Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Велике князівство Литовське і Руське в XIII - середині XV вв

Значний вплив на історичні долі нашого народу та його державності після "великого розорення" Русі Батиєм зробило виникло в середині XIII ст. на північно-західних кордонах руських земель Велике князівство Литовське. Його засновником був князь Міндовг (Міндаугас), який у 1230-ті рр. зумів об'єднати під своєю владою розрізнені литовські племінні союзи жемайтів, аукшайтов, ятвягів, курши та ін.

З моменту свого утворення Литва складалася як балто-слов'янська держава. Не знала ординського панування, вона швидко розширювала свою територію за рахунок земель ослаблих західно-руських князівств колись єдиної Давньоруської держави. Вже Миндовгу вдалося підкорити землі "Чорної Русі" у верхів'ях басейну річки Неман з містами Гродно, Новогородок, Волковиськ і Слонім. Формування Литовського князівства було прискорено необхідністю боротьби з агресією Тевтонського ордену, що зміцнився в Прибалтиці. Литві в цей період доводилося маневрувати між Заходом і Сходом: Міндовг брав католицтво (1251) і королівський титул від папського престолу, то вступав у союз проти хрестоносців з Олександром Невським і Данилом Галицьким. Нарешті, в 1260 р. в битві на озері Дурбе литовці завдали Ордену жорстоке поразка, і їх правитель відмовився від заступництва папи римського. До кінця правління Міндовга, полеглого в 1263 р. від рук змовників, Литовська держава вже являло собою значне політичне утворення Східної Європи.

Розквіт Литви настав у XIV ст., коли князі Гедимін (Гедимінас) (1316-1341) і Ольгерд (Альгірдас) (1345 - 1377) створили величезну державу, приєднавши до своїх володінь великі західно - і південноросійські території: Полоцьк, Вітебськ, Мінськ, Брест, Брянськ, а також Турово-Пинскую, Галицьку і Волинську землі. Власне литовська етнічна територія до цього часу становила не більше десятої частини всієї держави.

Перебуваючи в суперництві і з князем московським Іваном I Калитою, і з польськими королями, Гедимін чинив значний вплив на політику Великого Новгорода і Пскова, Києва і Смоленська. Між двома формуються державами розгоралася боротьба за право грати роль "збирача земель руських". Сина Гедиміна Ольгерду вдалося приєднати Київщину, Переяславщину, Чернігово-Сіверську землю, а при його наступників територія Литви розширилася за рахунок російських і майбутніх українських і білоруських земель. Включення Руських земель до складу Литовського князівства полегшувалося тим, що в приєднаних західно - і південноруських землях зберігалися православ'я, що склалася соціальна структура, значна автономія і навіть спадкові права ряду місцевих руських князів на їх володіння. Руські землі в складі Литви - економічно і політично більш розвинені - мали істотний вплив на характер соціальних відносин і культуру цієї держави. Вотчинна знать Великого князівства Литовського, за винятком князів, в основному складалася з росіян, а не з литовців. Крім того, "Правда Руська" до другої половини XV ст. було чинним зведенням законів на території Литви. Російська мова в її західному варіанті ("російська мова") став державною мовою Литовського князівства і був найпоширенішим мовою освіченої частини литовського суспільства. Литва являла собою федерацію земель і князівств під владою великих князів з династії Гедиміновичів. Поліетнічний характер держави відображало його офіційна назва - Велике князівство Литовське і Руське.

У Литві склалися особливі взаємини влади і підданих. Ще в кінці XIV ст. офіційні грамоти називали всіх вільних воїнів боярами. Згодом роздача земель і селян призвела до утворення широкого шару землевласників, які отримали запозичені з Польщі герби, а також називання - бояри-шляхта. Заборону православним князям і боярам займати вищі державні посади викликало опір, і привилеи (жалувані грамоти) 1432-1434 рр. зрівняли їх у правах з католиками, проголосивши недоторканність вотчин і їх власників від репресій без суду. Привілею 1447 р. звільнив всіх залежних селян від натуральних і грошових податків на користь держави і надав землевласникам право суду над своїми селянами.

Вже до середини XIV ст. па теренах Російських земель склалося два центри тяжіння, що претендували на провідну роль в об'єднанні всіх руських земель: Москва і Вільно (заснований в 1323). Зіткнення між ними було неминуче, тим більше, що в конфлікті Москви з Твер'ю Литва підтримала тверського князя. В 1368-1372 рр .. Ольгерд здійснив три походи на Москву і двічі безуспішно облягав її. Але сили суперників були приблизно рівні, і договір 1392 р. скріпив визнання Литвою великого володимирського князювання "отчиною" московського князівського будинку.

Після смерті Ольгерда литовський великокняжий престол зайняв його син Ягайло (1377-1392), почав правління спільно зі своїм дядьком Кейстутом, це зумовило період міжусобиці, ослаблявшей Литовсько-Руська держава і усиливавшей небезпека з боку Тевтонського ордену, який погрожував не тільки на Литві, але й Польщі. Загальна загроза зближувала дві держави. У 1385 р. на з'їзді польських і литовських панів в містечку Крево поблизу Вільно була прийнята унія - угода про об'єднання Польщі і Литви шляхом династичного шлюбу. Ягайло прийняв католицтво з іменем Владислава і одружився з польською королевою Ядвігою, став одночасно королем польським і великим князем литовським. Християнство в його католицькому варіанті було оголошено державною релігією Великого князівства Литовського. Однак син Кейстута Вітовт (1392-1430) не підкорився Кревської унії і повів боротьбу зі своїм двоюрідним братом Ягайла за незалежність Литви. У 1392 р. між ними було укладено угоду у маєтку Острів біля грода Ліди, за якою Вітовт визнавався довічним правителем Великого князівства Литовського і васалом польського короля. Правління Вітовта стало періодом найвищого розквіту князівства, яке простяглося від Балтійського до Чорного моря. Були приєднані Смоленські землі і князівства в верхів'ях Оки; Вітовт садив своїх ставлеників на ординський престол; величезну данину платили йому Новгород і Псков.

Об'єднане Польсько-Литовська держава змогла дати відсіч агресії Тевтонського ордену. У 1409 р. розпочалася так звана Велика війна Королівства Польського і Великого князівства Литовського проти Ордену. Вирішальна битва відбулася 15 липня 1410 р. біля села Грюнвальд в Північній Польщі. Польську частину війська очолив Владислав-Ягайло, він же здійснював загальне командування. Литовсько-російськими військами командував Вітовт. До складу польсько-литовських військ входило 47 хоругв (військових підрозділів) з західно-руських областей і смоленські полки, які зіграли вирішальну роль в битві. З двох сторін у битві брало участь близько 60 тис. чоловік. Орден був розгромлений, більшість рицарів загинуло. Грюнвальдська битва призвела до посилення позицій Великого князівства Литовського. У 1413 р. у містечку Городло (Східна Польща) була укладена нова, Городельська унія, згідно з якою закріплювалася незалежність Великого князівства Литовського.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Велике князівство Литовське і Руське в XIII-XV ст.
Велике князівство Литовське і Руське в XIII-XV ст.
Зовнішня політика Великого князівства Литовського у другій половині XIII - першій половині XVI ст.
Становлення Великого князівства Литовського. Федеративний характер держави (XIII - перша половина XIV ст.)
Стародавня Русь, Золота Орда і Велике князівство Литовське: історичні альтернативи державно-політичного розвитку середньовічної Русі в XIII-XV ст.
Державний лад Великого князівства Литовського
Культура Руських земель у період монгольського панування (середина XIII-XV ст.)
Боротьба Руських земель з зовнішньою агресією в середині XIII століття та її наслідки
Київське князівство
Питома Русь (середина XII - середина XIII століття)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси