Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економічних вчень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Закони Ману

Після повалення Маур'їв і вигнання буддистів варновый порядок утвердився в Індії на багато століть, жорстко зумовлюючи життєвий шлях кожної людини і коло його занять (виконуваних справ). Склався звід правил, приписаних сину бога-творця Брахми "прародичу людей" Ману.

Тлумачення священних текстів і вчинення жертовних обрядів не тільки для себе, і для інших, були приписані брахманам, володіння зброєю та управління - кшатриям, основна господарська діяльність і "ревна роздача їжі" - вайшьям, служіння і "нечисті" ремесла - шудрам.

Статус брахманів визначався знанням Вед, кшатріїв - доблестю, вайшьев - багатством; причому шудре не належало нагромаджувати багатство, навіть якщо така можливість була.

"Закони Ману" проголошували, що все існуюче в світі - власність брахманів внаслідок переваги народження. Однак уроки підтримки буддизму кшатриями, мабуть, були враховані в правилі "без брахмана не процвітає кшатрії, без кшатрія не процвітає брахман". Збирання земних благ брахманом належало забезпечувати тільки "бездоганними" заняттями - учительством, жертовними обрядами для інших - і прийняттям дарів. Для забезпечення існування брахманів було передбачено велику винагороду за вчинення жертовних обрядів; "людині з малим достатком не слід робити жертвоприношення". Неприпустимим для брахмана і кшатрія нехтуванням релігійного боргу вважалося звернення у разі малозажиточности до фізичної праці й торгівлі.

Навпаки, вайшьям наказувалося бути вмілими працівниками розведення худоби та землеробство, товарознавстві і порівняльної прибутковості в торгівлі з різними країнами у зв'язку з вимогою "крайнього старання при збільшенні майна".

"Закони Ману" зафіксували істотний приріст товарних і грошових операцій (включаючи работоргівлю). Вайшьям належало бути обізнаними у мовах, ціни на ходові товари (самоцвіти, метали, тканини, пахощі і соки), міри та ваги, способи зберігання і розрахунків. Однак визнання значення торгівлі для суспільства поєднувалося з осудливій оцінкою її як "брехливого" способу життя, пов'язаного з необхідністю "кривити душею". Так, торговці, практикуючі звичні прийоми (обвіс тощо) при продажу, які ухиляються від сплати мит і т. д., називалися "відкритими злодіями".

Платон: ідеалізація станово-кастового ладу

Негативне ставлення до торгівлі й ідеалізацію жорсткої суспільної структури, нагадує індійську, ми знаходимо в творах одного з найвпливовіших мислителів "Осьового часу", найбільшого грецького філософа Платона (ок. 427-347 до н. е..).

У своїх творах "Держава" і "Закони" ILiaron виклав схему ідеального суспільного устрою, заснованого на ідеї справедливості. Справедливість Платон тлумачив як гармонійне поєднання в державі трьох начал - дорадчого, оборонної та ділового. Вони відповідають трьом початкам людської душі-розуму, запалі (сміливості, люті) і вожделению, які слід закріпити в спеціалізації трьох груп вільних громадян: філософів-правителів, воїнів-стражів і сукупності тих, хто згідно природним задаткам зайнятий різними сферами господарської діяльності.

Справедливість полягає в тому, щоб кожен удосконалювався в своєму ділі, не втручаючись в інші. Правлячий шар, згідно з Платоном, повинен формуватися з вартою, навчених освітою і тренованих тілесно, що пройшли перевірку в трьох віках і переконаних у єдність своєї та суспільної користі. Праця рабів і податок на вільних посполитих повинні були забезпечити життя правителів і стражів, для якої, однак, передбачалася сувора регламентація. Щоб жадане початок не опанувало філософами і воїнами, Платон рекомендував їм не просто відмовитися від приватної власності та грошей, але спільно харчуватися і володіти дружинами. "Сріблолюбство" і насолоди, що купуються за гроші, він засуджував як негідні істинно вільної людини, рабські і скотинячі за своєю природою.

У самого Платона є вказівки на запозичення принципу триадичности суспільної структури у перської (іранського) пророка Заратустри, чиє вчення було прийнято як державна релігія у світовій державі царів Ахеменідів. Mol Liaron розвинув цю схему далі, враховуючи досвід рідного міста - Афін - і ворожої їм Спарти. Афіни і Спарта були протилежними типами давньогрецького міста-держави - поліса. "Витончені" Афіни стали осередком торгівлі і культури, філософської думки і архітектурного витонченості. "Груба" Спарта з її по-зрівнялівському-колективним рабовладением не допускала концентрації багатств у приватних коморах, не знала філософії, тонких ремесел і розвиненої торгівлі; вся Греція сміялася над громіздкими спартанськими залізними грошима. Але Спарта була завжди готова до війни і здобула перемогу над Афінами, погрузившимися в політичну смуту.

Заперечення "відкритого суспільства"

Слово "політика" нагадує про грецьких полісах. На відміну від міст-резиденцій східних цивілізацій не палац або храм стали осередком життя поліса, а центральна площа - агора. На неї сходилися для участі в народному зібранні повноправні жителі, які володіли землею у відповідності зі своєю приналежністю до громадянської громаді. Тут же розміщувалися торговці і міняйли-лихварі. Агора стала місцем вільного змагання: купців за покупців, публічних політиків за голоси громадян, риторів і атлетів за шану і славу.

Словесні баталії на агорі, відкрите обговорення питань поточного життя сприяли виникненню нового науково-філософського - способу мислення, що вимагає здатності відділяти фактичну і піддається перевірці на практиці від традиційних і емоційних тверджень.

Однак свобода торгових угод і політична демократія сприяли масовим проявам спритності і підступності, падіння вдач і конфліктів інтересів. Афінські філософи відповіли на це виразом ворожості до "відкритого суспільства". Культовою фігурою став Сократ, засуджений на смерть за викриття демократії, якої він протиставив аристократію духу на основі чесноти-знання (слід сказати, що грецьке поняття чесноти спочатку означало військову доблесть). Учні Сократа Платон і Ксенофонт також засуджували демократію через посилення простолюдинів "поганого поводження" - ремісників, купців, матросів і т. д., що визначають своїм голосуванням "дурість" рішень народних зборів.

Платон і Ксенофонт присвятили свою політичну і літературну діяльність пошуків державного устрою, де б чеснота стала дієвою силою. Платон протиставив недосконалості реального поліса своє жорстко структуроване ідеальне держава і намагався знайти понятливого тирана, який твердою рукою забезпечив дотримання платонівських законів.

Платон розумів, що міста виникли як сумісні поселення людей для обміну діяльністю заради задоволення зростаючих потреб, що приморське положення сприяє росту торгівлі, що трудова спеціалізація сприяє збільшенню виробництва продуктів і одночасно вимагає розширення їх купівлі-продажу. Але ці зародкові елементи економічного аналізу в побудовах філософа зціплені рамками нормативних вимог у відповідності з розумінням справедливості:

- недопущення більш ніж 4-кратної різниці в имуществах;

- заборона лихварства;

- суворе виховання вартою;

- заснування нових міст далеко від морського узбережжя і т. д.

Відданість політичним ідеалом зумовила обмеженість економічного мислення Платона, не використав ще самого поняття "економія".