Меню
Головна
 
Головна arrow Етика і естетика arrow Психологія і етика ділового спілкування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 8. Мистецтво самопрезентації

Частина культури ділового спілкування складає створення привабливого іміджу. Без цього наївно розраховувати на гідну репутацію в суспільстві. Слово "імідж" міцно ввійшло в нашу мову, воно вживається в розмовній мові, зустрічається в пресі. Але до цих пір деякі ділові люди не надають належного значення своєму іміджу або приділяють йому другорядне місце.

У результаті вивчення матеріалу даного розділу студент або зацікавлений читач повинен:

- знати складові іміджу ділової людини та шляхи його формування;

- вміти формувати власний імідж та обирати адекватні моделі самопрезентації;

- володіти способами і техніками ефективної самоподачи.

Імідж ділової людини

Поняття іміджу ділової людини

Імідж - це певний образ, який людина, його "я" представляє світу, свого роду самопрезентація для інших. За допомогою іміджу, з одного боку, ми намагаємося дати інформацію для оточуючих, а з іншого - маємо свої конкретні цілі.

Набуття професійного іміджу не є самоціллю для ділової людини. Однак володіння ним становить дуже істотну його особистісну і професійну характеристику, має глибокий практичний зміст.

Поняття іміджу включає не тільки природні властивості особистості, але й спеціально створені. Крім того, воно говорить як про зовнішньому вигляді, так і про внутрішній світ людини, про його психологічному типі.

Етимологічно поняття "імідж" походить від французького image, що означає образ, зображення, уявлення. У сучасному значенні воно означає те враження, яке справляє людина на оточуючих, що і як він говорить і робить, який стиль його мислення, поведінки, поводження з людьми, його зовнішність, одяг, манери.

У західному бізнесі здібності та вміння людини справляти гарне враження надають дуже велике значення. Недарма там з'явилася нова категорія людей, так званих іміджмейкерів - фахівців по іміджу.

Коли говорять про імідж, зазвичай виділяють соціальний, професійний та індивідуальний імідж.

Соціальний і професійний імідж - сукупність уявлень про те, як повинен виглядати і вести себе людина певного соціального статусу або професії (політик, бізнесмен, вчитель, лікар тощо). Якщо враження, яке справляє людина, не відповідає очікуваному від його професії або положення в суспільстві, говорять про необхідність "зміни іміджу".

Індивідуальний імідж - сукупність вимог, які пред'являються діловій людині, співвіднесених з його індивідуальними особливостями і діловими якостями.

Змістовна характеристика іміджу

Імідж-це не застигле поняття, бо людина може бути різною в залежності від обставин. На жаль, часто буває так: відпрацьовано якийсь стереотип, придбані і засвоєні певні форми поведінки, стиль одягу, манери спілкування, і людина, нс замислюючись, переносить цей стереотип далі, в інші обставини. І часто програє. Тому що завжди необхідно робити поправку на обставини, розуміти мотиви своїх вчинків і кінцеві цілі, і лише виходячи з цього вибудовувати свою поведінку.

Наприклад, десятки тисяч дівчат мріють стати фотомоделями, але вдається це лише небагатьом. І тільки одиниці стають топ-моделями, досягли справжніх вершин цього виду бізнесу. Серед елітних красунь - американка Сінді Кроуфорд. Де б вона не з'являлася - скрізь її супроводжує успіх. У чому її секрет? Вона розумна і елегантна, у неї прекрасні зовнішні дані. Крім того, їй властива тонка манера вираження свого душевного стану. Всякий, хто з нею спілкується, підпадає під її людська чарівність.

Поза всяким сумнівом, красивим людям легше створювати ефект особистої чарівності. В кіно або на телеекрані наш погляд запам'ятовує в пам'яті образи привабливих людей. Психологи неодноразово переконувалися, що з десяти випадків щонайменше у восьми наше первісне враження про інших людей складається за зовнішніми даними.

Але відсутність привабливих зовнішніх даних не перекриває дорогу до створення сприятливого особистого іміджу. Кожен індивід наділений здатністю подобатися людям. Як показують дослідження, чим більше додається зусиль у прояві цього якості, тим яскравіше висвічуються інтелектуальні, художні та інформаційні характеристики особистості.

Познайомтеся з самохарактеристикой Л. Н. Толстого: "Я дурен собою, незграбний <...> нудний для інших, нетерплячий і сором'язливий, як дитина. Я майже невіглас. Що знаю, тому я вивчився дещо як сам, уривками, без толку і те, як мало. Я не стриманий, нерішучий, постійний, тупо пихатий і палкий, як всі безхарактерні люди. Я не хоробрий. Я не акуратний в житті і так ледачий, що неробство стала для мене майже нездоланною звичкою. Я розумний, але розум мій майже ніколи ні на чому не був грунтовно випробуваний. У мене немає ні розуму практичного, ні розуму ділового. Я чесний, тобто, я люблю добро, зробивши звичку любити його; і коли відхиляюсь від нього, буваю задоволений собою і повертаюся до нього з задоволенням, але є речі, які я люблю більше добра - славу. <...> Найважливіше для мене в житті виправлення трьох головних вад: безхарактерність, дратівливості і ліні".

Бути привабливим - свого роду мужність, так як для цього потрібна безперервна робота над собою. Бувають і поразки, які треба вміти переносити гідно.

Чарівність - це не стільки візуальна привабливість особистості, скільки повнота довіри, душевна прихильність до людей. На жаль, в житті нерідко буває так, що люди самі собі створюють героїв та кумирів, абсолютно не вникаючи в їх особистісну сутність. Саме тому корисно оцінювати, які людські якості та вчинки привертають нашу увагу, і чому ми так тягнемося до їх власникам.

Серед пріоритетних якостей, володіння якими робить реальним рішення проблеми іміджу, умовно виділяють три групи.

У першу групу входять:

- комунікабельність (здатність легко сходитися з людьми);

- эмпатичность (здатність до співпереживання);

- рефлексивність (здатність розуміти іншу людину);

красномовність (здатність впливати словом).

Ці якості складають набір природних обдарувань, позначаються поняттям атракція ("вміння правиться людям"). Володіння цими здібностями і їх постійний розвиток - запорука успішного створення особистого іміджу.

У другу групу входять характеристики особистості, що є наслідком її освіти і вихованняня. До них відносяться:

- моральні цінності;

- психічне здоров'я;

- здатність до міжособистісному спілкуванню. Суспільству необхідний морально надійний чоловік, здатний на самовдосконалення, - насамперед духовне, має широкі гуманітарні знання. Достоєвський вважав, що гуманітарна розвиненість полегшує людині успішне освоєння будь-якої професії. Про вірність цього твердження письменника свідчать численні приклади з життя знаменитих людей.

Завдяки гуманітарній культурі людина здобуває можливість вбирати в себе різну інформацію, піддаючи її чуттєвої і раціональної обробки. Ця культура в Японії, наприклад, вважається найважливішим компонентом внутрішнього світу менеджера, складовою частиною його іміджу. Не випадково очей японця здатний розрізняти 47 відтінків кольору, а російської - тільки 7, що можна розцінити як наслідок недостатньої гуманітарної освіченості людей в пашей країні (так, з 1940-х рр. кількість предметів гуманітарного циклу в наших школах зменшилося на 1/3).

До третьої групи якостей відносяться ті, які пов'язані з життєвим і професійним досвідом особистості.

Наприклад, у корпорації "Дженерал Моторс" перше з п'яти вимог до менеджера - компетентність. Кожен менеджер повинен професійно знати, як виконати свою роботу найкращим чином. Ці знання можуть бути отримані, якщо менеджер досить старанний і посидющий, щоб добути їх з книг, досить проникливий і самокритичний, щоб засвоїти їх із свого досвіду, і досить чутливий, щоб витягти їх з досвіду інших. Менеджер не може дозволити собі вчитися лише на власних помилках.

Однак практика показує, що 99 чоловік з 100 не мають можливості проявити свій справжній талант і все життя займаються не своєю справою. Ще Н. Л. Добролюбов писав, що людина зі здібностями міністра мучиться на кучерских козлах, а інші, зі здібностями кучера, знемагають у високих міністерських кріслах.

Разом з тим, володіння всіма перерахованими вище якостями ще не гарантує того, що ділова людина автоматично набуває позитивний імідж. Дослідники стверджують, що 92% виробленого враження залежить від того, як людина виглядає і "звучить". Тому багато політики і менеджери освоюють акторський лікнеп, вивчаючи:

- мистецтво посміхатися;

- постановку голосу;

- техніку жестів, міміки і поз.

Допомагають їм у цьому іміджмейкери - фахівці зі створення іміджу.

Ще однією умовою створення привабливого іміджу є знання правил етикету і вміння вести себе у відповідності з ними. Як і мораль, етикет є одна з форм регулювання людської поведінки. Але на відміну від моральних норм правила етикету носять суто формальний характер. Їх просто треба знати і дотримувати. Мова етикету виражає насамперед вимоги загальнолюдської ввічливості, потім регламентує ієрархію вікових, службових, тендерних, родинних відмінностей людей, коли заздалегідь обумовлюються вже готові моделі конкретної дії у певній ситуації з урахуванням цих відмінностей.

Однак особливе значення у формуванні іміджу мають зовнішній вигляд та одяг людини. Саме про них піде мова в наступному параграфі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Прикладне мистецтво
Мистецтво Стародавньої Греції
Мистецтво Римської імперії
Імідж
Емоції в житті ділової людини
Середовищний імідж
Поняття і роль іміджу
Емоції в житті ділової людини
Поняття ділової бесіди
Імідж
Середовищний імідж
Вербальний імідж
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси