Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 19. Приволзький федеральний округ

До складу Приволзького федерального округу входять: республіки Башкортостан, Марій Ел, Мордовія, Татарстан, Удмуртська, Чуваська; Кіровська, Нижегородська, Оренбурзька, Пензенська, Самарська, Саратовська, Ульяновська області, Пермський край.

Площа Приволзького федерального округу - 1038 тис. км2.

Центр федерального округу - р. Нижній Новгород.

Економіко-географічне положення Приволзького федерального округу винятково вигідне. Він межує з високорозвиненими в економічному відношенні регіонами Центру і Уралу, на півночі - з багатими природними ресурсами Республікою Комі і Архангельської областю, на півдні - з аграрно-індустріальними регіонами Південного федерального округу. Густа мережа транспортних шляхів пов'язує регіон з усіма регіонами країни та з Казахстаном.

Чисельність населення Приволзького федерального округу на початку 2011 р. склала 30158 тис. чол. Округ є досить урбанізованим з часткою міського населення - 70%. На території округу розташовані п'ять найбільших російських міст з чисельністю населення понад одного мільйона: Нижній Новгород, Самара, Казань, Уфа і Самара.

Так само як і по країні в цілому, в окрузі спостерігається природний спад населення склала в 2010 р. - 3,3‰, на низькому рівні знаходиться народжуваність - 11,8‰.

Галузі ринкової спеціалізації: нафтова та газова промисловість, електроенергетика, машинобудування (особливо автомобілебудування), чорна і кольорова металургія, хімічна промисловість, харчова промисловість. Сільське господарство спеціалізується на виробництві зерна, соняшнику, м'ясному тваринництві.

Природно-ресурсний потенціал

Округ багата різноманітними корисними копалинами. Особливе значення мають паливні ресурси і родовища хімічної сировини.

Крім запасів нафти і газу тут зосереджені унікальні запаси калійних солей, великі ресурси фосфоритів, цинку, міді, цементної сировини, срібла, золота, мінеральних вод. Крім того, в регіоні відомі невеликі родовища нікелю, хрому, свинцю, залізних руд, титану, розсипних алмазів, вугілля, а також величезні запаси різноманітної сировини для виробництва будівельних матеріалів.

Паливні ресурси представлені нафтою, природним газом, горючими сланцями, торфом.

Нафта містить багато сірки, парафіну і смол, тому є цінним хімічним сировиною, що розробляються пласти залягають неглибоко (до 1500-2000 м). Родовища нафти зосереджені в Татарстані (Ромашкинское, Альметьевское, Елабужское, Бавлинское, Первомайське та ін), в Самарській області (Мухановское та ін). Є родовища і в Саратовській і Оренбурзькій областях, у Башкортостані, Пермському краї, в Удмуртії (родовища Архангельське, Мишкинское та ін).

Газові ресурси представлені в основному газоконденсатними родовищами, що містять крім метану конденсат, пропан, бутан та інші домішки. Оренбурзьке газоконденсатне родовище є найбільшим в Європейській частині країни. У Саратовській області - Курдюмо-Елшанское, Степанівське, в Башкортостані - Канчуринское, Маячное газоконденсатні родовища, що містять вуглеводні і сірководень, Беркутовское, Ермолаевское та ін.

Великі ресурси хімічної сировини. Тут розташований один з найбільших у світі соленосних басейнів - Верхнекамский басейн калійних солей, його балансові запаси по всіх категоріях складають понад 173 млрд т. Цей басейн має світове значення, тут зосереджено більше четвертої частини світових запасів калію. Разом з калійними солями в родовищі зосереджені запаси кам'яної солі (близько половини російських запасів). Видобуток ведеться підземним способом. Слід зазначити також Илецкое родовище кухонної солі в Оренбурзькій області. Є ресурси кухонної солі і в Самарській області.

На території округу розташований В'ятсько-Камське родовище фосфоритів, балансові запаси якого перевищують 2 млрд т (20% загальноросійських). Пласти залягають неглибоко (від 3 до 30 м), тому можуть добувати відкритим способом, що знижує собівартість видобутку.

Слід зазначити вагому частку Приволзького округу у видобутку таких кольорових металів, як цинк, свинець, мідь, а також срібло і золото. В невеликих обсягах здійснюється видобуток залізних і хромових руд, нікелю, вугілля і алмазів.

Приволзький федеральний округ багатий мідними рудами, переважають мідно-цинкові. Найбільш великими є Гайское (Оренбурзька область) і Учалинское (Башкортостан), а також Літній, Весняний, Сибайское та ін. В Гайський і Учалінському родовищах велися відкриті розробки, але зараз вони переходять на підземний спосіб видобутку. Розпочалися роботи по освоєнню Камаганского родовища мідно-цинкових руд (в Башкортостані), доступного для відкритої розробки. В Башкортостані є цинкові руди - Ташьярское прояв, в Оренбурзькій області - родовища нікелевих руд (Орськ).

Золото виявлено в Пермському краї, в тому числі на Середньому Уралі (в басейні річки Чусовой) і на Північному Уралі (в басейнах річок Веле і Улс). Щорічно в Прикам'ї видобувається близько 100 тисяч каратів алмазів.

Залізні руди - природно-леговані (містять хром і нікель), представлені Орсько-Халиловской групою родовищ. Сарановское родовище є єдиним експлуатованих в Росії родовище хромітів. Тут же виявлено великі поклади хромистого залізняка і мідних руд.

Ліси сконцентровані в Кіровській і Пермської областях і на півночі Нижегородської області. Переважає експлуатаційний ліс, переважно хвойних порід (ялина, сосна, ялиця), є дрібнолисті ліси - береза, осика, верба, південніше - липа і дуб. Занадто інтенсивна експлуатація протягом тривалого часу призвела до значного виснаження лісосировинних ресурсів регіону, особливо хвойних порід.

Грунтово-кліматичні ресурси в цілому сприятливі для розвитку сільського господарства.

Приволзький федеральний округ - один із провідних у країні за рівнем індустріального розвитку. В той же час це один з основних аграрних регіонів країни.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Федеральний арбітражний суд округу
Далекосхідний федеральний округ
Сибірський федеральний округ
Центральний федеральний округ
Північно-Західний федеральний округ
Природно-ресурсний потенціал Росії і його економічна оцінка
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал Далекого Сходу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси