Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Моніторинг і бенчмаркінг

Термін "моніторинг" (від лат. monitor - наглядовий, застережний) тривалий час використовувався як назва особливих технічних пристроїв, наприклад спеціальних екранів для спостереження в радіолокації, комп'ютерах і тому подібних системах. Потім терміном "моніторинг" стали визначати специфічні види робіт в геодезії і картографії, метеорології та гідрології, при відстеженні ситуації в Світовому океані, верхніх шарах атмосфери, виробництвах з використанням високих тисків і температур, небезпечних видів променевої енергії і багатьох інших галузях науки.

Систематичне спостереження за метеорологічними процесами дозволяє робити більш або менш достовірні прогнози про сонячної активності, приймати необхідні заходи у зв'язку з магнітними бурями та ін.

Моніторинг хвороб великої рогатої худоби в Європі допоміг знизити ризик їх поширення на інші країни і континенти. В даний час проводиться моніторинг захворювання на Снід, поширення пташиного грипу та ін.

Моніторинг - це спостереження і аналіз обстановки в природі, соціально-економічної середовищі, інженерних системах і т. п., а також виявлення ситуацій, при яких незначні зміни можуть викликати суттєві та стійкі якісні зрушення, в тому числі негативні.

Важливою особливістю моніторингу є використання даних про "межових станах", "порогових значеннях", "точках повороту" і т. п. в економічних і соціальних процесах, що дозволяє приймати відповідні заходи запобігання або ж мінімізувати негативні наслідки.

Моніторинг на рівні держави

Падіння народжуваності нижче певного мінімуму, наприклад, може мати своїм наслідком звужене відтворення населення країни, надмірна економічна навантаження на територію може підірвати можливості природного середовища до самовідновлення і т. п.

В оцінках дослідники також орієнтуються на норматив, згідно з яким розширене відтворення можливе лише у разі, якщо обсяг інвестицій складає не менше 25% від ВВП країни.

Дослідниками також встановлено, що якщо витрати на проведення наукових досліджень і дослідно-конструкторських робіт протягом 5-7 років не перевищують 1% від валового внутрішнього продукту країни, то виникає небезпека руйнування науково-технічного комплексу країни.

Таким чином, моніторинг може бути охарактеризований як постійно діюча система обліку, збору, аналізу і поширення інформації про стан об'єкта моніторингу, переважно про його критичних станах, що використовується для контролю і прийняття відповідних (у ряді випадків надзвичайних заходів.

Об'єктами моніторингу є процеси в економіці, соціальній сфері, екосистемі, на мікро - і макрорівні. Вони численні й різноманітні, тому їх можна систематизувати за видами, об'єктів і предметів, цілям і завданням, рівнів організації, способів здійснення та іншими ознаками.

Індикатори, що використовуються при моніторингу - це ознаки і властивості предметів і явищ, які помаются кількісної і якісної оцінки.

На глобальному рівні різними організаціями, що здійснюють моніторинг, контролюється: стан природного середовища на планеті, забезпечення країн і континентів питною водою і продовольством, тривалість і якість життя, динаміка індексу людського розвитку, стан мінерально-сировинних, особливо паливно-енергетичних, ресурсів і т. п.

Біосферний моніторинг має своїми результатами достовірні оцінки тенденцій і обґрунтування прогнозів змін в порівнянні з критеріями гранично можливого екологічного збитку і включає спостереження за природою в глобальному масштабі: запилення атмосфери, забрудненням океану, зміною біопродуктивності простори суходолу та акваторії океанів, морів, планетарного значення озер і річок і т. п.

У найближчі роки найбільш ефективним може стати моніторинг міжнародних фінансових потоків в офшорних зонах, злочинів у сферах корупції, наркобізнесу, торгівлі людьми, метеорологічних процесів, хвороб людей і тварин, викидів парникових газів та ін.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Арктичний моніторинг
Досвід компанії "Хегох" щодо використання бенчмаркінгу
Бенчмаркінг і бізнес-розвідка
Бенчмаркінг як функція маркетингових досліджень
Моніторинг і контроль
Перший рівень
Типи держав за рівнем розвитку
Заходи забезпечення автентичності на рівні держави
Два рівні суспільного вибору
Основні ознаки і типи держави
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси