Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Римське приватне право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Колишній погляд на розходження солідарних і корреальных зобов'язань

Вважалося, що корреальная відповідальність виникає при спільному вступ боржників в договір, а солідарна відповідальність наставала з деліктів або коли боржники вступали в зобов'язання незалежно один від іншого. Питання про відмінність між корреальными і солідарними зобов'язаннями був, мабуть, найважчим у зобов'язальне право.

Вважалося, що корреальные учасники зобов'язання більш тісно пов'язані між собою, ніж солідарні. Так, перерва позовної давності щодо одного з корреальных боржників діяв щодо всіх корреальных боржників, між тим як перерва давності стосовно одного із солідарних боржників не діяв щодо решти солідарних боржників. Рівним чином прощення боргу одному з корреальных боржників або заміна зобов'язання новим (новація, оновлення зобов'язання) припиняє обов'язок решти корреальных боржників. Такі правові наслідки не були притаманні солідарних зобов'язань.

Грунтуючись на вираженні джерел про те, що в корреальных зобов'язання мова йде про єдиний зобов'язанні (in utraque obligatione una res vertitur), німецькі пандектисты минулого сторіччя, особливо Келлер, висунули хитромудру теорію про єдиному об'єктивному складі корреального зобов'язання з різними суб'єктивними відносинами. Цим пояснювалося, що пред'явлення позову до одного корреальному боржника присікає можливість позову до іншого. Однак джерела кажуть в інших місцях не про єдиному, а про двох корреальных зобов'язання, вказуючи, що якщо позов пред'являється по одному корреальному зобов'язанню, то тим самим погашається друге коррсальное зобов'язання (natura obligationum duarum еа esset, ut, cum altera earum in Judicium deduceretur, altera consumeretur - D. 46.1.5). А в такому питанні, як вплив прострочення одного з корреальных боржників, існує в текстах важко примиримое протиріччя. На думку Помпония (ок. 130 р. н.е.), неправильне дію одного з корреальных боржників тягне за собою шкідливі наслідки для іншої (alterius factum alten quoque nocet - D. 46.2.18). На думку ж Марціана (ок. 230 р. н. е..), в корреальном зобов'язанні прострочення одного з содолжников не тягне за собою шкідливих наслідків для іншої (si duo rei promittendi sunt alterius mora alteri поп nocet - D. 22.1.32.4).

Всі ці труднощі, а також сучасні методи підходу до візантійських джерел римського права повели до необхідності перегляду питання про корреальных і солідарних зобов'язаннях.

Єдиний тип сукупного зобов'язання у юристів-класиків

Новітні автори приходять до висновку про те, що складний і заплутаний питання про відмінність між корреальными і солідарними зобов'язаннями заснований на недостатньо критичному ставленні до джерел і по суті є безпредметним створенням досить пізніх, переважно німецьких, "теоретиків".

З цієї точки зору вважається, що не було двох категорій сукупних зобов'язань, корреальных і солідарних, а був один тип; будемо іменувати його солідарним. У класичну епоху вважалося, що позови кількох сукупних (раніше говорили: корреальных, тепер кажуть солідарних) кредиторів або кількох солідарних боржників є позовами про одному і тому ж (de cadem re), внаслідок чого пред'явлення позову, точніше litis coiitestatio, одним з кредиторів або до одного з боржників тягне за собою погашення інших прав вимоги.

Збереження при Юстиніані єдиного тіна сукупного зобов'язання при наявності кількох кредиторів

Укладачі Дигест залишили це положення в силі для активної солідарності, зберігши відповідні тексти класичних юристів без зміни. Si duo rei stipulandi sint..., unum judicium petentem, totam in rem litem deducere, тобто при наявності двох сукупних (раніше перекладали: корреальных; тепер переводять: солідарних) кредиторів пред'явлення позову одним з них веде до поглинання позовом всього зобов'язального відносини (D. 46.2.31.1). Якщо один з двох сукупних кредиторів пред'являє позов, то пропозиція грошей боржником іншого з кредиторів не породжує правових наслідків (D. 45.2.16).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Множинність осіб у зобов'язанні
Джерела виникнення солідарних зобов'язань
Складні форми стипуляции. Корреальные зобов'язання.
Реформа Юстиніана щодо погашення зобов'язання за наявності декількох сукупних боржників
Сукупний попит і сукупна пропозиція
Зобов'язання, які користувалися позовним захистом, і натуральні зобов'язання
Реформа Юстиніана щодо погашення зобов'язання за наявності декількох сукупних боржників
ЗАГАЛЬНЕ ВЧЕННЯ ПРО ЗОБОВ'ЯЗАННЯ ТА ДОГОВОРИ
Рівномірний розподіл тягаря непогашених боргових зобов'язань серед кредиторів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси