолу: наступника він не встиг призначити. Стара знати хотіла бачити на престолі сина царевича Олексія, малолітнього Петра. Але ця кандидатура не обіцяла нічого доброго вельможам, выдвинувшимся при Петрі I і брали активну участь у розшуку у справі царевича Олексія і суді над ним. На противагу Петру вони підтримували кандидатуру дружини померлого імператора - Катерини. Спір про наступника вирішили гвардійські полки. Дворянські за своїм складом, вони з цього часу перетворилися на основне знаряддя боротьби за владу між змагалися угрупованнями.

Выдвинувшаяся при Петрі I нова знати, заручившись підтримкою викликаних до палацу гвардійських полків, звела на престол Катерину. Ця була недалека жінка, неграмотна, не здатна керувати величезною імперією, але користувався популярністю, завдяки своїй доброті часто виступала ходатаєм перед суворим чоловіком за осіб, які зазнали опалі, і вміла приборкувати його гнів. Практично влада виявилася, проте, у руках розумного і честолюбного князя А. Д. Меншикова. При імператриці, в 1726 р. було створено Верховний таємний рада, до складу якого, крім представників нової знаті на чолі з Меншиковим, був включений також втілював родовитую аристократію князь Д. М. Голіцин.

Верховний таємний рада стала вищою установою в державі, йому були підпорядковані три перші колегії (Військова, Адміралтейська і Іноземних справ), а також Сенат. Останній втратив титул правлячого і став називатися високим.

Після смерті Катерини I в 1727 р. імператором згідно з її заповітом був оголошений онук Петра і - Петро II, а до Верховного таємної ради перейшли функції регента. Така різка зміна позиції Меншикова, раніше не бажав чути про сина страченого царевича Олексія, було пов'язано з планом одружити малолітнього імператора на своїй дочці. Але не знало меж честолюбство временщика викликало невдоволення навіть у його недавніх союзників. Напередодні смерті Катерини I проти нього готувався заколот, очолений Товстим. Змовники були викриті і поплатилися посиланням. Але розправою з Товстим Меишиков розчистив шлях до влади для аристократії, що в кінцевому рахунку прискорило його власне падіння. У вересні 1727 р. Меншиков був заарештований, засланий на далекий Березів, де незабаром і помер. Його величезні володіння, що налічували понад 100 тис. кріпаків, були конфісковані.

Падіння Меншикова означало фактично палацовий переворот. По-перше, змінився склад Верховного таємного ради, в якому з вельмож петровського часу залишилися лише Остерман і Головкін. Більшість у Верховній таємній раді придбали представники аристократичних родин Голіциних і Долгоруких. По-друге, змінилося становище Верховної таємної ради. 12-річний Петро II незабаром оголосив себе повноправним правителем; цим був покладений кінець регентству Верховної ради.

Домігшись переважаючого впливу в Верховній таємній раді, аристократичне угрупування мала на увазі переглянути перетворення і частково відновити порядки, що існували в Росії до їх проведення.

При дворі великий вплив придбав Олексій Долгорукий, недалекий інтриган, який висунувся завдяки бесшабашному синові, проводив час з Петром II в пиятиках, полюванні та грубих розвагах. Долгорукие, подібно

Меншикову, намагалися закріпити свій вплив здійсненням нового проекту шлюбного союзу. Вони були близькі до мети - на середину січня 1730 р. була призначена весілля Петра II і дочки А. Р. Долгорукого, але імператор під час чергової полювання застудився й раптово помер. Сенатори, генералітет, члени Синоду, гвардійці, а також численні представники провінційного дворянства, які прибули до столиці на очікувані урочистості, стали учасниками важливих політичних подій.

Верховники на таємних засіданнях обговорювали можливих кандидатів на престол. Вибір припав на Анну Іоанівну, дочка брата Петра I - Івана Олексійовича. Петро I видав заміж Анну Іоанівну за герцога курляндського, але вона тут же овдовіла і 20 років провела серед чужого їй курляндського дворянства. В очах верховників герцогиня була найбільш підходящою кандидатурою, яку можна запропонувати корону з обмеженою владою. Ганна Іоаннівна, на думку верховників, давно покинувши Росію, не мала тут прихильників, на яких могла б спертися. В глибокій таємниці Д. М. Голіцин з Ст. Л. Долгоруким склали кондиції, тобто умови вступу на престол Анни Іоанівни.

Ганна Іоанівна повинна була керувати державою не в якості самодержавної імператриці, а спільно з Верховним таємним радою, без відома якого їй заборонялося оголошувати війну і укладати мир, запроваджувати нові податки, давати чином вище полковника, дарувати або відбирати вотчини без суду. Командування гвардією переходило до Верховної таємної ради. Таким чином, кондиції обмежували самодержавство, але не в інтересах усього дворянства, а на користь його аристократичної верхівки, що засідала у Верховній таємній раді.

Слух про "затейке" обмежити "самодержавство" проник в дворянську і гвардійську середовище і викликав там явно ворожу реакцію. На противагу кондицій верховників різні групи дворянства склали свої проекти з викладом поглядів на політичний устрій країни. Якщо кондиції верховників мали на увазі інтереси невеликої купки аристократів, то автори дворянських проектів вимагали скорочення терміну служби, скасування обмежень у спадкуванні нерухомого майна, полегшення умов служби в армії і на флоті шляхом організації спеціальних навчальних закладів для підготовки офіцерів, більш широкого залучення дворян до управління і т. д.

Ганна Іоаннівна, покірливо підписала кондиції в Мітаві, після прибуття в Москву швидко виявила, що "затейка" верховників не користується підтримкою ані в маси дворян, ні в гвардійців. В їх присутності і при їх підтримці вона надірвала аркуш паперу з підписаними нею кондиціями. Цим самим вона проголосила себе самодержавною імператрицею. Верховна таємна рада була скасована, а членів його (Голіциних і Долгоруких) під різними приводами вислали зі столиці, щоб за кілька років піддати страт.

Лінива і неосвічена, яка відрізнялася високим зростом і надзвичайною повнотою, імператриця, яку приводили в захват грубі жарти карлиць, не виявляла цікавості до державних справ. Замість скасованого Верховного таємного ради при ній було організовано приблизно таке ж по компетенції установа, але під новою назвою - Кабінет міністрів. Новим був і склад Кабінету міністрів, куди увійшли довірені особи імператриці.

Ганна Іоанівна обтяжувалася участі в державних справах і в 1735 р. видала указ, яким підпис трьох кабінет-міністрів оголошувалася рівноцінної імператорської підпису.

У царювання Анни Іоанівни небувалих розмірів досягло вплив іноземців. Наплив їх у Росії почався ще з кінця XVII ст., проте до царювання Анни Іоанівни вони не грали суттєвої ролі в політичному житті країна. Іншим стало їх положення при Ганні Іоанівні. Тон при дворі ставив неосвічений фаворит імператриці, курляндський німець, колишній конюх, Вирою, не займав офіційних посад, але користувався безмежною довірою Анни Іоанівни. Під його заступництвом пройдисвіти з іноземців займали вищі і добре оплачувані посади в адміністративному апараті і армії. Багато з них безкарно грабували скарбницю.

У роки бироновщины, а вірніше остермановщины, бо правив країною Остерман, іноземці користувалися перевагами при призначенні на дохідні посади і просування по службі. Це викликало протест з боку російського дворянства, позбавленого частини доходів і защемленого в національних почуттях.

Виразником його став кабінет-міністр А. П. Волинський, разом із колом однодумців розробив

"Проект про поправлении внутрішніх державних справ". Волинський вимагав подальшого розширення привілеїв дворянства, заповнення всіх посад в державному апараті - від канцеляриста до сенатора дворянами, відрядження дворянських дітей за кордон для навчання, "щоб свої природні міністри згодом були". Духовні пастирі, від сільських священиків до вищих посад у церковній ієрархії, теж повинні заміщатися вихідцями з дворянства. Різкі відгуки про Ліні Іоанівні ("Государиня у нас дура, і де не доповідає, резолюції від неї ніякої не доб'єшся"), засудження дій Бірона і його оточення привели в 1740 р. Волинського і його спільників на плаху.

Незадовго перед смертю імператриця призначила собі спадкоємця - сина дочки своєї племінниці Анни Леопольдівни (герцогині Брауншвейгской), причому регентом немовляти була визначена не мати, а Бірон. В умовах загального невдоволення Бироном і нарікання гвардії, яку регент намагався "раскасовать" з армійським полиць, Мініху, президента Військової колегії, без особливих зусиль вдалося здійснити черговий палацовий переворот (8 листопада 1740 р.), що позбавив Бірона прав регента, якими він користувався всього три тижні. Мініх проголосив регентом Ганну Леопольдовну - даму недалеку, чуравшуюся всяких турбот про управління державою, як і її попередники. Чужа російському дворянству, вона, зачинившись, проводила час у товаристві своєї фрейліни.

Переворот не міг задовільнити інтересів широких кіл російського дворянства, так як він зберіг за німцями керівне становище в державі. Впливовою особою в країні став фельдмаршал Мініх, надмірно честолюбний і настільки ж бездарний полководець. Він мріяв про отримання звання генералісимуса російської армії, то про посади першого міністра. Із-за інтриг спритного Остермана, що конкурував з фельдмаршалом в боротьбі за владу, Мініх не отримав чин генералісимуса, про який мріяв, і пішов у відставку. Фактична влада опинилася в руках Остермана.

Чвари між німцями прискорили падіння їх впливу при дворі. Під час чергового перевороту, здійсненого 25 листопада 1741 р. на користь дочки Петра I Єлизавети, були заарештовані запанували на престолі представники Брауншвейгской сім'ї: маленький імператор Іван Антонович, його мати і батько. Поваленого імператора Єлизавета Петрівна і Катерина II тримали в суворій ув'язненні аж до 1764 р.

Вступ на престол Єлизавети Петрівни супроводжувалося двома особливостями: претендентка на трон сама відправилася добувати корону, сама очолила загін гвардійців, повалили Брауншвейгскую прізвище. Друга особливість перевороту полягала в прагненні привернути до нього іноземні держави - Швецію і Францію. За погодженням з Єлизаветою Петрівною Швеція оголосила війну Росії. Справжня мета війни - перегляд умов ніштадської - була завуальована турботою про звільнення Росії від німецького засилля. Передбачалося, що в Петербурзі змовники при підході шведських військ піднімуть повстання, на троні виявиться Єлизавета Петрівна, в подяку за надану допомогу готова підписати вигідний для Швеції світ. Цесаревна, однак, відмовилася підписати зобов'язання повернути Швеції землі, відвойовані її батьком. Переворот був здійснений без участі в ньому шведських військ і дипломатів Франції.

Переворот 1741 р. супроводжувався, крім того, арештом Мініха, Остермана та інших впливових німців і посиланням їх у Сибір. Рота Преображенського полку, що брала участь в подіях, стала називатися лейб-компанією. Учасники перевороту отримали щедрі нагороди кріпаками. Ті з них, хто не мав дворянського звання, були зведені в дворянство.

Нова імператриця скасувала Кабінет міністрів, відновила Головний магістрат, ліквідованого Верховним таємним радою. Були відроджені також Мануфактур - і Берг-колегії, злиті раніше з Комерц-колегією, і оголошено про те, що Сенату повертається вся полпота влади, яку він мав у петрівське час. Однак і Єлизавета Петрівна не могла обійтися без установи, дещо що нагадував Верховний таємний рада і Кабінет міністрів, - під час Семирічної війни виникло постійно діюче нараду, яка стояла над Сенатом і назване Конференцією при найвищому дворі. У роботі Конференції брали участь керівники військового і дипломатичного відомств, а також особи, спеціально запрошені імператрицею.

Сучасники відзначали надзвичайну красу Єлизавети Петрівни. Найбільше її цікавили турботи про свою зовнішність, маскарадах, бали та феєрверки. Двір потопав у розкоші, витрати на його утримання були настільки великі, що імператриця часом не знала, як розплатитися з дрібним рахунками. Безтурботна, яка жила в своє задоволення, Єлизавета Петрівна лише зрідка пригадувала, що у імператриці крім права мати 15 тис. суконь були ще й обтяжливі обов'язки. В останні роки життя їй було ненависне будь-яке згадування про справи, і наближеним доводилося по кілька тижнів вичікувати слушної хвилини, щоб вона підписала указ. Побоюючись палацового перевороту, вона воліла в нічні години спати, а спати вдень.

Безалаберна життя рано звела її в могилу - вона померла в кінці 1761 р. у віці 52 років. Її змінив Петро III - онук Петра Великого, син його дочки Ганни Петрівни і герцога Голштінського. Волею випадку він став спадкоємцем трьох корон: Голштинського герцога, Швеції та Російської імперії. Завбачливо його нарекли Петром Фрідріхом: I le грім, на той випадок якщо він займе трон в Росії, і Фрідріхом - якщо в Швеції. Запанувала Єлизавета Петрівна поспішила терміново доставити його в Петербург, де він прийняв підлогу ім'ям Петра Федоровича православ'я і був оголошений спадкоємцем престолу.

Отрок, ще будучи в Кілі, виявляв хворобливу пристрасть до экзерцициям. Цю прихильність він зберіг і в роки, коли став дорослим. Стійкими у нісенітного імператора були три якості: неприязне ставлення до народу, яким він повинен був керувати, зневагу до православ'я, третирування духовенства та підлесливого ставлення до Фрідріха II, якого він обожнював і яким безуспішно намагався наслідувати. Більшу частину часу він проводив в пиятиках, грі в карти і вахтпарадах.

Дружина Петра III, ангальт-цербетская принцеса, до прийняття православ'я звалася Софією Фредеріка Августою, нареченная Катериною Олексіївною, була повною протилежністю своєму безглуздим дружину. Розумна, енергійна і освічена, вона після приїзду в Росію з німецького глушини виношувала мрію зайняти престол і вміло завойовувала популярність у двору і столичного дворянства.

На противагу Петру III, гримасничавшему в храмах під час богослужіння, вона демонструвала побожність і гарячу прихильність до православ'я. Чоловік знущався над російськими звичаями, дружина, навпаки, неухильно їх дотримувалася. Запальному вподоби і самодурству Петра III Катерина протиставляла спокій і розсудливість. У підсумку Петро III своїми непередбачуваними вчинками викликав у придворних і вельмож невпевненість у майбутньому. Це полегшувало Катерині шлях до трону. Очолювані нею гвардійці-змовники 28 червня 1762 р. скинули Петра III. Почалося 34-річне царювання Катерини Великої.

Отже, трон протягом 37 років після Петра I займали або діти, або дами, абсолютно не підготовлені до управління величезною імперією. Життя, однак, йшла своєю чергою, і чим бесталаннее були особи, які займали трон, тим менш помітний вплив, що сповільнює чи прискорює, вони чинили на цьому житті. Сільське господарство, як відомо, менш за все піддавалося урядової регламентації. Тут спостерігався традиційний екстенсивний шлях розвитку: ні в знаряддях праці, ні в агротехніці скільки-небудь помітних змін не сталося. Головним джерелом збільшення виробництва зерна залишалося освоєння нових земель в Північному Причорномор'ї і Передуралля. Зерно ще не йшло на експорт, його товарні надлишки використовувалися переважно в винокурении.

Більш суттєві зрушення відбулися в промисловості. Головне нововведення полягало в зміні соціальної структури власників мануфактур: падав питома вага казенних мануфактур і відповідно зростало значення приватних підприємств.

З десятиліття в десятиліття збільшувалося число мануфактур і продукції, що випускається ними. Так, виплавка чавуну зросла з 800 тис. пудів у 1725 р. до 3663 тис. пудів у 1760 р. Розсунулися кордону уральської металургії на південь, на землі Башкирії. Безперечні успіхи в розвитку текстильної промисловості, де в 1763 р. налічувалося 205 мануфактур замість 39 в 1725 р. Тут важливо відзначити, що якщо в петрівське час текстильне виробництво зосереджувалося переважно в Москві, то тепер підприємства перемістилися на периферію, ближче до джерел сировини; помітними в текстильній промисловості стали мануфактури, що належали дворянам.

Якщо у промисловій політиці наступники Петра в основному дотримувалися норм, встановлених в роки перетворень, особливо у сфері забезпечення підприємств примусовою працею, то зовнішньоторговельний тариф 1731 р., що діяв до 1757 р., значно знизив ввізні мита, встановлені поблажливим тарифом 1725 р., - тут очевидний відступ від політики Петра, що викликало менш активний торговий баланс. Так, торговий договір з Англією, укладений у 1734 р. не без участі Бірона, за хабар був покровителем англійським купцям, завдав шкоди руської торгівлі. Він хоча й ставив вітчизняних і англійських купців у рівне становище, але так як іноземці були багатшими і організованіше, і отримували з цього "рівності" користь.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ В 1725-1762 рр ..
Внутрішня політика в 1725-1762 рр ..
Внутрішня політика в 1725-1762 рр ..
Правління Петра III (1761-1762)
Становлення Державного банку Російської імперії та особливості його діяльності в 1860-1917 рр ..
Палацові перевороти
Ідейно-політична боротьба в епоху палацових переворотів
Палацові перевороти
Епоха "палацових переворотів": падіння державного початку і особливості політичних процесів у другій чверті XVIII ст.
Промисловий переворот та індустріалізація країн західної Європи і США в останній третині XVIII - на початку XIX ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси