Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Навала Батия на Русь

У 1227 р. засновник Монгольської імперії Чингісхан помер, заповівши своїм нащадкам продовжити його справу і завоювати всю землю, аж до відомого монголам знаходиться на заході "моря франків". Величезна держава Чингісхана була поділена, як вже зазначалося, на улуси. Улус старшого сина Джучі, який помер в один рік з батьком, дістався онукові завойовника Бату-хана (Батия). Саме цей улус, розташований на захід від Іртиша, повинен був стати головним плацдармом для завойовницького походу на Захід. У 1235 р. на курултаї монгольської знаті в Каракорумі було прийнято рішення про общемонгольском похід на Європу. Сил одного улусу Джучі було явно недостатньо. У зв'язку з цим на допомогу Батия були направлені війська інших чингізидів. На чолі походу був поставлений сам Батий, а радником призначений досвідчений полководець Субедей.

Наступ почалося восени 1236 р., і вже через рік монгольські завойовники підкорили Волзьку Булгарію, землі буртасів і мордви на Середній Волзі, а також половецькі орди, що кочували в межиріччі Волги і Дону. Пізньої восени 1237 р. основні сили Батия зосередилися у верхів'ях р. Воронеж (лівій притоці Дону) для вторгнення в північно-східну Русь. Крім значної чисельної переваги монгольських тумеиов, негативну роль відігравала роздробленість руських князівств, що протистоять ворожому нашестю поодинці. Першим князівством, що зазнали безжального розорення, стала Рязанська земля. Взимку 1237 р. орди Батия вдерлися в її межі, знищуючи все на своєму шляху. Після шестиденної облоги, так і не дочекавшись допомоги, 21 грудня стала Рязань. Місто було спалене, а всі жителі винищені.

Розоривши Рязанську землю, в січні 1238 р. монгольські загарбники розгромили під Коломной великокнязівський сторожовий полк Володимиро-Суздальській землі на чолі з сином великого князя Всеволодом Юрійовичем. Рухаючись потім по замерзлих річках, монголи захопили Москву, Суздаль і ряд інших міст. 7 лютого після облоги впала столиця князівства Володимир, де загинула і родина великого князя. Після захоплення Володимира орди завойовників розсіялися але всієї Володимиро-Суздальській землі, грабуючи і руйнуючи її (було розорене 14 міст).

4 березня 1238 р. за Волгою відбулася битва на річці Сіті між основними силами північно-східної Русі на чолі з великим князем володимирським Юрієм Всеволодовичем і монгольськими загарбниками. Російське військо в цій січі було розгромлене, а сам великий князь загинув. Після взяття "передмістя" Новгородської землі - Торжка перед завойовниками відкрилася дорога на північно-західну Русь. Однак наближення весняного бездоріжжя і значні людські втрати змусили монголів, не дійшовши близько 100 верст до Новгорода Великого, повернути назад в половецькі степи. По дорозі вони розгромили Курськ і невелике містечко Козельськ на р. Жиздре. Захисники Козельська чинили запеклий опір ворогу, вони оборонялися протягом семи тижнів. Після його взяття в травні 1238 р. Батий наказав стерти з лиця землі цей "злий місто", а решти жителів поголовно знищити.

Літо 1238 р. Батий провів у придонських степах, відновлюючи сили свого війська. Восени його загони знову спустошили ще не оговталася від розгрому Рязанську землю, захопивши Гороховець, Муром та декілька інших міст. Навесні 1239 р. загони Батия розгромили Переяславське князівство, а восени була розорена Чернігово-Сіверська земля.

Восени 1240 р. монгольська орда рушила через південну Русь підкорювати Західну Європу. У вересні вони переправилися через Дніпро і оточили Київ. Після тривалої облоги 6 грудня 1240 р. місто впало. Взимку 1240/41 р. монголи захопили майже всі міста південної Русі. Навесні 1241 р. монгольські війська, пройшовши "огнем і мечем" через Галицько-Волинську Русь і захопивши Володимир-Волинський і Галич, обрушилися на Польщу, Угорщину, Чехію і Моравію, а до літа 1242 р. вийшли до кордонів Північної Італії та Німеччини. Однак, не одержуючи підкріплення і несучи важкі втрати в незвичній гірській місцевості, знекровлені тривалим походом завойовники були змушені повернути з Центральної Європи тому, в степу Нижнього Поволжя. Ще однією, і може бути, найбільш істотною причиною відкату монгольських орд з Європи стала звістка про смерть великого хана в Каракорумі Уґедея, і Батий поспішив взяти участь у виборах нового володаря Монгольської імперії.

Після повернення в 1243 р. Батий утворив самий західний улус - Золоту Орду (в російській мові ця назва з'явилася лише у XVI ст. і відбувалося від тюрк, "юрду" - розкішний ханський намет) зі столицею Сарай-Бату; пізніше столицею став розташований північніше р. Сарай-Берке. Держава, створене Батиєм, займало величезну територію. Воно простягалося від сибірських річок Іртиша і Обі на сході до Карпат і Дунаю на заході і від прикаспійських степів і Кавказьких гір на півдні до чорноземної смуги і верхів'їв Волги і Ками на півночі.

Захоплені Руські землі не увійшли безпосередньо до складу Золотої Орди, що стала в 1260-х рр. самостійною державою. Їх залежність в основному виражалася у сплаті "виходу" (данини) і визнання руськими князями верховної влади золотоординського хана, який своїми "ярликами" (грамотами) стверджував їх на правління. Над Руссю майже на два з половиною століття встановилося ординське панування.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Наслідки навали Батия
Монгольська навала
Державність та державне управління в руських землях у період політичної роздробленості Русі і ординського нашестя (XII - середина XV ст.)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси