Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 9. Культура Московської держави у ХV-XVII століттях

Культура Руських земель в XV ст.

У це століття Москва стає центром загальноруської національної культури. У цей період посилюється роль російської мови, створюються твори, присвячені темі державного будівництва, зростає інтерес до історії Вітчизни. У сучасній літературі російську культуру цього часу оцінюють як "Російське Відродження". У всіх великих містах північносхідної Русі відновлюються і розширюються монастирські школи та училища, переписуються старі і створюються нові рукописні книги. Розвивається грамотність різних верств населення, особливо міського. В галузі літератури особливе місце займає московське літописання. У 1408 р. при дворі митрополита складається традиція складання загальноруські літописних зводів, першим з яких є Троїцька літопис. До 1480 р. відноситься створення Московського літописного зведення, що став ідеологічним обгрунтуванням об'єднання земель навколо Москви.

Перемога на Куликовому полі дала потужний поштовх розвитку патріотичних почуттів російських людей і спонукала до створення циклу літературних творів, серед яких найбільш глибоким і значним є "Задонщина" - поема, написана Софонієм Рязанцем незабаром після битви. Її характерна особливість - це зв'язок зі "Словом о полку Ігоревім". Створюючи свій твір, Софоний запозичив у автора "Слова" літературні образи, стилістичні звороти та вирази, художні прийоми і навіть окремі уривки. Але це не наслідування, а свідоме зіставлення подій минулого й сьогодення, яке дозволяє висловити головну думку автора - запорука перемоги в єдності і узгодженості дій руських князів. Найпопулярнішим твором циклу про "Куликовській битві" стало "Сказання про Мамаєвому побоїще", в якому широко використані народні перекази про цю подію і образотворчі засоби усної народної творчості.

Піднесенню руської культури і мистецтва сприяло відновлення і розширення культурних зв'язків з країнами Європи і Сходу. Особливе значення мало співдружність Москви з братніми народами Болгарії і Сербії. Так, південнослов'янським впливом пройнята житійна література. Визнаним майстром цього жанру був Епифаиий Премудрий, автор житій Сергія Радонезького і Стефана Пермського. У 1442 р. сербом Пахомієм Логофетом, які жили на Русі з 1430-х рр.., був підготовлений "Хронограф" - збірник повчальних і цікавих повістей з всесвітньої історії. Розширення зв'язків Московської держави з іншими країнами відображає відомий літературний пам'ятник того часу, написаний у жанрі "ходінь", - подорожній щоденник тверського купця Афанасія Нікітіна "Ходіння за три моря". Він присвячений опису його подорожі в Персію, Індію та інші країни Сходу в 1466-1472 рр.

Російське зодчество XV ст. характеризується подальшим розвитком двох головних архітектурних шкіл - новгородсько-псковської і московської. Прикладом першого напряму є храм Василя на Гірці, побудований в Пскові. До унікальних пам'яток ранньої московської архітектури належать собори Успіння на Городку у Звенигороді, а також храми Троїце-Сергієва, Савино-Сторожевського і Андронікова монастирів.

В епоху Івана III величезне значення надається розвитку московської архітектури, що було пов'язано із зміцненням великокнязівського могутності. У цей період була розгорнута перебудова архітектурного вигляду Московського Кремля, здійснена російськими майстрами спільно з запрошеними італійськими зодчими. В 1479 р. італієць Аристотель Фіораванті завершив зведення головного храму Української держави - Успенського собору Кремля, потім були побудовані Грановита розпочато, храм Івана Лествичника, палац великого князя, Архангельський собор, а також кремлівські стіни і вежі. Поряд з Фіораванті в їх створенні брали участь італійські архітектори Антон Фрязин, Марко Фрязин, П'єтро Антоніо Соларі, Алевиз Фрязин і Алевиз Новий. В цілому італійські майстри, ремісники, художники зробили в цей час значний вплив на формування російської культури. Але не меншою майстерністю відрізнялися і вітчизняні творіння. Наприклад, псковскими зодчими була побудована в 1489 р. в Кремлі домова великокнязівська церква Благовіщення.

В цей період на вищий щабель розвитку піднялася церковна живопис. В кінці XIV - початку XV ст. у Великому Новгороді, Москві, Серпухові і Нижньому Новгороді працював приїхав з Візантії живописець Феофан Грек. Їм була створена розпис храму Спаса на вулиці Ільїна в Новгороді, разом з Симеоном Чорним - розпису московської церкви Різдва Богородиці і Архангельського собору. Великим російським художником цієї епохи був Андрій Рубльов. Він брав участь у розписі старого Благовіщенського собору в Кремлі разом з Феофаном Греком і Прохором з Городця, розписував Успенський собор у Володимирі, Троїцький собор Троїце-Сергієвому монастирі і Спаський собор Андронікова монастиря. Його пензлю належить шедевр світового живопису-ікона "Трійця".

В кінці XV ст. величезний внесок у розвиток живопису вніс іконописець Діонісій. Разом зі своїми синами Феодосією і Володимиром, а також іншими учнями він створив фрески Успенського собору Кремля, розписи храмів Пафнутьево-Боровського, Иосифо-Волоколамського і Ферапонтова монастирів. Його пензлю належить знаменита ікона "Спас у силах".

На рубежі XV-XVI ст. значну роль у розвитку культури надали утворення єдиної Російської держави і завершення формування російської (великоруської) народності та єдиної російської мови, провідне місце в якому зайняли московський говір і володимиро-суздалъекий діалект, ставши основою розмовної та ділової мови. Вплив цих факторів призвело до XVI ст. до перетворення різноманітною за своїм місцевим особливостям російської культури в єдине ціле.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Культура Московської держави в XVI-XVII ст.
Становлення російського самодержавства і станового управління суспільством. система центральних і місцевих органів влади в московській державі в ХV-ХVІ ст.
Становлення Московської держави XIV - початку XVI століття
Московська держава в епоху Смути (початок XVII століття)
Державно-політичний розвиток Московської держави
ОБ'ЄДНАННЯ РОСІЙСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ НАВКОЛО МОСКВИ
ОБ'ЄДНАННЯ РОСІЙСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ НАВКОЛО МОСКВИ
Культура Руських земель у період монгольського панування (середина XIII-XV ст.)
Оборона Північно-Західних руських земель
Зовнішня політика Руських земель у XII - початку XIII ст
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси