Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Заходи пожежної безпеки при проведенні зварювальних і газорезочных робіт

При зварюванні і різанні металів утворюються шкідливі гази, а також аерозолі металів та їх сполук (заліза, марганцю, вольфраму та ін). Використовувані при роботі горючі гази можуть утворювати з киснем або повітрям вибухонебезпечні суміші, а наявність поблизу робочих місць горючих матеріалів (клоччя, деревні стружки, горючі рідини та ін) являє пожежну небезпеку.

Постійне місце для зварювальних робіт повинне мати суцільну огорожу з вогнетривкого матеріалу, причому висоту огорожі необхідно приймати не менше 1,8 м, а зазор між огорожею і підлогою не більше 5 див.

Зварювальні генератори і трансформатори, а також всі допоміжні прилади та апарати до них, що встановлюються на відкритому повітрі, повинні бути у закритому або захищеному виконанні з вологостійкою ізоляцією і встановлені під навісом з негорючих матеріалів або в наметі з брезенту, обробленого вогнестійким складом. Якщо влаштувати навіси не можна, зварювальні роботи під час дощу або снігопаду повинні бути припинені.

При необхідності заварити тару з-під нафтопродуктів її слід ретельно очистити, промити і пропарити, так як при нагріванні металу від зварювання навіть самі незначні залишки нафтопродуктів випаровуються і пари в суміші з повітрям можуть вибухнути. Промивають судини водним розчином каустичної соди або тринатрійфосфату такої концентрації: на 1 л води беруть 80-120 г лугу. Крім того, при промиванні судин з-під мінеральних масел на кожен грам зазначеного розчину необхідно додавати 2-3 г рідкого скла або мила для утворення емульсії. Для кращого дії розчину його слід підігрівати до 60-80 °С.

Щоб уникнути пожежі дільниці, де повинні проводитися зварювання або різання, потрібно вчасно очищати від тирси, стружок, клоччя та інших горючих матеріалів у радіусі не менше 10 м. Дерев'яні настили або риштовання слід захищати від займання листовим залізом або азбестом. Необхідно забезпечити кожен зварювальний пост вогнегасником або бачком з водою і відром, а також ящиком з піском та лопатою і постійно спостерігати за справним станом протипожежних засобів.

Підлоги в приміщеннях, у яких проводиться дугове зварювання, повинні бути з вогнетривкого матеріалу. Допускається влаштування дерев'яних торцевих полів на вогнетривкій основі. Дощаті підлоги влаштовувати не дозволяється.

Перш ніж приступити до зварювальним роботам, потрібно надійно заземлити корпус зварювального апарата гнучким мідним провідником перерізом не менше 4 мм2, перевірити справність ізоляції проводів і электрододержателей, а також щільність з'єднань усіх контактів.

Дроти, що підводять струм до зварювальних апаратів, розподільних щитів та іншого обладнання, а також до місць зварювальних робіт надійно ізолюють і в потрібних місцях захищають від дії високої температури, механічних пошкоджень і хімічних впливів. Опір ізоляції струмопровідних частин зварювального ланцюга повинен бути не нижче 0,5 МОм. При ручному зварюванні ізоляцію треба перевіряти не рідше 1 разу в 3 місяці, а при автоматичному зварюванні під шаром флюсу - 1 раз на місяць, причому ізоляція повинна витримувати напругу 2 кВ протягом 5 хв.

Основними причинами нещасних випадків при газозварювальних і газорезных роботах можуть бути: вибух кисневого редуктора внаслідок попадання в нього піску і різкого відкривання вентиля балона; вибух барабана з карбідом кальцію внаслідок порушення його герметичності і неправильного розтину; вибух балона або іншої судини, що знаходиться під тиском; різких поштовхів, ударів, падінь, нагрівання їх сонячними променями або іншими джерелами тепла; вибух ацетиленового генератора при зворотному ударі полум'я і попаданні в нього кисню і т. д.

Контрольні питання

1. На які категорії поділяються приміщення виробничого і складського призначення за вибухопожежною та пожежною небезпекою?

2. Скільки існує ступенів вогнестійкості будівельних конструкцій?

3. Що таке межа вогнестійкості?

4. Що означає "необхідна час евакуації"?

5. Як влаштовуються шляхи евакуації?

6. Які вимоги пожежної безпеки висуваються до котелень установок?

7. Пожежна безпека при експлуатації газовикористовуючого обладнання.

8. Як забезпечується пожежна безпека електроустановок?

9. Пожежна безпека при експлуатації аміачних холодильних установок.

10. Заходи пожежної безпеки при експлуатації систем вентиляції і кондиціонування.

11. Дотримання пожежної безпеки при проведенні зварювальних і газорезочных робіт.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Пожежна безпека
Заходи пожежної безпеки при експлуатації газовикористовуючого обладнання
Пожежна безпека на підприємствах переробної промисловості
Заходи безпеки при проведенні робіт по знезараженню продукції
Злочини, що порушують правила безпеки при веденні робіт, а також звернення вибухових, легкозаймистих речовин, піротехнічних виробів, ядерних матеріалів або радіоактивних речовин. Порушення правил пожежної безпеки: поняття, склад і види
Контрольні запитання
Контрольні запитання
Контрольні запитання та завдання
Контрольні запитання
Контрольні запитання
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси