Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Країни Східної Африки

Група східноафриканських держав демонструє не меншу ступінь відмінностей, навіть контрасту, причому тут теж окремі країни помітно виділяються на тлі інших, як би виходять із загального ряду. Це стосується і Ефіопії, Сомалі, Танзанії, та деяких інших. Взагалі ж молоді держави цього регіону заслуговують особливої уваги.

Ефіопія (88 млн, християни), найбільша та найдавніша з країн Африки. Більше того, якщо не торкатися арабського Магрибу та Єгипту з його давньою історією, то виявиться, що більш давньою, розвиненою і, що важливо, такої країни, яка проіснувала б вигляді суворо оформленого держави, цей континент не знав. Історія Ефіопії вражає, і про неї вже не раз йшла мова в попередніх частинах двотомника. У 1960-ті рр. країна була самостійною і дуже шанованою державою на чолі з цілком легітимним і шанованим монархом імператором Хайле Селассіє I. Щоправда, цю многонаселенную і мізерну ресурсами країну постійно дошкуляли стихійні лиха, особливо посуху, майже регулярно доводили її господарство до катастрофічного стану. Посухи, голод, невдачі з аграрною реформою привели країну в 1973 р. до гострої політичної кризи, наслідком якого стало скинення імператора. З 1974 р. влада перейшла до Тимчасового військового адміністративній раді, лідери якого в гострій міжусобній боротьбі знищували один одного, поки в 1977 р. до влади не прийшов расправившийся з престарілим імператором Менгісту Хайле Маріам, який взяв курс на розвиток марксистсько-соціалістичної моделі.

Націоналізація промисловості та землі, жорсткий контроль влади над населенням за півтора десятиліття призвели господарство країни до повної деградації. Почастішали посухи, наслідки ставали все більш серйозними. Мільйони людей помирали від голоду і заворушень, в той час як правляча бюрократія загрузла в беззаконня і корупції.

Вирішальний удар по правлячої партії і її керівництву завдали події в нашій країні, пов'язані з перебудовою і загальною зміною ідейно-політичної орієнтації, які призупинили потік поставок з СРСР. Ослаблення позиції уряду, посилене поразками в боротьбі з сепаратистами і повстанцями на півночі країни, в 1991 р. призвела до краху режиму. Кривавий диктатор втік, а його наступникам дістався важкий спадок. Про марксистсько-соціалістичної моделі більше не було мови. Ефіопія опинилася перед непростим завданням отримання свого нового особи, виходу до нормального життя.

Під знаком демократичних реформ та лібералізації економіки пройшли 1990-е рр. Нові керівники країни з числа лівацьки орієнтованих політиків, які посіли, особливо після краху СРСР, більш помірковану позицію, Мелес Зенауи (спершу президент, потім прем'єр, до якого, однак, перейшла вся повнота влади) та став замість нього президентом Негассо Гидада, доклали чимало сил для того, щоб провести необхідні реформи та забезпечити народ хоча б найнеобхіднішим. Але в бідній країні, знівеченої довгими марксистськими експериментами в їх дуже жорсткій формі, домогтися цього виявилося нелегко. Заважали швидке зростання злиденного населення (3% приросту в рік - дуже велика цифра навіть для Африки), стагнація в сільському господарстві, нестача води і багато іншого. Поощрявшееся новим режимом розвиток приватного підприємництва і здійснювалася їм приватизацію неефективних державних підприємств дали певні результати. Але збройний конфлікт з північними провінціями, що завершився відділення від Ефіопії та Еритреї з її виходом до моря і загрожує спорадичними військовими зіткненнями з нею, майже знищив і без того слабкі успіхи країни. З великими труднощами і не без втрат вибравшись з усіх складнощів, Ефіопія в 1990-е рр. пішла по шляху демократизації і лібералізації економіки. З'явилися безліч партій, парламент і президент.

Прем'єр Зенауи і обраний в 2001 р. президентом Уольде Гырма досягли досить багато чого. Ефіопія дещо зміцніла і стала вести активну політику в своєму регіоні, включаючи зіткнення з Сомалі в 2000-х рр. Але з економікою справи як і раніше йдуть погано. Країна залишається в числі бідних і відсталих держав з бурхливо зростаючим злиденним населенням. ВВП на душу населення 0,9 тис. дол. США.

Еритрея (6 млн, по 50% християн і мусульман), держава, що виникла в результаті визвольної війни північних племен, що колись входили до складу Ефіопії. У 1987 р. Еритрея добилася автономії, з 1989 р. почала війну за незалежність. Після референдуму 1993 р. Еритрея стала незалежною державою, а влада ослаблій в результаті марксистського експерименту Ефіопії змушені були на це погодитися. В кінці 1990-х рр. між Ефіопією і Еритреєю спалахували збройні зіткнення.

Економічно нова держава дуже слабо розвинене. Війна з Ефіопією не привела цю невелику країну до успіху, але зате сприяла її союзу з Сомалі, точніше, з деякою частиною цього розкололося держави, яка в 2006-2009 рр. воювала з Ефіопією. В Еритреї одна правляча партія на чолі з президентом Ісайя Афеворки (з 1993 р.). Економіка вкрай слабо розвинена, ВВП на душу населення 0,7 тис. дол. США.

Сомалі (10 млн, мусульмани), в минулому британська колонія, дуже своєрідне на сьогоднішній день держава, точніше навіть якийсь неясний світу комплекс неоформлених державних утворень, розташований на схід від Ефіопії, на узбережжі в районі Африканського Рогу. Знайшовши в 1960 р. незалежність, ця країна спочатку була деколонизованным державою Тропічної Африки, що відрізнявся від інших явно вираженою тенденцією до розвитку по західному шляху. В Сомалі була створена демократична парламентська республіка на багатопартійній основі, одна з перших у своєму роді. Але багатопартійна демократія привела до ослаблення політичної основи країни, підірваної трибализмом і клановими патронажно-клиентными зв'язками. Переворот 1969 р. привів до влади Мохаммед Сіад Барре з його мріями про Великого Сомалі і орієнтацією на марксистсько-соціалістичну модель розвитку. У 1977-1978 рр. у війні з Ефіопією за Огаден Сомалі зазнало поразки, що позначилося на зміні політичної орієнтації держави. Сомалійські влади позбулися підтримки СРСР, чиє керівництво вважало за краще взяти бік Ефіопії, і почали шукати її на Заході. У 1984 р. Сомалі було змушене відмовитися від претензій на частину Кенії, населену сомалійцями.

Впала ідея Великого Сомалі. Настала епоха гострого внутрішнього кризи, викликаного непосильними для невеликої країни військовими витратами, розрухою, інфляцією. Почалися виступи повстанців проти режиму Барре. У 1989 р. він спробував було пом'якшити свій режим, взявши курс на лібералізацію економіки і приватизацію, обіцяв багатопартійну систему і демократію, навіть ввів нову конституцію. Але було пізно. На початку 1991 р. режим Барре упав під ударами повстанців. У 1992 р. в країні вибухнула кривава усобиця. Нестійкість влади в ході боротьби за політичне панування різних етнополітичних груп створила в Сомалі ситуацію небезпечною нестабільності і привела країну до голоду.

Можна сказати, що з відходом з політичної реальності режиму Барре Сомалі як держава перестала існувати. Вона розвалилася на декілька ворогуючих один з одним частин, кожна з яких, відображаючи інтереси певної племінної групи, включилася в жорстоку міжусобну боротьбу. Спроба американських солдатів в рамках миротворчої місії ООН в 1993 р. навести в Сомалі порядок провалилася. З плином часу політичні міжусобиці до кінця 1990-х рр. призвели до створення на території країни трьох нових держав, Пунтленда на півночі, Сомаліленду в центрі і Джубаленда на півдні. Однак всередині кожного з цих нових утворень триває внутрішня боротьба місцевих племінних вождів. З Сомалі за останні роки втекло близько мільйона жителів.

Економіка всіх нових претендують на самостійність політичних державних утворень знаходиться в стані паралічу. У вересні 2000 р. на сесії Тимчасового парламенту Сомалі, що пройшла в сусідній республіці Джібуті, був обраний новий президент Кассім Хасан, якого вони зустріли в столичному Могадішо з великим ентузіазмом. Втомившись від тривалої міжусобної боротьби, вони розраховували на відродження єдності країни. Багато держав Африки, Організація африканського єдності, Ліга арабських держав і ООН в особі своїх високопоставлених представників заявили про визнання підсумків демократичної процедури обрання нового сомалійського президента. Але керівники Сомаліленду і Пунтленда не поспішали з аналогічним визнанням. Приблизно те ж відбулося в 2004 році, коли до влади при підтримці проэфиопской угруповання прийшов опонент Хасана Абдуллахі Ахмед, або у 2009 р., коли присутні в Джібуті сомалійські парламентарі обрали новим президентом Шейха Ахмеда, який контролює лише невелику частину країни, точніше навіть частину її столиці. Досить значна територія Сомалі взагалі, як відомо, перетворилася в державу піратів, тероризують морські шляхи в цьому регіоні світу. ВВП на душу населення становить 0,6 тис. дол. США.

Джибуті (0,7 млн, християни), невеликий прибережний анклав між Еритреєю і Сомалі, у минулому французька колонія, з 1977 р. незалежна республіка, яка в 1992 р. отримала конституцію, багатопартійний режим з парламентом і прем'єром. Ця невелика країна - рідкісний для Африки випадок існування без переворотів і особливих конфліктів. Вигідне географічне положення - головний морський порт для Ефіопії, не має виходу до моря, - забезпечує непоганий дохід. ВВП на душу населення 2,8 тис. дол. США.

Кенія (40 млн, християни), розташована на південь від Ефіопії і південний захід від Сомалі, в минулому англійська колонія. Населена багатьма групами племен, що говорять на суахілі, а також чималою кількістю (десятки тисяч) англійських колоністів, ця колонія отримала досить широку популярність в перші повоєнні роки, коли тут розгорнулося широке національний рух на чолі з Джомо Кеніата. Воно було тісно пов'язане з терористичними акціями повстанців організації Мау-мау, які вимагали відібрати землі у англійців і віддати їх неграм. У 1953 р. рух, наводила жах на колоністів, було розгромлено, а Кеніата опинився за ґратами. Але коли в 1960 р. країна здобула незалежність, він став її президентом. У 1978 р. після його смерті країну очолив Даніель Мої. Однопартійна президентська система дала серйозні збої при цьому президентові. Стала помітна корупція, активізувалася опозиція, яка вимагала багатопартійності. Мої пішов на поступки і в кінці 1991 р. оголосив про введення багатопартійної системи. На виборах 1993 р. він знову був обраний президентом і залишався при владі до 2002 р., причому в 1990-е рр. провів в країні ряд економічних реформ. Однак результати були незначні. Обраний у 2002 р. президент Мваї Кібакі також не зумів багато чого зробити для успіху економіки країни, яка в минулому, при англійців, знала набагато кращі часи.

Поразка мау-мау зіграло в історії цієї країни, на відміну від сусідньої Зімбабве при Мугабе, явно позитивну роль. Важко сказати, наскільки добре почувають себе в сучасній Кенії колоністи, але їх присутність все ж відчувається. Воно помітно хоча б у тому, що міста країни вважаються важливими торговими і фінансовими центрами всієї Африки, промисловість і сільське господарство функціонують нормально, а сфера обслуговування - важливий показник рівня розвитку - дає понад 60% ВВП в країні, не буяє підземними ресурсами. ВВП на душу населення тут становить 1,6 тис. дол. США.

Уганда (33 млн, християни), країна на захід від Кенії, в стороні від узбережжя, біля озера Вікторія. У 1962 р. здобула незалежність і стала республікою з колишнім королем Буганда Мутесой II в якості президента і Мілтоном Оботе в якості прем'єра. У 1966 р. всю повноту влади отримав Оботе, а конституція 1967 р. скасувала монархію в країні. У 1971 р. в результаті військового перевороту до влади прийшов кривавий диктатор Іді Амін. Його правління було відзначено реквізицією земельної та іншої власності європейців і азіатів (колоністи з числа індійців і пакистанців) і вигнанням їх з країни, а також зближенням з СРСР, поставками радянського зброї і війною з сусідами. Танзанія, отримавши зброю з Китаю, зуміла дати відсіч і сама вторглася в Уганду, що і стало кінцем для диктатора. Режим Аміна був повалений в 1979 р., а в 1980 р. отримав перемогу на виборах Оботе знову став президентом. Військовий переворот 1985 р. змістив Оботе. З 1986 р. і донині залишається президентом Йовері Мусевені.

Уганда - одна з небагатьох держав Африки, де досить тривалий час, нехай з перервами, діє багатопартійна система. Але господарство країни нерозвинене, рівень життя населення низький. Країна багата природними ресурсами, проте вміло скористатися цим було нікому і ніколи. Лібералізація економіки лише на рубежі 1980 - 1990-х рр. почала давати позитивні результати (6-7% приросту в рік). У 1990-е рр. політика реформ була продовжена. Спостерігається стабільне економічне зростання. ВВП на душу населення 1,3 тис. дол. США.

Танзанія (42 млн, мусульмани, 30% християн) розташована на південь від Кенії та Уганди, біля озера Вікторія. Населяли її племена говорять переважно на суахілі. Виникла в 1964 р. в результаті об'єднання незалежної з 1961 р. Танганьїки з островом Занзібар, що здобули незалежність у 1963 р. Це чи не єдиний випадок, коли такого роду об'єднання виявилося життєздатним. Танзанія - президентська республіка з досить стабільною політичною системою. Довгі роки (1964-1985) президентом країни був Джуліус Ньерере, при якому робилися експерименти, пов'язані з орієнтацією на марксизм і навіть з претензією на будівництво комунізму (націоналізація, кооперування в стилі уджамаа, виробничих об'єднань селян типу колгоспів, трудова повинність і военизация з мобілізаційною готовністю всього населення тощо). Невдоволення і повстання, особливо енергійні на Занзібарі, безжально придушувалися. Змінив Ньерере на посаді президента Алі Хасан Мвиньи (1985-1995) розпочав реалізацію нової програми економічного відродження, спрямованої на лібералізацію економіки і відхід від соціалістичних експериментів. Який прийшов до влади в 1995 р. новий президент Бенджамін Мкапа продовжив політику свого попередника.

Мвиньи і Мкапа зуміли демонтувати нежиттєздатну соціалістичну систему. В країні здобули право на існування багатопартійний плюралізм і свобода преси, був забезпечений певний економічний зріст (3-4%) та приплив інвестицій, що, зокрема, сприяло розвитку туризму. У сучасної Танзанії при президентові Джакайя Киквете заохочується приватне підприємництво, будуються готелі і дороги, розвиваються гірничорудні промисли (в країні є поклади алмазів та інших дорогоцінних каменів). Система адміністрації, проте, не вільна від корупції, і взагалі, виправити знівечену Ньерере економіку, не кажучи вже про людей, нелегко. Незважаючи на реформи, у другій половині 1990-х рр. стан економіки помітно погіршилося із-за напливу руандійських біженців (їх близько мільйона). ВВП на душу населення 1,4 тис. дол. США.

Руанда (11 млн, християни) на початку XX ст. була в складі Німецької Східної Африки, з 1923 р. стала підмандатною територією Бельгії, а в 1962 р. незалежною республікою.

Знаходиться поряд з екватором, ця територіально невелика країна вигідно розташована на пагорбах в районі рифтової долини і відрізняється сприятливим спекотним кліматом, пишною рослинністю (саванна, вологі ліси), великою кількістю природних ресурсів. Але все це їй не допомогло. У XV ст. жили тут хлібороби-хуту були завойовані високорослими скотарями-тутсі. Виникло этнокастовое суспільство, хуту платили данину панам-тутсі. Бельгійці спочатку підтримували стійкість структури і відповідно влада тутсі. Потім переглянули свою політику. В результаті почалася війна хуту з тутсі, яка завершилася вигнанням тутсі з країни. Політична система Руанди після здобуття незалежності спочатку виглядала стійкою при однопартійній системі на чолі з президентом хуту Ґреґуаром Кайибандой (1962-1973). Який прийшов до влади в результаті військового перевороту Жювеналь Хабьяриман (1973-1994) в основному продовжував той же курс. Він не тільки протистояв рвавшимся в Руанду емігрантам-тутсі, але і переслідував прихильників скинутого ним президента з числа хуту. Поєднуючи при цьому державне господарство з ринковим, в кінці 1980-х рр. він, слідуючи віянням часу, пішов на створення багатопартійної системи, що практично означало визнання прав тутсі. В результаті почалася одна з найбільш кривавих міжусобиць на етнічному ґрунті, які трапилися наприкінці століття в Африці. Мова про війну хуту і тутсі.

На рубежі 1980-1990-х рр. емігранти-тутсі на території Уганди об'єдналися в повстанське угрупування Руандійський патріотичний фронт (РПФ). На чолі з Полем Кагаме вони вторглися в Руанду. Почалася громадянська війна, яка насилу була погашена за активної участі ряду держав. Але в 1994 р. війна спалахнула знову, прийнявши вигляд нещадного і дикого взаємного геноциду. В підсумку майже мільйон руандийцев загинули, ще понад мільйон, бути може, до двох, втекли з країни. Прийшовши до влади, керівники РПФ поставили президентом Пастера Бизимунгу (1994 - 2000). Бизимунга, а після нього Кагаме в кінцевому рахунку стали господарями становища, але легко зрозуміти, як геноцид і трагедія мільйонів позначилися на стані країни та її економіки. Незважаючи на допомогу з боку ряду західних країн, відновити норму для місцевого населення, включаючи колишніх біженців, було дуже непросто, хоча до 1997 р., за деякими даними, ситуація в значній мірі виправилася, так що рівень виробництва в країні досяг приблизно трьох чвертей від довоєнного. Життєвий рівень, звичайно, низький і сьогодні. ВВП на душу населення близько 1 тис. дол. США.

Бурунді (9 млн, християни), з тим же переважанням хуту, в минулому колонія Німеччини, потім підмандатна територія Бельгії, з 1962 р. стала незалежним королівством на чолі з тутсі. Ситуація, схожа з Руандою, але прямо протилежна. У першій половині XX ст. обидві країни були єдиним цілим (Руанда-Урунді). Міжусобні сутички призвели до ряду військових переворотів, в ході яких з монархією було покінчено, а восени 1966 р. на чолі країни став президент Мішель Мичомберо. Влада його була нестійка, бо супроводжувалася спробами чергових переворотів, не кажучи вже про напруженості у взаєминах хуту і тутсі. 1980-е рр., особливо після приходу в 1987 р. до влади П'єра Буойя, почалися, як і в Руанді, сутички на етнічному ґрунті. На перших демократичних виборах у 1993 р. президентом став, як і слід було очікувати, хуту Мельхіор Мельхіора. Він правив близько двох місяців, після чого був убитий військовими з числа тутсі. У лютому 1994 р. на зміну йому прийшов обраний парламентом хуту Сипрієн Нтарьяміра. У квітні 1994 р. в авіаційній катастрофі трагічно загинули він і летів разом з ним президент Руанди тутсі Хабьяриман. З цієї катастрофи, якої обидві сторони скористалися для різкого загострення політики етнічної ворожнечі, швидко переросла в згадуваний в оповіданні про геноцид в Руанді. Етнічна різанина - інакше не скажеш - торкнулася і Бурунді. На виборах 1996 р. до влади знову прийшов Буойя. Після нього президентами ставали хуту Домитьен Ндайізейе (2003-2005) та П'єр Нкурузиза (з 2005 р. по теперішній час). Зрозуміло, що для населення країни геноцид обернувся справжньою трагедією, наслідки якої, як і в Руанді, будуть позначатися ще довго. При цьому ситуація в більш відсталою Бурунді значно гірше. ВВП на душу населення тут 300 дол. США.

Архіпелаг Сейшели (90 тис., християни), дуже невеликі малонаселені схід від острова до Танзанії, в минулому британська колонія, з 1976 р. республіка. У 1977 р. владу в країні захопили марксисти на чолі з Франсом Рене, який, правда, в 1991 р. вирішив перейти до багатопартійної парламентсько-президентській конституційній системі влади. Його успішні економічні реформи заклали основи процвітання архіпелагу. Головна стаття доходу - індустрія туризму. ВВП на душу населення понад 19 тис. дол. США.

Коморські Острови (0,8 млн, мусульмани), трохи південніше Сейшел, колишня французька колонія, з 1975 р. незалежна республіка. У 1976-1978 рр. прийшов до влади в результаті державного перевороту Алі Суалих спробував правити з допомогою ідей марксистського соціалізму, але був убитий висадилися на островах французьким авантюристом Б. Денаром. Потім в республіці був встановлений багатопартійний нестійкий парламентсько-президентський режим з досить частими військовими переворотами. Згідно конституції 2002 р. на різних островах свої президенти. ВВП на душу населення близько 1 тис. дол. США.

Маврикій (1,3 млн, індуси, християни), острівна держава трохи на схід від Мадагаскару, колишня англійська колонія, з 1968 р. незалежна держава і член Британської Співдружності, з 1992 р. республіка. Парламентарно-багатопартійний стійкий режим. Діюча на Маврикії з 1970-х рр. вільна експортна зона і масовий, добре налагоджений туризм приносять непоганий дохід. ВВП на душу населення понад 12 тис. дол. США.

Реюньон (0,8 млн, християни), острів поряд з Маврикієм, заморський департамент Франції з усіма витікаючими з цього вигідними для нього наслідками, включаючи демократичний режим і дуже розвинену економіку. ВВП на душу населення 12 тис. дол. США.

Мадагаскар (21 млн, 45% - християни), особлива і надзвичайно своєрідна частина Африки. Це не просто дуже великий острів біля східного узбережжя африканського континенту і колишня французька колонія, яка здобула незалежність в 1960 р. Мадагаскар - острів з вельми специфічним населенням, основна частина якого є нащадками заселили його малайців з островів Індонезії. Переселення, якщо врахувати його час (II-V ст.) явно не було усвідомленої міграцією. Швидше свою роль зіграли морська течія і вітри, що сприяли рухові з згаданих островів саме на захід, у бік величезного масиву, якого сягав хтось із віднесені морем і вітром далеко від дому. Досягав і починав освоюватися на нових місцях. Якщо врахувати, що заселення острівного світу Південно-Східної Азії якраз і йшло в ті далекі століття (пізніше, мабуть, були вжиті якісь заходи, які перешкоджали вітрам), то не доводиться дивуватися, що і мова основної частини населення Мадагаскару, мальгашский, родинний іншим діалектам аустронезийцев і має мало спільного з африканськими. Втім, міграція з африканського континенту довколишніх племен мовної групи банту пізніше теж мала місце.

У XVIII-XIX ст. тут існувало королівство Имерина, а в кінці XVIII ст. на острів висадилися французькі війська, і Мадагаскар став колонією. Після здобуття незалежності на чолі держави і уряду став Філібер Циранана. Переворот 1972 р. привів до влади військових, і в 1975 р. Верховний революційний рада на чолі з Дідьє Рациракой взяв курс на розвиток марксистсько-соціалістичної моделі. Створений радою Національний фронт захисту революції об'єднав сім політичних партій, заборонивши діяльність інших. Була націоналізована економіка, державний сектор абсолютно переважав. На початку 1990-х рр. влада Рацираки і його політичний курс зазнали краху. В країні розгорнувся потужний опозиційний рух. Результатом його стали відставка президента і референдум 1992 р., який призвів до прийняття нової конституції. У 1993 р. країну очолив президент Альбер Зафи. Але в 1996 р. його змінив знову повернувся до влади Рацирака. На виборах 2002 р. з великими труднощами і в спірній ситуації президентом став Марк Равалуманана, якого в 2009 р. без всяких виборів змінив молодий і популярний в країні ді-джей Андре Радзуеліна, незадовго до того обраний мером столиці і підтриманий молоддю та армією. Цього президента в світі не визнали, і півтора року армія спробувала його повалити. Але в кінці грудня 2010 р. у пресі з'явилося повідомлення, що голова Вищої перехідної адміністрації Мадагаскару (зауважте, не президент) Радзуеліна підписав нову конституцію країни, схвалену на всенародному референдумі 17 листопада 2010 р.

У процесі політичних пертурбацій країна потроху розвивалася, хоча економіка її залишає бажати кращого, а рівень життя відповідно не надто високий. ВВП на душу населення близько 1 тис. дол. США.

* * *

Отже, в деяких з 14 великих і дрібних країн регіону (Ефіопія, Сомалі, Танзанія і Мадагаскар, а також Комори, Сейшели) були зроблені спроби розвиватися за марксистсько-соціалістичної моделі. У трьох випадках (Ефіопія, Танзанія і Мадагаскар) це були тривалі експерименти, обчислюються десятиліттями. Настільки ж тривалим експеримент міг виявитися і в Сомалі, якби політична кон'юнктура не спонукала С. Барре змінити взяту раніше орієнтацію. І тільки в Кенії та Уганді, та й то з перервами, стабільно і досить довго функціонувала багатопартійна система. Всі великі країни регіону розвинені слабо, мають низький рівень життя. Лише деякі з островів (Маврикій, Реюньйон і крихітні Сейшели) виділяються на загальному безрадісному тлі. З застереженнями те ж можна сказати про Джібуті. Трохи вище, ніж в інших великих країнах регіону, рівень життя в політично порівняно благополучній Кенії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ІНТЕГРАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ В КРАЇНАХ АЗІЇ, АФРИКИ ТА ЛАТИНСЬКОЇ АМЕРИКИ
Країни Східного Середземномор'я
Країни Південної Африки
Країни Західної Африки
Арабські країни Африки
Країни Центральної Африки
Геополітична нестабільність Африки
Країни Східної Європи: від соціалізму до капіталізму
Країни Південно-Східної Азії і Далекого Сходу: шлях капіталістичного розвитку
АФРИКА
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси