Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 6. Російська держава в XVI столітті

Завершення об'єднання Російських земель

На кінець XV - першу третину XVI ст. припадає третій, завершальний етап об'єднавчого процесу державно-політичного "збирання Руських земель" під руку великого московського государя. Якщо при правлінні Івана III після приєднання до Москви земель Великого Новгорода і його північних володінь, а також важливих з геополітичної точки зору удільних князівств загальна територія Московської держави значно зросла, то в період великого московського князювання його сина Василя III (1505-1533) Російське держава стала найбільшою державою на Європейському континенті. Значну роль у цьому відігравали ідеологічного і духовно-моральне початку, сприяють відродженню незалежності і цілісності багатонаціональної держави, основою якого була великоруська народність, а духовним стрижнем - православ'я. Вкрай важливим було оформлення ідеї спадкоємності Русі від Візантії. У зв'язку з цим митрополит Зосима вже називав Івана III "новим царем Костянтином", а московські посли з обуренням відкинули в 1489 р. пропозицію німецького імператора Фрідріха III про коронації великого московського князя, заявивши, що він і так має "настанова від Бога". Формування єдиного Російського держави зустрічало природне протидію з боку Великого князівства Литовського і Польщі, тим більше, що православна знать Литви і насамперед можновладні "верховський" князі (мали вотчини у верхів'ях р .. Оки) прикордонних з Московською державою земель тяжіли до Москви. Після "отъехавших до Москві" в кінці XV ст. князів Воротынских і Белевских процес переходу на бік Русі цих князів придбав масовий характер. Василь III, вступивши на престол в жовтні 1505 р., зумів приєднати до Московського державі Псков (1510), Смоленськ - найдавніший центр західно-руських земель (1514) і Рязань (1521). Проте об'єднані в першій третині XVI ст. російські землі ще зберігали значну самостійність.

Державно-політичний розвиток Московської держави

На початку правління Василя III існували чотири уділи його молодших братів, що мали можливість претендувати на великокняжий стіл, а до кінця правління залишилися лише два, причому доля брата Юрія Івановича було ліквідовано майже відразу після смерті Василя III. Служилі князі (Вяземские, Одоевские, Трубецькі), володіючи величезною владою в своїх володіннях, не могли розраховувати на велике князювання. Складною залишалася і соціальна структура верхів Російського держави: удільні князі (брати великого князя), служилі князі, що зберігали владу в своїх володіннях, князі знову приєднаних земель, старе московське боярство, боярство питомих і приєднаних князівств. У XVI ст. неухильно йде процес перетворення васалів великого князя в його підданих. Так, значна частина княжих володінь при Василі III ставали вотчиною. Якщо кілька князів виявлялися намісниками в своїх володіннях, то інші отримували вотчини в інших місцях. При цьому багато з них поступово і цілеспрямовано дробилися і дрібнішали. Великий князь був зацікавлений у тому, щоб землі отримували тільки з його рук. Він мав для цього новгородські і князівські тверські землі, а також землі черносошных (державних) селян. І якщо на початку століття маєток наближалося за умов володіння вотчини, то до кінця століття, навпаки, вотчина стала більше схожим на маєток. Причому маєтку давалися не тільки неименитым (служилим людям, але і боярам і князям. Особливою турботою московського государя були великі монастирі, що збільшували свої доходи за рахунок вкладів "на упокій душі", торговельних та лихварських операцій. Бачачи в монастирях опору у своїй діяльності щодо централізації держави, великий князь, однак, прагнув якщо не обмежити монастирські володіння (ці спроби ні в XV, ні в XVI ст. успіху не принесли), то хоча б зробити зростання церковних і монастирських багатств підконтрольним.

У XVI ст. продовжувала існувати Боярська дума на правах дорадчого органу при великому князеві. Кількість членів Думи (включаючи окольничих) не перевищувала 24 осіб. В цей час в число думных бояр починають шанувати і князів. До середини століття існували лише два загальнодержавних центральних установи: Палац, який відав великокнязівськими землями, і Скарбниця (Казенний двір) є не тільки головним фінансовим органом, але і державною канцелярією. В середині століття з Казни виділяються накази - найважливіші центральні органи галузевого управління: Помісний, відав роздачею земель дворянам, Розрядний, забезпечував їх платнею і проводив облік всіх служилих людей, Розбійний, Посольський, Челобитный. Держава поділялося па повіти, а повіти - на волості. У повіті на чолі ставився намісник, а волості - волостель. Ці посади давалися, як правило, за колишню військову службу. У зв'язку з цим адміністративні і судові обов'язки виявлялися лише обтяжливим "доважком" до отриманого наместническому "корму". Відсутність стабільних місцевих органів влади робило особисту владу князя нагорі сильніше, ніж на місцях.

Важливим етапом в історії Росії став перший станово-представницький законосовещательный інститут - Земський собор, скликаний у Москві в лютому 1549 р. Він складався з членів Боярської думи, Освяченого собору, представників різних верств землевласників. Скликання Земського собору став важливим кроком на шляху створення в Росії станово-представницької монархії. Збереглися дані про те, що Собори скликалися в 1570-1580-е рр. досить часто, проте регулярно чинним "парламентським" органом, що обмежує самодержавство в Росії, в XVI ст. вони так і не стали. Станово-представницькі установи на місцях виявилися більш життєздатними. За Губної реформи (від губа - округ), здійсненої урядом регентші Олени Глинської у 1530-х рр.., були введені посади губних старост, обирані дворянами в повітах, і городових прикажчиків, які обираються з дворян-землевласників у містах. У черносошных волостях і містах обиралися земські старости з числа селян і посадських людей.

Велике значення мали й низові станові організації. Так, в житті селян виняткову роль відігравала громада, функції якої протягом століть розширювалися, в їх число включалося регулювання землекористування і використання різних угідь, розкладка і збирання податків. У XVI ст. громада мала свою, нехай і дуже обмежену юрисдикцію; управління нею здійснювалося за допомогою розгалуженої системи виборних посад, яка складалася з декількох рівнів. Нерідко громада протистояла феодалам і представникам державної влади, відстоюючи інтереси своїх членів (причому далеко не завжди безуспішно) за допомогою звичайного права, суду і чолобитних.

В руських містах, що виникли як центри феодального панування, але з часом перетворилися на центри ремесла і торгівлі, дуже велике значення мали низові форми станових міських організацій посадських людей. Діяльність виборних в громаді і на посаді суворо контролювалася рядовими членами. Демократичні традиції цих станових організацій виявилися дуже стійкі до життя. Держава завжди було змушене рахуватися з цим становим демократизмом, часом пристосовуючись до нього, часом використовуючи його для своїх цілей або спираючись на нього.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Російська держава
Російська держава, право, суспільство
Сучасне російське держава
ОБ'ЄДНАННЯ РОСІЙСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ НАВКОЛО МОСКВИ
ОБ'ЄДНАННЯ РОСІЙСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ НАВКОЛО МОСКВИ
Завершення політичного об'єднання Руських земель навколо Москви
Становлення російського самодержавства і станового управління суспільством. система центральних і місцевих органів влади в московській державі в ХV-ХVІ ст.
МОСКОВСЬКА ДЕРЖАВА
Наявність у держави публічної (політичної) влади
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси