Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 70. Суспільно-політичне та культурне життя Білорусі в 1953-1964 рр.

Після смерті В. Сталіна у 1953 р. в СРСР почалися зміни у всіх сферах життя країни. У суспільно-політичному і культурному житті СРСР і БРСР друга половина 1950-х - перша половина 60-х рр .. - це період відносної лібералізації, який дістав образну назву "відлига". Ініціатива перетворень виходила від нового керівництва СРСР. Значною політичною подією цього періоду стало офіційне засудження культу особи Сталіна. На XX з'їзді КПРС (лютий 1956 р. Н.С. Хрущов зробив доповідь "Про культ особистості і його наслідки". 30 червня 1956 року ЦК КПРС прийняв постанову "Про подолання культу особи і його наслідків". Цей документ поклав початок процесу десталінізації радянського суспільства. Почався перегляд справ незаконно репресованих, проводилася реабілітація жертв політичних репресій 1930-1940-х рр. У 1956-1961 рр. Верховний суд УРСР розглянув понад 30 тисяч справ про реабілітацію. Серед реабілітованих і цей час Н. Голодед, А. Черв'яків, Д. Жилунович, С. Шушкевич, С. Граховский та ін. Засудження культу особистості, реабілітація та інші заходи, які свідчили про лібералізації внутрішньополітичного курсу, сприяли підвищенню авторитету КПРС серед трудящих. З 1953 по 1965 рр. число членів КПБ збільшилася в 3 рази. У 1956 р. Першим секретарем ЦК КПБ став К. Т. Мазурів.

На XXII з'їзді КПРС була прийнята нова програма КПРС, яка ставила завдання створення за 20 років матеріальної бази комунізму. Нереальність цих планів була очевидною вже в той час.

У середині 1950-х - початку 60-х рр. неодноразово робилися спроби підвищити роль Рад депутатів трудящих у керівництві суспільством і державою. Однак всупереч положенням Конституції СРСР реальна влада належала не Радам, а перебувала в руках партійних органів. У роки "відлиги" пожвавилася робота комсомольських, профспілкових, громадських організацій УРСР.

В УРСР було введено 8-річне обов'язкове освіта. Реформа школи передбачала тісний зв'язок загальної освіти з політехнічним навчанням і трудовим вихованням. З 1959 р. кадри кваліфікованих робітників готувалися в професійно-технічних училищах (ПТУ). Збільшилася кількість вищих навчальних закладів. У 1958 р. відкрився

Гродненський медінститут, в 1961 р. - Могилевський машинобудівний інститут, 1964 р. - Мінський радіотехнічний інститут.

Провідна роль у розвитку науки належала АН УРСР. Тут велися наукові розробки в галузі математики, фізики, біології, медицини і т. д.

У роки "відлиги" в УРСР з'явилися нові творчі спілки: у 1959 р. - Союз журналістів, у 1962 р. - Спілка кінематографістів УРСР.

Процес лібералізації в художній культурі Білорусі виявився в появі нових підходів до розкриття військової тематики. З особливою глибиною і правдивістю тема війни розкрита у творах Ст. Бикова ("Журавлиний крик", "Третя ракета", "Альпійська балада" та ін). Яскраве втілення військова тема знайшла в романах І. Чигринова, В. Науменко, Я. Бриля. В романах І. Шамякіна ("Серце на долоні" та ін) відображено життя сучасників. Події історичного минулого білоруського народу отримали художнє втілення в повістях і романах Ст. Короткевича.

В театральному, музичному, образотворчому мистецтві розроблялася різноманітна тематика: військова, історична, життя сучасників. Широку популярність отримали вистави білоруських театрів за п'єсами А. Макаенкаи К. Кропиви. Білоруський Державний оперний театр ставив спектаклі білоруських композиторів, присвячених сучасності ("Колюча троянда" Ю. Семеняки, "Ясний світанок" А. Туренкова та ін). Символом Білорусі став монумент Перемоги на площі Перемоги в Мінську, створений в 1954 р. колективом архітекторів та скульпторів (3. Азгур, А. Бембель та ін).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Суспільно-політичне та культурне життя УРСР в 1945-1953 рр.
Суспільно-політичний рух у Білорусі в 1907-1914 рр.
Народне господарство УРСР в 1953-1964 рр.
Радянська економіка в період "відлиги" (1953-1964 рр..)
Суспільно-політичний рух у Білорусі в першій половині XIX ст.
Соціально-економічна і суспільно-політичне життя Радянської Білорусі в 1920-ті рр.
Суспільно-політична думка
Суспільно-політична думка
Суспільно-політичне та культурне життя УРСР у другій половині 1960-х - першій половині 1980-х рр.
Звільнення Білорусі від німецько-фашистських загарбників
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси